* *
Danes je 21 avg 2019, 13:14

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 38 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Re: Zakaj sploh RAW format?
OdgovorObjavljeno: 10 okt 2014, 22:35 
Odsoten
Pristopni član

Raw je zakon. :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 11 okt 2014, 11:25 
Odsoten
Pristopni član

_matic_ je napisal/-a:
grizliboy je napisal/-a:
Sam ne naredim nobene fotografije več v jpegu, ker je popravljanje močno sfaljenjenih nastavitev precej lažje in hitrejše s premiki par drsnikov v raw programju (npr. adobov camera raw, ki je del Ps-a) kot pa mučenje in poznavanje vseh možnosti v samem PS-u.

Sam sem imel eno zelo dobro izkušnjo ker sem v tistem trenutku fotografiral v rawu.
V tivoliju sem hranil veverico s lešnikom v eni roki in s drugo roko fotografiral. Fotografija je ratala kot bolj ne bi mogla - bila je ostra, ravno v trenutku ko se je veverica dotaknila moje roke in zgrabila lešnik ter nato še par korakov stran poglodala ....... ampak AWB je sfalil do konca in naprej. Veverica je bila zaradi zelenja nad njo modro vijolična in me je skoraj kap ob ogledu na ekranu.
V camera rawu sem s par drsnikov spremenil v pravilno barvo, pa na samo kvaliteto fotografije praktično ni imelo vpliva. Sicer bi iz jpega isto naredil v samem PS-u, vendar bi imel veliko veliko več iskanja po menijih in tudi precej hitreje bi se poznalo na sami ostrini, kvaliteti fotografije.
Tako da sam zajemam vse fotografije izsključno v rawu ter si potem raje vzamem čas za pregled in obdelavo fotografij v PS-u. Sam si to razkošje še lahko privoščim, od vsakega posameznika pa je odvisno kako se odloči.

Pa še nekaj: Popolni začetnik v poznavanju PS-a bo precej hitreje skužil program, če bo fotografiral v rawu ravno zaradi odličnega camera rawa, kjer je vsak premik drsnika takoj viden, pa tudi napačne premike drsnika takoj povrneš na osnovno vrednost, dočim za isto nalogo v samem PS-u potrebno precej vaje in poznavanja vseh možnosti ki jih PS ponuja preko menijev. No vsaj jaz sem se tako precej hitreje naučil vsaj osnovne obdelave fotografije.

JPEG se ravno tako lahko odpre v Camera Raw (vsaj v novejših verzijah PS) in tudi v Lightroomu. Tako da lahko pri JPEG fotki lahko ravno tako premikaš iste drsnike.

Premikaš že iste drsnike, ampak rezultat ni nujno enak ... na primer WB oz. 'Temp' drsnik (govorim za LR) je za RAW in JPEG različen, pri RAW nastavljaš temperaturo izvora svetlobe, pri JPG pa spreminjaš neko kvazi temperaturo od +100% do -100%, če imaš totalno sfaljen WB z JPEG ne boš rešil slike, z RAW pa v nekaj sekundah ... V 12-bitni RAW datoteki je možnih 68 milijard različnih odtenkov barv, medtem ko v JPEG samo ca. 16 milijonov ... s tega naslova ima RAW večji dinamičen razpon, saj je mogoče v posprodukciji prikazati dodatne detajle v nadosvetljenih in podosvetljenih delih slike, ki jih seveda v JPEG datotekah že zdavnaj ne bi bilo več, ker mu zmanjka barv ...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 11 okt 2014, 11:43 
Odsoten
vstopil v forum

:evil:

Zadnjič spremenil fotos, dne 16 okt 2014, 07:58, skupaj popravljeno 1 krat.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 11 okt 2014, 11:47 
Odsoten
Pristopni član

S tvojega lokalnega diska bomo bolj težko videli fotko ...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 13 okt 2014, 12:08 
Odsoten
napreduje v forumu

Bonita je napisal/-a:
Te iste drsnike, ki se odprejo v PS v RAW converterju ima tudi Lightroom. Popolnoma iste funkcije. Se mi vse bolj zdi, da je RAW le potuha totalno zgrešenimi nastavitvami na fotoaparatu...

RAW vs JPEG vedno razburi občinstvo do neslutenih širin in je tema kot taka zelo primerna tudi za provociranje :D
Bi ti pa svetoval, da če pri pretvorbi nikakor ne prideš do razlike glede na JPEG, da se udeležiš kakšnega tečaja - mislim, da je Matjaž imel (ali še ima) tečaje za Lightroom. (Najdeš pa precej tega tudi na youtubu)
Še ena možnost je - da slikaš na tak način in take stvari za katere je JPEG popolnoma dovolj. In potem si ti ni treba razbijati glave z rawom...

LPB

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 13 okt 2014, 15:01 
Odsoten
Makro mojster
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
Odvisno tudi kater aparat uporabljaš, nekateri novejši imajo v jpg že odpravo CA, popačenja, šuma... in potem večinoma res ni potrebe po RAW.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 11 nov 2014, 19:34 
Odsoten
Pristopni član

No, pa dejmo takole brez govoričenja.

Bonita naredi 2 sliki. Eno v RAW formatu in drugo v jpeg.

Obdelaj RAW in posinkaj nastavitve na jpeg v lajtrumu, pa da vidimo, da še jaz začnem slikati v jpeg.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 11 nov 2014, 20:18 
Odsoten
Pristopni član

Sicer zelo redko slikam JPG+RAW, ampak par slik sem vendarle našel. Tukaj je šlo za slikanje v prostoru z rumenimi stenami in stropi, posledično je totalno sfaljen WB, obdelal RAW v LR in skopiral enake nastavitve še na JPG verzijo, da se vidi razlika ...

levo RAW / desno JPG

Slika Slika

EDIT: šele sedaj vidim, da 'notko' pravzaprav draži nasprotnike slikanja v RAW-u :P

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 11 nov 2014, 23:55 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet

RAW je za tiste, ki ne vejo fotkat. Če meni ne verjameš, K.R.-ja vprašaj :D

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 12 nov 2014, 03:51 
Odsoten

Kraj: Speči za kompom
Sej bi se strinjal s teboj, pa se ne bom. To je glih tako kot da bi izklopil turbino na avtu, jah, sej je samo potuha motorju. :badgrin: :rofl2: :rofl2: :^o

Pravi fotograf iskoristi vse kar mu fotoaparat omogoča. in pika. =D=

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 12 nov 2014, 06:55 
Odsoten
Pristopni član

grizliboy je napisal/-a:

Podpišem!

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 12 nov 2014, 07:43 
Odsoten
Makro mojster
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
grizliboy je napisal/-a:

RAW pa res ni merilo za "pravega fotografa". Pravi fotograf dela jpg in potem pretvori v črno belo :lol:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 12 nov 2014, 08:01 
Odsoten

Pravi fotograf dela na film. Pika.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 12 nov 2014, 08:02 
Odsoten
Vreden zaupanja

Kraj: Že kje/Morska decva
urosm je napisal/-a:
Pravi fotograf dela na film. Pika.

Ne, to je hipster :lol:.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 12 nov 2014, 08:35 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

Kraj: KP
Hočeš nočeš, fotoaparat ti vedno zajame sliko v RAWu in ti jo ob shranjevanju na kartico pretvori v JPEG.

In zdaj, kateri JPEG je "pravi": tisti na settings 1, 0, ali -2?

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 38 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 17 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: