* *
Danes je 19 jul 2019, 09:30

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 11 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Poročna fotografija s flešem ali brez
OdgovorObjavljeno: 13 maj 2013, 10:55 
Odsoten
Pristopni član

Prijatelj me je prosil, da mu pofotkam poroko. Pri tem sem v dilemi glede fleša. Gha uporabljati ali ne? Pri katerih motivih ja in katerih ne? Bral sem nekaj člankov na to temo in vidim, da eni fotografi striktno zagovarjajo neuporabo fleša pri poročni fotografiji, ampak raje dvigujejo ISO. Je to generalna praksa ali pač en izmed stilov? Razumem, da je včasih potrben fleš za fill, sprašujem tako, generalno, recimo za 90% fotk na poroki.

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Poročna fotografija s flešem ali brez
OdgovorObjavljeno: 15 maj 2013, 08:47 
Odsoten
vstopil v forum

Kraj: Lost in Iceland
Da ne bo neporočen prijatelj postal poročen neprijatelj :D

Jest osebno bi zadevo prepustil nekomu ki obvlada in se ob samem "srečnem" dogodku kot kajpavem - asistent probal čimveč naučiti ...... če bi me to zanimalo.
(pa me na srečo ne - ne eno ne drugo 8) )

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 maj 2013, 12:41 
Odsoten
napreduje v forumu
Uporabniški avatar

po moje tako kot drugje pri fotografiji,.. ce ne gre drugace magari flash z ohisja,... ce rabis in imas cas lahko kaj postavljas, ponavadi pa bi sam rekel da uproaba flasha ko rabis dosvetlitev,.. magari preko kaksnih odbojev da se zdruzi z naravnim svetlobnim virom (ala okno ipd)...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 maj 2013, 14:15 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

Za 90% fotk na poroki je potreben fleš.Sploh,če je slabša svetloba.
Kar pa v poročnih dvoranah in cerkvah običajno je.
Fleš+dodatne baterije za fleš v žepu.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 maj 2013, 14:22 
Odsoten
Pristopni član

Kraj: Novo mesto
Še eno vprašanje ne ravno vezano na fleš, kako pogosto se uporablja extra širokokotnik, recimo 10-20mm za crop kamere? Je 17mm premalo široko?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 maj 2013, 23:09 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet

Daleč od tega, da bi bil kak ekspert, ene ducat porok je pa vseeno za mano. In ja, na prvi fleša skorajda nisem ugasnil, ker me je bilo strah, da bo brez tega tema :wink: Na vseh ostalih pa je dan ugledal le v zelo redkih primerih, še najmanj pa v cerkvah, kjer je za moje pojme svetloba, če jo znaš videt, izvrstna. Kak svetlobno močan objektiv in si na konju. Ne znam pa brez fleša pofotkat poročne zabave, to pa priznam. Sem poskusil pa ni blo glih to, kar bi si želel. Tam pa ne enga ampak dva fleša, na stojalu, in gas med množico. Ma lahko tudi na bodyju konc koncev, daš na drugo zaveso, primerno dolg čas in se igraš ...
Glede širokega kota je pa tako - če si suveren pri uporabi, lahko šibaš tudi z 14mm na FF. Sam delam ogromno z 14-24 na FF med zabavo, ker sem dobesedno med svati na plesišču. Ampak morš pazit, da niso vsi jetiji na koncu, z ogromnimi glavami :wink: Za začetek bo pa 17-ka na kropu kar ok. Je pa vseeno lepo v cerkvi situacijo poslikat na wiiiiiiideeeee, vsaj določene prizore. Oz. kot je dejal Robert Capa: “If your pictures aren’t good enough, you’re not close enough.”
Upam, da sem kaj pomagal.
Lp, sax

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 16 maj 2013, 07:26 
Odsoten
Pristopni član

hvala za odgovore! Stvar je taka, da prijatelj ki se ženi ne misli najet profesionalnega fotografa ker mu to ni pomembno.
Vprašanje pa sem postavil po prebiranju članka na temi poročne fotografije tu na e-fotografiji, v katerem avtor piše med drugim tudi: "Pomembno se je izogibati uporabi bliskavice in delati zgolj z obstoječo (ambientalno) svetlobo. Namesto bliskavice uporabljajte visok ISO in svetlobno močen objektiv.".

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 16 maj 2013, 07:36 
Odsoten

Saj ne potrebuje "profesionalnega" fotografa, če mu to ni pomembno, lahko se pa ti potrudiš in narediš "profesionalno". Jaz se bliskavici izogibam iz dveh razlogov (predvsem v cerkvi) in sicer prvič zato, ker so fotke neprimerno lepše brez uporabe bliskavice in samo ob ambientalni svetlobi (razen če si pri tem zelo pazljiv in uporabljaš le za malenkostno dosvetlitev, če res ne gre drugače in ne prekuriš scene) in drugič, ker si ne znam predstavljati občutka mladoporočencev in svatov (pa tud župnika ne), če jim nekdo ves čas bliska v oči med obredom.
lp

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 17 maj 2013, 18:48 
Odsoten
Pristopni član

Kraj: Vrhpolje pri Vipavi
Pred kakšnim resnim fotografiranjem poroke bi priporočal prebiranje člankov Neil-a Za moje pojme je fleš obvezna oprema, če pa ga pravilno uporabljaš (bounce, flaging) na fotografiji niti ne veš ali je bil uporabljen ali ne.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 17 maj 2013, 19:23 
Odsoten

Pri flešu je tak: ko ga res rabiš, ga (skoraj) nič drugega ne more nadomestit, ko ga ne rabiš, ga pa itaq ne rabiš.
Ne pričakuj nekih instant receptov, pa nekih procentov fotk z ali brez, ker jih ni. Odvisno od situacije do situacije. Sem delal poroko že čisto brez, pa tudi tako, ko skoraj ni bilo posnetka brez dosvetljevanja, takšnega ali drugačnega.

Kot je mat3 rekel, Neil ima dobre prispevke, jaz pa ti lahko prodam njegovo knjigo za uporabo "on-camera" fleša. Pobrskaj malo po oglasih tukaj.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 19 maj 2013, 15:53 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

Kraj: Škofljica
Cerkev ni enaka cerkvi, kot tudi poročna dvorana ni enaka poročni dvorani. Pravko fleš ni enak flešu.
Upam, da ste me razumeli.
Če je objekt slikanja na miru, se da nekaj narediti z blendo, ISOm in stabilizacijo. Če se objekt premika, stabilizacija odpade, in ko "zmanjka" blende in ISO-ta, ostane le dodatna osvetlitev. Neprestane menjave objektivov (standardni zoom in pa kak fiksak z 1.4) si pač ne moreš privoščiti. Tudi, če je svetlobe zadosti, pa le-ta prihaja iz "napačne" strani, ti svetlobno močan objektiv ne pomaga dosti. OK, lahko te potem reši dinamični razpon...
Fleš se pa da ponucati na ogromno načinov, od doosvetlitve, odbojev, različnih mehčalcev...
Če ga znaš uporabljat, ga definitivno priporočam.
Ultraširokokotnik pride prav, ko so prostori utesnjeni, ali pa hočeš enostavno zajeti več dogajanja. Prav tako na zabavi.
Definitivno pa priporočam predhodni ogled karaja slikanja in nekaj testnih fotk.
LP

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 11 prispevkov ] 

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: