* *
Danes je 17 nov 2019, 11:54

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 10 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Prah in DSLR fotoaparat
OdgovorObjavljeno: 14 nov 2012, 18:47 
Odsoten
Pristopni član
Uporabniški avatar

Kraj: Medvode
Ali mi lahko kdo svetuje kako je s tem prahom na senzorju, ali je to pogosteje zaradi menjav objektiva na terenu, ipd.
Recimo kako je pri fotografiranju v zaprašenih pogojih, recimo kakšna motokros dirka, ipd..

Hvala za odgovore !

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Prah in DSLR fotoaparat
OdgovorObjavljeno: 14 nov 2012, 19:25 
Odsoten
vstopil v forum

Ko sem bil v sahari, sem samo pazil, da tam nisem menjal objektivov. Že na ta način, sem imel veliko peska med gumbi in objektiv je malo "škripal" med zomiranjem.
Tko da priporočam, da čimmanj menaš objektive, in da (če je možno) uporabljaš fiksno goriščnico. Ali pa kakšno vrečko.
Čeprav, pomojem da motokros dirka niti nebi smela bit tok problematična.. Je vendarle večji pesk in manj leti po zraku.
Za transport (druga tema), pa pač ne rabiš nič drugega kot torbo. Po možnosti z raincoverjem. Torba je dost mehka, da vibracije nebi smele bit problem (če bo orenk premetavalo, pa daš nekomu v naročje). Rain cover ščiti pred morebitnim vdorom tanjših prašnih delcev. Done :D .

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 14 nov 2012, 20:08 
Odsoten
Pristopni član
Uporabniški avatar

Kraj: Medvode
Nowii... res hvala za te informacije !

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 jun 2013, 14:52 
Odsoten
Pristopni član

A prah lahko pride na senzor tudi, če se objektiv ne menja? Danes sem naredil nekaj 100 slik in na vseh je na zgornjem sredinskem delu grda pika :?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 16 jun 2013, 13:27 
Odsoten
Vreden zaupanja
Uporabniški avatar

Kraj: Republic of Passivia-Aggressivia
Ja.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 16 jun 2013, 13:32 
Odsoten
napreduje v forumu

Kraj: Kransterdam
Baje, da zoom objektivi kar sesajo prah iz okolice in ga stresajo v aparat. Tako sem slišal.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 16 jun 2013, 14:10 
Odsoten
Pristopni član

Hmm imam en mesec star D7000 z 18-105mm kit objektivom, ki ga še nikoli nisem snel s fotoaparata. Na leči je od prvega dne zaščitni filter. Fotoaparat po vsaki uporabi posparavim v torbo, da se ne praši po njem, ker sem po 2 dneh uporabe zasledil piko v viewfinderju in sem rekel bolje preventiva kot kurativa.
Sem naredil še eno fotko pri 18mm in max zaprti zaslonki. Vidnih je nekaj pik zaradi prašnih delcev, ampak ta največja zgoraj ... a je to sploh prah? Sem kontaktiral še Nikon, da vidim kaj bojo odgovorili.

Slika

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 16 jun 2013, 22:07 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet

Kraj: Speči za kompom
Droben prah potegne notri tudi če ne menjavaš objektivov, seveda ob pogoju da imaš gor "zum" objektiv oz. tudi fiksnega, ki se razteguje pri fokusiranju. Zakaj? Čisto tehnično gledano, če bi bil popolnoma hermetično zaprt, objektiva sploh ne bi mogli premikati (raztegovati). Količina zraka v objektivu je manjša ko je stisnjen (na širokem kotu) kot takrat ko je raztegnjen (oski kot - zum).
Če ste pozorni, najlažje to opazite kot rahel vetrič na očesu pri stiskanju objektiva (čisto raztegnjen objektiv stisnete proti širokemu kotu - večji ko je objektiv, bolj se čuti).

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 17 jun 2013, 08:07 
Odsoten
Marsal

Kraj: Ljubljana
Prah je na tipalu, v svetlobnem jašku že ob nakupu, ne da ga ni tudi če ne menjaš objektiva. :wink:

http://www.e-fotografija.si/prah-strah- ... tako-hudo-),429.html

Matjaž

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 21 jun 2013, 23:43 
Odsoten
vstopil v forum

Marca 2013 sem po treh letih prvič na D90ki očistil senzor ( na servisu seveda, ma ni bilo ravno poceni, a profesionalno opravljeno). Pred tem bil na vlagi, prahu, v hribih,sneg. Res da sem ga večkrat po uporabi očistil, sploh pa za čiščenje leč toplo priporočam Lens Pen. Super stvarca!
Zadnje kolesarske runde( kronometer, Vršič) sem veliko menjal objektive gor-dol; pač menjaš glede na vremenske razmere in da ni kakšnega premočnega vetra. Obvezno imam body z odprtino obrnjen navzdol pri menjavi zaradi morebitnega vnosa prahu, a se glede tega preveč ne sekiram. Digitalija dela pač čudeže! :D
lp,@

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 10 prispevkov ] 

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: