* *
Danes je 31 maj 2020, 07:01

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 40 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 28 nov 2007, 09:45 
Odsoten
Predsednik FK e-foto
Uporabniški avatar

Kraj: Kranj
No, tudi sam sem bil skoraj prepričan, da je to na Jamniku. Res pa, da me je motilo vse tisto šavje na McCurryjevi slikci. Ampak lamentova razlaga je povsem logična.

Slika
Slika
Na skrajnem desnem robu se vidi Krvavec.

Nikakor pa ni logičen položaj polne lune.
Moja spodnja posnetka sta sicer "s tal", a tudi močno bolj "desno" (proti vzhodu) v bližini Šenčurja in bi torej po moji logiki astrofizike :? in gumirabike morala biti luna še bolj levo, kot na NG slikci.
Slika
Slika

Se motim?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 28 nov 2007, 09:47 
Odsoten
Predsednik FK e-foto
Uporabniški avatar

lial je napisal/-a:
Zakaj imam občutek, da je bila insinuacija na fotomontažo?
:?:

Hehehe, vidiš zakaj!

Sem pa izvedel tudi kdo je McCurryja spremljal po SLO in tudi, da nisem edini dvomljivec :wink:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 28 nov 2007, 10:14 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
To pomeni, da smo najmanj trije - dvomljivci.

:wink: :wink:

Še najbolj pa me je zmotil opis:

Citiram:
Luna se v somraku dviga nad Kamniške Alpe in reko Savo v Sloveniji. V začetku sedmega stoletja, v času velikega preseljevanja ljudstev po Evropi, so slovanska plemena s severovzhoda začela naseljevati to dolino in gorati Balkanski polotok proti jugu.

Hm.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 28 nov 2007, 13:22 
Odsoten

MarkoPolo je napisal/-a:
Nikakor pa ni logièen položaj polne lune.
Moja spodnja posnetka sta sicer "s tal", a tudi moèno bolj "desno" (proti vzhodu) v bližini Šenèurja in bi torej po moji logiki astrofizike :? in gumirabike morala biti luna še bolj levo, kot na NG slikci.

Se motim?

Torej lokacijo sem zadel? :)

Glede lune pa tole: luna je z vidika zemeljskih razdalj (ki jih imamo v tem nasem primeru - par 10km max) neskoncno dalec, torej lahko predpostavimo, da se azimut (kot med severom in objektom - luno) ohranja. V resnici seveda ni tako, saj se kot spremeni, ampak to spremembo zanemarimo ;)
Iz tvoje slike Krvavca (merjeno na oddajni stolp) iz Sencurja (merjeno iz cerkve) je razvidno, da je bila luna na azimutu priblizno 53 stopinj. Ce odnesem isti kot 53 stopinj na sv. Primoza in pogledam proti luni jo takrat vidim priblizno na Tolstem vrhu, torej levo od Storzica - tako kot je na sliki.

Upam, da je razlaga vsaj priblizno jasna - ce ni bom pa kaksno skico prilozil. :)

P.S.: Zal danes luna vzhaja sele ob 20:21, tako da ne morem narediti slike, iz kateri bi se razpoznali tudi hribi... Morda naslednji mesec ;)

LP

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 28 nov 2007, 19:36 
Odsoten
Pristopni član

MarkoPolo: Si morda iz Šenčurja ali si samo slučajno ravno škljical slike v okolici? Sem prepoznal tisti travnik pri letališču, ko si slikal krvavec (upam, da je to travnik, ki ga imam v mislih).

lp, Matej

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 28 nov 2007, 23:08 
Odsoten
Predsednik FK e-foto
Uporabniški avatar

levak je napisal/-a:
MarkoPolo: Si morda iz Šenčurja ali si samo slučajno ravno škljical slike v okolici? Sem prepoznal tisti travnik pri letališču, ko si slikal krvavec (upam, da je to travnik, ki ga imam v mislih).

lp, Matej

Eh, jaz sem čistokrvno mestno dete :wink: seveda, kolikor lahko KR vzameš kot mesto :D
Sem pač iskal en travnik, kjer se je videla vzhajajoča luna brez motečih dreves, kablovja, daljnovodov....
Pa nisem povsem prepričan, da bi še 1x našel taisti travnik - tako, da lahko je "tisti" lahko pa tudi ne :oops: :lol: :shock:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 29 nov 2007, 10:52 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet

Prav tako kot sonce, tudi luna vzhaja iz zahaja na različnih azimutih.
Se da izračunat tule: http://www.jgiesen.de/SunMoonHorizon/index.html
(Se bi dalo tudi pogledat, kdaj bi lahko bila posneta slika, če se ve od kje približno in v katero smer je slikana.)

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 29 nov 2007, 13:52 
Odsoten
Predsednik FK e-foto
Uporabniški avatar

S temi koti in azimuti mi prav nič ne pomagate :oops:
Sem že povedal kakšno je moje znanje "astrofizike" :shock: Vem pa, da je v zimskih mesecih vzhod polne lune viden dokaj nizko in relativno zgodaj (je pač krajši dan).
Tisti, ki smo ga gledali iz kranjske okolice, smo si enotni, da je luna na tisti fotki za napačnim hribom.
Ker se bolj, kot na teorijo zanašam na prakso, si bom 23.12. ali/in 22.01. omislil izlet na Jamnik. Pa verjetno ne bom sam :wink: Dvomljivci bomo imeli "foto delavnico" :D

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 29 nov 2007, 16:18 
Odsoten

Če je luna polna potem je na drugi strani zemlje kot pa sonce, se pravi ko sonce zahaja luna vzhaja. Glede azimuta pa je tako, da če gledaš vsak dan iz iste lokacije, luna ne bo vzhajala vedno za istim hribom, ampak se ta lokacija spreminja recimo od severovzhoda pa do jugovzhoda.

Se pravi rabiš polno luno in pa tudi da vzide na pravem mestu.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 29 nov 2007, 18:08 
Odsoten

@MarkoPolo: bom probal malo bolj po kmecko razlozit oz. tako, da bos lahko tudi sam v zivo preveril. :)

Pojdi ven ter se postavi pred hiso, tako da bo hisa med tabo in luno (torej lune ne vidis). Obrnjen bodi proti luni.
Premikaj se v svojo desno toliko casa, da ne zagledas lune -> ker si se premikal v desno luno vidis na desni strani hise.
Sedaj pa se zacni premikati v svojo levo toliko casa, da ponovno ne zagledas lune -> tokrat bo zaradi tvojega premikanja proti levi vidna na levi strani hise.

Ista logika velja za Krvavec in Storzic, samo da so razdalje nekoliko vecje - ce se iz Sencurja prestavis v recimo Brnik bos imel luno priblizno nad Veliko planino (in ne vec nad Krvavcem), ce se premaknes v Naklo pa bo nekje med Storzicem in Krvavcem (torej levo od Krvavca, ker si se tudi ti premaknil levo od Sencurja).

Je kaj bolj razumljivo? :)

Drugace pa obvesti glede fotografske delavnice, grem zraven. ;)

LP

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 22 dec 2007, 19:59 
Odsoten

MarkoPolo je napisal/-a:
Ker se bolj, kot na teorijo zanašam na prakso, si bom 23.12. ali/in 22.01. omislil izlet na Jamnik. Pa verjetno ne bom sam :wink: Dvomljivci bomo imeli "foto delavnico" :D

23.12. je jutri. Gremo? :)

LP

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 22 dec 2007, 20:51 
Odsoten
Predsednik FK e-foto
Uporabniški avatar

Ja! :wink: Jutri postavim stojalo na ovinek in čakaaaaam.....

Izračuni pravijo:

23.12 sončni zahod 16:20 // luna vzide 15:22 (pa čisto malček ji še manjka, da bi bila polna)
24.12 sončni zahod 16:21 // luna vzide 16:34 (polna ob 02:16)

Torej nedelja in ponedeljek bi morala biti prava dneva - če bo le vreme pravo.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 22 dec 2007, 21:32 
Odsoten

Ce bos sel v ponedeljek se ti z veseljem pridruzim, jutri popoldan sem pa zal v Cerknem.

LP

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 23 dec 2007, 16:45 
Odsoten

Kraj: Speči za kompom
S kakšnimi nastavitvami in objektivom se slika luno ? Je 250mm dovolj?

Zadnjič spremenil grizliboy, dne 23 dec 2007, 20:15, skupaj popravljeno 1 krat.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 23 dec 2007, 17:15 
Odsoten
Predsednik FK e-foto
Uporabniški avatar

Vsi dvomi so bili NEutemeljeni.
Slika

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 40 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: