* *
Danes je 15 nov 2019, 09:16

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 15 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: letalo oprema omejitve prijava izkušnje ???
OdgovorObjavljeno: 16 jun 2012, 23:54 
Odsoten
Pristopni član

pozdravljeni

z uporabo iskanja sem (priznam na hitro) našel le temo iz leta 2009... ampak imam velik izziv, ker odhajam na prvo svojo izkušnjo v svetu izven EU in nimam pojma kako se temu streže.
NA letalo bi rad imel s seboj svojo foto opremo (ni ne vem kaj ampak je edina, ki jo imam), bodi, BG, 4/5 objektivov, flash. Laptop mali, cca 13". pa še nekaj za oblečt, ker se iz 30+ selim v zimo.
Letim z Emirates. in imam omejitve prtljage nekako take: 30kg checkin (ki je nabit in že vsebuje stativ), potem pa pridemo do srža izziva...
Lowepro Compu Primus AW ima 36.5 X 29.2 X 59.7 cm (in sam tehta cca 3,5Kg)... dovoljeno je pa malo manj 55 x 38 x 20 cm in 7Kg
Bojim se, da bom hitro presegel teh 7Kg :s

Kake so vaše izkušnje? Kaj priporočate?

Letim iz Benetk s AB 380 (če komu pomaga glede prostora v njem)

A se da tudi v Benetkah prijaviti opremo, ki jo peljem s sabo ven iz EU, da ne bi imel problem pri vrnitvi, ali je to potrebno storiti še prej v Sloveniji?

LP
BozoA

Na vrh

Naslov prispevka: Re: letalo oprema omejitve prijava izkušnje ???
OdgovorObjavljeno: 17 jun 2012, 12:06 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet

Kraj: Ljubljana
Začasni iznos blaga iz EU

Potniku pri izstopu iz EU ni treba izrecno prijaviti blaga nekomercialne narave, ki ga prenaša v svoji osebni prtljagi in je namenjeno uporabi med potovanjem. Ob vrnitvi osebne prtljage na carinsko območje EU velja enako, saj se šteje, da ima to blago status skupnostnega blaga.

V primeru, da mora potnik pri vrnitvi dokazati skupnostni status blaga, lahko kot dokazilo o skupnostnem statusu predloži dokument, iz katerega je nedvoumno razviden status blaga (npr. račun, garancijski list).

Če potnik ne razpolaga z navedenimi dokazili o skupnostnem statusu blaga, lahko, zaradi dokazovanja statusa blaga pri ponovnem vnosu (v Republiko Slovenijo), zaprosi pri izstopu iz Republike Slovenije, za izdajo potrdila o istovetnosti blaga v potnikovi osebni prtljagi ( PDF (83 KB) DOC (29 KB)). Običajno se dokazila zahtevajo za tehnično blago (prenosni računalniki, ribiška in lovska oprema, glasbeni inštrumenti, elektronske igrače, ipd.) oziroma blago večje vrednosti.

vir: http://www.carina.gov.si/si/obcani/potovanje/

Če sem letel z Brnika sem pripravil seznam na omenjnem formularju (ter kopije računov) in ga dal potrditi, Če sem letel iz tujine, sem imel s sabo le kopije računov oz. garancijskih listov.
Za vsak primer sem si skenirane račune/garancije odložil še na netu.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 17 jun 2012, 12:06 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet

Kraj: Ljubljana
Še to.. v tujini brez težav. pri nas so me 1x vprašali, če je prijavljeno.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 17 jun 2012, 14:26 
Odsoten
Predsednik FK e-foto
Uporabniški avatar

Kraj: Kranj
Problemi pri preseganju dimenzij in teže "carry-on" prtljage so v veliki večini primerov zgolj pri nizkostroškovnih družbah. Meni so pri 100+ poletih zakomplicirali le enkrat (že trkam po lesu za vnaprej :wink: ) in kar konkretno - no, sem se pa iz tega nekaj naučil :daumen:
Običajno moja carry on prtljaga konkretno presega dovoljeno - poleg pretežkega dnevnega nahrbtnika imam vedno še foto torbo. Pri čekiranju (pri prijavnem okencu je največja verjetnost, da te zavrnejo) imam nahrbtnik lahkotno na ramenih (da izgleda čim lažji in čim manj opazen), foto torbo pa na tleh, med nogami... Potem pa pogovor s tistim (navadno tisto), ki je na prijavi - preusmerim pozornost :!:
Mogoče se vse sliši malce neumno, a deluje - tudi, ko se vračam in imam zraven še kak tepih, klobuk, sulico, lutko, masko....
In še tisto kar sem se naučil: vedno imam oblečene cargo hlače (z velikimi stranskimi žepi) in brezrokavnik (ali jakno) z veliko žepi. V najslabšem primeru bi foto opremo porazdelil po žepih, body pa obesil čez ramo. Ok, problemi bi bili na security checku, a do takrat lahko vse skupaj že mirno pospraviš nazaj v torbo.

A380 je Airbusov dvonadstropnik, a dvomim, da boš z njim odletel iz Benetk. Navadno leti iz Dubaija do BKK ali HKG. Prtljažni prostor na velikih letalih ni nikoli problem - moraš imeti res zelo prevelik kos prtljage, da ne gre v prtljažni prostor nad glavo. Problem je pri manjših letalih (npr. Canadair, ATR), kjer ni šans, da bi kak nahrbtnik spravil nad glavo. V Aziji ga zaupam sjuardkam na letalu in mi ga pospravijo, kjer je prostor, drugje ga tako ali tako vzamejo pred vhodom na letalo - tam posebej povem, da je notri npr. notebook...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 17 jun 2012, 15:02 
Odsoten
Pristopni član

Iskrena HVALA!
Torej če bom imel jaz malo pretežek in malo prevelik en kos(nahrbtnik) prtljage za NA letalo, ne bo problem če jaz ne bom naredil problemov...
Glede prijave opreme sem že gledal tole carino, ampak mi je to vse jasno le v primeru da bi letel iz Slovenije, ker pa letim iz Benetk mi ni bilo čisto jasno kako bi to uredil...ker namreč nimam vseh računov (rabljena oprema iz bolhe), sem mislil, da bi prijavil spisek opreme s serijskimi številkami, pred odhodom, da potem ne bi imel zapletov ob povratku.

Marko Polo imaš prav...iz Benetk do Dubaja letimo z A343 od tam do Aucklanda pa preko Avstralije z A380...

Ah ja...ko bi le bil izkušen kot ste drugi in me to spoznavanje tehnikalij ne bi tako obremenjevalo :)

LP
A.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 17 jun 2012, 16:23 
Odsoten
vstopil v forum

Auckland...se mi je kar kolcnilo! Nova Zelandija je daleč najlepša destinacija, kar si jih lahko zamisliš; bila sva tam per 4 leti, pa vem, da greva zagotovo kmalu ponovno tja. Vem, da tole ni ravno odg.na tvoje vprašanje, a če te bo karkoli zanimalo, povej - če bom lahko, ti bom z veseljem odgovorila.

Midva sva v 25 dneh z avtom po obeh otokih prevozila cca 5500 km, seveda ob upoštevanju dejstva, da je glede na omejitve, naravo cest in ovinke povprečna hitrost na obeh otokih zgolj in samo 50km/h, na kar te sicer na nobeni agenciji ne znajo opozoriti , je pa dobro, da to upoštevaš pri planiranju poti, če potuješ v lastni režiji! Dnevno ti priporočam max 200- 250km,pa še to odvisno kje, saj je na poti toliko zanimivosti, da se ves čas ustavljaš! Poznam kar nekaj dobrih "punktov". Sicer sva bila tam februarja (konec njihovega poletja) in ne v času njihove zime. Lp,Nevenka

Zadnjič spremenil nenap, dne 17 jun 2012, 19:25, skupaj popravljeno 1 krat.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 17 jun 2012, 18:12 
Odsoten
napreduje v forumu

BozoA je napisal/-a:
.... Glede prijave opreme sem že gledal tole carino, ampak mi je to vse jasno le v primeru da bi letel iz Slovenije, ker pa letim iz Benetk mi ni bilo čisto jasno kako bi to uredil...ker namreč nimam vseh računov (rabljena oprema iz bolhe), sem mislil, da bi prijavil spisek opreme s serijskimi številkami, pred odhodom, da potem ne bi imel zapletov ob povratku. ....

Če na odhodu iz EU (na izhodni carini) prijavljaš stvari, ki jih imaš s sabo, ne rabiš računov, garancij .... stvari so že od prej v EU.

Če si prijavil na odhodu, je dovolj, da ob povratku pokažeš prijavo in po potrebi tudi stvari, načeloma lahko preverijo tudi serijske številke (ki pa so napisane na prijavi).

To je najbolj 'ziher' način, da dokažeš, da nič ne 'švercaš' .... čez Lužo so foto zadeve precej cenejše ....

Račune, garancije ... potrebuješ le v primeru, da stvari nisi prijavil in potem z njimi dokazuješ. da so prej že bile (uvožene) v EU.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 18 jun 2012, 15:37 
Odsoten
Pristopni član

Najlepša hvala vsem...v sredo odhajam in upam da bo vse tako kot mora bit...in bom probal najt kje in kako na MArkoPolo letališču narest to prijavo.

nanap-Hvala! se priporočam. Ampak malo kasneje ker--›Čez zimo (naše poletje) ne bom potoval, ker bom stalno na delovnem mestu (MtRuapehu) potem od sredine oktobra pa do 1.12. (ko poteče viza) pa bom zelo verjetno šel malo naokoli-do takrat pa imam še čas planirati kam pa kako.

LP
A.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 18 jun 2012, 18:04 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah
Uporabniški avatar

Kraj: na relaciji med Dovjem, Ljubljano in Pekingom
Hja. Jest bi ti rekel, da v benetkah poskusis to prijaviti. Imej že ves seznam pripravljen, skupaj s serijskimi številkami. V LJ mi ga še nikdar niso hoteli potrditi, sem vedno moral prepisati na uradni obrazec. V benetkah bolj vidim problem v tem, da najdeš nekoga ki bi ti to potrdil (in sem zadnje časa kar precejkrat tam). Na Dunaju sem kar nekaj časa iskal carinike, ko pa sem jih našel so me čudno gledali. Na koncu so mi potrdili seznam na mojem papirju :-) so pa pregledali opremo in serijske... Ampak jih je takrat bolj zanimal fotoaparat, ker je bila 20d šele par tednov na tržišču :-)

Ideja... Ne vem če je "možna". Pojdi v LJ na letališče do carinikov in prijavi zadeve. Cariniki so ponavadi tam pred kontrolo. Kadar je dolga vrsta bi sigurno to uspelo, ker nikdar me še ni vprašal po boarding passu, samo kam letim. Ker to je pač uradni dokument, in imaš potrjeno.

Je pa tudi res, da me v Benetkah še niti enkrat niso pogledali ob izhodu. Na Brniku vedno ko sem priletel iz "Amerik", torej tako severne kot južne.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 19 jul 2013, 08:03 
Odsoten
vstopil v forum

Kraj: Obala
Da malo osvežim temo. :)
Jaz kmalu letim v Maroko iz Milana in imel bom s seboj laptop in foto opremo (za kakšen kos tudi nimam nobenih papirjev, kupil rabljeno robo).
Ali je bolje, da robo prijavljam? Na letališču v Milanu ali na slovenski Carini? Ali so mejni organi kaj posebej občutljivi na Maroko?
Hvala za vsako uporabno misel. :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 19 jul 2013, 11:45 
Odsoten
Uporabniški avatar

verjetno ti v milanu ne bo nihče težil ko prideš iz maroka, vendar prijaviš lahko še vedno... (če ne drugega, da imaš potrdilo ob morebitni poškodbi, kraji, itd). Večja verjetnost je da bodo na prihodu iz maroka iskali kako drugo stvar in ne foto ali računalniške opreme...

prijaviš pa vedno na točki izhoda iz eu... torej v milanu na letališču... verjetno bi se dalo zmeniti kaj tudi na brniku, ne vem, nisem še poskusil... greš pač tja do carinika, prijaviš, in nazaj proti check-inu... nimam pojma kje so cariniki v milanu... (itak so pa v milanu tri letališča)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 20 jul 2013, 18:18 
Odsoten
vstopil v forum

Hvala.
Kako pa izgleda tole prijavljanje, je to ena dolga procedura ali ti udarijo štempelj in mir? Naj prijavim tudi laptop?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 22 jul 2013, 09:26 
Odsoten
Uporabniški avatar

v LJ so vedno zahtevali "prepisovanje" na uradni obrazec... traja odvisno od tega koliko časa prepisuješ ;-) na koncu dobiš štempelj in to je to... na Dunaju so mi potrdili s štempljem kar moj seznam, v italiji nimam pojma kako je to...

če prijavljaš druge stvari, potem prijava laptopa vzame samo par sekund več (tolk da prepišeš serijsko)

je pa tako... ko sem šel v ZDA mi je carinik na Brniku rekel, da ni treba da prijavljam ipada. Ko pridem nazaj v SLO (in me seveda pregledajo) se (drug carinik) zapiči ravno v to. Če že prijavljam, potem prijavljam praktično vso elektronsko opremo, tudi če je vredno manj kot tisto kar lahko legalno prinesem.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 22 jul 2013, 10:04 
Odsoten
vstopil v forum

Hvala Matty!

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 22 jul 2013, 10:39 
Odsoten
napreduje v forumu

Sam sem običajno že doma izpolnil obrazec (v dveh izvodih, včasih hočejo na carini obdržati kopijo), ki sem jih eno potovanje prej vzel na zalogo.

Lahko poizkusiš dobiti kak izvod obrazca že prej, recimo na Brniku.

Imam pa vedno s sabo kopije računov in garancijskih listov, včasih tudi sprintan seznam z oznako modelov in serijskimi številkami.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 15 prispevkov ] 

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 49 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: