* *
Danes je 18 okt 2019, 21:56

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 282 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Stock fotografija
OdgovorObjavljeno: 25 mar 2008, 13:11 
Odsoten
napreduje v forumu
Uporabniški avatar

Koliko vas je kaj v stock fotografiji? Na katerih straneh ste, kako vam kaj gre? Jaz sem pred dvemi mesci bolj zaradi firbca probal, pa me je stvar kar potegnila (še posebno zaradi Shutterstocka, kjer so rezultati dokaj hitro vidni).

PS: Videl sem tisto temo o fotoblogih, kjer so padale hude debate o tem koliko je fotografija vredna, prodajanju pod ceno,... zato bi prosil, da take debate ostanejo tam.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 25 mar 2008, 14:06 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah
Uporabniški avatar

jz nism k ne znam takih lepih japijevskih fotk delat ;)

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 25 mar 2008, 14:14 
Odsoten
napreduje v forumu
Uporabniški avatar

plizzzzzz je napisal/-a:
jz nism k ne znam takih lepih japijevskih fotk delat ;)

Jaz imam večinoma fotke narave, pa vseeno kaj prodam, čeprav je res, da se določene fotke (nasmejani poslovneži, manekenke v zdraviliščih,...) precej bolje prodajajo.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 25 mar 2008, 15:05 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Maribor
Ni mus da se manakenke najbolje prodajajo.
Nikol ne ves kaj kdo isce.

Tudi ce si na Gettyu ti uspeh ni zagotovljen.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 25 mar 2008, 15:37 
Odsoten
napreduje v forumu
Uporabniški avatar

MarkoB je napisal/-a:
Ni mus da se manakenke najbolje prodajajo.
Nikol ne ves kaj kdo isce.

Tudi ce si na Gettyu ti uspeh ni zagotovljen.

Seveda ni nujno, samo skoraj povsod je tako. Dokaz so razne "Most popular" kategorije. Je pa res, da lahko prodaš fotko s poljubnim motivom, če je le predstaljena na prvi način (in tehnično dovršena).

Marko ti prodajaš prek stock strani?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 25 mar 2008, 16:31 
Odsoten
Uporabniški avatar

Ne prodajam vec oz. ze dolgo, dolgo nisem dal kaj novega zraven.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 25 mar 2008, 16:35 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet

Kraj: Speči za kompom
Kako se pa izvši plačilo kupljene slike? Direkt na tekoč račun, paypal ... ?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 25 mar 2008, 16:40 
Odsoten
napreduje v forumu
Uporabniški avatar

grizliboy je napisal/-a:
Kako se pa izvši plačilo kupljene slike? Direkt na tekoč račun, paypal ... ?

Ponavadi lahko sam zahtevaš plačilo (ponekod se to izvaja mesečno), ko presežeš nek znesek (tipično 50-100$). Lahko paypal, moneybrookers, čeki. Odvisno od posamezne strani. Jaz sem po enem mesecu blizu prvega izplačila na Shutterstock, samo je slovenija baje "high fraud" območje in bom moral počakati malo dlje :(

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 25 mar 2008, 17:47 
Odsoten

Z drugimi besedami, če prodaš samo 1-2 sliki, potem si prodal zastonj (ker niso vredne 50-100€) ?
Po koliko pa sploh kupujejo slike? 1-5€, ali je sploh možno večji znesek za eno normalno sliko? (ne za poročeno znano osebo, ki se gnavi z prijateljem/ico v grmovju :twisted: )
Pa kaj je to Shutterstock?

Ooohh koliko vprašanj :shock: , ko otrok, ki ne ve še nič. :lol:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 25 mar 2008, 17:58 
Odsoten
napreduje v forumu
Uporabniški avatar

grizliboy je napisal/-a:
Z drugimi besedami, če prodaš samo 1-2 sliki, potem si prodal zastonj (ker niso vredne 50-100€) ?
Po koliko pa sploh kupujejo slike? 1-5€, ali je sploh možno večji znesek za eno normalno sliko? (ne za poročeno znano osebo, ki se gnavi z prijateljem/ico v grmovju :twisted: )

Ja, do tiste spodnje meje moraš priti, drugače ne dobiš izplačano. Cena slik je odvisna od velikosti fotografije in od strani kamor uploadaš. Npr na shutterstock dobiš 0.25$ (oz 0.3$, če imaš več kot 500$ skupnih prihodkov na strani), istock (0.2-10$ oz. še nekaj več, če si eksluziven) obstajajo pa tudi strani, kjer lahko sam določiš ceno (npr snapvillage). To je v microstock razredu, pač poceni fotke.

Imaš pa potem alamy in podobne agencije, kjer pa so slike občutno dražje (cene gredo tudi v tisoče dolarjev). S temi agencijami žal nimam izkušenj.

EDIT: Imaš pa tudi extended licence sale, kar pomeni, da daš kupcem nekaj več pravic. S tem zaslžiš okoli 20$ in pa še sell rights, s čimer lahko kupec poljubno uporablja tvoje fotografije. Ceno za to slednje določiš sam, samo moraš v tem primeru fotografijo umaknit z drugih strani.

PS: Nekaj sem o stock fotkah pisal tudi na blogu (spodaj imam link na blog, izberi kategorijo stock).

Zadnjič spremenil MiBe, dne 25 mar 2008, 18:08, skupaj popravljeno 1 krat.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 25 mar 2008, 18:00 
Odsoten
Marsal

Kraj: Ljubljana
Samo da se ta tema ne bo sprevrgla v novačenje novih članov za lastni žep, kot se je to že dogajalo tu gori!

Matjaž

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 25 mar 2008, 18:05 
Odsoten
napreduje v forumu
Uporabniški avatar

matjaz je napisal/-a:
Samo da se ta tema ne bo sprevrgla v novačenje novih članov za lastni žep, kot se je to že dogajalo tu gori!

Matjaž

Jaz ne mislim postati linkov za novačenje in upam, da se bodo tudi drugi tega držali. Temo sem odprl z namenom, da vidim kdo se kaj ukvarja s stock fotkami, kakšne so njihove izkušnje,...

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 25 mar 2008, 18:10 
Odsoten

Hvala za info. Še nekaj mi ni jasno :roll: :wink:

Gledam na istockphoto njihove cene glede na velikost slik. Pa mi ni jasno kje naj pri velikosti 1200x1600 dobim 5,5 Mb težko sliko, ko se mi vrti pri večini slik velikosti 3872x2592 komaj cerka 3-3,5 Mb. :shock: :?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 25 mar 2008, 18:14 
Odsoten
napreduje v forumu
Uporabniški avatar

grizliboy je napisal/-a:
Hvala za info. Še nekaj mi ni jasno :roll: :wink:

Gledam na istockphoto njihove cene glede na velikost slik. Pa mi ni jasno kje naj pri velikosti 1200x1600 dobim 5,5 Mb težko sliko, ko se mi vrti pri večini slik velikosti 3872x2592 komaj cerka 3-3,5 Mb. :shock: :?

Velikost slike v megabajtih ni važna, gledajo se pixli. Je pa res, da je ponavadi najbolje, da slike shraniš kar v najvišji možni kvaliteti ki je na voljo, da se izogneš kompresiji in nezaželjenim učinkom, ki jih prinese. To nardi precej večje datoteke kot shranjevanje v neki solidni kvaliteti.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 25 mar 2008, 21:20 
Odsoten
Uporabniški avatar

grizliboy je napisal/-a:
Pa kaj je to Shutterstock?

Ooohh koliko vprašanj :shock: , ko otrok, ki ne ve še nič. :lol:

Po kolko prodajas lsike je cisto odvisno ali sodelujes z microstock agencijo ali stock agencijo.
Meni osebno micro stock niso pri srcu in nisem nikdar niti probal.

Nekateri izplacujejo takoj po prodani fotki, drugi spet na tromesecje. Odvisno od tvojega prometa in politike posameznih agencij. Velja za ne microstock zadeve. Ne vem kako je pri microstock.

Vsekakor se splaca poskusit. Nic kaj te ne stane. Vcasih ko smo diase okrog posiljali je bila zadeva kar drugacna in tudi denarci so bili vecji. Tudi sedaj se dogaja, da se ti kaksna fotka proda za lep denar vec kot samo enkrat.
Stativ okrog vlacit in vse zivo slikat. Nikdar ne ves kdo isce ravno to kar imas ti. Vec kot imas datotek v bazi vecje so moznosti prodaje.

Nekatere agencije dajo vcasih celo kaksne brife kaj bi zelele od fotografov - fotke, ki jim jih primanjkuje ali se po njih vec povprasuje. Vse sorte se dogaja. Niso samo manekenke in kravatarji zanimivi.

m.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 282 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 35 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: