* *
Danes je 25 jan 2021, 15:20

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 6 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Barvni prostori
OdgovorObjavljeno: 21 dec 2011, 12:27 
Odsoten
Pristopni član

Pozdravljeni,

ker nimam veliko znanja na področju barvnih prostorov, sem se odločilila, da se o njih malo podučim, a sem naletela na naslednji problem:
Predvidevam, da se lahko fotografijo v Adobe RGB prostoru lahko zapiše v 8 ali 16 bitnem zapisu. Do zdaj sem uporabljala 8 bitnega, kar pomeni da sem za posamezni piksel imela na voljo 256×256×256 = 16,7 milijonov barv. Če sem v photoshopu na 8bitni fotografiji s kapalko označila katerokoli barvo na njej, so se mi na info paleti za vsako barvo prikazale vrednosti od 0-255 za vsak barvni kanal. Ko pa sem fotografijo v raw zapisu v raw konverterju konvertirala v 16 bitni zapis adobe rgb in to fotografijo s tem profilom odprla v photoshopu sem na info paleti dobila za posamezno barvo prav take vrednosti od 0-255 za posamezno barvo. Hmmm mar ne bi potem morala dobiti vrednosti od 0- 65636 za posamezni kanal?? Vsaj tako jaz to razumem.

Upam, da mi lahko kdo razjasni ta problem. Ker sem na tem področju amaterka upam tudi, da nisem stvari preveč zakomplicirala:)

LP,Saša

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Barvni prostori
OdgovorObjavljeno: 21 dec 2011, 13:47 
Odsoten
napreduje v forumu

Morda je na mestu najprej vprašanje če je sploh pametno uporabljati Adobe RGB barvni prostor in ne sRGB. Kot prvo Adobe sicer pokrije "nekoliko" večji "barvni razpon", ampak so sposobnosti tako monitorjev, oz še posebaj printerjev pri prikazu teh barv močno omejene. Kot drugo proti tezo je potrebno poudariti, da Adobe zajame večji spekter, ampak ta spekter "pokrije" z enako količino podatkov, kot jih porabi sRGB za manjši barvni prostor. V praksi to pomeni, da so pri sRGB prikazane barve "bolje" opisane, kot enake barve pri Adobe RGB, ker je moral Adobe porabiti del podatkov za preostali del spaktra.

Malo v razmislek :)

W.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 22 dec 2011, 19:03 
Odsoten
Pristopni član

xlara je napisal/-a:
Pozdravljeni,

ker nimam veliko znanja na področju barvnih prostorov, sem se odločilila, da se o njih malo podučim, a sem naletela na naslednji problem:
Predvidevam, da se lahko fotografijo v Adobe RGB prostoru lahko zapiše v 8 ali 16 bitnem zapisu. Do zdaj sem uporabljala 8 bitnega, kar pomeni da sem za posamezni piksel imela na voljo 256×256×256 = 16,7 milijonov barv. Če sem v photoshopu na 8bitni fotografiji s kapalko označila katerokoli barvo na njej, so se mi na info paleti za vsako barvo prikazale vrednosti od 0-255 za vsak barvni kanal. Ko pa sem fotografijo v raw zapisu v raw konverterju konvertirala v 16 bitni zapis adobe rgb in to fotografijo s tem profilom odprla v photoshopu sem na info paleti dobila za posamezno barvo prav take vrednosti od 0-255 za posamezno barvo. Hmmm mar ne bi potem morala dobiti vrednosti od 0- 65636 za posamezni kanal?? Vsaj tako jaz to razumem.

Upam, da mi lahko kdo razjasni ta problem. Ker sem na tem področju amaterka upam tudi, da nisem stvari preveč zakomplicirala:)

LP,Saša

Najprej winter007 hvala za pojasnilo. Iz tega sklepam, da za 16 bitni zapis na barvni kanal ne dobim več barvnih vrednosti zaradi omejenosti mojega monitorja. Če pa bi imela boljšo barvno globino monitorja, pa bi se mi potem pokazale vrednosti od 0-65636 za vsak barvni kanal na info paleti v photoshopu , če bi s kapalko označila katerokoli barvo na fotografiji zapisani s 16bitno globino na kanal?:) se motim?

vnaprej hvala za odgovor
LPS

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 22 dec 2011, 19:43 
Odsoten
Pristopni član

Kraj: Domžale
Tule imaš zelo lepo opisano razliko med 8 in 16 bitnim prostorom

http://www.photoshopessentials.com/essentials/16-bit/

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 23 dec 2011, 14:34 
Odsoten
Pristopni član

KarmenS je napisal/-a:
Tule imaš zelo lepo opisano razliko med 8 in 16 bitnim prostorom

http://www.photoshopessentials.com/essentials/16-bit/

Hvala za link :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 23 dec 2011, 16:46 
Odsoten
Pristopni član

Kraj: Sevnica
Bi pa bilo zanimivo, če bi kdo od poznavalcev vedel povedati, v kakih primerih sploh uporabljati:

- Adobe barvni prostor
in / ali
- 16 bitno barvno globino.

Na monitorjih je ne vidimo, pri izdelavi fotk ali v foto studiih ali na tiskalnikih ni možnosti, v tisku ju ne rabijo.

Torej v kakih primerih sploh delati s tema dvema možnostima?

LP

Ljubo

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 6 prispevkov ] 

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 41 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu