* *
Danes je 15 dec 2019, 17:55

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 5 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Auto raw proti jpeg
OdgovorObjavljeno: 07 jul 2015, 15:58 
Odsoten
Pristopni član

Od mnogih sem se že naposlušal kako je nujno potrebno slikati v raw in kako lahko s preprosto potezo ali dve narediš fotko veliko lepšo kot z direktnim jpegom iz kamere.

Super sem rekel, pokaži mi. In se je začelo. Raw fotko naloži v program, 12x klikne, 17x popravi, 15 minut kasneje fotka nekako izgleda. Primerjava z jpegom in...nič posebnega razlike. In to naj bi počel z vsako fotko?

Torej prosim za razsvetlitev. Ne govorimo o reševanju faljenih fotk, ampak o ok fotki, katero bi rad izboljšal (barve, ostrina, levels, sence,...). Jpeg se že speče v kameri, raw je osnova, ki naj bi jo s programom izboljšal v vau fotko.
Ker nimam časa vsako fotko klikarit, obstaja auto raw program, ki fotke obdela sam in konkurira ali je boljši jpegu?

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Auto raw proti jpeg
OdgovorObjavljeno: 07 jul 2015, 17:37 
Odsoten
Pristopni član

http://www.e-fotografija.si/se-ena-vojna-raw-ali-jpeg-,478.html

Jaz vedno fotkam v rawu.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 jul 2015, 20:11 
Odsoten
vstopil v forum

Jaz to delam v Lightroomu in če približno vse štima že v štartu, se z osnovnimi tonskimi popravki, ostrenjem in izrezom, nikoli ne zamudim več kot 30s/fotko. Se pa da zadeve še pohitriti v kolikor imaš enako osvetljene fotke...enostavno stisneš ˝Sync˝

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 jul 2015, 21:45 
Odsoten
Pristopni član

Če imaš nastavljeno slikanje v raw ali ti na zaslonu kamere pokaže raw verzijo ali mogoče jpeg (obdelano) verzijo slike? Ker če kaže raw verzijo, je slika slabša in zna vplivat na fotkanje sploh neukih fotografov.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 08 jul 2015, 12:20 
Odsoten
vstopil v forum

Nočem biti kakorkoli žaljiv ali vzvišen, mogoče preveč nepopustljiv do začetnika, a če ne opaziš uporabne vrednosti RAW datotek, potem je mogoče še prezgodaj, da bi se s tem obremenjeval. Slikaš v JPG in to je to, če se ti zdi kakšna fotografija zanimivi in imaš idejo, kako jo izboljšati, lahko tudi JPG "pošraufaš"... Glavna prednost RAW datoteke je v tem, da zajema (v kolikor toliko sodobnih aparatih) 14 bit-en razpon vrednosti, med tem, ko JPG samo 8 bit-no. To pomeni, da lahko RAW precej dlje "matraš" pri obdelavi, preden se bodo začeli pojavljati neželeni artefakti.
Poleg tega, pa so že ostali omenjali, da fotografiranje za RAW-jem prinaša tudi ostale prednosti, kot je npr. sinhronizacija istih nastavitev (ali samo dela njih) med več fotografijami (čeprav je tudi obdelava JPG-jev za "RAW plug-inom" že nekaj časa omogočena s strani najbolj popularnih programov).
In nenazadnje - iz 14 bit-nega RAW-ja vedno lahko konvertiraš v 8 bit-ni JPG, nazaj je nemogoče.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 5 prispevkov ] 

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: