* *
Danes je 06 mar 2021, 05:57

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 8 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Avtomatski vnos EXIF informacij pri uvozu slike v InDesign?
OdgovorObjavljeno: 08 feb 2010, 17:51 
Odsoten
Pristopni član

Pozdravljeni.

Imam eno težavo, ki jo tudi ekstenzivno googlanje ne reši... Pri poskusu izdelavi fotoknjige v InDesign sem si zamislil pod vsako fotografijo nekaj podatkov iz EXIF (čas, objektiv, zaslonka, ISO vrednost... ). Ena možnost je seveda ročno kopiranje, vendar me zanima, če obstaja kak avtomatiziran proces.

Pri iskanju sem zasledil, da zna to celo nekaj "hišnih" programov izdelovalcev fotoknjig, prav tako sem našel skripte za dodajanje teh informacij v rob slike za Photoshop (PrintEXIF), Lightroom (Adding EXIF with Lightroom and LR/2 Mogrify), ter kar nekaj manjših programov, ki to znajo (EXIF wMaker...).

V sili bi šlo tudi s tem. Vsi seveda te informacije zapišejo v bitno sliko, kar pa predstavlja določen problem, ker se bo velikost pisave spreminjala glede na velikost vstavljene fotografije v InDesignu.

Našel sem plačljiv vtičnik, ki InDesignu to omogoča (Smart Image), vendar omogoča le uvažanje iz XMP/IPTC metapodatkov. Pa še 150$ stane, kar je čisti rop glede na ponujeno funkcionalnost.

Fotoknjigo sem praktično prisiljen oblikovati z InDesignom, saj gre za potopis po Ferskih otokih, fontom hišnih programov pa manjka kar nekaj črk ferske abecede.

Ima kdo kakšno rešitev?

LP, Blaž

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Avtomatski vnos EXIF informacij pri uvozu slike v InDesign?
OdgovorObjavljeno: 08 feb 2010, 19:24 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah
Uporabniški avatar

ce ti kaj pomaga, irfanview zna exif informacije vkljuciti v ime datoteke pri rename-anju.

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Avtomatski vnos EXIF informacij pri uvozu slike v InDesign?
OdgovorObjavljeno: 08 feb 2010, 19:26 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet

V Bridgeju označi slike, izberi meni Tools -> Indesign -> Create Contact Sheet al tak nekak, sej boš najdu.

Nato v okencu, kjer določiš lastnosti dokumenta v razdelku Caption stisni gumbek Define. Tu notri lahko čudo pa pol določiš, od IPTC, EXIF in ka pa vem še kaj podatkov. Sicer zna malo potrajat, lahko pa potem shraniš kot preset.

Potem pa iz tega Contact sheeta naprej izhajaš.

Opisano je za CS3, pazi samo, ker je sprva malce zmedeno, kje in kdaj je treba ADD knof stisnit. Pa glej, da če bo razdelek imel veliko podatkov, da dovolj "redko" mrežo definiraš, da bo imel še plac kam sliko pripopat.

Če je to to kar rabiš?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 08 feb 2010, 20:52 
Odsoten
Pristopni član

Urosm, hvala!

Sicer je Adobe v CS4 ta InDesign contact sheet odstranil in ga nadomestil z enostavnejšim (v Output, ne omogoča dodajanja metadata informacij), a sem našel skripto ki počne isto kot ta iz CS3: LINK.

Našel vse kar potrebujem, tole bo precej bolje kot ročno kopiranje. :) Drugo pa je, če bom te informacije zares uporabil v Fotoknjigi...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 08 feb 2010, 22:18 
Odsoten

Bwaze je napisal/-a:
... Drugo pa je, če bom te informacije zares uporabil v Fotoknjigi...

Jasno, pravilen pristop. =D=

Najprej šleperja kupiš, potem pa se odločiš, da boš z njim šel po kilo cukra. Od viška glava ne boli :lol: :lol: :lol:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 09 feb 2010, 10:30 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah
Uporabniški avatar

Kraj: Maribor
urosm je napisal/-a:
Bwaze je napisal/-a:
... Drugo pa je, če bom te informacije zares uporabil v Fotoknjigi...

Jasno, pravilen pristop. =D=

Najprej šleperja kupiš, potem pa se odločiš, da boš z njim šel po kilo cukra. Od viška glava ne boli :lol: :lol: :lol:

:lol:

:idea: Drugače pa se lahko EXIF izvozi v kakšno excel zadevo in potem preko Data Merge vstavijo željeno podatki na željena mesta. :idea:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 09 feb 2010, 10:48 
Odsoten
Pristopni član

No, InDesign bom vsekakor uporabil zaradi imen mest, vasi in otokov. Preveč čudnih črk za Digifot. :-) Ampak knjige ne delam samo zase, in drugi stranki se zdijo podatki o fotografiji 'čičkanje'. :-) Saj vem, da večine ne zanimajo...
Bo treba narest eno testno stran, te informacije sem tako ali tako mislil čisto majhne nanizati pod fotografijo, z majhnim kontrastom proti ozadju (črno ozadje, siv tekst).

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 09 feb 2010, 21:20 
Odsoten
Uporabniški avatar

Bwaze je napisal/-a:
No, InDesign bom vsekakor uporabil zaradi imen mest, vasi in otokov. Preveč čudnih črk za Digifot. :-)

Napišeš v Wordu in copy/paste v Digifot. Deluje za vse fonte. :idea:

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 8 prispevkov ] 

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 20 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: