* *
Danes je 23 okt 2019, 11:41

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 38 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Re: Zakaj sploh RAW format?
OdgovorObjavljeno: 12 nov 2014, 08:46 
Odsoten
Makro mojster
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
biondo je napisal/-a:
Hočeš nočeš, fotoaparat ti vedno zajame sliko v RAWu in ti jo ob shranjevanju na kartico pretvori v JPEG.

In zdaj, kateri JPEG je "pravi": tisti na settings 1, 0, ali -2?

Tisti, ki ti ustreza. Jaz vedno pri novem aparatu naredim nekaj slik z različnimi nastavitvami, da vidim, kaj mi je najbolj všeč.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 12 nov 2014, 10:47 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet

Ales_borlak je napisal/-a:
urosm je napisal/-a:
Pravi fotograf dela na film. Pika.

Ne, to je hipster :lol:.

Se posipljem s pepelom.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 12 nov 2014, 15:53 
Odsoten

Kraj: Speči za kompom
urosm je napisal/-a:
Pravi fotograf dela na film. Pika.

Sem imel v svojih rooooosnih letih eno trotlco, pa sem posnel cela dva filma, pa je od tega eden ostal nerazvit, ker preprosto ni bilo dnarja za tak luksus. Tako da sam sebe štejem za digitalnega otroka. :mrgreen:

misfits je napisal/-a:
RAW pa res ni merilo za "pravega fotografa". Pravi fotograf dela jpg in potem pretvori v črno belo :lol:

No, merilo že res ni, ma se mi je pa z mojo dosedanjo, sicer krajšo, foto kilometrino pokazalo da mi je ljubši raw kot pa jpeg. Pa naj potem tepe kdor hoče po moji senci. :lol: :mrgreen:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 12 nov 2014, 16:53 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah
Uporabniški avatar

misfits je napisal/-a:
grizliboy je napisal/-a:
Pravi fotograf iskoristi vse kar mu fotoaparat omogoča. in pika. =D=

RAW pa res ni merilo za "pravega fotografa". Pravi fotograf dela jpg in potem pretvori v črno belo :lol:

Če pretvarjaš iz JPG v črno belo, je kot če bi pretvarjal iz RAW v JPG.
PRAVI fotograf dela z LECIA M Monochrome :mrgreen:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 12 nov 2014, 17:19 
Odsoten

Kraj: Speči za kompom
Firbec je napisal/-a:
Če pretvarjaš iz JPG v črno belo, je kot če bi pretvarjal iz RAW v JPG.
PRAVI fotograf dela z LECIA M Monochrome :mrgreen:

:shock: Kaj to je lecia m monocrome ? :mrgreen: Saj sem napisal da sem digitalni fotograf, kar je pa od prej na "prvič slišim". :lol:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 12 nov 2014, 17:29 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah
Uporabniški avatar

grizliboy je napisal/-a:
:shock: Kaj to je lecia m monocrome ? :mrgreen: Saj sem napisal da sem digitalni fotograf, kar je pa od prej na "prvič slišim". :lol:

http://petapixel.com/2013/07/22/review-leica-monochrom-is-not-quite-a-black-and-white-decision/

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 21 sep 2018, 23:19 
Odsoten
Pristopni član

Kraj: koroška
RAW v prevodu surov, je format ki ni obdelan, to pomeni, da ima še vse podatke samega posnetka. Naprej se pa začne obdelava, pri kateri se stvari odvzemajo,spreminjajo,itd, tako vsaj sam razumem ta zapis.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 nov 2018, 20:36 
Odsoten
Pristopni član

RAW je osnovni zapis, ki ga premore senzor. In tak se zapiše na kartico, če to želimo. No ni čisto res, nekatere korekcije se kljub temu že izvedejo (napake senzorja, korekcija eventuelno mrtvih pixlov,..). To pa pomeni, da je v tem zapisu maksimalno možno informacij o sliki. Vsi drugi zapisi vsebujejo manj informacij.
Pri pretvorbi iz RAW v recimo JPG se izvede nek program, ki to pretvorbo naredi. Načinov kako to naredi je več, lahko bi rekel zelo mnogo. Vsi pa so izgubni. To pomeni, da se del informacij izgubi. To pravzaprav ni nič hudega, saj bi jih, kot prvo težko interpretirali, kot drugo pa ne bili v stanju videti. Tudi človeško oko je omejeno.
Zakaj potem toliko debat okrog tega, kar se tako in tako ne vidi ? Preprosto zato, ker lahko, če imamo RAW sami izbiramo kako bomo informacije iz tega zapisa pretvorili v recimo jpg. Izbiramo torej katere informacije bomo vzeli in katere zavrgli.

Primer je temno dvorišče z avtomobilom, ki je pravkar pripeljal. Klasičen jpg bo dal avto in njegove luči, ter vse kar je osvetljeno. Ostalo bo temno z dodatkom šuma. Iz RAW se da potegniti več. Če si dovolimo, da je del, kamor avto sveti, presvetljen, potem bomo v temi videli še skladovnico drv, ter prebrali ceno na ročaju sekire, ki je poleg.

Kaj pa če bi radi imeli oboje ? Ročaj sekire in nepresvetljen del kamor svetijo luči ? Tudi to se da.
Najprej gremo peš: Iz RAW naredimo dve recimo jpg slike. Na eni je osvetljeni del, ki ni presvetljen, na drugi pa je sekira, ki se jo vidi, a je osvetljeni del presvetljen. Nato zmešamo ti dve sliki v eno samo. Izbiramo željene dele ene ali druge slike. Tako dobimo sliko ki ima večje dinamično področje osvetlitve.

Take slike se brez uporabe RAW zapisa ne da narediti.

Tole je bil le en primer, primerov pa je lahko ogromno, ta je bil na nivoju osvetlitve, lahko delamo pa na nivoju kontrasta ali pa recimo barv, .... lahko tudi kombinacije. Lahko pa namesto peš, to za nas delajo razni programi tipa kvazi HDR.

Za pravi HDR pa potrebujemo celo več RAW posnetkov istega motiva. Stojalo je torej obvezno.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 38 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 14 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: