* *
Danes je 06 mar 2021, 06:20

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 18 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Digifotove predloge za Indesign
OdgovorObjavljeno: 26 mar 2010, 21:50 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

Kraj: skoraj povsod
S pomočjo Digifotofvih predlog za Indesign bom izdelal fotoknjigo. Ker sem nov v tem programu, eno vprašanje.
Na njihovi strani piše, da so vijoličaste črte meja, izven katerih bo vse porezano. Kaj pa so potem tiste turkizne/svetlo modre izven tega območja na predlogah?

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Digifotove predloge za Indesign
OdgovorObjavljeno: 30 mar 2010, 08:10 
Odsoten
Pristopni član

Kraj: Novo mesto
Vidim da še ni odgovora, ki zanima tudi mene...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 30 mar 2010, 08:42 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet

Načeloma se dodatek za porezavo (bleed) definira kot dodatek k osnovnemu formatu strani. Se pravi, da recimo rečeš A4 in 3 mm Bleed-a. Njihove predloge pa imajo ta dodatek že vštet v osnovni format strani in turkizne črte pomenijo končni format strani. V njihovi predlogi bo torej tisto, kar je izven turkiznih črtstran odrezano. Zakaj so naredili tako? Bogsigavedi.
Violična pa predstavlja pač neke robove, znotraj katerih je "varno" postavljati besedila in slike. Razlogi so tako oblikovni kot tehnološki. Bodi pozoren predvsem v vezniku (na tisti strani strani, ki je v hrbtu knjige), ker tam potem tudi nekaj malega vsebine "izgine" zaradi vezave. Seveda pa lahko slike komot vlečeš čez celo stran v živi rob. Samo pazi, če boš delal fotke čez dve strani, jo v sredini nekaj odreže, tako da moraš pravilno štukat, ravno zato, ker ima dodatek za porezavo definiran že v osnovnem formatu.

Sicer pa, vzami si katerokoli knjigo, ni potrebno, da je fotoknjiga in malo poglej, kako je vezana in ti bo precej stvari hitro jasno.

Skratka fint in pasti je kolikor hočeš, zato moj nasvet, da raje, če si nisi domač z Indesignom in prelomom knjig, uporabljaj spletni program za fotoknjige. Ker če tega ne boš počel redno, je po moje Indesign prezahtevna aplikacija za kar tako malo nekaj brkljat. Če pa si je ne boš orngi naštudiral, pa brez veze potem uporabljat. Boš imel več problemov kot koristi. Približno tako, kot da bi si šleperja kupil za po gajbo pira hodit. Če pa ti je to veselje in želja, pa kar. Na spletu je tutorialov in napotkov kolikor hočeš.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 30 mar 2010, 09:56 
Odsoten
napreduje v forumu

urosm je napisal/-a:
Načeloma se dodatek za porezavo (bleed) definira kot dodatek k osnovnemu formatu strani. Se pravi, da recimo rečeš A4 in 3 mm Bleed-a. Njihove predloge pa imajo ta dodatek že vštet v osnovni format strani in turkizne črte pomenijo končni format strani. V njihovi predlogi bo torej tisto, kar je izven turkiznih črtstran odrezano. Zakaj so naredili tako? Bogsigavedi.

Ma tudi meni ni jasno, zakaj imajo stran definirano večjo, kot potem dejansko pride na končnem izdelku. Porezave so se vedno delale tako, kot si napisal in ne tako, kot imajo oni. Pa te predloge so malo šlampaste - več različnih dol potegneš in ugotoviš, da nimajo čisto istega sistema označevanja pri teh robovih.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 30 mar 2010, 10:26 
Odsoten

Jaz vedno pripravim dokumente po svoje. Tudi njihove predloge sem si snel predvsem zato, da sem razbral končen format strani, pa debeline hrbtov pri platnicah. Potem pa definiram po svoje v svojih dokumentih.

Bolj so kritični podatki pri kakšnih vezavah, kjer ti veznik pobere po nekaj centimetrov strani. Tam pa se hitro zahebeš, če ne poznaš mer oz. pozabiš to upoštevat.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 30 mar 2010, 13:06 
Odsoten
Pristopni član

urosm je napisal/-a:
V njihovi predlogi bo torej tisto, kar je izven turkiznih črt stran odrezano. Zakaj so naredili tako? Bogsigavedi.
Violična pa predstavlja pač neke robove, znotraj katerih je "varno" postavljati besedila in slike.

Priznam da mi tole še vedno ni čisto jasno. Če te prav razumem, bo torej razlika med turkiznim in vijoličnim robom potem nezapolnjen prostor oz, bele barve? Kako naj torej uvrstim sliko, povsem do turkiznega roba, čez turkizni rob ali zadostuje že malo čez vijolični rob?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 30 mar 2010, 13:45 
Odsoten

Belo bo, če ne boš tja nič dal. Od turkizne navzven bo obrezano. Če boš karkoli deval točno do roba, naj potem to gleda čez turkizno do črnega roba strani. To je zato, da potem, ko odrežejo, nebi tam slučajno svetil beli rob. Papir je "živa stvar", rezanje tudi ni absolutno natančno ... in tu se hitro zamakne kaj za kako desetinko. S tem dodatkom za obrez preprečiš to, ker nikdar ne more rezalka odrezat 100% po robu kjer se tisk neha. Kapiš? Po domače povedano, je ta dodatek "rezerva za šlamparijo". Človekovo, nenatančnost stroja, raztezanje/krčenje papirja ...

Znotraj teh turkiznih pa pač delaš kar te je volja. Te robovi so pač neko priporočilo. Morda so celo na kako standardno dimenzijo fotke prilagojeni (čeprav pri fotoknjigi to nima veze) ... skratka, tvoja domišljija je tvoja omejitev. Od tebe je odvisno, ali bo lepo ali pa kič. Tu ti noben program ne pomaga.

In ker po vprašanjih vidim, da ti še marsikaj ni jasno, zato predlagam, da uporabiš njihovo spletno aplikacijo, ki je skoraj i***t proof. Prišparal boš živce sebi in njim.

Če pa si že odločen stopiti v svet DTPja pa obstaja cel kup knjig, tečajev ... Še Matjaž dela take tečaje. Upam, da ne bo te reklame zbrisal.

Tu na forumu te ne bo nihče tega učil. Ne, ker nebi hotel. Ker je preveč tega za dopisni tečaj. Ko boš odgovoril na eno vprašanje, se ti bo odprlo sto novih. In tako dalje, kot pri vsaki stvari, ki se je na novo učiš.

Ne razumem, zakaj hočete za vsako ceno komplicirat z Indesignom? Z nič ali zelo malo znanja tega programa boš naredil slabšo knjigo kot z spletnim programom.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 30 mar 2010, 15:59 
Odsoten
napreduje v forumu
Uporabniški avatar

evo jaz sem vprasal kar na Digifot...

torej turkizna crta ki jo imam jaz v ID predlogi je znotraj roba in ni bleed, ce zelsi imeti bleed si ga moras nastimati (gres v file, document setup, more options in tam pri bleed vtipkas vrednost), kot so mi po telefonu rekli je bleed za to knjigo pri Digifot je 2,5 mm.

Pri hrbtiscu pa ce ze iams cez celo stran sliko jo stukas v hrbtiscu, kar pomeni da naredis 2 polovici, s tem da je na vsaki polovici koscek prejsnje polovice,... pri Digifotu je rekel naj sega do prbl polovice tistega sredinskega dela ki je rezerviran za hrbtisce,...

seveda za 100% raje sami preverite informacije :D, za zacetek pa vsekakor priporocam Matjazev uvodni tecaj, ki razjasni marsikatero nejasnost :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 30 mar 2010, 17:44 
Odsoten

Zanimivo, vidiš, ker tudi meni ni bilo jasno, kaj je kaj, pa sem tudi takrat, ko sem predloge snel, vprašal pri njih. In meni so povedali, da je z temi guidelinei definiran obrez. Pa bodi srečen, he he.

No, pa saj to ni važno, glavno da smo razjasnili kaj in zakaj je ta čudežni bleed. Pa veselo Indesignanje :P

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 30 mar 2010, 19:07 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

Kraj: skoraj povsod
hvala, nekaj sem izvedel. da bo pa veliko vprašanj pa vem. Izdelave knjige v DTP programu sem se pa lotil, ker me v Digifotovem programu zelo moti, da ni nobenih pomožnih črt, ki bi tekste in fotke poravnale v enake linije (razen zg. in sp. roba sosednje fotke), pa tudi velikost fotke je precej težko natančno določit. To sta pa dve stvari, ki na koncu ločita izdelek s katerim bi bil zadovoljen od šlamparije.

Pa še beseda dve o InDesignu. Seveda se zavedam, da ga ne bom nikoli v celoti rabil. Vendar je enako s Photoshopom, Wordom, Excelom,... pa jih vseeno uporabljamo. Je pa na za DTP na voljo tudi Open Source program, Scribus. InDesign sem si naložil predvsem zato, ker na Digifotovi strani ni podatkov o gudelinih, fajlov pa drugače ne moreš odpret.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 31 mar 2010, 06:21 
Odsoten
Pristopni član

Turkizne črte za porezavo nadomeščajo opcijo bleed. Ko jih ni bilo, so nekateri dodajali bleed, drugi ne. Seveda je v tem primeru vsaka knjiga drugače obrezana. Drugi razlog za vključevanje porezave je praktičen. Brez vidnega območja za porezavo smo prejemali postavitve v živi rob tako, da so bili posnetki postavljeni do črne mejne obrobe. Pri porezavi so se pojavljali tanki robovi beline papirja. Skratka. vkomponiran bleed je postavljen iz čisto praktičnih razlogov.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 31 mar 2010, 07:06 
Odsoten
Pristopni član

Če se še enkrat vrnemo na začetek k prvemu vprašanju. Torej, "na njihovi-Digifotovi strani piše, da so vijoličaste črte meja, izven katerih bo vse porezano." Potem pa je bil tukaj nekajkrat zapisan odgovor, da so turkizne črte tista meja, ki predstavlja končni format strani. Kaj je sedaj?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 31 mar 2010, 07:07 
Odsoten

karlo je napisal/-a:
Turkizne črte za porezavo nadomeščajo opcijo bleed. Ko jih ni bilo, so nekateri dodajali bleed, drugi ne. Seveda je v tem primeru vsaka knjiga drugače obrezana. Drugi razlog za vključevanje porezave je praktičen. Brez vidnega območja za porezavo smo prejemali postavitve v živi rob tako, da so bili posnetki postavljeni do črne mejne obrobe. Pri porezavi so se pojavljali tanki robovi beline papirja. Skratka. vkomponiran bleed je postavljen iz čisto praktičnih razlogov.

Se mi je zdelo da je iz kakega "trotlziher" razloga tako 8) :lol:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 31 mar 2010, 07:09 
Odsoten
Predsednik FK e-foto
Uporabniški avatar

Kraj: Kranj
En post višje (karlo) si dobil odgovor iz pr(a)ve roke :wink:

Ker me je vmes urosm prehitel - dva posta višje .....

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 25 maj 2010, 09:15 
Odsoten
napreduje v forumu
Uporabniški avatar

.. da mogoce malo obudim temo, nekaj se trudim z ID ter digifotovo pro foto knjigo, pa mi nekako primanjkuje idej glede postavitve zaradi mer knjige (30x32 cm), predvsem zato ker je verjetno misljena za 1 fotko na stran s "paspartujem", jaz pa bi moral pri tej dajati tudi po vec fotk na stran, naredil sem si par masterpage-ov. Zanima me ce jih ima kdo (za pro-foto knjigo oz mere) pa bi jih malo po-share-al?

lp in hvala

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 18 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 19 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: