* *
Danes je 25 maj 2020, 00:47

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 71 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Re: Tožili so me!!
OdgovorObjavljeno: 19 jun 2008, 22:37 
Odsoten
Pristopni član

Še vedno me zanima: Kaj je pravna osnova ljudi (razen pesti in nesramnosti), ki prepovedujejo fotografiranje na javnem prostoru?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 19 jun 2008, 23:35 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah
Uporabniški avatar

Ma lah ti fotkaš, sam objavt ne smeš javno.

( No ja lahko, samo ne bo zastonj [-X .)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 04 jul 2008, 09:26 
Odsoten
Pristopni član

Evo, sedaj je jasno, da se sme v ZDA fotografirati vse z javnih površin. Prav tako se sme fotografirati tudi v prostorih, ki sicer niso javni, so pa odprti za javnost. http://theonlinephotographer.typepad.com/the_online_photographer/2008/07/go-where-you-wa.html Torej, če bi bil BTC v ZDA, bi ne bilo pravne podlage za prepoved fotografiranja.

Dvomim, da je kaj drugače pri nas.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 04 jul 2008, 11:30 
Odsoten
Pristopni član

Kraj: Velenje
milton je napisal/-a:
Evo, sedaj je jasno, da se sme v ZDA fotografirati vse z javnih površin. Prav tako se sme fotografirati tudi v prostorih, ki sicer niso javni, so pa odprti za javnost. http://theonlinephotographer.typepad.co ... ou-wa.html Torej, če bi bil BTC v ZDA, bi ne bilo pravne podlage za prepoved fotografiranja.

Ja? Pusti si malo daljšo brado, pa pejd fotkat kak most v ZDA, hehe. Ok, mal heca, pa vendarle. Niso redki primeri, ko je policija težila fotografom v ZDA, ker so kao potencialno ogrožali domovinsko varnost. Kakorkoli bizarno se sliši, to se dogaja. Mislim, da nekaj debat na to temo poteka tudi na photo.net ;)

Kako je pri nas? Pojma nimam, bi bilo pa dobro slišati mnenje kakšnega pravnika.

Na vrh

Naslov prispevka: Re:
OdgovorObjavljeno: 04 jul 2008, 13:16 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
Zebdi je napisal/-a:
Kako je pri nas? Pojma nimam, bi bilo pa dobro slišati mnenje kakšnega pravnika.

Včasih koristi tudi bolj natančno branje topika:
Aljaz je napisal/-a:
Najprej preberi TOLE, če ti kaj ne bo jasno, pa potem vprašaj tukaj. :wink:

(Aljaz JE pravnik)

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Re:
OdgovorObjavljeno: 04 jul 2008, 13:25 
Odsoten
Pristopni član

Kraj: Velenje
lial je napisal/-a:
Zebdi je napisal/-a:

Včasih koristi tudi bolj natančno branje topika:
Aljaz je napisal/-a:
Najprej preberi TOLE, če ti kaj ne bo jasno, pa potem vprašaj tukaj. :wink:

(Aljaz JE pravnik)

lial, hvala za tale link, vendar pa je v navedenem članku obravnavana problematika fotografiranja ljudi na javnih mestih, zgradbe (v kakršnikoli lasti) pa niso bile omenjene. Če sem članek prebral površno in je v njem dejansko tudi govora o fotkanju stavb, se seveda opravičujem.

V prejšnjem postu sem imel v mislih fotografiranje stavb, ipd, ter predvsem to, na katerih površinah ti lahko prepovejo fotografiranje in na kakšni osnovi.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 04 jul 2008, 13:40 
Odsoten
Uporabniški avatar

Aha.
Res ni nikjer eksplicitne omembe posegov v 'zasebnost' stavb, prepričan pa sem (pa nisem pravnik), da bi morala biti prepoved fotografiranja neke stavbe posebej označena, ali kako drugače objavljena.
Se pa strinjam, da je to v zadnjem času zelo 'tanek led', ko vemo da velja ignorantia iuris nocet (nepoznavanje prava) in se na to pravilo lahko izgovarja vsak.

Torej: imaš prav.

Aljaz, kje si?

LP

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 jul 2008, 12:21 
Odsoten
napreduje v forumu

lial je napisal/-a:

Aljaz, kje si?

LP

Na dopustu :D

Si bom vzel čas, ko se vrnem :wink:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 08 jul 2008, 10:23 
Odsoten
napreduje v forumu

Torej, stavbe.

Stavba je stvar in torej ne more imeti osebnostnih pravic, zato o "zasebnosti stavbe" ne moremo govoriti. Dokler je določena stavba ali njen del viden z javne površine, kamor nihče nikomur (razen pod posebnimi pogoji) ne more prepovedati dostopa, njen lastnik nima pravno vzdržnega temelja, da bi fotografu prepovedal ali preprečil, da stavbo fotografira.

Edini, ki bi lahko zahteval prepoved (pa še v to nisem popolnoma prepričan, sploh če fotografija kasneje ne bi bila javno objavljena) je arhitekt stavbe, kajti delo arhitekta je avtorsko delo. Fotografiranje stavbe je torej na nek način reprodukcija arhitektovega avtorskega dela. Vendar to je zgolj teorija; če bi se arhitekti tega držali kot pijanec plota, bi pomenilo, da lastnik stavbe ne sme na njej opraviti nobene spremembe brez soglasja arhitekta.

Z javnih površin lahko torej brez skrbi fotkamo. Zapomniti si velja tudi to, da varnostnik izven objekta/prostora, ki ga varuje, praktično nima pooblastil za ukrepanje, razen če recimo lovi tatu.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 08 jul 2008, 10:26 
Odsoten
Marsal

Aljaz je napisal/-a:

Z javnih površin lahko torej brez skrbi fotkamo.

Javne površine? Konkretno BTC je javno ali zasebno in lahko naredijo prepoved?

Matjaž

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 08 jul 2008, 11:00 
Odsoten
napreduje v forumu

Ja, BTC je ena čudna reč in še bolj čudno je njihovo razumevanje določenih stvari.

Moje mnenje je, da zunanji del (parkirišča, ceste) spada pod "javno", četudi je morda v zasebni lasti. Potemtakem tam tudi policija ne bi smela pisati kazni za napačno parkiranje, "driftanje" po rondojih ipd. Če ti na primer nekdo parkira na tvojem privat dvorišču pred hišo, te bodo policija in redarji po hitrem postopku odpravili, da ne morejo narediti nič.

Gre se torej za namembnost in ne le goli podatek v zemljiški knjigi, ali je lastnik oseba javnega ali zasebnega prava.

Druga stvar je tudi, da so znaki za prepoved fotografiranja samo na vhodih v trgovske hale. Fotograf torej ne more vedeti, da je fotografiranje na celotnem območju BTC (četudi zelo verjetno neupravičeno) prepovedano.

Pa tudi če bi takšna "prepoved" po kakšnem čudnem naključju in razumevanju vseeno "šla skozi", lahko varnostnik zahteva le prenehanje nadaljnjega fotografiranja. V nobenem primeru pa nima pravice zahtevati izbris že posnetih fotografij ali celo zaseči kartico ali fotoaparat. Zaseg bi sicer teoretično lahko opravila policija (zavarovanje dokazov), izbris fotografije pa lahko odredi edino in samo sodišče.

Resnici na ljubo, imajo varnostniki precej malo možnosti, če se oseba v postopku ne podredi njegovim navodilom. Edino kar lahko v tem primeru storijo je, da jo naženejo iz varovanega objekta ali pokličejo policijo in pridržijo do prihoda policistov. Pa še to lahko storijo samo če obstaja sum, da je oseba storila kaznivo dejanje. Zaradi fotografiranja torej varnostnik ne sme nikogar pridržati. Občan prav tako nima dolžnosti sodelovati v postopku z varnostnikom, niti mu ni dolžan posredovati svojih osebnih podatkov.

Če sklenem, je moje mnenje, da na "odprtem delu" BTC-ja uprava nima osnove za prepoved fotografiranja. Kar dokazuje tudi to, da te "prepovedi" ne izvajajo dosledno. "Turistov" s kompakti ne preganjajo, prav tako tudi ne novinarjev in fotografov, kadar gre za kakšen športni dogodek, otvoritev, predstavitev, ki poteka na območju BTC. Torej je očitno, da je namen "prepovedi" fotografiranja zgolj in samo komercialne narave, glede na to, da želijo za uraden foto session kar velike denarce. No, lažem, "kompaktarjem" in "fotofončkarjem" tudi prepovejo in sicer takrat, ko gre kaj narobe oziroma ko ne želijo, da bi kaj prišlo v javnost.

Zgolj za intermezzo: Podoba posameznika se šteje za osebni podatek. In upravljavci zbirk osebnih podatkov so dolžni posamezniku, ki to zahteva, omogočiti vpogled v zbrane podatke, ki se nanašajo nanj in narediti izpis vseh takšnih podatkov, ki jih imajo shranjene. V BTC-ju je ogromno video nadzornih kamer. Če jim želi kdo ponagajati, naj se enkrat sprehodi skozi BTC, nato pa pošlje zahtevek s priloženo svojo fotografijo in zahteva izročitev kopij vseh posnetkov, na katerih je prepoznaven. Zakon to omogoča.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 08 jul 2008, 15:42 
Odsoten
Pristopni član

Aljaz je napisal/-a:
Če ti na primer nekdo parkira na tvojem privat dvorišču pred hišo, te bodo policija in redarji po hitrem postopku odpravili, da ne morejo narediti nič.

Se opravičujem, ker moje vprašanje nima veze s konkretno temo, samo me res zanima kaj lahko v takem primeru storiš, da je od tega tudi kakšen efekt? Imam nenehno opravka s tovrstnimi pacienti in bolj kot njihovo početje me jezi, da jim praktično nič ne morem, ne da bi jaz za to občutil kakšne sankcije.

hvala,lp.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 08 jul 2008, 16:52 
Odsoten
Uporabniški avatar

Najprej hvala Aljazu za razlago!

@33: ker sem pred dobrimi desetimi leti imel podoben problem (parkiranje pred garažo), opis, kako sem zadeve reševal:
- najprej sem 'pacienta' počakal in ga prosil, da tega ne počne
- naslednjič sem mu dvignil brisalce
- nato je na neznan način spustila ena guma (neverjetna vztrajnost me je prav začudila)
- nato sta spustili dve gumi in je bil mir
Naj povem še to, da sem bil s spuščanjem gum na robu rizika za posledice, kar mi je bilo jasno.

Drug 'pacient' pa je vztrajno parkiral pred sosedovo garažo, tako, da je bil izhod skoraj onemogočen.
Sosed je zadevo rešil neko zimsko jutro, ko je navlekel ves novozapadli sneg od bliziu in daleč in nesramneža zasul!

Če koga zanima konkretna lokacija lahko to zve na ZS.

LP

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 08 jul 2008, 17:54 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet

Kraj: Speči za kompom
lial je napisal/-a:
Sosed je zadevo rešil neko zimsko jutro, ko je navlekel ves novozapadli sneg od bliziu in daleč in nesramneža zasul!LP

:^o
:lol: :lol:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 09 jul 2008, 06:54 
Odsoten
Pristopni član

Aljaž, hvala!

Za varnostnike mi počasi postaja jasno, da nič ne morejo glede fotografiranja. Kaj pa policija? Saj ne, da bi se z njimi bodel, a vseeno me zanima, kaj smejo.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 71 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: