* *
Danes je 19 avg 2019, 15:43

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 165 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 10 avg 2004, 20:41 
Odsoten
Padel v boju
Uporabniški avatar

Kraj: Kamnik
ja... u ti mater... sem preletel tisti web.
Hvala za URL, vederfoto... zdej pa dej ti še en šnel kurs napiš, kak se to ta nartabolš pofotka :dontknow:

Pa lep :baeh:
B.
P.s.: Primož, ti pa kar pazi... če bo kaj črnega letel, potem to ni perzeid, ampak E-1 :lol:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 10 avg 2004, 21:32 
Odsoten
pro

Kraj: Malo tu, malo tam
Sem skocil za 5minute ven da precekiram... rezultat? Zaskocen vrat, tako da upam da ne bo jutri dezevalo ker bom utonil :rofl2:
Ok resno. Kako pa bi se to moralo videti, ker razen nekaj premikajocega nisem opazil nicesar. Pa se tisto sem kasneje izlocil kot letalo v pristajanju :rofl2: Ostalo pa je bilo kar staticno... kot so ponavadi zvezde. Ceprav ko 10 minut buljis v temo pocasi zacnes opazati krepko vec zvezd, kot jih opazis ponavadi na hitro.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 10 avg 2004, 21:52 
Odsoten
vstopil v forum

Se nisi vido kdaj kak je ko se zvezda utrne? Ziher si kak pocukran film gledal pa si not vido kak je zvezda cez nebo letela :) No tak priblizno se vidi

Slika

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 10 avg 2004, 21:54 
Odsoten
napreduje v forumu

amm...pa sej ja veste kak zgledajo utrinki (meteor je utrinek po domace). pac "crtice" sibnejo mimo hitro ponavadi, lahko pa opazis tudi kak mocnejsi utrinek, ki traja lahko vec sekund in pusti tudi sled.
ker nismo neki astro-fotografi bodo na slikah vidne sledi zvezd ker se vse skup vrti, in ce sprot ujames se utrinek se ga vidi recimo takoke:
Slika
samo tukaj si je fotograf pomagal z sledenjem zvezdam, ker ni sledi zvezd. (PS: utrinek je una crta zgoraj :lol: )

fotkanje pa seveda na bulb opciji, nekaj minut pa tja do 15min lahko, odvisno koliko dolge sledi zvezd hoces imet. ISO ponavadi na 400 ali 800, objektiv s cim sirsim kotom in zaslonka f/4 ali pa se nizja (f/2.8, f/1.4...). Upam, da sem vsaj mal pomagal.

Porocajte, ce komu kaj uspe!

se en par uporabnih linkov:
http://www.space.com/spacewatch/persied ... 20806.html
http://starryskies.com/The_sky/events/m ... owers.html
http://skyandtelescope.com/observing/ob ... 1289_1.asp

EDIT: grrr...kolega tim me prehitel :pissed: no bolje oba kot noben 8)

LP :wink:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 10 avg 2004, 22:04 
Odsoten
pro

Kraj: Malo tu, malo tam
Ja tim ampak v filmih tudi svizci cokolade zavijajo :) Sicer pa danes tega nisem videl bom pa resno se prestavil ven jutri pa bom videl ce bo kaj :)

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 10 avg 2004, 22:06 
Odsoten
vstopil v forum

No ja, ce bos strmel v nebo, pa ce bo jasno, ko bo, bos 100% vedo da je blo. :) Lani so dosti slabse razmere ble (luna je bla polna, pa je prevec svetlo blo), pa sem jih vseeno kr nekaj vido.
Drgac pa... Upam da ze mate kake zelje pripravljene, ker se ti menda uresnici, ce si kaj zazelis, ko se zvezda utrne.
Jaz jih ze mam na enem A3 listu napisane :deal:, pa zravno en kuli, da jih bom kljukal kero sem si ze zazelel :roll:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 10 avg 2004, 22:18 
Odsoten
napreduje v forumu

tim je napisal/-a:
Drgac pa... Upam da ze mate kake zelje pripravljene, ker se ti menda uresnici, ce si kaj zazelis, ko se zvezda utrne.
Jaz jih ze mam na enem A3 listu napisane :deal:, pa zravno en kuli, da jih bom kljukal kero sem si ze zazelel :roll:

hahaha :rofl2:

da bi le prsu tornado naslednji dan ko se zbudim...samo eno ubogo nedolzno zeljo imam :oops: :twisted:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 10 avg 2004, 22:22 
Odsoten
Marsal

Kraj: Ljubljana
Jaz baje tornodu vidu! Pa nič vidu :dontknow:

Je zradiral samo en kos "500m" lesenih hišic. V SLO imamo take, da jih hurican ne drmne. Kar pomeni, pojdi k americanosom in mogoče boš kaj zadel.

Matjaž

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 10 avg 2004, 22:31 
Odsoten
vstopil v forum

weatherphotos je napisal/-a:
da bi le prsu tornado naslednji dan ko se zbudim...samo eno ubogo nedolzno zeljo imam :oops: :twisted:

Eh si ze zaje*** :? Ne smes povedat kaj si si zazelel :)

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 10 avg 2004, 22:56 
Odsoten
vstopil v forum

Grem jaz zdaj ven gledat, ce bom kakega vido :)

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 10 avg 2004, 23:09 
Odsoten
vstopil v forum

Rezultat: Dva utrinka (en vlki, pa en mali) pa zaskočeno vretence :)

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 11 avg 2004, 01:22 
Odsoten
napreduje v forumu

@matjaz: kje si to vidu? pa ne pri nas? :shock: jap sej pravim, v usa bom sel. ze drugo leto upam 8)

hmm...moje porocilo opazovanja utrinkov; 2h opazoval, okol 30 jih videl, na koncu eden zelooo svetel 8)
pa celo ujel ena 2 na sliko, tule je en:
Slika
ce nimas glih mocnega, tezko da ga ujames :oops:

pa se fotka zrnata in pregrevanje da je joj #-o

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 11 avg 2004, 05:07 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
Perzeide: žal ste vsi, ki ste gledali v nebo sinoči videli le nekoliko več kot normalno količino utrinkov, začetke Perzeidov...glavni val (in edini val lepo viden pri nas) bo danes med cca 21.30 in 03.30.
Možnosti so tudi po deset utrinkov na minuto, zanesljivo pa vsaj deset na uro. Pred šestimi leti sem uspel videti enega, ki je pokril preko 30°neba! To je resnično lep pogled, seveda pa takrat nisem še niti začel z slikanjem, pa četudi bi, najbrž ne bi vedel kaj narediti.

Tornadi: nekaj podobnega, vendar v precej manjši obliki, se pojavlja na Jadranu, več ali manj vsako leto, pojav je poznan pod imenom 'PIJAVICA' Pogoj za ustvarjanje lijaka iz oblakov je prehod hladne fronte spremljan z nevihtnimi razvoji, tako imenovanimi 'garbinadami'
Predvsem v poletnem času je možno opazovati 'pijavice' pred Savudrijskim rtom in za njim, seveda pod pogojem, da nevihte na naši strani ni, kar je zaradi vremenske ločnice na črti Zambretija - Lignano precej pogost pojav.

Še en izziv za weatherphotos-a, hja. :wink: :wink: :wink: :wink:

P.S.: kako je s strelo podnevi? :wink: :wink:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 11 avg 2004, 07:07 
Odsoten
vstopil v forum

weatherphotos: Dobro si ju ujel =D= Pa veliko sreče danes! :photo:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 11 avg 2004, 13:35 
Odsoten
napreduje v forumu

@lial: s perzeidi je tako, da imajo povecano aktivnost ze od sredine julija, ko jih na jutranjem nebu ze lahko vidimo okol 10/h. potem do 7. avgusta jih je ze okoli 30/h, letos pa ob maksimumu ki bo 12.avgusta med 9h in 11h UTC pa bi lahko videli prek 100 meteorjev na uro. moznost meteorskega dezja ni izkljucena. za nas bo najbolje danes zvecer ja, ko je eden izmed maksimumov napovedan tudi od 22.30 dalje.
Preko cele noci pa seveda lahko kadarkoli vidis razlicne meteorje, tako da dolgi meteorji niso izkljuceni. Tudi vceraj je bil eden okol 2.30am, ki je trajal skoraj 3s pa zarel precej! :shock:

glede "tornadov" na Jadranu pa; nastane zaradi tega, ker je morje toplo in ko nad plastjo toplega in vlažnega zraka, ki se nahaja nad vodno gladino, zapihajo hladni vetrovi. Pogosto se pojavljajo v gručah. Jaz ga poznam pod imenom "vodna tromba", je podoben tornadu, vendar ni tornado :wink: Tudi v Trzaskem zalivu v smeri proti Benetkam so jih ze precej opazili..
Tole bo zagotovo moj naslednji izziv, samo da nekaj zacne nastajat. Idealen cas bo sedaj, ko je morje precej toplo pa se bodo zaceli vdori hladnega zraka od severa ob koncu poletja.

strela podnevi...se zmeraj nisem probal (no ja, tudi nevihte se ni bilo tukaj podnevi), pa tudi nevem ce bom z ND filtrom sploh kaj videl skozi. Tudi varianto z dvema polarizatorjema bi moral probat, vendar imam samo enga. Kje bi si lahko izposodu enga, da ga ne kupim zastonj? :oops:

@tim: hvala :wink: ja danes upam da bo vreme tako cisto kot vceraj, casa imamo do 2.20am preden vzide Luna, torej ravno pravi cas bo za akcijo 8)

Dajte se vi probat kaj slikat, mogoce nam pa le uspe enga svetlega hudica ujet! :D

LP!

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 165 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: