* *
Danes je 29 nov 2020, 07:59

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 9 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: NAGRADNI FOTONATEČAJ-kako oblikovati pravila
OdgovorObjavljeno: 06 nov 2009, 13:24 
Odsoten
Pristopni član

Pozdravljeni,

vem, da to ni pravo mesto za to temo, saj ne gre za foto natečaj v Galeriji ...
Vendar pa bi rada pomoč pri oblikovanju besedila za fotografski natečaj - lahko me tudi usmerite, koga/kje lahko pobaram o pravičnih/veljavnih pravilih.
1. Ne bi rada kršila pravic fotografov, obenem pa bi rada omogočila podjetju, ki ga bo razpisalo, uresničiti njihove želje po kasnejši uporabi (nagrajenih) fotografij v njihove promocijske namene. Ker najbrž nadaljnja objava vseh prijavljenih fotografij (ne le tistih nagrajenih ali tistih v ožjem izboru), čeprav bi tako pisalo v razpisu, ne bi bila ok, ali kako?

2. Ali lahko med pravili zapišemo:
"Za vse fotografije po izbiri organizatorja natečaja sledi prenos materialnih avtorskih pravic na organizatorja natečaja, avtor pa zadrži moralne avtorske pravice."
Ali ta "po izbiri" pomeni, da to velja tudi za fotke v ožjem izboru, ali kako?

3. Je kaj takega "legalno"?
"Udeleženec se strinja, da lahko podjetje objavi njihove fotografije v tiskani ali elektronski obliki v kateri koli publikaciji ter da jih lahko uporablja za oglaševanje ali promocijo brez predhodnega dovoljenja in plačila avtorju."

Hvala za pomoč in lep pozdrav,
Vesna

Na vrh

Naslov prispevka: Re: NAGRADNI FOTONATEČAJ-kako oblikovati pravila
OdgovorObjavljeno: 06 nov 2009, 13:34 
Odsoten
napreduje v forumu

Legalno mogoče je, mogoče ni, tega jaz ne bi vedel, sigurno pa se meni ne zdi prav. To je nekaj takega, kot če bi jaz razpisal natečaj za najboljši avto, po izbiri pa bi od zmagovalca na sebe prenesel materialne pravice in od izdelovalca zahteval, da se strinja, da lahko avto uporabljam za potrebe transporta brez predhodnega dovoljenja in plačila. Ne vem, če bi se pri BMW-ju ali Mercedesu ravno strinjali, ampak bi po moje vseeno zahtevali tistih petdeset ali sto tisočakov za zmagovalni avto... :roll:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 nov 2009, 13:56 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet

Al pa enostavno ne pošljejo avta na testiranje.

Take pogoje postavljat pa je, saj se ve. Navadno, kolikor spremljam, bolj kot je firma šalabajzerska, ostrejše pogoje postavlja. Potem pa dajo za nagrado komplet raztegnjenih gat.

Legalno je, če ni v nasprotju z zakoni. V zakone se pa jaz preveč ne spoznam. Poanta je v tem, da če ni v skladu z zakonom, si lahko tako klavzulo potem nekam zataknejo, ker je nična. Tudi prostovoljno se ne moreš odrečt pravicam, ki so ti po zakonu zagotovljene.

Sicer pa je stvar posameznika, če bo na takšnem natečaju sodeloval.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 nov 2009, 14:12 
Odsoten
Pristopni član

Saj zaradi vseh teh formalnosti in ker se podjetju zaradi preveč dela/drobnarij ne "splača" organizirati nagradnega natečaja, razmišljamo, ali ga sploh razpisati in kako, če se za to vseeno odločimo. Ker nam ni v interesu nekoga izkoriščati ali biti po drugi strani na precejšnji izgubi ...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 nov 2009, 14:39 
Odsoten
pro

Kraj: Malo tu, malo tam
Se vedno pa lahko podjetje kupi fotke, katere potrebuje. Pa odpade potreba po nagradnem natecaju ;) Konec koncev so vsi (ali pa vsaj 99.9%) ti nagradni natecaji narejeni z zgolj enim namenom... dobiti cim vecje stevilo zastonj fotk.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 nov 2009, 15:08 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah

Kaksna je pa kvaliteta (oz. na koncu uporabna vrednost) pridobljenih fotk za podjetje je pa spet drugo vprasanje. Ker dobiti na natecaju 100 pogojno uporabnih fotk je vcasih slabse kot 10 narocenih. Cena na koncu je pa ista...

Velja pa obratno sorazmerje pri pravilih - bolj ostra kot so (vec kot hoces zastonjske uporabe dobiti v zameno), manj dobrih fotografov se ponavadi odloci sodelovati.

LP

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 nov 2009, 15:27 
Odsoten
napreduje v forumu

vvvesna je napisal/-a:
Saj zaradi vseh teh formalnosti in ker se podjetju zaradi preveč dela/drobnarij ne "splača" organizirati nagradnega natečaja, razmišljamo, ali ga sploh razpisati in kako, če se za to vseeno odločimo. Ker nam ni v interesu nekoga izkoriščati ali biti po drugi strani na precejšnji izgubi ...

Jaz vam naredim fotke po naročilu, kakršne hočete in zelo kvalitetne, za pol toliko, kot stane organizacija natečaja. :) Pa še kdo s tega foruma tudi. ;)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 10 nov 2009, 11:19 
Odsoten
pro

Kraj: Malo tu, malo tam
Ali pa se organiziramo in nas pride kaksnih 500 skupaj ter se jim cel dan motamo po servisu in salonu. :mrgreen:
Ampak ja kot sem napisal ze prej... Se ena od tistih "damo eno presvicano majcko, pa dobimo zastonj fotke, ker smo preskrti, da bi dali 500eur nekomu, da bi nam poslikal tako kot se zagre".
Edit: Ti bestja ti... Po zadnjem brisanju pa tole moje pisanje nima nobene osnove vec :mrgreen:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 10 nov 2009, 18:46 
Odsoten
Pristopni član

Ok, zdaj ne vem, kaj ste pisali ... in ne morem komentirati drugega kot ta zadnji post. Tako je: nimamo pojma, ali bi bil kakšen odziv, zato smo znižali predvidene nagrade in uvedli nekaj varovalk. Tako ali tako težko, da bi se kdo prišel vozit k nam samo na fotošuting in pričakujemo predvsem, da bodo fotkale kakšne naše stalne stranke ... Nekaj se hočemo najprej naučiti in potem drugič, ko bomo imeli več denarja, organizirali samo natečaj, kot se zagre. Brez prenosa materialnih pravic ipd ... Samo nagrade. Ampak malemu podjetju s 3 zaposlenimi pač trenutno ne znese dati velikih nagrad in namesto da nič ne bi organizirali, delamo poskus. Morda pa bo kdo/kakšna stranka škljocnil/a za 100 € ali za 50 €, 30 € ... Če se ne bo nihče zganil, pa se ne bi niti v primeru 5-kratnih nagrad. Hvala za ta odgovor, ki sem ga edinega videla. lp

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 9 prispevkov ] 

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: