* *
Danes je 14 nov 2019, 14:37

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 75 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Prostorska slika in nodalna tocka v praksi
OdgovorObjavljeno: 26 nov 2007, 11:15 
Odsoten
napreduje v forumu

Pri tehniki prostorskih slik se poudarja in naj bi bil bistveni element v fazi "foto-vzorcenja" za prostorsko sliko ravno nodalna tocka (nodal point). Pri tem je pomemben pripomocek seveda primerna "glava", narejena doma ali kupljena, ki omogoca namestitev objektiva v nodalno tocko - to je, da je gorisnica v osi vrtenja in ne prihaja do paralakse. Slednje zapisano drzi, vendar z malo prakse lahko nadomestimo stojalo in panoramsko glavo z doloceno tehniko zajemanja fotografij... ki lhako pride prav tudi v "akciji" oziroma v okoliscinah, ko pride v postev samo zajemanje prostora samo prostorocno.
Kako zadeva izgleda: fotoaparat s primernim objektivom postavimo v vertikalo in ga drzimo nad glavo z obema rokama tako, da nas nadir predstavlja os vrtenja. Po vsakem prozenju se obrnemo za dolocen kot npr. pri 8 mm ribjem ocesu za 90° ali 10 mm za cca 60°, vendar pazimo, da ne prestopimo in ohranimo isto mesto. MOrda najbolj nazorni zgledi na: http://www.burger.si/DOGODKI/2007_NovSindikati/seznam.html. Kliknite na prostorsko sliko in obrnite v nadir, to je proti tlem, namenoma se nisem zradiral, tako da lahko vidite moje teme.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 26 nov 2007, 11:35 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
O tem sva se pogovarjala že lani na Gradu.
In prav pred nekaj dnevi sem spet kazal tvoje primere panoram na sestanku našega šolskega foto-krožka, z opombo, da je takšne tehnike z zadovoljivim rezultatom sposoben le kdo s primerno 'kilometrino'.
Za nas, navadne smrtnike pa je stativ z vsaj minimalno dodano ploščo in omogočenim vrtenjem glave - nujnost. Lahko se seveda poskuša v to smer, vprašanje pa je, kaj potem nastane.

Kako pa to izgleda pri velikih goriščnicah, na primer nad 100mm? Je tudi možno, ali je pogoj za tak način vseeno fish?

Sicer pa - čestitke za reportažo o CG in BiH!

LP

Aleš

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 26 nov 2007, 12:14 
Odsoten
napreduje v forumu

lial je napisal/-a:
Kako pa to izgleda pri velikih goriščnicah, na primer nad 100mm? Je tudi možno, ali je pogoj za tak način vseeno fish?

Prostorske slike se sicer ne delajo s teleobjektivi, jaz sem sicer pri nekem projektu ko sem potreboval veliko locljivost in ostrino delal s 50 mm.. tu prostorocno seveda ne bo slo, za cca 72 fotk moras imeti ze zivce, da "streljas" iz roke... se pa da delati iz roke za dolocen namen npr. mozaicne panorame (najprej moramo razcistiti: prostorska slika je prostorska 3D interpretacija (vendar ni 3D) iz obicajno sfericne panorame). Kot zgled mozaicne panorame iz 340 fotografij pri 200 mm, vendar je potem zaradi ogromne datoteke za interned precej zmanjsano: http://www.burger.si/Ljubno/Ljubno.htm. "Zoomiraj" do cerkve v Ljubnem, ne tisto na jezi - in videl bos, da mi je tam koncentracija popustila in je slika malce premaknjena. Tu bi bilo bolj dobrodoslo stojalo, samo kaj ko se ga meni ne ljubi vec nositi in rajsi kompenziram kot pravis s "kilometrino"... podoben, vendar samo iz "kakih" 20 fotografij z 80 mm objektivom narejen zgled mozaicenja iz Laskega: http://www.burger.si/Lasko/Lasko.htm.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 26 nov 2007, 13:29 
Odsoten
vstopil v forum

Ko sta že ravno pri svari. Kakšna je v praksi razlika med diagonalnim in cirkularnim fisheye-jem. Kateri je bolj primeren za panorame ali bi s cirkulanim za crop (nova prohajajoča sigma) bilo potrebo napraviti samo dve fotografiji.

Matjaz

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 26 nov 2007, 14:22 
Odsoten
napreduje v forumu

submat50 je napisal/-a:
Ko sta že ravno pri svari. Kakšna je v praksi razlika med diagonalnim in cirkularnim fisheye-jem. Kateri je bolj primeren za panorame ali bi s cirkulanim za crop (nova prohajajoča sigma) bilo potrebo napraviti samo dve fotografiji.

Matjaz

Razlika je v tem da s "fulframe" oz. 180° diagonalnim objektivom izkoristis vec tock na senzorju in da je "fulframe" bolj oster in z manj napakami. Cirkularni so bolj mehki, koncna locljivost je manjsa, vendar so enostavnejsi za prostorocno foto-vzorcenje.
Teoreticno in prakticno je zajem z dvema fotografiajama mozen in je bil ze pred 9 leti s strani Ipixa patentiran. Tedaj je bila zadeva aktualna, saj velike locljivosti niso bile zaradi internetne infrastrukture potrebne niti zazeljene. Zaradi tocnosti pri prekrivanju je bila potrebna tocna nastavitev - npr. jaz sem takrat uporabljal objektiv, ki je pokril cca 183° stopinj (!!! - se sedaj mi glede optike ni cisto jasno kako...), vendar sem v praksi delal s tremi fotografijami in jih potem zlozil v prostorsko sliko. Rezultat ni bil "nevemkaj" vendar dovolj za informacijo o lokaciji... danes je seveda zadeva skorajda neuporabna. Zato sem tedaj bolj prakticiral 14 mm ali 18 mm objektiv, ki sta dajala zelo ostre rezultate, vendar je bil rezultat omejena sfera, rajsi valj.
4 mm ribje oko od Sigme bo vsekakor zanimivo preizkusiti, uporabna vrednost pa najbrz ne bo tako zanimiva, saj na DX senzorju povsem zadostuje 8 mm objektiv - se bolje pa seveda 10.5 mm (Nikkor).

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 26 nov 2007, 14:51 
Odsoten
vstopil v forum

Hvala za hiter odgovor. Ali mi lahko priporočiš še programsko opremo za zlaganje slik in potem še za njihovo prostrosko interpretacijo.

Matjaz

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 26 nov 2007, 15:10 
Odsoten
napreduje v forumu

submat50 je napisal/-a:
Hvala za hiter odgovor. Ali mi lahko priporočiš še programsko opremo za zlaganje slik in potem še za njihovo prostrosko interpretacijo.

Matjaz

Moj prijatelj Hans Nyberg ima dober spletni center za info o prostorskih slikah - konkretno podpoglavje za programsko opremo: http://www.panoramas.dk/panorama/software.html.

Sedaj se mi zdi da je najboljse ali vsaj najbolj optimalno orodje PTGui.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 26 nov 2007, 15:21 
Odsoten
vstopil v forum

Še enkrat hvala.

Matjaz

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 26 nov 2007, 17:23 
Odsoten
Pristopni član

Kraj: Sevnica
Mene pa zanima pri tem naslednje:

kako veš, kje je "nodal point" pri objektivu. Še posebej pa pri zoom bjektivih pri različnih goriščnih razdaljah. Zaradi premikanja leč znotraj tubusa objektiva se namreč ta točka spreminja. Dosedaj še nikjer nisem našel za posamezne objektive podatka o tej točki!

LP

Ljubo

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 26 nov 2007, 17:33 
Odsoten
Marsal

submat50 je napisal/-a:

Matjaz

Nekaj je tu, vsaj malo primerjave za lažje razumevanje.
http://www.e-fotografija.si/templates/?a=459&z=0

Matjaž

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 26 nov 2007, 17:34 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah
Uporabniški avatar

Nodal-point je treba za vsako goriščnico posebej poiskati in potem na nosilcu označiti (ali pa pri profi glavah zapisati) razdaljo od vijaka.

Na netu je kar nekaj receptov za ta posel.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 27 nov 2007, 07:35 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

Kraj: Dvorska vas
Tudi sam sem do nedavnega prostorske slike delal izključno s stojalom, sedaj pa predvsem v hribih, kjer ni bližnjih objektov vse slikam iz roke. Je malo več dela pri sami obdelavi, vendar je to veliko lažje kot cel dan hoditi okoli s stojalom.

Pri slikah, kjer so objekti bolj blizu pa še vedno raje uporabim stojalo, ker je drugače dela v post produkciji enostavno preveč.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 27 nov 2007, 09:37 
Odsoten
astrofizik
Uporabniški avatar

Kraj: pri Kopru, med kakiji
jaz za v hribe dam eno vrvico okoli objektiva, čez nodalno točko.. na dnu vrvice pa ena špičasta utež, ki mora biti ves čas na mestu med vrtenjem, tako da kontroliram da ni premika

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 27 nov 2007, 10:49 
Odsoten
vstopil v forum

Če sem prav razumel moraš z 17 mm (crop 28mm) objektivom poslikati tri vzporedne horizontalne pasove. Enega kjer je foto aparat postavljen vodoravno in enega kjer je obrnen navzdol in enega kjer je obrnen navzgor. V tem primeru bi moral tudi venrtikalne premike delati v nodalni točki vendar nisem videl še nobenega HW, ki bi to omogočal. Ali se motim ?

Matjaz

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 29 nov 2007, 11:37 
Odsoten
vstopil v forum

@Lader svetoval si mi dobro stran. Sem dobil odgovore na zastavljeno vprašanje.

Matjaz

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 75 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 46 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: