* *
Danes je 02 mar 2021, 14:48

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 6 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Kako preveriti kakovost fotografije
OdgovorObjavljeno: 26 avg 2012, 11:48 
Odsoten
Pristopni član

Zdravo,

dal bom tiskat par fotografij in me zanima kako naj preverim kakšne kvalitete bodo fotografije, če jih dam tiskat formata nekje 26x22cm? Problem je v tem, da mi kljub temu, da sem ogromnokrat prebral o pixlis, resolucijah in podobno, še vedno ni nič jasno o tem!!!!

Torej kako naj preverim, kako bo izgledala neka fotka, ki jo imam, v formatu končne velikosti nekje 26x22.
Pa še to, a moram resolucijo preden jo dam v tisk spremeniti iz 72 pixel/inch na 300 pixel/inch, al se to kako avtomatsko uredi med printanjem v željeni format?

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Kako preveriti kakovost fotografije
OdgovorObjavljeno: 06 sep 2012, 12:43 
Odsoten
Pristopni član

Pod lastnosti slike poglej kako je dejansko velika pred obdelavo. 26x22cm ni nevem kako velik zato mislim da te ni treba skrbeti glede resolucije in kvalitete razn če imaš kakšen star fotoaparat, ki z svojimi pixli naredi bol majhne fotke. :P
Drugače pa nastavi na 300dpi in cmyk sistem, kaj več jaz ne delam. Če boš dal tiskati v kako podjetje je dobro da greš tja in pri njih spremeniš v cmyk sistem, ker se zna zgoditi da pri tebi doma bodo barve tebi ugajale pri njih na printu bodo pa drugačne.
Seveda se tu upošteva tudi barve ki jih prikazuje monitor..

Malo na hitro, upam da sem ti kaj pomagal. :)

Lp
Anže

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 sep 2012, 13:03 
Odsoten
Vreden zaupanja
Uporabniški avatar

Kraj: Republic of Passivia-Aggressivia
Ugh. CMYK? Jaz sem do zdaj še vse pošiljal v RGB, pa nikdar ni bil problem. Bi si mislil, da bo prej problem, če spremeniš v CMYK.

Drugače pa se z raznimi klinci na palec ne obremenjuj preveč, raje ugotovi, kakšne dimenzije ima fotka v pikslih. Recimo 3000x2000 pikslov je za tako fotko, če so kakovostni, že vrh glave. Iz kakega kompakta* bo pa bolj švoh.

* ali Sonyja :lol:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 sep 2012, 13:12 
Odsoten
Pristopni član

juze je napisal/-a:
Ugh. CMYK? Jaz sem do zdaj še vse pošiljal v RGB, pa nikdar ni bil problem. Bi si mislil, da bo prej problem, če spremeniš v CMYK.

Tiskalniki printajo v cmyk sistemu, vendar je tudi res da ne neke krize stiskati fotografijo v rgb. Ponekod se lahko pa kar lepo pokvarijo barve. :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 30 dec 2012, 23:31 
Odsoten
Pristopni član

Kraj: Trzic
Za Fuji masine lahko povem, da nimajo pojma, kaj je cmyk... Res je, da se barva korekcija dela CMY + D, ampak fotke morajo biti v RGB-ju.
Ce bo pa delal v tiskarni, pa obvezno cmyk.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 31 dec 2012, 10:45 
Odsoten
vstopil v forum

Ah, če ti tiskar pove točno v kateri CMYK profil konvertirat fajl pred oddajo, potem je smiselno. CMYK profilov je tudi malo morje. Med njimi so pa take razlike, kot med posameznimi RGB profili. Če ne veš, je po mojem mnenju najbolje oddati v sRGB (ali AdobeRGB) in prepustiti da od izhodne naprave software (oz. print studio) naredi pretvorbo po svojih PCS.

Meni tale kombinacija vedno prinese rezultate po pričakovanjih: Redno kalibriran monitor z IPS matriko, sRGB camera profile, 300 dpi in dober ponudnik tiskanja fotografij. Če pripravljam datoteko za tiskarja, ga kontaktiram in pripravim datoteko po njegovih preferencah (barvni profil, dpi, bleed, podlaganje črne, morebitne pantone barve...).
Je pa zanimivo, kako se študiju grafike picajzlasto uči priprave za tisk, ob tem se straši kako strašno zahtevni so tiskarji, potem ti pa 80% tiskarjev reče: "Kar pošlji kot imaš, bom že jaz poštimal." ;)

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 6 prispevkov ] 

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 26 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: