* *
Danes je 06 mar 2021, 05:41

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 18 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Pretvarjanje iz RGB v CMYK - težave
OdgovorObjavljeno: 10 feb 2010, 15:33 
Odsoten
Pristopni član

Pozdravljeni !
Za potrebe izdelave fotoknjige v Indesignu hočem pretvoriti fotografije iz RGB v CMYK.
Pri tem dobim tale komentar:

http://www.shrani.si/f/3X/5r/1Clpojpp/slika-01.jpg

Ko grem na Convert to profile pa vidim tole :

http://www.shrani.si/f/1u/xm/4rCwCnxy/slika-02.jpg

Malo so mi sumljive tudi nastavitve pod Color settings :

http://www.shrani.si/f/43/cj/4BU5NJl7/slika-03.jpg

Saj sliko mi pretvori v CMYK, vendar zaradi prvega komentarja nisem bil siguren, da bo vse vredu in
prosil bi, če si ogledate te tri slike ( upam da bodo vidne - slike prilagam prvič ) in če z nastavitvami ni kaj
vredu bi prosil za kak nasvet. Sumljiv mi je tisti U.S.Web coated ...

LP, Ernest

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Pretvarjanje iz RGB v CMYK - težave
OdgovorObjavljeno: 10 feb 2010, 15:40 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet

Za fotoknjige navadno pustim fotke v RGB in potem RIP pri tiskarju pretvori. Do zdaj ni bilo problemov.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 10 feb 2010, 17:49 
Odsoten
Pristopni član

Jaz sem bil včeraj v Trzinu na predavanju za Indesign in nam je bilo rečeno,
da je dobro fotografije najprej pretvoriti v CMYK barvni prostor.

Tako, da moram razčistiti, če so te moje nastavitve v Photoshopu prave ali ne ?

LP, Ernest

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 10 feb 2010, 19:48 
Odsoten
Marsal

Kraj: Ljubljana
Nisi dobro poslušal. :wink: Sem rekel, da sam naredim tako, da pa če niste izkušeni pustite v RGB, kot vam rečejo izdelovalci, bo manj težav. Drugič bomo pa spoznali konvertiranja in zakaj.

Matjaž

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 10 feb 2010, 20:41 
Odsoten
Pristopni član

Fino.
Upam, da bo kmalu to predavanje in da bom imel čas, da se ga udeležim.

Ernest

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 10 feb 2010, 21:09 
Odsoten

Do takrat pa lepo po KISS sistemu, pa bo šlo.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 11 feb 2010, 08:39 
Odsoten
napreduje v forumu

Ne vidim razloga, zakaj ne bi sam pretvoril. Enkrat se itak mora, in če imaš dobro skalibriran monitor vsaj vidiš, kaj bo prišlo ven in lahko fotke še ustrezno barvno popraviš. CMYK barvni prostor je žal mnogo manjši od RGB in veliko je barv, ki jih lahko pretvoriš le približno oz. se pri pretvorbi vidno spremenijo.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 11 feb 2010, 09:23 
Odsoten

floyd1 je napisal/-a:
Ne vidim razloga, zakaj ne bi sam pretvoril.

Jaz tudi ne ... in bom dodal: če veš kaj delaš.

Če ne veš in/ali nisi siguren, pusti pri miru. Verjami mi, vem iz izkušenj, kaj vse razni znalci dostavijo v tiskarno, potem se pa na debelo čudijo.

Predlagam pa, da vsaj kako fotko vsak sam sproba pretvorit v cmyk, če drugega ne zato, da dobi občutek, kaj se z barvami zgodi. Sicer pa zato ni treba pretvarjat, v PS-u "soft proof" al tak nekak imenovano opcijo uporabiš in vidiš, kam gre sočnost barv, pa kaj se s tistimi živahnimi, skoraj flourescentnimi odtenki zgodi.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 11 feb 2010, 10:44 
Odsoten
napreduje v forumu

urosm je napisal/-a:
floyd1 je napisal/-a:
Ne vidim razloga, zakaj ne bi sam pretvoril.

Jaz tudi ne ... in bom dodal: če veš kaj delaš.

Če ne veš in/ali nisi siguren, pusti pri miru. Verjami mi, vem iz izkušenj, kaj vse razni znalci dostavijo v tiskarno, potem se pa na debelo čudijo.

Predlagam pa, da vsaj kako fotko vsak sam sproba pretvorit v cmyk, če drugega ne zato, da dobi občutek, kaj se z barvami zgodi. Sicer pa zato ni treba pretvarjat, v PS-u "soft proof" al tak nekak imenovano opcijo uporabiš in vidiš, kam gre sočnost barv, pa kaj se s tistimi živahnimi, skoraj flourescentnimi odtenki zgodi.

Se strinjam. Hotel sem reči točno to - če se že potrudiš in v nulo porihtaš barve, zakaj bi stvari potem čisto na koncu prepuščal naključju.

Mimogrede - delam v mali tiskarni in tudi sam vem iz prve roke kaj vse ljudje nosijo k nam. In tisti, ki že "vse vejo" (in si posledično ne dajo nič dopovedat) so pri tem najhujši. Ampak to je normalno, niso profiči in pač bolj ali manj uspešno poskušajo nekaj narediti sami. Še to - po mojih izkušnjah že Photoshop CS2 tudi s privzetimi nastavitvami konvertira RGB-CMYK zelo dobro in tu ne moreš veliko zgrešiti (joooj, zakaj sem to napisal :) ...), sploh če sliko kasneje še kaj barvno popraviš. Če pa delaš s kakim drugim programom pa je vprašanje, če bo tako dobro. Je veliko bolj pomembna kvaliteta (točnost) samega tiska, pa seveda izdelave filma (ali tiskarskih plošč) pred tem. Pri digit. tisku to zadnje itak odpade.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 11 feb 2010, 11:11 
Odsoten
Pristopni član

Zdaj sem si prečital še članek Francija Müllerja ( Barvno upravljanje v praksi 1. del od 16. junija 2006 ) in on je zapisal, da lahko v "Color settings" za CMYK barvni prostor nastavimo tudi ameriški standard " Coated (SWOP)" in ima tam tudi sliko nastavitev po kateri sem se ravnal in sedaj sem z malo spremembami nastavil takole:

http://www.shrani.si/f/1T/gK/4ZcDVy2i/nova-01.jpg

Sliko za Convert profile pa imam isto, kot sem jo objavil že na začetku.

Naslednji teden bom pričel z delom in najprej fotografije pretvoril v CMYK, naredil nekaj strani v Indesignu, exportiral v PSD in dal delat poskusni odtis pri izdelovalcu fotoknjige.

Nekako mislim, da te nastavitve niso tako slabe, najbolje pa bom videl, ko dobim poskusni odtis.

Če pa ima kdo kak predlog za spremembo, pa je še vedno dobrodošel.

LP, Ernest

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 11 feb 2010, 11:42 
Odsoten

Zakaj pa bi iz Indesigna v PSD exportiral. Morda je mičkeno bolj uporaben PDF.

Naredi si uslugo, reskiraj evro ali dva več, in naredi dva "enaka" dokumenta. Enkrat pusti notri RGB fotke, v drugega daj tvoje CMYK pretvorjene in potem daj izdelat oba. Na dokumentu nekam, kjer je na printu vidno označi, kateri je kateri, da boš potem vedel. Primerjaj sprintane. Načeloma bi si morale biti dokaj podobne, ni pa nujno. Če boš kaj preveč "izumljal" s profili, se zna marsikaj zgodit.

In ja, kot je nekdo zgoraj že napisal, pretvorba RGB v CMYK, ki jo naredi PS, je najbolj zanesljiva, če že to sam delaš. Pa tudi RIP-i na sodobnih sistemih to naredijo odlično.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 11 feb 2010, 12:57 
Odsoten
Pristopni član

urosm je napisal/-a:
Zakaj pa bi iz Indesigna v PSD exportiral. Morda je mičkeno bolj uporaben PDF.

Naredi si uslugo, reskiraj evro ali dva več, in naredi dva "enaka" dokumenta. Enkrat pusti notri RGB fotke, v drugega daj tvoje CMYK pretvorjene in potem daj izdelat oba. Na dokumentu nekam, kjer je na printu vidno označi, kateri je kateri, da boš potem vedel. Primerjaj sprintane. Načeloma bi si morale biti dokaj podobne, ni pa nujno. Če boš kaj preveč "izumljal" s profili, se zna marsikaj zgodit.

In ja, kot je nekdo zgoraj že napisal, pretvorba RGB v CMYK, ki jo naredi PS, je najbolj zanesljiva, če že to sam delaš. Pa tudi RIP-i na sodobnih sistemih to naredijo odlično.

PSD je moja napaka - mislim sem na PDF format.

Sem pa poklical na Digifot in g. Miha pravi tako kot ste že napisali.
Pusti RGB, saj njihovi stroji to pretvorbo dobro naredijo.

Bom še vse skupaj malo prespal, zaenkrat pa hvala za nasvete.

LP, Ernest

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 16 feb 2010, 10:56 
Odsoten
Pristopni član

Pozdravljeni !

Ali se da kje dobiti natisnjene barvne vzorce ( CMYK ) in zraven napisano, koliko posamezne barve je v vzorcu.
Nekako se mi zdi, da bi si tako lažje predstavljal, kaj bo na koncu natisnjeno.

LP, Ernest

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 16 feb 2010, 10:59 
Odsoten
Marsal

Kraj: Ljubljana
Potem boš pa spet zmeden, saj je odvisno od papirja, načina tiska in barve same. V tiskarnah imajo knjige z barvnimi vzorci, povprašaj. V gorenjskem tisku so jih celo prodajali.

Pomagaš si lahko tudi z Info in gledaš cmyk vrednosti.

Matjaž

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 16 feb 2010, 20:59 
Odsoten

evalkadi je napisal/-a:
Pozdravljeni !

Ali se da kje dobiti natisnjene barvne vzorce ( CMYK ) in zraven napisano, koliko posamezne barve je v vzorcu.
Nekako se mi zdi, da bi si tako lažje predstavljal, kaj bo na koncu natisnjeno.

LP, Ernest

Tote natisnjeme CMYK karte ti bodo pri ocenjevanju, kako bo fotka zgledala natisnjena, en q*rac pomagale. Pride prav, ko ocenjuješ, kak bo barvna fleha zgledala, pa še tam je skor neuporabno, saj gledaš male kvadratke, pol pa so velike površine potiskane. Še najbolj je uporabno, ko iz že natisnjenega vzorca iščeš najbolj podobno recepturo za barvo. No, pa še kaka uporabna vrednost se najde, pa ni za to temo.

In potem še, kot je že Matjaž napisal, še specifika posameznih proizvajalcev barv, papirja, strojev, vlage, temperature, sončne pege, lunine mene, volja tiskarja ...

Edina prava pot je, da greš v neko tiskarno ali studio, kjer imajo pravilno skalibrirane printerje in ti tam naredijo odtis (matchprint izraz uporabi, pa bo vsak vedel, kaj hočeš). Pa še ta je v najboljšem primeru 90% ustrezen. Če ti kdo trdi, da imajo 100% simulacijo tiska, ti v istem obsegu procentov laže :lol:

Podoben problem se pojavi, ko ljudje v trgovini po tisti mali lestvici na papirju zbirajo barve fasade. Potem pa dobijo v nebo kričeče barvne mojstrovine v obliki flourescentnih hiš :lol: :lol: :lol: Ko da je bil Del Boy na delu pri Kitajcih.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 18 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 16 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: