* *
Danes je 16 jan 2021, 14:57

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 3 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Ista slika različno prikazana v različnih programih za ogled
OdgovorObjavljeno: 30 dec 2020, 19:07 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet

Slika

Kupil sem nov SAMSUNG UHD monitor U32J590UQU in če na njem odprem stare že obdelane slike, ali pa novo posnete, imam en meni nerazumljiv problem, za katerega nisem vedel, dokler nisem slučajno iste slike odprl enkrat še v programu PREGLEDOVALNIK FOTOGRAFIJ SISTEMA WINDOWS (in enak problem imam tudi na starem DELL monitorju). V različnih programih, je ista slika različno prikazana.

V WINDOWS nastavitvah monitorja imam izbran barvni profil, ki je bil monitorju priložen. Gonilnik sem že 2x zamenjal in na novo naložil, težava pa ne izgine. In to se dogaja tudi s slikami, ki jih poberem z interneta - tam so celo 3 različni odtenki iste slike odprte v zgornjih petih programih.

Zakaj? Je imel še kdo podoben problem?

Kaj počnem s svojimi posnetki, je tule zapisano:
- slika zajeta RAW Canon CR2 format (v aparatu nastavljen Adobe RGB)
- obdelana v PS Camera RAW 10.4 in shranjena v sRGB IEC6 1966-2.1 (kot vedno)
- ista slika odprta v različnih programih (glej v oknu zgoraj levo v katerem programu je odprta) ni povsod enaka
- najslabše izgleda v programu PREGLEDOVALNIK FOTOGRAFIJ SISTEMA WINDOWS (čisto desna slika)
- sledi Camera RAW, v katerem je bila obdelana in shranjena (čisto leva slika) To me najbolj čudi!
- ostali trije programi imajo takole na oko enak prikaz, bolj zasičene barve in prijetnejši videz, ki mi je všeč

Kateri prikaz je zdaj pravilen? Na katerega naj se zanašam?
Kaj naj naredim, da bom tudi v PS Camera RAW videl barve prikazane tako, kot so na srednjih 3 slikah?
Ne nazadnje, so slike tudi na TV tudi prikazane v živih barvah, kot je to na srednjih 3 posnetkih. In če tako žive barve že v začetku "naštelam" v PS, bodo na koncu izgledale preveč navite. Tega pa si ne želim.
Tako žive vidim tudi na drugih računalnikih v firmi kjer delam - sem iz firbca preveril na 2 monitorjih.

Sem si ogledal precej posnetkov na YOUTUBE, vse nastavitve v PS imam nastavljene tako, kot je to priporočeno.

Še nekaj je zanimivo: na starem računalniku sem tu in tam kakšno sliko na hitro zajel direkt na zaslonu in jo prilepil v Whatsup in poslal naprej. Nikoil nisem opazil, da bi se ob lepljenju v Whatsup "razbarvala - desaturirala". Zdaj se to dogaja. Če pa sliko shranim in jo priložim kot datoteko, je tudi v Whatsup-u živih barv.

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Ista slika različno prikazana v različnih programih za ogled
OdgovorObjavljeno: 30 dec 2020, 22:56 
Odsoten
Vreden zaupanja

Kraj: Že kje/Morska decva
Ne štima ti barvni profil od monitorja. Preizkusi brez njega.

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Ista slika različno prikazana v različnih programih za ogled
OdgovorObjavljeno: 01 jan 2021, 13:55 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet

Brez njega je šele katastrofa.
Ni tako enostavno.
Sem brskal in našel enake pobleme, s katerimi so se ukvarjali tudi drugi, ža davno nazaj.
Tule je povezava do 4 leta trajajočih "prepucavanj", kaj je prav in kaj ni, če se komu ljubi brati. Marsikaj novega in zanimivega je zapisanega.
https://community.adobe.com/t5/color-ma ... e/4?page=1

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 3 prispevkov ] 

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 16 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: