* *
Danes je 22 jul 2017, 07:45

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 5 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Izdelava fotografije
OdgovorObjavljeno: 04 feb 2017, 08:50 
Odsoten
Pristopni član

Pozdravljeni znalci,

že nekaj časa, kakšno leto ali dve že nisem zastavil nobenega vprašanja, sedaj pa imam spet "težavo" in sicer:

Slikam v 16:9, rad bi si dal razvit fotografije in me zanima, kakšno resolucijo moram slikat, da potem, ko grem izdelovat fotografije recimo v Harvey Norman ali BB, da jih ne bo potrebno Crop-at ?

Če se ne motim, se da zgodit, če dam izdelat fotografije 16:9, da mi lahko določen del slike odreže ali se motim?
Ker imam pa res dobre fotografije iz različnih motorističnih potepanj, katere so slikane v 16:9, bi bilo škoda kakeršen koli detajl izgubit.

Torej, ali bom izdelalo celotno fotografijo, katera je posneta v 16:9 ali moram v bodoče slikat 4:3 ?
Hvala vam vnaprej za vaša mnenja.

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Izdelava fotografije
OdgovorObjavljeno: 04 feb 2017, 09:54 
Prisoten
vstopil v forum

Kraj: Maribor
Vedno je bolje zajeti motiv nekoliko širše in naknadno poravnati horizontalo oziroma vertikalo. Sočasno s poravnavo lahko tudi obrežeš na želeno velikost 16-9 ter prilagodiš velikosti na papirju izdelane fotografije. Po vseh teh posegih je sliko potrebno tudi dodatno ostriti. Jaz bi fotografiral v formatu 3-2.

Zadnjič spremenil telepilot, dne 05 feb 2017, 20:59, skupaj popravljeno 1 krat.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 05 feb 2017, 11:22 
Odsoten
Pristopni član

Zdaj sem se malo poigral z Lightroom programom in sicer sem svojo fotografijo, katero sem naredil v resoluciji 16:9 , hotel Crop-at na velikost, kot želim v foto centru izdelat fotografije in sicer A5, to je 15x20 cm .

Ko v Lightroom-u naredim Custom dimenzijo Crop-anja na 15x20, mi pa skoraj najlepše dele slike odreže. Tudi objekt, ki je v sredini slike je obrezan, tako, da je to zelo delikatna zadeva ali pa kaj delam narobe v samem programu. Torej, kaj mi je storiti? Še kakšna ideja morda?

Potreboval bi program verjetno, ki skrči sliko na določeno resolucijo brez rezanja. NoCrop resolution oz. nekaj podobnega.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 05 feb 2017, 21:04 
Prisoten
vstopil v forum

Kraj: Maribor
S katero kamero fotografiraš: DSLR ali kompakt.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 22 feb 2017, 09:11 
Odsoten
vstopil v forum

Če slikaš v razmerju (!) 16:9 potem pozabi na vse ponudnike, ki ti ponujajo fotke 10x15 cm ali podobno. To enostavno ne bo šlo. Pozabi tudi, da boš imel fotko razvito na A5 in ne bo oreza. To fizikalno ni mogoče.

Če pretiravam: če povečuješ ali manjšaš kvadrat (tako da ohranjaš razmerje stranic) ne boš nikoli zapolnil kroga, tako da ne bi bilo oreza ali praznega prostora. NE GRE.

Edina možnost, ki jo imaš je, da daš razvit fotografije cele v razmerju stranic 16:9 - seveda pri ponudniku, ki jih tako zna razvit in jih ne bo orezal.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 5 prispevkov ] 

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: