* *
Danes je 15 okt 2019, 14:44

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 130 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Re: Simple poroka - koliko računat? ... ž-njtič odprta tema :)
OdgovorObjavljeno: 06 jan 2012, 10:00 
Odsoten
Pristopni član

Dejansko je potrebno biti realen, če nekoga nategneš, da ti plača celo bogastvo za par popolnoma običajnih in nezahtevnih reportažnih posnetkov, kar v bistvu zgolj uradni del poroke tudi je, potem najbrž ne boš fotografiral dostikrat. Obdelava v LR ti ne more vzeti dosti časa, če imaš pravilno nastavljeno belino in vse ostalo že na aparatu. Ljudje dragi ne se precenjevat no in bit domišljavi, kako počnete nekaj zelo zahtevnege, neprecenljivega in hkrati nenadomestljivega.
Oprema ti je pa osnovni pripomoček, da sploh lahko prekosiš vse tiste bliskajoče kompakte, če seveda znaš, kajti v nasprotnem je urca tvojega flokanja vredna natanko 0 eur. In nikakor nekdo, ki je resen ne pričakuje, da si bo zgolj z dvema ali tremi porokami povrnil stroške nakupa aparata ali še česa drugega, kot se da to pričakovanje razbrat v nekaterih postih....

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Simple poroka - koliko računat? ... ž-njtič odprta tema :)
OdgovorObjavljeno: 06 jan 2012, 10:09 
Odsoten
Predsednik FK e-foto
Uporabniški avatar

Kraj: Kranj
S... je napisal/-a:
Se popolnoma strinjam, ker:
1. je foto oprema itak zastonj
2. ker se software kupi sam
3. ker imamo pri nas morje brezplačnih izobraževanj
4. ker je bencin poceni
5. ker mi prispevke in stroške firme tako ali tako plača mama
6. ker vrhunske fotoknjige tiskajo v šparu brezplačno za imetnike špar plus kartice
7. ker bi morje ur, ki jih investiraš v marketing & postprodukcijo, itak zabil na kompu
8. zihr sm še kej pozabu :lol:

1. dobu za maturo
2. dol potegnu
3. ne rabm, sm se že pametn rodio
4. fotrova kartica
5. ni računa, ni stroškov, ni prispevkov
6. dam na DVD
7. prjatu naredu page, kvaj to postprodukcija
8. uporablam napredne nastavitve na fotiču, k sem jih sam sheku (+2 kontrast, +3 šarpnes...)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 jan 2012, 10:10 
Odsoten
napreduje v forumu
Uporabniški avatar

Kraj: Mengeš - Ljubljana
Ok, zanima me samo, koliko je po tvojem "vredna" celodnevna poroka? torej, da začenš s fotografiranjem priprav ob 8ih zjutraj, zaključiš pa fotkanje ob recimo 2:00 zjutraj? Koristen podatek bi tudi bil koliko porok si že naredil?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 jan 2012, 10:19 
Odsoten
Predsednik FK e-foto
Uporabniški avatar

Pakul je napisal/-a:
Ok, zanima me samo, koliko je po tvojem "vredna" celodnevna poroka? torej, da začenš s fotografiranjem priprav ob 8ih zjutraj, zaključiš pa fotkanje ob recimo 2:00 zjutraj? Koristen podatek bi tudi bil koliko porok si že naredil?

Če bi bil avtomehanik: 18 x 35€ + DDV = 630€ (zaokroženo)

"Profesionalni" poročni fotografi pa menda kot bivša manekenka Linda Evagelista: za manj kot 10.000$ tud iz postelje ne vstanem.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 jan 2012, 10:21 
Odsoten
Pristopni član

Pakul je napisal/-a:

Ne vem,če sprašuješ mene ali Pola? Koliko porok sem v 25.letih naredil ne vem točnega števila - bi rekel precej, če sem skromen. :D
Koliko za celo poroko, odvisno ali se odločijo za fotoknjigo, album,...., (zahvale mladoporočencev podeljene na sami ohceti z dvema fotografijama so itak vedno vključene). Skratka od 800eur dalje.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 jan 2012, 11:36 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah
Uporabniški avatar

Kraj: Maribor
saxy je napisal/-a:
Torej, simple poroka, mladoporočenca, priče, magistrat, reporterski stil + nekaj poziranja in spakovanja na koncu uradnega dela ... fotke na CD-ju, spedenane in retuširane seveda ... koliko? :?:

2.123 eur brez DDV

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 jan 2012, 11:38 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pakul je napisal/-a:

3.800 eur + vsi nastali stroški, ki niso definirani v prej podpisani pogodbi

0 porok :mrgreen: :roll:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 jan 2012, 11:39 
Odsoten
Uporabniški avatar

fotogram je napisal/-a:
Pakul je napisal/-a:

Ne vem,če sprašuješ mene ali Pola? Koliko porok sem v 25.letih naredil ne vem točnega števila - bi rekel precej, če sem skromen. :D
Koliko za celo poroko, odvisno ali se odločijo za fotoknjigo, album,...., (zahvale mladoporočencev podeljene na sami ohceti z dvema fotografijama so itak vedno vključene). Skratka od 800eur dalje.

Ojojoj.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 jan 2012, 11:56 
Odsoten
napreduje v forumu
Uporabniški avatar

fotogram je napisal/-a:
Pakul je napisal/-a:

In precej si jih naredil za 100€? Svaka čast. Jaz vem, da poroke za 100€ ne grem delat, očitno jih prevzamejo taki kot si ti. Kako deluješ pa ne vem. Sam vem, da je dela mnogo več kot pa samo dve uri na sami lokaciji. Zajeti je treba vse potne stroške, vsaj dvakrat se je potrebno dobiti z ženinom in nevesto, da se dobro spoznamo, torej da smo si domači, se vse zmenimo, ogled lokacije, priprave, polna doza stresa, amortizacija opreme,..za 100€..kar izvoli. Grem raje na izlet z družino. Je pa seveda, tudi veliko odvisno od samih rezultatov. Za marsikatere fotke, jaz nebi dal niti 80€ pa čeprav bi šlo za celodnevno poroko :wink:

Ne razumem pa mnogih uporabnikov, kaj je tako "smešnega", da se je treba norčevati, kar je možno razbrati med vrsticami? Kaj niste sposobni konstruktivne in odkrite debate? Sem mislil, da se je to na tem forumu preraslo že pred leti :roll:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 jan 2012, 12:35 
Odsoten
Pristopni član

Pakul, meni je vseeno kako boš ti računal in delal. Dejstvo je, da če imaš s.p. boš verjetno fotografiral kar nekaj porok zaporedoma in zgolj tisti uradni del, ki traja malo manj kot pol urce pač ne moreš računat 300eur, ker gre za popolnoma formalno in rutinsko delo, resnejše fotografije se potem posnamejo bodisi v studio ali na prostem, oziroma v ambientu gradu ali kaj podobnega, kjer se praviloma uporabi tudi studijska osvetlitev.
Če pa ti misliš, da je 20 minutno flokanje (običajno kar v tri dni nekaj sto posnetkov s hot fleškom pri tistih, ki mislite, da delate nekaj kar samo vi obvladate) vredno 300 in več evrov, potem kar izvoli. Ponujen izdelek pa je zgolj cd za nekaj centov z vsem mogočim neprebavljivim šmornom - sam in še marsikdo, ki bi mu za to računal 300eur in več, bi ti dal namesto denarja pošteno brco v rit, da bi lažje pogoltnil tisti cd :D .

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 jan 2012, 12:48 
Odsoten
napreduje v forumu
Uporabniški avatar

Nikoli nisem fotkal samo 20 minut in sem vedno izsilil vsaj pol urce shootinga po obredu. Pa še pol urce pred samim obredom in imaš kaj hitro mnogo več kot pa samo po tvojem s hot fleškom narejenih fotografij (btw z flešom zelo redko fotografiram). In glede na to, da imam kar nekaj porok za seboj, katere so vključevale "samo" civilni del, nisem še nikoli dobil brce v rit ampak nasprotno. Konec koncev, pa ceno poveš že ob dogovarjanju, tako da ne vem zakaj bi te cena sploh lahko presenetila. Če je nekomu bolj pomembno, da plača za najeti avto 400€, po drugi strani mu je pa preveč 300€ za fotografije katere mu bodo ostale do konca življenja, je to njegov problem in s takimi se jaz ne dogovarjam prav dolgo.
In glede na to, da si omenil koliko porok imaš že za seboj, me zelo preseneča, da je zate poroka rutina, ker meni je vse prej kot le to (pa čeprav le dve urci). Tudi ideja oz. "pravilo" o studijskih lučeh za osvetlitev mi ne gre najbolj v račun, čeprav je res, da gre tukaj že za sam stil fotografiranja. Osebno pač prisegam na ambientalno oz. naravno svetlobo. Iz tega naslova si težko predstavljam studijske poročne slike, razen tistih, ki so bile moderne desetletja nazaj. Izvzete so le poroke, kjer se npr. shooting dela en dan prej ali naslendji dan, ker tekom dneva imaš po navadi cca eno urco časa za sam shooting. Čeprav sem tudi že danes videl tisto tipično BW, z selektivnim barvanjem šopka v rdečo, ter po možnosti še kakšen srček zraven :wink: V tem primeru pa od mene dobiš brco :mrgreen:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 jan 2012, 12:53 
Odsoten
Predsednik FK e-foto
Uporabniški avatar

Vse je odvisno od tega kaj je fotograf sposoben ustvariti (koliko jih dosega Miloša?) in koliko so naročniki za to pripravljeni plačati.
Moj splošen pogled pa je, da običajno naročniki preveč plačajo glede na to kaj so dobili - od tu tudi zasmehovanje v prejšnjih postih - žal je v njih tudi veliko resnice.

Koliko stane oprema, bencin, koliko ur je šlo za izobraževanje, postprodukcijo pa je povsem nepomembno - glej prvi stavek v tem postu.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 jan 2012, 12:58 
Odsoten
napreduje v forumu
Uporabniški avatar

MarkoPolo je napisal/-a:
Vse je odvisno od tega kaj je fotograf sposoben ustvariti (koliko jih dosega Miloša?) in koliko so naročniki za to pripravljeni plačati.

Točno tako. Zato je pisanje v smislu, da bi nekdo dobil brco v rit za ceno 300€, civilnega dela z malce bonusa, živa neumnost.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 jan 2012, 13:11 
Odsoten
Pristopni član

Pakul,očitno si pravi mojster :D , kapo dol. To da si izsilil še kakšno minuto po poročnem obredu, ni več uradni del - razen tistega trosenja riža, ki še praviloma spada zraven uradnega dela.
In če se odločijo za fotografiranje na prostem in ne v studio, že v naprej povem, da je potrebno, da si za to rezervirajo čas minimalno 1 uro - do dve, ampak kot sem rekel to ni uradni formalni del poročnega obreda :D ....sicer pa, kaj pa jaz vem...
(ti kar prisegaj na naravno svetlobo gradov z naravno ambiento svetlobo 30 watnih žarnic, ker ti tako nihče ne bo dovolil postavit kakšnega studijskega fleša, če bi ga že ravno imel in to želel :D )

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 jan 2012, 13:38 
Odsoten
napreduje v forumu
Uporabniški avatar

Ja tudi sam jim vedno povem, da bi bilo fino imeti urco za shooting, sam kaj, ko pa vedno ne gre vse po planu. Tako smo ravno pred dobrim tednom zamujali vsepovprek in nam je na koncu na dvorcu Zemoni ostalo vsega skupaj pičlih 15 minut časa za "shooting" (sledil je civilni obred, za njim je bila že noč in pogostitev). Smo pa sicer imeli srečo, ker je bilo ravno krasen sončen zahod, tako da smo tiste minute odlično izkoristili. Ob tem sem se spomnil Milošovih besed iz predavanja, kjer je povedal, da se da shooting izpeljati v 15tih minutah - prav maš Miloš :mrgreen: Pa dobro nima veze.
Glej nihče ni rekel, da nimaš pojma, niti da sem jaz mojster, sem še daleč od tega. Se mi pa zdi, da če je zadeva izpeljana kolikor toliko dobro, in da so stranke zadovoljne, se mi zdi cena dobrih 300€ za civilni del, nič kaj pretirana, glede na vse predpostavke o katerih smo že govorili v temi.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 130 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: