* *
Danes je 18 jun 2019, 03:35

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 20 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Obrez slike in izguba dela fotografije ...
OdgovorObjavljeno: 23 mar 2015, 19:10 
Odsoten
Pristopni član

Pozdravljeni!

Imam eno vprašanje, ki me muči pri mojem oblikovanju, oziroma pri nadaljnji obdelavi slike v HD videu.
In sicer:
Ko pridem iz terena, se da zgodit, da iz svojih slik izdelam HD video. Slike, ki jih naredim so v resoluciji 6000x4000, za video pa potrebujem sliko 1920x1080 (16:9) se zgodi, da ko sliko obrežem v programu Lightroom, se zgodi, da ostanem brez določenega dela slike. Kaj mislim, vam predstavljam spodaj, kjer vam kažem prvo sliko v originalu, ter drugo, ki je obrezana za HD video.
Dejstvo je, da nimam rad, da ko delam video in se mi predvajajo slike na velikem led zaslonu, da je ob straneh črn trak, temveč želim, da slika zapolni cel TV ekran. Zdaj pa mene zanima, kako naredit sliko v resolucijo 1920x1080, da ne bi izgubil večine, ki je slikana (primer odrezano sprednje in zadnje kolo)? Kakšna rešitev, če obstaja?

ORIGINAL
Slika

16:9 (1920x1080)
Slika

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Obrez slike in izguba dela fotografije ...
OdgovorObjavljeno: 23 mar 2015, 21:40 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet

Kraj: Speči za kompom
Čisto preprosto - v fotoaparatu naštimaj da ti fotografira v razmerju 16:9 in viola, imaš vse kar rabiš - v izdelavi videa že imaš pravilni format, za ogled/obdelavo fotografij (IN NE SLIK, SAJ NISI SLIKAR !!!!) na monitorju pa so tako ali tako že vsi monitorji v razmerju 16:9/10.

Simpl ko pasulčič. :lol: :lol:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 24 mar 2015, 00:01 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah
Uporabniški avatar

Kakšen mojster fotošopa bi verjetno znal content aware doštukat na desni. Drugače pa tako kot pravi Grizli, ali pa širše zajemat kadre z mislijo na kasnejše kropanje.
To fotko bi pa jaz rezal samo zgoraj, pa ne bi bilo velike škode.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 24 mar 2015, 09:16 
Odsoten
Pristopni član

grizliboy je napisal/-a:
Čisto preprosto - v fotoaparatu naštimaj da ti fotografira v razmerju 16:9 in viola, imaš vse kar rabiš - v izdelavi videa že imaš pravilni format, za ogled/obdelavo fotografij (IN NE SLIK, SAJ NISI SLIKAR !!!!) na monitorju pa so tako ali tako že vsi monitorji v razmerju 16:9/10.

Simpl ko pasulčič. :lol: :lol:

Nisi me razumel zgleda .... ne sprašujem, kako slikat z telefonom ali trotl kamero!
Moj aparat nima funkcije slikanja 16:9 !! Za video posnetke mi je jasno, da se snemajo v 1080 ali 720 resoluciji.

Na svojih kolesarskih turah naredim slike. Ker bi rad potem doma naredil iz teh slik Full HD video (1920x1080) v programu Pinnacle, moram vse slike, ki so resolucije 6000x4000 zmanjšat na 1920x1080 zato, da mi jih lepo pokaže potem po celotnem ekranu TVja (127cm) in da pri slikah ni nobenih črnih pasov.
Ker sliko v Lightroom-u zmanjšam na 16:9, zato zgubim včasih del zanimivosti na sliki. In sprašujem, kje bi lahko, oziroma kako bi lahko obrezal sliko z čim manjšo izgubo slikanega subjekta? Je vprašanje dovolj jasno?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 24 mar 2015, 09:36 
Odsoten
vstopil v forum

Mislim da te je cisto dobro razumel in ti je dal tudi dober nasvet. Sicer pa je odgovor: nemogoce- ce imas fotografijo 3:2 in bi jo rad porezal tako da bi se vedno vse videl? Odgovoris si lahko kar sam- ne je rezat. Moj nasvet: ne glede na razmerje TV raje glej fotografije v njihovem zajetem razmerju( pri tebi 3:2) crn rob gor ali pa dol. pomembno je kako je vsebina kadrirana, ne pa v karetem razmerju si jo zelis ogledovat. Tudi srednji 1:1 format je lahko zanimiv, vse je stvar perspektve pogleda.
Lp

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 24 mar 2015, 09:49 
Odsoten
napreduje v forumu

Nariši si na papir in malo preračunaj številke, pa ti bo takoj jasno. Če sliko, ki je v razmerju 3:2, pomanjšaš, da je daljša stranica dolga 1920 pikslov in ohraniš razmerje, bo krajša stranica dolga 1280 pikslov. Se pravi, da jih bo po višini točno 200 preveč za HD ločljivost. Točno teh 200 pikslov moraš torej odrezat, vedno in v vsakem primeru. Ni nobene razlike, kje, kako in na kakšen način. 200 jih je preveč in jih je treba odrezat. Na izbiro imaš samo to, koliko jih boš odrezal spodaj in koliko zgoraj. Lahko recimo vseh 200 režeš spodaj, vseh 200 zgoraj, po 100 zgoraj in spodaj ali kakršno koli drugo kombinacijo. V vsakem primeru se lahko zgodi, da je v teh 200 pikslih kaj pomembnega, zato se moraš odločit, kaj ti je najmanj pomembno in tam režeš. In ravno zaradi tega je bolje, da že pri kadriranju na to računaš in zajameš malo več, ker veš, da boš moral kasneje rezat. Omogoča pa sigurno tvoj aparat, da nastaviš razmerje 16:9 namesto 3:2, razen mogoče če slikaš v raw načinu.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 24 mar 2015, 15:52 
Odsoten

BERLY je napisal/-a:
Nisi me razumel zgleda .... ne sprašujem, kako slikat z telefonom ali trotl kamero!
Moj aparat nima funkcije slikanja 16:9 !!

Potem je pa tale tvoj profi fotoaparat že eno orng v letih da nima 16:9 možnosti zajema. #-o [-o< :mrgreen: :mrgreen:

Edina možnost v tem primeru je da fotografiraš širše, tako boš imel več prostora okoli fotografirane zadeve in pri obrezu na 16:9 ne boš nič pomemnega odrezal !!!!

Če imaš photoshop, bi bila možnost že omenjena funkcija Content-Aware Scale, vendar kljub vključeni zaščiti protect skin tons, raztegne kolo. Primer je spodaj.

Slika

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 24 mar 2015, 16:10 
Odsoten

Saj res, praviš da nima tvoj fotoaparat možnosti 16:9 zajema ? No, potem si pa sam pomagaj, da boš vedel do kje so meje 16:9 formata.

Naredi eno fotografijo česarkoli, jo prenesi v računalnik in jo nato odreži na 16:9, vendar pazi da odrežeš samo toliko kolikor je nujno potrebno (torej režeš samo spodaj/zgoraj, po širini pa pustiš original).
Nato pa si isto fotografijo poglej na fotoaparatu in si označi do kje je višina 16:9 formata (s čim si boš to označil je pa na tebi - mogoče kak prozoren, vodoodporen trakec, ki ga samo na robu plastike !! fiksiraš s selotejpom/lepilom).

In tudi tvoj profi fotoaparatek moderno sledi naprednejše in mlajše "trotlzihrce". =D= =D=

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 24 mar 2015, 17:00 
Odsoten
Uporabniški avatar

A bi nam prosim razkril kateri 24M aparatek (6000x4000) nima možnosti 16:9 ali podobnega formata.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 24 mar 2015, 18:07 
Odsoten

Firbec je napisal/-a:
A bi nam prosim razkril kateri 24M aparatek (6000x4000) nima možnosti 16:9 ali podobnega formata.

fIrbec, kako si pa to spregledal , nikon 5200 ...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 24 mar 2015, 23:32 
Odsoten
Uporabniški avatar

Klukec je napisal/-a:
fIrbec, kako si pa to spregledal , nikon 5200 ...

Glej - sem ravno sredi novega projekta in moj risrč tim res malo šepa. Se pa zdajle odkupim. Torej:
Če predvidimo da je med GoPRo, Nikon1 S2, Nikon 5200 in SG Note3 za to delo izbral Nikon 5200:
"Aside from the issues associated with the lack of an autofocus motor in the camera body,
there are a few features that more serious photographers require, which are missing from the D5200.
They include the following:
1. No JPEG aspect ratio settings are provided.
2. No Kelvin settings are included in the white balance menu."

Ne morm belivat #-o Sem mislil da Nikon del resne kamere. Kako pa potem ročno štelaš WB? Na :daumen: ?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 25 mar 2015, 11:31 
Odsoten
Pristopni član

grizliboy je napisal/-a:

Potem je pa tale tvoj profi fotoaparat že eno orng v letih da nima 16:9 možnosti zajema. #-o [-o< :mrgreen: :mrgreen:

Hehehe @grizlyboy ... kdo pa je trdil, da imam profi aparat? Dejstvo je, da sem iz trotl aparatov (nastavi in škljocni) presedlal na dslr.
Gledal sem aparate serije D7100 in D7200, ampak sem mislil glede na moje neznanje je najbolje kupit nekje v zlati sredini in ker se bom z tem ukvarjal zgolj v prostem času, ni potrebe po aparatu za katerim bi ljudje vzdihovali, jokali pa bi se ob pogledu na fotografije.
Sem si rekel, da v letu ali dveh pa se bom toliko naučil, da bom lahko šel na boljši aparat in takrat (v času 2 let), bo zdajšnji aparat serije 7000 že zgodovina.

@firbec, dobro si si zapomnil vse moje elektronske igračke (no prebrskal si temo, "kaj nosite vedno seboj ...), tako da ja, imam kar nekaj teh elektronskih igračk (kot ima vnukec Lego kock) .... najnovejša je pa Note4.

Tudi sam sem razmišljal o tem, da bom v bodoče pač bolj oddaljen od slikanega objekta in ne bo pri rezanju velike "škode".
Ponavadi si iz svojih slik naredim Full HD video in z ženo potem pozimi ob kaminu uživama ob spominih na poletje.

Simpl kot filjana paprjik!

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 25 mar 2015, 16:16 
Odsoten

A tisto o označitvi 16:9 formata na ekranu (pravzaprav lahko tudi v okularju/viewfinder) si videl ? Sam tko vprašam. :oops:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 26 mar 2015, 11:28 
Odsoten
Pristopni član

grizliboy je napisal/-a:
A tisto o označitvi 16:9 formata na ekranu (pravzaprav lahko tudi v okularju/viewfinder) si videl ? Sam tko vprašam. :oops:

Ja sem, hvala ti za namig. Bom pa preveril navodila, kaj se da v okularju videt oz. naštelat.
Sem se odločil, da ne bom nič lepil, temveč bom v bodoče pač imel v mislih, da moram se bolj oddaljit od slikanega objekta v kolikor bom iz slik potem naredil HomeMade video. Zdaj vem, kaj moram pazit pri naslednjem aparatu, ko ga bom kupoval. :wink:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 26 mar 2015, 14:15 
Odsoten
Pristopni član

Miran Amon je napisal/-a:
In ravno zaradi tega je bolje, da že pri kadriranju na to računaš in zajameš malo več, ker veš, da boš moral kasneje rezat. Omogoča pa sigurno tvoj aparat, da nastaviš razmerje 16:9 namesto 3:2, razen mogoče če slikaš v raw načinu.

Ja, ni druge, kot sem omenil, če bom iz slik delal kasneje video, se bom probal spomnit, da moram se malo oddaljit od slikanega objekta.
Da izkoristim kar to temo za moje radovedno vprašanje .... hobby fotografi, takšni in drugačni, v kakšnem načinu ponavadi slikate ? .... raw + jpg ali samo jpg?

Hvala!

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 20 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 13 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: