* *
Danes je 18 jan 2021, 17:42

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 5 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Program za obdelavo fotografij za Nikon kamere
OdgovorObjavljeno: 23 maj 2013, 12:29 
Odsoten
Pristopni član

Sem novopečeni lastnik Nikon D7000 kamere. Danes sem po prebiranjih forumov ugotovil, da nikonov CaptureNX2 (in ViewNX2) prikaže/odpre drugačno sliko v RAW/NEF formatu kot jo prikaže Lightroom. Po nadaljnjem preučevanju sem ugotovil, da Lightroom ignorira (ne prikaže) nastavitev, ki so izbrane v fotoaparatu kot npr. active d lighting, picture control system, in ne vem kaj še vse ...

Torej, če slikaš v RAW formatu in uporabljaš lightroom ali photoshop, potem so te nastavitve na nikon kameri brezveze in jih imaš lahko izklopljene.
Pravilno sliko, upoštevajoč zgoraj omenjene nastavitve na kameri, pa prikažeta le nikonov CaptureNX2 in ViewNX2.

Glede na to, da naj bi bil lightrom (in PS) najbolj razširjen software se poraja vprašanje, čemu sploh imeti vse te nastavitve na fotoaparatu, če ti jih software kot lightroom sploh ne upošteva? Ali vas večina slika z izklopljenimi temi nastavitvami na kameri in potem vsako fotko posebej obdelate, če je to potrebno? Ali pa uporabljate nastavitve na kameri in programa CaptureNX2 ali ViewNX2?

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Program za obdelavo fotografij za Nikon kamere
OdgovorObjavljeno: 23 maj 2013, 12:33 
Odsoten
Makro mojster
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
smukec je napisal/-a:
Glede na to, da naj bi bil lightrom (in PS) najbolj razširjen software se poraja vprašanje, čemu sploh imeti vse te nastavitve na fotoaparatu, če ti jih software kot lightroom sploh ne upošteva?

če slikaš v jpg

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 23 maj 2013, 13:17 
Odsoten
Pristopni član

Citiram:
Ali vas večina slika z izklopljenimi temi nastavitvami na kameri in potem vsako fotko posebej obdelate, če je to potrebno?

Jaz uporabljam PS in CR in imam vse izklopljeno. Vsako fotko pa obdelam in to selektivno. Tako, da ni potrebe po globalnih nastavitvah. Imam pa Nikona.

lp

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 23 maj 2013, 17:01 
Odsoten
Pristopni član

Slikati mislim RAW+JPG, obdržati večino jpg fotk takih kot so, nekaj RAW brisati, nekaj RAW pa ohraniti. Primer, ko si na potovanju in narediš recimo 1000 slik, večino jih pustiš takih kot so torej jpg, nekaj pa bi jih vseeno rad obdelal in bi jih imel v RAW formatu.
Prejle sem naredil nekaj testnih slik in ugotovil, da še tole kar sem prej napisal ne drži: "če slikaš v RAW formatu in uporabljaš lightroom ali photoshop, potem so te nastavitve na nikon kameri brezveze in jih imaš lahko izklopljene", ampak, da je še slabše, ker ko odpreš sliko z active d lighting v lightroomu je le ta podosvetljena za 1 stopnjo kot, da bi slikal v neki jami ...

Če imam active d lighting izklopljen, pa seveda potem tudi na jpg ni tega efekta, ki bi nastal ob vklopljenem. NX2 je pa res štorast napram Lightroomu, mogoče tudi ker sem se že navadil nanj.
Če imam izklopljen active d lighting, potem se mi tudi ne zdi smislno shranjevati jpg, ampak samo raw in potem pač naredim mass export v jpg.

A ostalim se vam ne zdi to zoprna zadeva? :)

@vivace kaj pa je to CR? In a mi lahko prosim poveš katere vse nastavitve na nikonih so še take, ki jih imaš izklopljene ... in a tudi zaradi podobnega problema kot z active d lighting?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 23 maj 2013, 21:00 
Odsoten
Pristopni član

CR je Camera Raw znotraj PS. S tem odpiraš RAW file in jih obdelaš preden jih odpreš v PS kot psd file. Jaz slikam samo RAW, jpeg pa potem sam naredim šele po obdelavi. Nastavitve niso tako pomembne, ker jih lahko v CR vse spremeniš. Zato tudi slikam RAW. Običajno nastavim nek WB daylight, Active d lightnig imam izklopljen, picture control pa imam standard. Ga potem v CR popravim.

No že v CR lahko delaš selektivne obdelave. Najbolje da fotkaš vse v RAW, ker lahko kasneje ko že malo bolj obvladaš obdelavo, ponoviš vse od začetka. Shranjujem RAW, psd v original velikosti in potem jpeg za različne velikosti 950px, 1200px, ...

lp

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 5 prispevkov ] 

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 24 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: