* *
Danes je 25 maj 2020, 04:38

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 20 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Soncni zahod
OdgovorObjavljeno: 20 nov 2003, 14:18 
Odsoten
napreduje v forumu

kako fotografirate?
stojalo?, katero gor. razd., nacin ( center weighted, spot)?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 21 nov 2003, 17:27 
Odsoten
Marsal

Kraj: Ljubljana
Mislim da se sončni zahod fotografira po navdihu. Goriščnica odvisna od ambijenta. SPOT merjenje to je ta pravo. Direkt u sonce. Ma dobro da so digitalci z zaslonom, da lahko gledamo kako osvetliti. Drugače pa priporočam, da kar začnete zapirati zaslonke in ne uporabljajte kamer ki delujejo na 400 ISO +. Preverite, da nimate v vaši kameri Cds celice za merjenje količine svetlobe, ker bo enostavno nekaj minut ostala slepa. HAHA to je bilo včasih.
Stojalo. Če ste pravi fotograf uporabite ga.

resno!

v tem načini avtomatika odpove. zato poglejte zaslon, histogram, če ste v dvomih posnetek ponovite.

Matjaz

Zadnjič spremenil matjaz, dne 28 nov 2003, 10:50, skupaj popravljeno 1 krat.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 28 nov 2003, 09:01 
Odsoten
napreduje v forumu

Lahko slikas takole. Ce bos lovil posnetek skozi kukalo ne glej v sonce ker lahko postanes slep. Raje nastimaj fotic malo levo ali desno od sonca, da dobis prave barve. Ce slikac direkt v sonce bo posnetek podosvetljen. To se pozna kadar zelis v sliko zajeti se kako ladijco ali kaj drugega. Sepravi ce si meril v sonce bo prevec svetlobe in ladjica bo crna. Ce pa meris svetlobo (spot) malo vstran bos dobil dobre posnetke-realne barve. Lahko pa se igras se malo z +/- osvetljitvijo. Stojalo pa je zakon!
LP Peter

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 28 nov 2003, 19:34 
Kako pa potem s kakšno SLR kamero nacentriraš sonce, če ne moraš gledat na LCD še posebej z dolgo goriščnico? Iskalo tut ne pride v poštev.

LP

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 04 dec 2003, 14:52 
Odsoten
napreduje v forumu

P_Nut je napisal/-a:
Kako pa potem s kakšno SLR kamero nacentriraš sonce, če ne moraš gledat na LCD še posebej z dolgo goriščnico? Iskalo tut ne pride v poštev.

LP

Uporabi funkcijo spot. Ce je nimas naravnaj kamero malo levo ali desno od sonca na pol pritisni sprožilo ga zadrži naravnaj na sonce in pritisni do konca. Mislim da bi to moralo delovati. Ali pa uporabi kak filter npr. oranznega.
Lp Peter

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 06 jan 2004, 18:14 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

Kraj: Nm
Mojster "nature" fotografije John Shaw je zapisal takole (pa se tudi iz svojih izkušenj strinjam z njim):
- obvezna uporaba stojala (še celo za ptice v letu!)
- zaslonka f/22 ali celo f/32
- merjenje točkovno nad soncem, brez da bi bilo sonce v okviru
- prilagoditev osvetlitve, glede na to kakšen ton na mestu meritve želiš (lahko celo +- 1 stopnjo), jaz običajno prilagajam v razponu +- 2/3
- goriščnica odvisna od želje fotografa in scene (sam sem slikal od 20 pa do 300)
- priporoča tudi silhuetiranje kakšnih predmetov (npr. dreves) za dodajanje dramatičnosti (vendar je to seveda stvar okusa in razpoloženja)

Če bo Matjaž odprl kakšno rubriko ali natečaj, bi lahko pokazali svoje dosežke z opisom. Matjaž?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 06 jan 2004, 18:25 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

Aha, še tole!
Če ne želiš silhuetirati (npr. slikanje zasneženih hribov), točkovno meriš sneg, dodaš +2 ali celo +2 1/3 kompenzacije (popolnoma ročne nastavitve, M) in pa seveda uporaba "stopnjevanih" ND filtrov.

Zanimiva je filozofija točkovnega merjenja! Ker so aparati kalibrirani na 18% sivino je to treba upoštevati, pa tudi dejstvo, da film (in tudi CCD ter CMOS senorji) zajamejo le 5 stopenj osvetlitve (+- 2 1/2 stopnji od 18%). Se pravi, merim popolno belino (oz. najsvetlejši del slike) in dodam +2 1/2 kompenzacije. Kar sem meril, bo postalo na filmu (in senzorju) popolnoma osvetljeno.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 06 jan 2004, 19:57 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

Sem vedel, da ga bom usral, če bom pisal pod "afektom"! (Danes sem namreč slikal zahod...) :)

Zaslonko f/22 ali f/32 uporabimo takrat, kadar vključimo v sliko še kakšen bližnji predmet. Drugače uporabimo f/8, ker itak slikamo v neskončnost...

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 06 jan 2004, 20:33 
Odsoten
Borec za FILM
Uporabniški avatar

Kraj: Deutchland
Js mam kr vedno eno in isto formulo ki malo varira sem ter tja in torej objektiv ponavad 20mm zaslonke od 1:11 do 1:16 uporaba Nd filtra od 4x do 8x v kombinaciji z polarizacijskim vcasih tud crn UV filter ki ima faktor nekje med 10 in 20 ali posamicno,stativ,zicni sprozilec,nacin merjenja svetlobe ponavadi spot nikol direkt u sonce k me ne zanimajo silhuete vedno nekje zraven ali pa na oblakih ce so.Film pa recimo kodak 100vs,fuji sensia100 ali velvia50,pa da ne pozabim se +1 do 3 EV v minus ne grem nikol :wink:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 12 jan 2004, 16:44 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

Eno mogoče neumno vprašanje: Ali kdo ve, kaj "vžge" oblake? (mislim to, da postanejo rdeči)

Zadnjič sem slikal lep zahod vendar oblaki niso bili rdeči, dan pred tem pa je bilo vse kot v razbeljeni peči (samo žal nisem mogel slikati). :(

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 12 jan 2004, 17:34 
Odsoten
Marsal

Vedno se vse dogaja zaradi lome svetlobe skozi atmosfero. moraš res dobiti prave pogoje, da se tudi oblaki obarvajo v rdeče. Na CD-ju moje knjige je prikazana fotka neba kjer so oblaki obarvani od rumene do rdeče in v sencah modre. Dobil pa sem jo v pozno popoldanski svetlobi v nozki oblačnosti po nevihti in na zahodu polni jasnosti.

Matjaž

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 13 jan 2004, 11:47 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

Hja, to mi je že jasno, da se vžgejo zaradi loma, pa vendar - en dan so oblaki obarvani, naslednji (ali prejšnji) pa niso. Kot pod katerim sonce zahaja pa se bistveno ne spremeni.

Po moje mora biti res nekaj povezano s čistočo ozračja in višino oblakov. Samo ne vem kaj. Imam nekaj lepih slik fantastičnih barv (praktično manjka smo zelena barva). Res pa je, da do sedaj nisem nikoli spremljal vremena oz. bil pozoren na to ...

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 13 jan 2004, 12:07 
Odsoten
Marsal

Ko malo naštudiram album, do sedaj še nisem prišel do tja, bomo pa tudi fotke gor dal in našli odgovore na naša vprašanja.

Pa še nekaj je pomembno. Na film je bilo bolj enostavno. Imel je fiksno temperaturo svetlobe. Če pa imaš na digitalcu AUTO način se videno lahko kar precej spremeni na sliki. Za zahtevnejše motive se bomo morali naučiti delati v RAW načinu in nato imamo možnost korektur v veliko širšem razponu.

Matjaž

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 14 jan 2004, 06:31 
Odsoten
Borec za FILM
Uporabniški avatar

Kraj: Deutchland
Ja recimo dobro bi blo ce imas kaksno fotko za prilepit in z krozci oznacit kje se meri svetloba in kaj je rezultat.Sm lih eno knjigo kupu kjer je na ogromno fotkah oznaceno kaksna meritev je bla in tocno kje in kaj dobis ce meris ob tem in tem casu na tem in tem delu slike 8)

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 14 jan 2004, 08:42 
Odsoten
Marsal

Samo tale knjiga je najbrž še za filma?

Matjaž

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 20 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 18 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: