* *
Danes je 13 nov 2019, 19:10

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 23 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Fotkanje fotk
OdgovorObjavljeno: 27 sep 2009, 14:10 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah

Za neko galerijo bom moral v kratkem poslikati kakih 200 fotk velikih formatov za katalog (fotke so iz njihovega arhiva). Najetje tako velikega skenerja bi bilo najverjetneje predrago. Kakšni posebni namigi, kako naj se tega lotim, da bodo rezultati čimboljši?

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Fotkanje fotk
OdgovorObjavljeno: 28 sep 2009, 07:37 
Odsoten
Pristopni član

sam sem že nekajkrat fotografiral slike(olje, akvarel ... ), grafike itd. pa je to vsaj zame ena izmed težjih nalog v fotografiji. Posebej pri slikah je potrebno paziti da pravilno zadaneš barve, da ni odsevov itd.

Enostaven nasvet, ki ti ga lahko dam je ta, da vedno slikaj iz centra fotografije. Zakaj? Ker boš v nasprotnem primeru zaradi popačenja objektiva imel neravne stranice/okvirje. Seveda je to odvisno kako pomembno je ohraniti celoten del fotografije, drugače enostavno narediš crop v LR ali kje drugje. Na začetku sem se precej namučil s tem, ko pa sem fotoaparat postavil v sam center fotografije ( vodoravno in horizontalno ) in si še rahlo pomagal z prilagajanjem goriščne razdalje, potem pa mi je uspelo zadeti 90° med stranicami

Kot rečeno mučil se boš s temi stranicami in pa odsevom luči itd ( odvisno seveda od materiala)..

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 28 sep 2009, 10:04 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet

Ena zadeva, ki se ji reče "navzkrižna polarizacija" al neki tazga (bogsigavedi kak se pravilno reče) mi pride na misel. Polariziraš svetlobo na viru svetlobe ter z CPL na objektivu. Pa ni odsevov skor spljoh.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 28 sep 2009, 11:33 
Odsoten
napreduje v forumu
Uporabniški avatar

Kraj: Med vodami
Klemen3314 koliko cirka pa naj bi bila najmanj goriščna razdalja, po mojem manj kot 50 mm ne , al se motim :oops:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 28 sep 2009, 12:51 
Odsoten

Medo_ je napisal/-a:
Klemen3314 koliko cirka pa naj bi bila najmanj goriščna razdalja, po mojem manj kot 50 mm ne , al se motim :oops:

Po moji kmečki pameti je bolj od goriščnice pomembno, koliko sodčka ali ...karkoliježenasprotnoodsodčka ima objektiv. Ga pa imajo širši ponavadi res več.

urosm: kako pa polariziram svetlobo na viru? Od opreme bom verjetno imel kake halogenske reflektorje (enega ali dva) ter pač klasični polarizator za objektiv.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 28 sep 2009, 13:08 
Odsoten

goriščna razdalja naj bo čim večja, da je razlika v razdalji med centrom in vogalom od senzorja čim manjša;
osvetlitev pa reflektorji z odbojem, čeprav sem že videl, da delajo take reči tudi s slave bliskavicami

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 28 sep 2009, 13:20 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Gorenjska
Klukec je napisal/-a:
goriščna razdalja naj bo čim večja, da je razlika v razdalji med centrom in vogalom od senzorja čim manjša;

Bučke...

Lahko delaš tudi na 12mm na FF, Sigma ima presenetljivo malo linearnega popačenja.
Goriščnica ni pomembna, važno je, da ni 'sodčka' ali 'blazinice'. Če fotkaš tako, da je slika paralelna tipalu in centrirana, je vseeno, s kakim objektivom delaš.
Glede osvetlitve pa tako: če fotka ni zgubana, sta dovolj dva reflektorja pod kotom 45 stopinj, vsak z ene strani. Ne rabiš polariziranja.
Sicer pa polarizatorska folija na reflektorje in na objektiv, seveda primerno obrnjena.
V svoji praksi (kar nekaj reprodukcij sem naredil) sem redkokdaj naletel na večje probleme. Če pa so, si pa kar zobe polomiš :) Npr reprodukcije slik na pleksiju....od zadaj naslikanih. Se vidi cela soba v odsevu :) ampak to je še najmanjši problem :)
Kar pogumno!

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 28 sep 2009, 13:48 
Odsoten

Citiram:
važno je, da ni 'sodčka' ali 'blazinice'.

Blazinice :lol:
luštkan izraz :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 28 sep 2009, 14:06 
Odsoten
Uporabniški avatar

Uf, potem ga pa moram takoj kopirajtat, da ga kdo ne ukrade :)
In mi med tednom ne bo treba več na šiht hodit, ob sobotah pa na poroke :)
I be rich :D

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 28 sep 2009, 14:49 
Odsoten
Uporabniški avatar

"I be rich" :lol: :lol: :lol: Ja zihr. Jezikoslovci so pravi bogataši. Sploh glede na fotografe :mrgreen: .
BTW: "I´ll be rich !" :oops:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 28 sep 2009, 14:54 
Odsoten
Uporabniški avatar

Joj kok eni hitr nasedete :)
Aja pardon, se opravičavam:
Joj, kako nekateri hitro nasedete :D

That's the life :lol: :lol: :lol:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 28 sep 2009, 16:22 
Odsoten

Odyn je napisal/-a:
urosm: kako pa polariziram svetlobo na viru? Od opreme bom verjetno imel kake halogenske reflektorje (enega ali dva) ter pač klasični polarizator za objektiv.

Polarizacijska folija. Pol pa obrneš tak, da folija in filter na objektivu za 90° navzkriž polarizirata. In seveda obvezno dobro stojalo.

Objektiv pa kakšen dober fiksen (zaradi manjših raznovrstnih popačenj), daljša goriščna razdalja bo, bolj bojo stranice u winkl. Točno u sredino postavit.

Pa vsaj dva asistenta poleg, da bo vsaj videt, kot da veste kaj delaste :lol:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 28 sep 2009, 19:06 
Odsoten
Uporabniški avatar

urosm je napisal/-a:
... daljša goriščna razdalja bo, bolj bojo stranice u winkl.

In kako zgledajo stranice pri kakem ultraširokokotniku (z nič procentov 'maščobe' :) )? Če upoštevaš drugi del nasveta, da točno u sredino postaviš?
Aja, morda so vsi koti namesto 90 stopinj tedaj nekako 70-80 stopinj? Hm... za probat :)

Dejte no pametvt... a je kdo v tej temi že kdaj delal reprodukcije velikih platen v majhnih prostorih, kjer dejansko rabiš širok, ampak res širok kot? Ali pa drugače: je sploh že kdo delal reprodukcije (za tisk) ali se pač tukaj le pametuje?
Ah, saj sem že navajen. Pa še vedno nasedam, jaz naivnež :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 28 sep 2009, 19:20 
Odsoten

zaslonko pa le zapri toliko, da bo vse skupaj v "hiperfokalni" razdalji - vogali so dlje kot pa center

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 28 sep 2009, 19:49 
Odsoten

urosm je napisal/-a:
... daljša goriščna razdalja bo, bolj bojo stranice u winkl.

Priznam, da je tole nerodno napisano, oz. sploh mimo. Sem prehitro pisal :D

Pri fiksnem ožjem kotu sem hotel namignit na manjša popačenja glede na kaki zoom, s centrom pa na perspektivo, pol je šlo pa v enem stavku prehitro naprej. Hebat ga, se zgodi če pišeš med žvečenjem hrane :lol: in se ne moreš odločit al si bolj pameten al lačen.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 23 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 18 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: