* *
Danes je 09 dec 2019, 00:49

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 8 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Cene fotografskih storitev
OdgovorObjavljeno: 02 apr 2014, 08:16 
Odsoten
Pristopni član

Kraj: Domžale
Pozdravljeni,
opazila sem, da so debate na to temo že potekale, ampak glede na to, da se cene, davki, trg itd. dokaj hitro spreminjajo, se mi zdi vredno takšno temo na novo odpreti.

Sama sem sicer trenutno ravno v začetni fazi ustvarjanja lastne komercialne fotografske poti, zato se kar naprej sprašujem koliko naj računam stranki. Zavedam se, da so cene različne, da se upoštevajo potni stroški, znanje, uporaba opreme itd., tudi po tujih forumih sem si prebrala veliko o tem, ampak glede na to, da se slovenski trg težko primerja z npr. ameriškim, se mi zdijo tuji primeri precej neuporabni. Sicer sem diplomirala iz področja fotografije, vendar bi vsaj za začetek samostojne poti rada imela sprejemljive cene, saj se tudi sama na nek način še vedno učim in opreme trenutno še nimam ravno veliko in ni najbolj vrhunska.

Naj navedem primer, ki sem si ga okvirno zastavila, za fotografiranje na terenu in vesela bom vsakega odziva, komentarja, pripombe... =)
1. potni stroški (po uradno določenem ceniku 0,37€/km) - ali je v tem primeru relevantno, da se ozira na kilometrino, ki jo predlaga npr. google maps ali via michelin?
2. čas porabljen za vožnjo do lokacije - 5€/h (+DDV)
3. ura fotografiranja na lokaciji - 8€/h (+DDV)
4. cena ene fotografije v digitalni obliki (računalniški obdelana, retuširana, skratka končana) - 15€ (+ DDV)
5. vsaka dodatna fotografija s "fotoshootinga" v digitalni obliki - z najbolj osnovno obdelavo (poravnava, crop, lens correction, minimalni popravki) - 2€ (+DDV)
6. CD/DVD - en komad brezplačno, vsak dodatni izvod 4€ (+DDV)

Sem kaj pozabila? So cene sprejemljive, prenizke, previsoke...?

Zadnjič spremenil ABabe, dne 02 apr 2014, 16:13, skupaj popravljeno 1 krat.

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Cene fotografskih storitev
OdgovorObjavljeno: 02 apr 2014, 10:25 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah
Uporabniški avatar

Cena je ok, če jo stranka prebavi. Če zaradi visoke cene nimaš nobene stranke pol je problem zate.
Po mojem je boljše da si približno preračunaš kolk ur dela bi ti vzelo vse skupaj in se vprašaš kolk bi bila pa ti pripravljena za tako zadevo plačat?

LP

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 02 apr 2014, 15:56 
Odsoten
Pristopni član

Zavedam se, da je treba cene prilagoditi strankam in tudi iz lastnih izkušenj vem, da kar se nekomu zdi ugodno se drugemu lahko zdi drago. Ampak upala sem na kakšen bolj konkreten odgovor, ker na spletu ni ravno prav veliko relavantnih cenikov po katerih bi se lahko orientirala.
Koliko pa bi jaz plačala za storitev je precej težko določiti, saj sama vem, da delo fotografa ni le "pritisniti na sprožilec", kar je žal še vedno zelo pogosto mnenje ljudi (na srečo ne vseh).

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 02 apr 2014, 16:46 
Odsoten

hmm, pri tako radikalnem spreminjanju originalnega posta (v točkah 4, 5 in 6) odgovori,
kakršnega je npr. dobronamerno napisal wini, hitro postanejo nesmiselni, nerazumljivi ali protislovni :(

nezanemarljiv faktor je tudi kategorija fotografije in za kakšen medij bo namenjena (predvsem mislim na resolucijo končnega "produkta")

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 02 apr 2014, 17:01 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet

ABabe je napisal/-a:
Pozdravljeni,
opazila sem, da so debate na to temo že potekale, ampak glede na to, da se cene, davki, trg itd. dokaj hitro spreminjajo, se mi zdi vredno takšno temo na novo odpreti.

Sama sem sicer trenutno ravno v začetni fazi ustvarjanja lastne komercialne fotografske poti, zato se kar naprej sprašujem koliko naj računam stranki. Zavedam se, da so cene različne, da se upoštevajo potni stroški, znanje, uporaba opreme itd., tudi po tujih forumih sem si prebrala veliko o tem, ampak glede na to, da se slovenski trg težko primerja z npr. ameriškim, se mi zdijo tuji primeri precej neuporabni. Sicer sem diplomirala iz področja fotografije, vendar bi vsaj za začetek samostojne poti rada imela sprejemljive cene, saj se tudi sama na nek način še vedno učim in opreme trenutno še nimam ravno veliko in ni najbolj vrhunska.

Naj navedem primer, ki sem si ga okvirno zastavila, za fotografiranje na terenu in vesela bom vsakega odziva, komentarja, pripombe... =)
1. potni stroški (po uradno določenem ceniku 0,37€/km) - ali je v tem primeru relevantno, da se ozira na kilometrino, ki jo predlaga npr. google maps ali via michelin?
2. čas porabljen za vožnjo do lokacije - 5€/h (+DDV)
3. ura fotografiranja na lokaciji - 8€/h (+DDV)
4. cena ene fotografije v digitalni obliki (računalniški obdelana, retuširana, skratka končana) - 15€ (+ DDV)
5. vsaka dodatna fotografija s "fotoshootinga" v digitalni obliki - z najbolj osnovno obdelavo (poravnava, crop, lens correction, minimalni popravki) - 2€ (+DDV)
6. CD/DVD - en komad brezplačno, vsak dodatni izvod 4€ (+DDV)

Sem kaj pozabila? So cene sprejemljive, prenizke, previsoke...?

S takimi cenami še z delom "brez računa" ne preživiš.
Malo si zračunaj, koliko so stroški dejavnosti, koliko želiš, da vsak mesec zate ostane, koliko ti za to država pobere, koliko misliš investirat its. itd.
Potem pa ta znesek deliš z mesečno kvoto ur, in dobiš urno postavko. No, potem moraš pa še poskrbet, da to kvoto ur tudi prodaš.

There's no business like photo business. Doživel, izkusil in zaprl tak business :? :lol: :lol:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 02 apr 2014, 18:10 
Odsoten
Pristopni član

Glede radikalnega popravljanja cene pri točki 5 se zavedam, sem opazila, da sem se zatipkala. =) Zdaj je napisano kot je bilo mišljeno.
Zaenkrat imam do septembra še srečo, da lahko delam preko študentskega servisa, tako da imam mogoče malce olajšano kar se tiče davkov, čeprav ok, ni ravno tako, ampak mislim, da je vseeno malce lažje.
Ravno zato bi rada sedaj na polno štartala, da vidim, če se mi septembra sploh splača odpirati s.p., delati preko avtorskih pogodb ali morda obstaja celo kakšna drugačna opcija...

Pa saj pravim, gledam cene po spletu in skušam najti neko normalno ceno. Z veseljem bi štartala z višjimi cenami, vem, da je moje delo vredno več, ampak če postavim že v začetku neke drastične cene ne vem, če sploh potem lahko dobim "prve stranke".
Nazadnje sem npr. delala precej pod ceno - 180€ za 20 fotografij, DVD z vsemi fotografijami in vštetimi potnimi stroški (kakšnih 160km vsega skupaj).

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 02 apr 2014, 23:38 
Odsoten
Uporabniški avatar

Sem hotel nekaj na dologo preračunavat in pametovat, pa bom raje kratek:
1. Koga briga od kje se ti voziš. Če si v Lj in hočeš job v Kp pač moraš v Kp. Če se ti ne splača, ne greš.
2. Kakšen DDV? Za začetek se registriraš tako da nisi zavezanec za DDV.
3. Segmentiraj ponudbo. Poroka ni isto kot fashion niti kot fotkanje dojenčka.
4. Popusti na količino

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 30 maj 2019, 15:06 
Odsoten
Pristopni član

Tukaj nekaj nasvetov, kako določiti ceno svojih storitev: https://omisli.si/nasvet-strokovnjaka/m ... -dvigniti/

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 8 prispevkov ] 

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 21 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: