* *
Danes je 27 feb 2021, 04:01

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 9 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Lightroom 3 - logika shranjevanja fotografij
OdgovorObjavljeno: 09 feb 2012, 20:23 
Odsoten
Pristopni član

Zdravo,
verjetno se je o tem že govorilo ampak enostavno kljub iskanju ne najdem nič ustreznega.
Imam naslednji problem.
Pred kratkim sem začel uporabljati LR3. Uvozim preko LR3 iz kartice fotke, ki se mi shranijo na disk v mapico "Picture". Istočasno se fotke in mapica pojavi na levi strani v LR3 pod Library. Do tu vse lepo in prav.
Ko v LR3 odprem iz Library mapico z fotkami in jih recimo neželjene izbrišem, dobre pa dodatno obdelam ugotavljam (šele sedaj) da se mi izbrišejo fotke samo iz Library v LR3, na disku pa ostanejo še naprej vse fotke, torej tudi tiste ki sem jih želel izbrisati.

Zanima me naslednje:
- ali je možno da se istočasno izbriše fotka v LR3 Library in v folderju na disku (torej da mapica v LR3 Library vsebuje enake fotke kot mapica na disku;
- kakšna je sploh logika shranjevanja v LR3 - očitno imam težavo ravno z tem
- Kaj bi se zgodilo če bi npr. izbrisal mapico z fotkami na disku - ali ostanejo še v LR3 Library?

Vem, nekaterim so to kar začetniška vprašanja, meni žal ne zato se za nasvet že vnaprej zahvaljujem.

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Lightroom 3 - logika shranjevanja fotografij
OdgovorObjavljeno: 09 feb 2012, 20:37 
Odsoten
vstopil v forum

-Mene ob izbrisu iz lr vpraša, če želim izbrisati tudi original. Verjetno si ti kliknil ne, ali pa imaš kje v nastavitvah opcijo, da vklopiš to vprašalno okence.
-Logika shranjevanja? Kaj misliš s tem? Logika je v tem, da obdelaš file in se ne dotakneš originala. Shranjuješ v mapo, ki se ti sinhronizira z LR. Nato izvoziš v drugo mapo.
-Mislim da ikonca ostane v LRju. Ampak ti javi, da ne najde, če hočeš obdelovat. Če sinhroniziraš mapo, ti spet ponudi dialog, v katerem imaš možnost da iz LRja izbriše fotke, ki jih ne najde ob sinhronizaciji.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 09 feb 2012, 20:50 
Odsoten
Pristopni član

Aha, hvala NoWii za pomoč glede brisanja. Šele sedaj vidim da ko dam "delete photo" mi ponudi tri možnosti in sicer:
1. Delete from disk (izbriše tudi iz diska)
2. Cancel
3. Remove

Jaz sem seveda pridno uporabljal Remove zato mi je izbrisal samo iz LR, ne pa iz diska. A je kakšna možnost da to z "eno potezo" popravim/brišem iz diska za nazaj oz. da sinhroniziram bazo fotk v LR2 z tisto na disku? drugače mi ne preostane drugega kot da grem na disk brisat eno po eno neželjeno fotografijo.

Glede shranjevanja pa ne razumem popolnoma. Torej mi LR obdela fotografijo (tista na disku ostane original brez obdelave, drži? ) in tako obdelana fotografija ostane v LR Library. Nato na disku odprem novo mapico v katero izvozim (export) obdelane file. Torej imam po obdelavi na disku dve mapici in sicer je ena original, druga je z obdelanimi fajli. A pravilno razumem ali ne?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 09 feb 2012, 21:36 
Odsoten
Pristopni član
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
Najbolje bo, da si kje na netu prebereš kakšen Lightroom workflow, ker so zadeve veliko bolj napredne in s poznavanjem raznih bljižnic in workflow-a zadeve tečejo veliko hitreje kot si trenutno to sam predstavljaš.

Tvoje slike se nahajajo samo na enem mest in to je kot si povedal v folderju Picture če slike fizično pobrišeš tam jih nikoli več ne boš dobil nazaj :cry:
Lightroom uporablja kataloge v katerih pa so samo shranjene nastavitve, kje se tvoja slika nahaja, kako si jo do tega trenutka obdelal in določeno število preview slik katere vidiš in obdeluješ v lightroomu.

Ko pa slike izvoziš je pač mišljeno da jih izvoziš z nekim namenom kot so razvijanje slik, izdelava knjige, slike za na razne strani od svoje osebne strani do facebooka, picase itd...

Še prvi stavek iz Adobove strani "Adobe Photoshop Lightroom is the leading photo management and editing software solution." V prvi vrst je to organizator slik saj enake funkcije kar se tiče obdelave ponuja tudi photoshop.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 09 feb 2012, 21:59 
Odsoten
vstopil v forum

elanino je napisal/-a:
Jaz sem seveda pridno uporabljal Remove zato mi je izbrisal samo iz LR, ne pa iz diska. A je kakšna možnost da to z "eno potezo" popravim/brišem iz diska za nazaj oz. da sinhroniziram bazo fotk v LR2 z tisto na disku? drugače mi ne preostane drugega kot da grem na disk brisat eno po eno neželjeno fotografijo.

Direktno ne.
Lahko pa nardiš tkole: greš v LR in sinhroniziraš mapo (iz katere si brisal fotke samo v LR). Lighroom ti bo nato uvozil vse fotografije, ki jih trenutno nima v svojem libraryju. Nato se prepričaš da ti prikaže samo "previus import" fotke (to bi moral avtomatsko narest; na levi strani LR okna lahko preveriš). To bi mogle bit točno te fotke, ki si jih izbrisal iz LR in bi si želel, da bi jih tudi iz diska. Izbereš vse in jih zopet zbrišeš; tokrat izbereš opcijo delite from disk.

Za shranjevanje ti je pa ze urosh razlozil :wink:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 10 feb 2012, 11:16 
Odsoten
Pristopni član

Odlično.
Obema iskrena hvala za pomoč saj mi je sedaj marsikaj okrog LR bolj jasno.
Bom pa vsekakor še pogledal kak LR Workflow.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 mar 2012, 19:38 
Odsoten
Pristopni član

Če si lahko sposodim tole temo: v LR občasno slikam v "Tethered capture" načinu, kar mi shranjuje slike tako na aparat kot tudi na računalnik oz. LR. Ko hočem naslednjič uvoziti kakšne druge nove slike iz aparata mi zraven za uvoz vedno ponuja tudi te iz "Tethered capture" načina, ki jih že imam v LR knjižnici. Je kje kakšna nastavitev ali kaj, da mi teh ne bi ponujalo za ponovni uvoz v LR? Hvala za nasvet!

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 mar 2012, 21:45 
Odsoten
Pristopni član

Kraj: Domžale
pa si siguren, da ti jih prav za uvoz ponuja?
sicer na ta način še nisem slikala. Ampak če uvažam od nekje iz diska, kjer imam nekatere že noter, mi tudi na ekran pokaže vse, obkljukane za uvoz so pa samo tiste, ki ji še ni noter

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 mar 2012, 22:00 
Odsoten
Pristopni član

Sem siguren. Tiste, ki jih imam na aparatu in ki sem jih že uvozil mi jih normalno ob ponovnem uvažanju ne označi avtomatsko za uvoz.
Sem pa pravkar pomislil na eno možnost, ki se mi zdi najverjetnejša za takšno ravnanje programa: ko slikam v "Tethered capture" načinu imam nastavljeno, da mi slike shranjuje kot ime ddmmyy-IMG_xxxx.jpg (datum-IMG_zaporednaštslike.jpg), na aparatu pa so slike shranjene le kot IMG_xxxx.jpg. Sklepam, da LR sklepa enakost dveh slik tudi na podlagi imena datotek in potemtakem za njega datoteka na aparatu in računalniku nista identični, ker nimata enako ime ...

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 9 prispevkov ] 

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: