* *
Danes je 09 dec 2019, 06:31

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 130 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Re: Simple poroka - koliko računat? ... ž-njtič odprta tema :)
OdgovorObjavljeno: 14 apr 2012, 17:34 
Odsoten
napreduje v forumu

Kraj: Kransterdam
Luka22 je napisal/-a:
xevi je napisal/-a:
Luka22 je napisal/-a:
Jst ne poznam modela :shock: pa poznam nekaj svetovno znanih poročnih fotografov(seveda ne osebno,ampak delavnice ipd. učne vsebine)

če bi bil na nikonovem dnevu fotografije... :P

a tm postaneš znan in dober? #-o

seveda :lol5:

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Simple poroka - koliko računat? ... ž-njtič odprta tema :)
OdgovorObjavljeno: 14 apr 2012, 18:02 
Odsoten
Pristopni član

Kras,

naj bo en moj nasvet:
odprite oči, svet je velik ampak dandanes zgoščen na velikost monitorja. Ne glejte le slovenske scene, če ste na netu, ste na celem svetu! Učite se, učite se, učite se in to od najboljših v poslu, ki vam je všeč. Najdite cilj, naredite analize in koncept, potem pa na pot. Vedno fotografirajte tako kot je vam všeč! Najdite svoj slog! Ne ukvarjajte se v opremo ampak z vsebino. Za poročno fotografijo potebujete največ 3 fiksne objektive. Najbolje da le 2, če seveda zmorete, ker boste potem imeli več svobode pri samih motivih. Največ vlagajte v znanje ne v opremo! Ker fotografira se z glavo ne z opremo! Glede cen pa, postavite tako ceno, za katero stojite!
Pa še nekaj v razmislek. BMW, Versace, Oakley, mleko, kruh in pivo so v Italiji, Španiji, USA in še vse naokrog ter pri nas v Sloveniji približno iste cene. Poročna fotografija pa, pa pustimo high-end in low-end, ampak vzemimo povprečne cene poročne fotografije, ni niti približno tako cenjena kot v tujini. Zakaj? Mogoče bo sedaj bolj jasno zakaj je bil že moj "ciničen" prvi prispevek na tem temi več kot dovolj zgovoren.

Ne gre za arogantnost, prej za žalost ob pogledu na ne-umnost in nespoštovanje samih sebe.

Samo

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 14 apr 2012, 19:45 
Odsoten
vstopil v forum

Ja, po eni strani vedno pri samoreklami, pomislimo, kako to ni ok itd. Priznam, tudi sam. Po drugi strani pa razmišljam, da je pa tudi fajn, da kdaj vidimo, kdo kaj naredi in se na podlagi videnega odločiš, ali so ga sama usta ali dejansko obvlada zadevo :) In na tem Samotovem linku se vidi, da človek ne govori kar nekaj v tri dni. Fajn izdelki, res. Kljub temu pa še vedno ni nekih ravno konretnih napotkov za ostale. To zadnji post lahko posplošiš (z izjemo 3 fiksnih objektivov) na katerokoli stvar, s katero se pač ukvarjaš. Je pa res, da je itak brezveze mešat hruške in japke, tk kot se tu na forumu skos dogaja, ko ni neke meje med profiji in amaterji. Ne vem, ali se pa samo meni tako zdi?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 14 apr 2012, 20:30 
Odsoten
vstopil v forum

le samo je napisal/-a:
Kras,

naj bo en moj nasvet:
odprite oči, svet je velik ampak dandanes zgoščen na velikost monitorja. Ne glejte le slovenske scene, če ste na netu, ste na celem svetu! Učite se, učite se, učite se in to od najboljših v poslu, ki vam je všeč. Najdite cilj, naredite analize in koncept, potem pa na pot. Vedno fotografirajte tako kot je vam všeč! Najdite svoj slog! Ne ukvarjajte se v opremo ampak z vsebino. Za poročno fotografijo potebujete največ 3 fiksne objektive. Najbolje da le 2, če seveda zmorete, ker boste potem imeli več svobode pri samih motivih. Največ vlagajte v znanje ne v opremo! Ker fotografira se z glavo ne z opremo! Glede cen pa, postavite tako ceno, za katero stojite!
Pa še nekaj v razmislek. BMW, Versace, Oakley, mleko, kruh in pivo so v Italiji, Španiji, USA in še vse naokrog ter pri nas v Sloveniji približno iste cene. Poročna fotografija pa, pa pustimo high-end in low-end, ampak vzemimo povprečne cene poročne fotografije, ni niti približno tako cenjena kot v tujini. Zakaj? Mogoče bo sedaj bolj jasno zakaj je bil že moj "ciničen" prvi prispevek na tem temi več kot dovolj zgovoren.

Ne gre za arogantnost, prej za žalost ob pogledu na ne-umnost in nespoštovanje samih sebe.

Samo

=D= vidim da znaš tudi drugače. Napisal si kar nekaj resnic in dobrih nasvetov.
Zakaj je situacija pri nas takšna kot je... razlogov je verjetno cel kup, bi pa mogoče takšni in podobni nasveti pomagali pomagali ljudi fotografsko bolj izobraziti da bi na to gledali drugače. Čeprav si mogoče dobil napačen občutek, je ta portal in galerija kar precej ljudi "izobrazila". Marsikdo je tukaj ali na sorodnih forumih začel svoje fotografsko učenje in zato bolje razume kaj fotografija je in kaj je pri fotografiji pomembno.
Se pa tudi meni zdi tako kot je MarkoE napisal, da je fajn videt prakso nekoga. Če bi Samo napisal kaj konkretnega me podpis in link ne bi zmotil (mogoče bo zmotil matjaža), saj bi videl smisel v prispevku. Če pa nekdo nič ne napiše in doda še svoj link, potem ne ostane veliko možnosti o namenu.
Prerekanja in mešanja hrušk in jabolk pa bodo po forumih vedno bila, saj smo le vsi skriti za nekimi vzdevki, zadaj pa se nahajajo različni ljudje, z različnimi razumevanji, različnih starosti, spolov...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 14 apr 2012, 20:32 
Odsoten
Vreden zaupanja

Kraj: Že kje/Morska decva
Ampak to je pa res možno le v Sloveniji, da se spravite na enega od boljših slovenskih poročnih fotografov, kot da je včeraj prvič v roke vzel fotoaparat ...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 14 apr 2012, 21:25 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet
Uporabniški avatar

Ales_borlak je napisal/-a:
Ampak to je pa res možno le v Sloveniji, da se spravite na enega od boljših slovenskih poročnih fotografov, kot da je včeraj prvič v roke vzel fotoaparat ...

fora je bila v tem, da se je ta 'lesamo' pojavil v topicu, s svojim postom ni čisto nič doprinesel k topicu, niti humornega vložka ne, le dal nam je vedeti, da se je ob temi nasmejal. Ko mu je nekdo predočil to dejstvo, je pa začel sprava nekaj zabavljati čez forum, nato pa se je umiril in prispeval konstruktiven post. Nihče mu ni očital, da ne zna fotkat, ampak avtorju topica to dejstvo bore malo pomaga pri vprašanju, koliko naj računa za fotografiranje poroke.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 14 apr 2012, 22:06 
Odsoten
vstopil v forum

Ja, ta "lesamo" je pa res kar en, maš prav. Ko je imel predavanje na Nikon dnevu sem tudi videl ljudi, ki so rekli: "Bemtiš, tale pa nima pojma, glave reže na fotkah." Pa sem mislil, da delijo njegov unikaten smisel za humor, samo potem so še enkrat dodali: "Res nima pojma, mi pa tegale že ne bomo gledali." Pa so šli ven. Sem se kar malček na efotografijo spomnil - tudi zato, ker je v pogovoru po predavanju Samo omenil, da je že davno nazaj objavljal tu gor, pa ga je zaradi pametnih komenta(to)rjev kmalu minilo - morda bo zdaj bolj jasna tista o efotografiji, ki je še vedno ista...

Me pa zanima, kako naj bi po tvoje izgledal Samov odgovor na vprašanje v stilu "kako na simpl pofotkat poroko, nč tko resnga, pač a mislte da bo 100 evrov dost?"(to ne leti na saxy-a) V glavnem že link in njegov komentar sta bila sama po sebi dovolj zgovorna.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 apr 2012, 08:36 
Odsoten

Zanimivo se je razpletlo (al pa zapletlo) :wink: Moje izvorno vprašanje je bilo mišljeno malo drugače, kot se je potem razvila tema. Skratka, da pojasnim že na začetku - Samotov pristop do poročne fotografije mi je všeč in prav pri načinu, na katerega dela, s katerim se "trudi" ujeti pristne trenutke, čustva, dogajanje poroke, ljudi, ki izražajo svoje emocije, prav tu se najdem. Težava, s katero sem se srečal in postavil vprašanje, je, da marsikdo lastne poroke ne jemlje tako resno, kot jo jemlje Samo in tisti, ki skušajo te trenutke ovekovečit in jim dodat še eno, višjo vrednost. In spet, popravljam, saj ne, da nekateri poroke ne jemljejo resno (kako je ne bi, hudiča, če od tega koraka dalje nič več ni enostavno :lol: ) ampak samemu dogodku ne želijo posvečati več, kot je nujno potrebno. In potem vprašanje, pred katerega sem bil postavljen: "hej, meni so všeč tvoje fotke in ker si takrat že fotkal xy in sem bil zraven in se mi zdiš kul tip, a bi pofotkal še mojo poroko? Nič posebnega ne bo, magistrat, nevesta in jaz, priči, potem kosilo in to je to. Ampak vseeno bi želel, da so fotke nekaj posebnega, pripravljena sva sodelovat, naredila bova karkol boš rekel, ker ti zaupava, da boš iz tega kratkega dogodka znal naredit zgodbo ..."
Hja, koliko potem računat?? 1500€ kot za normalno poroko, od jutra do jutra? No go ... 100€, ker bo vse skupaj trajalo nekaj urc, če ne štejem tistih nekaj urc za računalnikom in prevoza in konec koncev odgovornosti? ... To je bila moja dilema. In sem jo razrešil. Po svoje. Z al pa brez foruma :wink:
Iskrena hvala vsem, ki ste prispevali svoj kamenček k mozaiku.
p.s. Ne spomnim se, kako sem na začetku napisal - na simple pofotkat poroko al pofotkat simple poroko - mislim, da je bilo slednje, kar se mi zdi precejšnja razlika, čeprav bi najbrž moral izbrat kak drug pridevnik namesto "simple" (na simple se ne bi upal lotit, ker potem to nisem jaz; simple poroka pa je zame ravno to, magistrat, kosilo, zdravica).
lp, sax

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 apr 2012, 12:14 
Odsoten
vstopil v forum

saxy, dobr si napisal. Zdaj pa še, glede na to, da si sam spraševal o konkretnih rešitvah, povej, kako si na koncu sam to rešil. :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 apr 2012, 12:40 
Odsoten

Smo se zlahka pogodili glede cene, par je bil pa tako simpatičen in na koncu tudi zadovoljen z izdelkom, da bi z veseljem opravil tudi samo za potne stroške :wink: Včasih res kompiliciramo brez veze; poveš pošteno ceno, obrazložiš, zakaj in kako in če so za, so, če pa ne pač ne, no hard feelings.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 apr 2012, 15:45 
Odsoten
vstopil v forum

Mehovka je napisal/-a:
Ales_borlak je napisal/-a:

fora je bila v tem, da se je ta 'lesamo' pojavil v topicu, s svojim postom ni čisto nič doprinesel k topicu, niti humornega vložka ne, le dal nam je vedeti, da se je ob temi nasmejal. Ko mu je nekdo predočil to dejstvo, je pa začel sprava nekaj zabavljati čez forum, nato pa se je umiril in prispeval konstruktiven post. Nihče mu ni očital, da ne zna fotkat, ampak avtorju topica to dejstvo bore malo pomaga pri vprašanju, koliko naj računa za fotografiranje poroke.

No, fora je tudi v tem, da si se tudi ti pojavil v topicu, a s svojim postom čisto nič doprinesel k topicu, niti humornega vložka ne, le dal si nam vedeti, da veš, da se je Samo ob temi nasmejal.

Sicer pa Samota poznam in vsaj približno vem, da ga je njegovo znanje kar nekaj stalo in da se je moral podvreči precejšnjemu odrekanju, tudi kot oče oz družinski človek. Mislim ... tip je pustil dobro plačano službo, investiral v svoje znanje in promocijo, se večkrat usedel v letalo in sledil priložnostim. In pol se najde nek bedak in mu očita aroganco ter "kot da si že zajel vse fotografsko znanje tega sveta in da bi te morali kar vsi poznati." Tega sploh ne bom komentiral, ker ne znam tako, da ne bi bil žaljiv ;)

Aroganca je zame to, da od njega pričakujete free nasvete. Se kdaj kdo od vas vpraša, koliko je znanje stalo njega in zakaj, vraga, bi ga z vami delil kar takole, na oko? Zakaj ga nihče ne nagovarja, naj pripravi delavnico poročne fotografije, kjer boste za znanje plačali?
Vsem je jasno, da se oprema plača.
Vsem je jasno, da se vaše/naše delo plača.
Pa vam je jasno tudi, da se znanje plača?

Razmislite malo o dolžini vaših vžigalnih vrvic, preden nekoga po dveh stavkih spljuvate ali začnete silit h predočenju "dokazov" za svoje mnenje. In nenazadnje; drži, poznavanje drugih ustvarjalcev in avtorjev ni merilo za vaše znanje ali kakovost, a igralec, ki še ni slišal za Roberta de Nira, ni igralec. Je amater. Samo Rovan je ime, za katerega slovenski poročni fotografi vedo. Amaterji pač ne. Jaz ga poznam predvsem kot prijatelja; to napišem še preden se najde nekdo, ki bo napisal da mu delam zastonj reklamo, ker se poznava. Kar bi bilo v stilu tega (in mnogih drugih) foruma.

Upam, da nisem premalo doprinesel k temi, da bi bilo moje pisanje smatrano za upravičeno. Sicer naj pa Matjaž zbriše.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 apr 2012, 15:57 
Odsoten
vstopil v forum

Tristokosmatih :) Nikomur tule ne dam prav. Pa nisem jaz nikogar kritiziral, prej nasprotno. Ampak, daj poglejte si osnovno vprašanje, pa potem v skladu s tem pišite.

Gre se za vprašanje amaterja. Vsaj kolikor sem jaz razbral s tega foruma, si saxy ne služi kruha s tem (kar pa ne pomeni, da saxy ne dela ful dobrih fotk). Torej, odgovorite na vprašanje, če pa se vam zdi zamalo, ker ste hudi profiji, kar celo čisto razumem, potem pač ne odgovorite in ne sodelujte na forumu, ker nastane sama kregarija in se bomo raje mi amaterji med sabo bedarije pogovarjali :) Lahko pa seveda organizirate razne delavnice, daste oglas tu gor, za reklamo plačate matjažu, potem pa se prijavi, kdor se, kdor ne, pač ne.

Do nikogar nič žaljivega ni bilo mišljeno. lp

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 apr 2012, 17:40 
Odsoten
Uporabniški avatar

AndrejKorenc je napisal/-a:
No, fora je tudi v tem, da si se tudi ti pojavil v topicu, a s svojim postom čisto nič doprinesel k topicu, niti humornega vložka ne, le dal si nam vedeti, da veš, da se je Samo ob temi nasmejal.

ales borlaku ali kaj je že sem naredil kratko obnovo zadnjih nekaj postov, to je bil moj doprinos. Kar pa se arogantnosti in vzvišenosti tiče, ti bom odgovoril na splošno, saj nisem glede 'lesama' o tem govoril jaz - ne prenenesem arogantnih in vzvišenih ljudi...mogoče zato, ker imam v sorodstvu nekaj vrhunskih zdravnikov, pa se nihče od njih ni nikdar držal, kot da bi mu bilo treba postavljati spomenik. Se pa strinjam z nečem, kar je napisal nek 'bedak', kot si ga ti označil...zakaj bi pa morali vsi poznati nekega slovenskega poročnega fotografa? Nekdo ga pač pozna, nekdo pa ne. A če ne vem, kdo je Ansel Adams, me je treba napadati? Bom poleti, ko grem v ZDA, vprašal če smem fotkat dolino Yosemite, če ne vem kdo je on. :) Vsega fotografskega znanja sveta pa tako ali tako verjetno nikdar ne bo nihče povsem osvojil...pa še enkrat, da ne bo pomote - proti 'lesamu' nimam čisto nič, pišem čisto na splošno o vzvišenosti, arogantnosti ljudi ter o tem, da sem mnenja, da nismo dolžni poznati vsakogar, ki fotografsko ustvarja. No, saj konec koncev si to priznal tudi sam. :) Dobro, da nisem poročni fotograf, kot amaterju pa mi ni za očitati, če moje fotke niso über. Če bi se odločil in šel fotkat poroke, lahko amatersko postavim nizko ceno, žalostna resnica fotografije pa je, da verjetno razlike med mojimi amaterskimi fotkami in fotkami über profesionalcem večina parov ne bi zaznala v tej meri, da bi zaupali über profiju fotkanje za 5 ali celo 10 kratno ceno mojih zmazkov.

Je pa ravno pri ceni zaznati precej shizofreno vedenje nekaterih 'profijev' - ko se postavi vprašanje cene, vedno vpijejo, naj folk ne postavlja prenizkih cen, ker je to potem 'zbijanje vrednosti fotografiji', ko pa jih v izogib 'razvrednotenju' vprašaš, koliko oni računajo, pa konkretnega odgovra praviloma ni, v najboljšem primeru podajajo link do cenika nekega fotografskega združenja ali pa odgovarjajo s floskulami tipa 'to je treba oceniti, koliko je anročnik pripravljen plačati' in podobno.

Kar se fotografskega znanja tiče - nihče ga ni dolžan deliti okoli, tu se s tabo povsem strinjam. Res pa je, da so meni znani fotografi, še vedno povedali, kako in kaj, če sem jih kaj vprašal. In jaz njim, če sem le vedel odgovor. Ampak še enkrat - nobene pravice nimamo od kogarkoli zahtevati, da nam posreduje svoje fotografsko znanje. Vemo pa vsaj, kdo se je nasmejal ob topicu, tudi to je nekaj. :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 apr 2012, 17:48 
Odsoten
vstopil v forum

To je že res, da se znanje računa... ampak ali je samo teorija dovolj? Ni. Potrebna je tudi praksa... več prakse kot teorije. In prakse ne osvojiš čez noč. Ko pa jo boš, boš že na pamet vedel, kakšne nastavitve in postavitve so potrebne v določenih okoliščinah.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 apr 2012, 18:31 
Odsoten
vstopil v forum

Mehovka je napisal/-a:
... ne prenenesem arogantnih in vzvišenih ljudi...mogoče zato, ker imam v sorodstvu nekaj vrhunskih zdravnikov, pa se nihče od njih ni nikdar držal, kot da bi mu bilo treba postavljati spomenik. Se pa strinjam z nečem, kar je napisal nek 'bedak', kot si ga ti označil...zakaj bi pa morali vsi poznati nekega slovenskega poročnega fotografa? Nekdo ga pač pozna, nekdo pa ne. A če ne vem, kdo je Ansel Adams, me je treba napadati? Bom poleti, ko grem v ZDA, vprašal če smem fotkat dolino Yosemite, če ne vem kdo je on. :) Vsega fotografskega znanja sveta pa tako ali tako verjetno nikdar ne bo nihče povsem osvojil ...

No, se strinjava, lej. Saj tudi sam ne pravim, da "ga" MORATE poznati, sploh ne. Tudi da bi se kaj takega 'spodobilo' ne pravim. Je pa tako, da če se greš pri nas poročnega fotografa, ali pa se trudiš to postati, je pač Samotovo ime eno tistih, na katere najprej naletiš; it's as simple as that. Če te zanima igralstvo, zih veš, kdo je de Niro; pa to ne pomeni, da je de Niro v igranju najboljši. Če se zanimaš za avtomobilizem, pač veš, kaj pomeni ime Ford - pa to ne pomeni, da delajo najboljše avtomobile.

Na prejšnji strani je nekdo napisal "Jst ne poznam modela" in se spraševal, če znan postaneš na Nikonovem dnevu fotografije. Pa bom tole napisal v odgovor; če ga ne poznaš oz ne veš, kdo je, bodi raje tiho, ker ti to v družbi drugih fotografov ne more bit ravno v čast (ja, ja, prav - narobe pa tudi ni). In ne, znan nikakor ne postaneš na Nikonovem dnevu fotografije - moraš pa biti znan, da te tja kot predavatelja sploh povabijo ;)

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 130 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 23 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: