* *
Danes je 21 okt 2019, 22:36

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 40 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Re: Fotografiranje državnih spomenikov
OdgovorObjavljeno: 08 dec 2009, 11:35 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet
Uporabniški avatar

Piši: Gojko Zupan. Ni pravnik, je pa na pravem položaju in ima zelo razumne poglede na včasih absurdne vsakdanje probleme. Prepričan sem, da ima tudi bolj razčiščene poglede od pravnikov na MK. Pred leti, ko sem imel precej opravkov z njimi, sem imel z njim samo pozitivne izkušnje.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 08 dec 2009, 12:02 
Odsoten
Uporabniški avatar

mihaG je napisal/-a:
ninstints je napisal/-a:
Slovenski zakoni. Ki jih potem dobijo v roke ljudje, ki jih interpretirajo vsak po svoje.

Ignorantia Legis Non Excusat!!!

Kakšne klobase. Naj bo javno (državno) ali pa privatno (zasebno), ne gre mislit, da bo nekdo fotografiral, potem pa prodajal. Kar poskusi naj naredit in prodajat razglednice Aljaževega stolpa, kateregakoli gradu,...

Turistov ne bo pa nihče preganjal. Jih bo pa v ZDA in UK.

Sicer pa mislim, da gre pri teh zapisih za podoben domet, kot pri šaljivcu, ki ima 5' cajta in sprašuje, če je za 18. RD EOS 1DS primerno darilo. Le da ima ninstints ima več cajta.

Da ne boš več z ad hominemi sral o temi, o kateri evidentno nimaš pojma.
http://home.nps.gov/applications/digest ... ea=permits

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 08 dec 2009, 14:18 
Odsoten
vstopil v forum

Kar kopipejstaj še tretjič in četrtič, pa ne pozabi vsakič zadnjega odstavka prebrat (ne velja samo za to temo...).

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 08 dec 2009, 14:19 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah
Uporabniški avatar

jah sam ti nis u US.. tm je svoboda :)

... ups tole se nanasa na predhodni post

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 08 dec 2009, 15:35 
Odsoten
Uporabniški avatar

mihaG je napisal/-a:
Kar kopipejstaj še tretjič in četrtič, pa ne pozabi vsakič zadnjega odstavka prebrat (ne velja samo za to temo...).

Česa v stavku nad povezavo, ki negira tvoje pavšalne trditve o pogojih komercialne fotografije US nacionalno pomembne naravne in kulturne dediščine v državni lasti (dediščina na ravni tistega samostana), ne razumeš?

plizzzzzz je napisal/-a:

Samo odgovoril sem mihiG, ki je pavšalno in brez poznavanje resničnega stanja omenjal razmere v US in UK.

For the record: v minilih 15 letih sem se ogromno ukvarjal s fotodokumentiranjem slovenske kulturne dediščine, nekaj 10 objektov je v Zbirnem registru nepremične dediščine zato, ker sem jih sam po njihovi metodologiji lastnoročno vpisal tja - kot outsider. Ob potresu 1998 v Posočju sem bil edini, ki je imel za neko dediščino fotodokumentirano njeno stanje pred potresom. Mislim dediščino. ki za javne ustanove do takrat še sploh ni obstajala, ker so preleni, da bi hodili po terenu in naredili inventarizacijsko dokumentacijo. Potem pa ti iz regionalnega zavoda kakšna mona reče, da si s svojim delom kršil zakon. Ali pa ti serjejo, ko želiš narediti posnetke, za katere ti nikjer drugje kot samo v Butalah ne bi delali nobenih problemov.

Razmere poznam in tudi pravno stanje v drugih državah, Bwaze je zelo blizu in je naletel na isti problem.

Pri celi zadevi se mi zdi najbolj neumno to, da se uradniki obnašajo, kot bi jim želel kaj ukrasti s fotografiranjem državne dediščine. Ki je, če je v državni lasti, natanko toliko moja, kot je njihova. V US jim je to jasno, zato imajo jasna in preprosta pravila za komercialno fotografijo in filmanje ter ne delajo problemov tam, kjer ni treba.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 08 dec 2009, 16:09 
Odsoten
pro

Kraj: Malo tu, malo tam
Tudi v USA ni tako zelo jasno kot pravis. Sam sem bil kar nekaj tam cez in tudi dozivel kar nekaj taksnih in drugacnih stvari. Ampak jasno ali nejasno, na koncu si vseeno prepuscen odlocitvam nekega (tako ali drugace omejenega) uradnika... pa naj bo to nek varnostnik ali pa direktor pri nas, ali pa park ranger v ZDA.
Uradno (o tem imm celo uraden pisen odgovor na moje ime) za komercialno fotografijo v parkih po ZDA ne potrebujes nobenega dovoljenja in placila, razen ce, tako kot pise v tistem dokumentu, ki je bil linkan malo prej, uporabljas razno razne pripomocke (fles, ali nekaj njih, tripod itd. ne spadajo pod to), zelis zaprto obmocje ali pa zelis biti tam, v casu ko ne smes biti tam (beri: ko imajo rangerji delo s teboj, ti to pac zaracunajo). Tako lahko veselo, tudi za komercialno uporabo, prodajas fotke narejene po parkih. Ampak kljub temu prej ali slej naletis na koga, ki si svojo sluzbo, predvsem pa svoja pooblastila, razlaga malo po svoje. Je pa res, da je takih zelo malo... ravno tako kot pri nas, kjer do sedaj prav tako nisem imel prav veliko tezav. Po procentih casa prebitega pri nas in v ZDA, bi matematicno prislo celo do tega, da je takih celo vec v ZDA, kot pri nas ;)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 08 dec 2009, 16:18 
Odsoten
Uporabniški avatar

ninstints je napisal/-a:
mihaG je napisal/-a:

Česa v stavku nad povezavo, ki negira tvoje pavšalne trditve o pogojih komercialne fotografije US nacionalno pomembne naravne in kulturne dediščine v državni lasti (dediščina na ravni tistega samostana), ne razumeš?

plizzzzzz je napisal/-a:

Samo odgovoril sem mihiG, ki je pavšalno in brez poznavanje resničnega stanja omenjal razmere v US in UK.

For the record: v minilih 15 letih sem se ogromno ukvarjal s fotodokumentiranjem slovenske kulturne dediščine, nekaj 10 objektov je v Zbirnem registru nepremične dediščine zato, ker sem jih sam po njihovi metodologiji lastnoročno vpisal tja - kot outsider. Ob potresu 1998 v Posočju sem bil edini, ki je imel za neko dediščino fotodokumentirano njeno stanje pred potresom. Mislim dediščino. ki za javne ustanove do takrat še sploh ni obstajala, ker so preleni, da bi hodili po terenu in naredili inventarizacijsko dokumentacijo. Potem pa ti iz regionalnega zavoda kakšna mona reče, da si s svojim delom kršil zakon. Ali pa ti serjejo, ko želiš narediti posnetke, za katere ti nikjer drugje kot samo v Butalah ne bi delali nobenih problemov.

Razmere poznam in tudi pravno stanje v drugih državah, Bwaze je zelo blizu in je naletel na isti problem.

Pri celi zadevi se mi zdi najbolj neumno to, da se uradniki obnašajo, kot bi jim želel kaj ukrasti s fotografiranjem državne dediščine. Ki je, če je v državni lasti, natanko toliko moja, kot je njihova. V US jim je to jasno, zato imajo jasna in preprosta pravila za komercialno fotografijo in filmanje ter ne delajo problemov tam, kjer ni treba.

kolkor se jaz spoznam zakonodaja, v tem primeru, ni naperjena proti tebi, pac pa si oni uradniki, da se pocutijo pomembnejse, sami po svoje razlagajo/izmisljujejo zakonodajo.
Je pa tako na vseh podrocjih nase drzave, povsod na vseh podrocjih raste administracija ki si za svoj vesele zmisljuje administrativne zapreke in rulse.. od semaforja v vsak slovenski skret, do iso/in ostalih standardov v vsako domaco salco caja.
Za neko zdravo pamet pa ni vec prostora.

ostane se selitev na kako Barbudo, dokler tudi tam ne postekas vseh tamkajsnjih neumnosti

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 08 dec 2009, 17:37 
Odsoten
Uporabniški avatar

Problem je v dveh boldanih besedah 44. člena zakona, katerih pomen v zakonu ni definiran, kot je to v navadi v zakonodaji normalnega sveta. Kaj natančno pomeni uporabljati in kaj natančno pomeni podoba? Gledanje spomenika z razdalje enega kilometra je lahko tudi uporaba njegove podobe - uporaba za gledanje. Hop, Cefizelj, to pa ni zakonito! Interpretacij je lahko toliko kot ljudi, od skrajnih in idiotskih, ki bi po črki zakona prepovedovale fotografiranje in objavo Tromostovja brez soglasja lastnika, do bolj razumnih in življenjskih.

Citiram:
44. člen

(prepoved uporabe podobe in imena spomenika brez soglasja lastnika)

Nihče ne sme uporabljati podobe in imena spomenika brez soglasja lastnika spomenika. Lastnik lahko s soglasjem določi tudi višino nadomestila za uporabo.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 09 dec 2009, 15:17 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Maribor
Škoda ninstints, da nisi vstrajal.
Najverjetneje bi ti megla in OK pogoji pobegnili. Dosegel bi verjetno samo to, da bi lahko naprej fotografiral kar bi te po dolgem čakanju itak minilo.

Enrkat bodo pametnjakoviči že naleteli na nekoga, ki se mu bo dalo z njimi ukvarjat. Samo klinac, ko se ščitijo kot medvedi. Važno, da jim lopate denarja bašemo.

Žalostno je vse to.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 09 dec 2009, 18:11 
Odsoten
Uporabniški avatar

Morda bi se šel prepirati z njimi pred desetimi leti, zdaj pa ne več. Tudi krivi niso ničesar, pač pa so geniji, ki so napisali zakon, kakršen je. Najboljše orožje proti takšnim absurdnim primerom je publiciteta.
http://carlosmiller.com/

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 40 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: