* *
Danes je 13 nov 2019, 04:14

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 40 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Re: Fotografiranje državnih spomenikov
OdgovorObjavljeno: 07 dec 2009, 19:53 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet
Uporabniški avatar

Stativ, foto nahrbtnik in bel objektiv. Vem, bil sem vnaprej pečen. :roll: Celo direktor je prišel iz pisarne (joj, kako lepe službe imajo nekateri). Ko sem vprašal, če bi mi dovolili, da vseeno malo poslikam, ker so bili ravno dobri megleni pogoji, in naknadno pošljem prošnjo, niso bili za to. Tam sem imel zadeve dovolj in spokal.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 dec 2009, 20:12 
Odsoten
vstopil v forum

Citiram:
Pa saj Blejski otok ni v lasti države.

Saj ni važno, čigav je. Obstaja en kup bajt in objektov, ki spadajo med zaščitene spomenike, pa niso v državni lasti; npr Aljažev stolp je razglašen za "kulturni spomenik državnega pomena", lastnik je PZS. Torej bi gospodje v PZS lahko nekega dne začeli pošiljat grozilna pisma in položnice vsem, ki imajo fotko stolpa na webu, pozabili pa so na soglasje. :)

@Odyn, po mojem laičnem razumevanju je s temi zadevami tako, da se bere vse člene lepo po vrsti, ne samo tistega, ki ga najdeš nekje na začetku in se ti zdi fajn. :D Če v 44. členu piše, da rabiš soglasje lastnika, če hočeš uporabljat "podobo in ime" spomenika, boš torej pridobil to soglasje, potem se boš pa šel "javno korist" in "dokumentiranje"...

Če bomo upoštevali samo člene, ki se nam zdijo ravno pravšnji, bi lahko kdo začel kar pri ustavi, ki v 3. členu pravi "V Sloveniji ima oblast ljudstvo. Državljanke in državljani jo izvršujejo neposredno in z volitvami, po načelu delitve oblasti na zakonodajno, izvršilno in sodno" in po kmečkem razumevanju krepkega teksta izvrševal to oblast s puško in vsem, kar mu pride pod roke. Saj lepo piše, kdo ima oblast in jo neposredno izvršuje; če pa kdo hoče, lahko prebere tudi ostanek besedila, hodi na volitve in se ubada z ostalimi (nepotrebnimi) členi, pravicami, zakoni... :twisted:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 dec 2009, 20:26 
Odsoten
Uporabniški avatar

gmajna je napisal/-a:
Saj ni važno, čigav je. Obstaja en kup bajt in objektov, ki spadajo med zaščitene spomenike, pa niso v državni lasti; npr Aljažev stolp je razglašen za "kulturni spomenik državnega pomena", lastnik je PZS. Torej bi gospodje v PZS lahko nekega dne začeli pošiljat grozilna pisma in položnice vsem, ki imajo fotko stolpa na webu, pozabili pa so na soglasje. :)

Hvala za še en lep primer.

Problem je v sami formulaciji člena, ki bi se moral glasiti, da ima lastnik pravico določati, kako in pod kakšnimi pogoji se sme uporabljati podoba in ime spomenika.

Je pa razlika med privatnim in državnim lastništvom, državno je javno dobro, plačevano z mojega žepa, in ne razumem, čemu bi morale biti tu sploh omejitve pri fotografiranju arhitekture od zunaj. Ti ljudje so v službi mene, za moje javne potrebe in moj denar, ne pa zato, da me jebejo v glavo.

Slovenski zakoni. Ki jih potem dobijo v roke ljudje, ki jih interpretirajo vsak po svoje.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 dec 2009, 20:57 
Odsoten
vstopil v forum

ninstints je napisal/-a:
Slovenski zakoni. Ki jih potem dobijo v roke ljudje, ki jih interpretirajo vsak po svoje.

Ignorantia Legis Non Excusat!!!

Kakšne klobase. Naj bo javno (državno) ali pa privatno (zasebno), ne gre mislit, da bo nekdo fotografiral, potem pa prodajal. Kar poskusi naj naredit in prodajat razglednice Aljaževega stolpa, kateregakoli gradu,...

Turistov ne bo pa nihče preganjal. Jih bo pa v ZDA in UK.

Sicer pa mislim, da gre pri teh zapisih za podoben domet, kot pri šaljivcu, ki ima 5' cajta in sprašuje, če je za 18. RD EOS 1DS primerno darilo. Le da ima ninstints ima več cajta.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 dec 2009, 21:01 
Odsoten
Uporabniški avatar

Bom na Sidarto vprašal, če imajo dovoljenja za vse svoje razglednice. Ko sem še delal za Cetis, se s tem ni nihče ubadal. In btw, kam je treba vprašati za dovoljenja za komercialno uporabo fotk piramid v Gizi? Ali pa za komercialno uporabo fotk Manhattan skyline in Brooklyn Bridge? Je Port Authority pravi naslov?

Takoi kot v vsem je tudi tu neka meja razuma in zadeve ne grejo v absurde. Le pri nas je moda biti bolj papeški od papeža,

(ninstints ima gripo)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 dec 2009, 21:47 
Odsoten
Predsednik FK e-foto
Uporabniški avatar

Kraj: Kranj
@Odyn
prosim, napiši s katerega zakona si to pobral - si bomo sprintali in nosili s seboj poleg fotoopreme :wink:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 dec 2009, 22:06 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah

zadeva sploh ni tako smešna, pomislite kam vse SAZAS pošilja svoje položnice, bomo ustanovili kakšen ZAZDRASP, pa nam ne bo treba več delat

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 dec 2009, 22:11 
Odsoten

MarkoPolo je napisal/-a:
@Odyn
prosim, napiši s katerega zakona si to pobral - si bomo sprintali in nosili s seboj poleg fotoopreme :wink:

Iz istega kot ninstints.
http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=200816&stevilka=485

Po moji logiki se 'uporaba podobe' drugače ne nanaša na fotografiranje ampak gre bolj v smislu, da ne bi kdo naprimer podobe predjamskega gradu uporabil v logotipu svoje firme ali kaj takega. Ampak to je samo ugibanje.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 dec 2009, 22:21 
Odsoten
Uporabniški avatar

mihaG je napisal/-a:
ninstints je napisal/-a:

Ignorantia Legis Non Excusat!!!

Kakšne klobase. Naj bo javno (državno) ali pa privatno (zasebno), ne gre mislit, da bo nekdo fotografiral, potem pa prodajal. Kar poskusi naj naredit in prodajat razglednice Aljaževega stolpa, kateregakoli gradu,...

Evo, ravnokar sem kontaktiral enega fotografa v Sewardu, s katerim sem si dopisoval pred kratkim. Za svoje fotke znamenitega Prince of Wales Hotela, ki jih kot stock ali printe prodaja do $250, nima nobenih papirjev in nihče mu ne serje, ker se za fotografiranje takšnih national landmarkov ne serje po glavi nikomur.

Zadnjič spremenil ninstints, dne 07 dec 2009, 22:37, skupaj popravljeno 1 krat.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 dec 2009, 22:32 
Odsoten

Citiram:
Bil sem v Kostanjevici na Krki in v kostanjeviškem samostanu, kjer sem želel narediti samo nekaj ČB študij arkad, jutranja megla je bila ravno prava za to. Nič drugega. A so me ustavili najprej z vprašanjem, ali bom to prodajal. Pa sem rekel, da bom, če se bo dalo, ampak ne kot samostan, pač pa kot fine art fotke arkad.

Zadeva se je končala z razlago, da gre za državni spomenik in da to pa ne gre kar tako, da bi fotografiral brez dovoljenja ali bognedaj celo kaj objavil brez njihovega dovoljenja. In tako, da sem dobil njihove podatke z navodilom, da naj pošljem pisno prošnjo za fotografiranje z razlago, kaj bi rad delal in za kakšen namen. Nato pa bodo blagovoljili odločiti, ali se me bodo usmilili. Tega potem (doslej še) nisem storil.

Po moje je to ena onih variant, ko ljudje 'poznajo svoje pravice', čeprav nimajo pojma. Tako, kot je meni prejšnji teden eden izmed prodajalcev na odprti tržnici zatežil, ker sem fotografiral nek njegov klon zippo fajercajga (pač testiral novopridobljeni objektiv), kao, če imam dovoljenje za fotografiranje. Ali pa folk, ki misli, da potrebujem dovoljenje, če škljocam po cesti. :roll:. Včasih me ima, da bi si spisal dovoljenje s čimveč uradno zvenečimi besedami in ga prenašal s seboj. Pa še kakšno 'press' plastificirano kartico...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 dec 2009, 22:43 
Odsoten
Uporabniški avatar

Ma daj, že to, kar je napisal MarkoPolo, ti pove, kako zblojeno je vse skupaj. Po dovoljenje za fotkanje Postojnske jame so morali pisati v Ljubljano, namesto da bi izpolnili standarden formular v Postojni 15 minut pred fotografiranjem, ki bi jim dovolil delati s fotkami, kar želijo.

Kolikor sem razumel one v Kostanjevici, če sem jih prav, bi moja pisna vloga njim tudi romala naprej v Ljubljano. Bolano.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 dec 2009, 22:52 
Odsoten

Prav vam je, kaj ste pa J volili (zakon je nastal v casu njegovega "razcveta") :)

LP

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 dec 2009, 23:02 
Odsoten
Uporabniški avatar

lament je napisal/-a:
Prav vam je, kaj ste pa J volili (zakon je nastal v casu njegovega "razcveta") :)

LP

V starem zakonu iz 1999 je bil to člen 49.
http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp? ... evilka=287

Je pa res ključno vprašanje, ali sodi v to prepoved izkoriščanja "podobe" tudi objava in prodaja fotografije. Očitno se zadeva razume med odgovornimi natanko tako, čeprav ima verjetno bolj prav Odyn, da se je ne sme izkoriščati kot kakšen znak ali logotip.

Če kdo hoče zamoriti organizatorje Picture Slovenia, naj jih vpraša, kako je z njihovimi dovoljenji. :D

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 08 dec 2009, 00:21 
Odsoten
Pristopni član

Sicer druga tema, pa podobno pojmovanje zakonov:

Ukvarjam se s poustvarjanjem srednjega veka (ne glumaško mečevanje za šov, "living history" - http://www.zlate-ostroge.org/ostroge.php?lang=si). Po večini muzejev in galerij v Evropi lahko fotografiraš za lastno uporabo, čeprav včasih z doplačilom in podpisom izjave o neuporabi fotografij v komercialne namene.

Kako je s tem pri nas? Jah, naši javni zavodi, ki jih veselo plačujemo, imajo seveda "copyright" nad vsemi ostanki dediščine. Tisto o "omogočanju dostopa dediščine in predstavljanju javnosti" se pogosto lepo ukloni tržnim prijemom, hkrati pa se "redki izbranci" iz te stroke še zavarujejo, da ne bi kdo drug posegal v njihovo delo in mogoče kdaj izdal kaj informacij o tem.

V praksi to pomeni prepoved fotografiranja vsega, visoko ceno fotografije za lastno uporabo, in potem seveda astronomske cene za uporabo fotografije v kakšnem mediju (reviji, spletni strani). Kar privede do tako absurdnih situacij kot je tale: velik del ohranjenih srednjeveških mečev v Narodnem Muzeju Slovenije sem videl izven vitrin, jih celo držal v rokah (z rokavicami, pod budnim nadzorom kustosev). Fotografije nimam pa praktično nobene, saj o tem ni bilo izdanega skoraj nič gradiva. =D=

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 08 dec 2009, 08:41 
Odsoten
Predsednik FK e-foto
Uporabniški avatar

Kraj: Kranj
Glede na vse zapise v zadnjem (in tudi malo manj zadnjem :D ) času se mi je porodila ena zamisel. V klubu za naslednje leto že itak pripravljamo predavanje na temo avtorskih pravic in verjetno ne bi bilo napačno, če bi našli še predavatelje iz pravne stroke ter organizirali predavanje/okroglo mizo/omizje.... na to temo.
Glede na širino (žal očitno vse večjo) problema pa bi pri tem potrebovali vašo nesebično pomoč :wink:
V prvi fazi bi vas prosil, da nam pomagate pri iskanju primernih predavateljev/sogovornikov, ko bomo imeli potrjena imena bi pa odprli temo z različnimi vprašanji s področja prava v fotografiji.

Saj je fino nabirat poste v forumu :D in neučinkovito udrihat po birokraciji, a eno tako srečanje s pravniki bi bilo verjetno bistveno bolj koristno.

Prosim le za uresničljive predloge :!: :!: :!:

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 40 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: