* *
Danes je 23 okt 2018, 05:52

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 14 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Kako izbrati pravi optični čitalnik - skener
OdgovorObjavljeno: 18 feb 2016, 13:00 
Odsoten
Pristopni član

Kraj: Kranj
Pozdravljeni!

Prišel je čas, da zbirko starih barvnih fotografij (večinoma format 10*15) spravim v sodobno, digitalno obliko. V nasprotju z objektivi in fotoaparati pa žal pri ploskovnih skenerjih nimam pojma, katere specifikacije pomembno vplivajo na kakovost rezultata - poskenirane digitalne fotografije. Nekje sem zasledil, da so sodobni ploskovni skenerji vsi dovolj dobri in da je že osnovni razred za cca 90 eur (npr Canon canoscan Lide 220, 4800 dpi in 48-bitna globina barv) povsem dovolj dober za dobre skene.

Če bodo finance omogočale, bom "za vsak slučaj" izbral model skenerja, ki omogoča z dodatnim nastavkom še skeniranje negativov. Glavnino pa mi predstavljajo že razvite fotografije na fotografskem papirju, zato negativi niso nujno potrebni.

Če ima že kdo izkušnjo, ali so razlike v kakovosti skena opazno velike po cenovnih razredih, bom hvaležen kakega nasveta. Da se potem lažje odločim, ali zadostuje nakup do 100 eur, ali pa moram poseči višje.

Najlepša hvala!

Rok

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Kako izbrati pravi optični čitalnik - skener
OdgovorObjavljeno: 06 apr 2016, 13:20 
Odsoten
Marsal

Kraj: Ljubljana
RIs je napisal/-a:

1. (npr Canon canoscan Lide 220, 4800 dpi in 48-bitna globina barv) povsem dovolj dober za dobre skene.

2. Če ima že kdo izkušnjo, ali so razlike v kakovosti skena opazno velike po cenovnih razredih, bom hvaležen kakega nasveta. Da se potem lažje odločim, ali zadostuje nakup do 100 eur, ali pa moram poseči višje.

1. 4800dpi je kot prvo hardverska ločljivost, dpi pa tako ali tako napačno napisano in se že vidi neresnost proizvajalca. 48bitna globina je neizmerljiva in zopet nek zapis, ki prodaja številke ne kakovost.

2. Pri skeniranju fotografij med 100 in 1000 evrov boš opazil nekaj razlike predvsem v ostrini. Če želiš skenirati filme, sploh dia, boš moral pa za kolikor toliko solidno kakovost iti v tiste 3 nule.

Matjaž

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 apr 2016, 13:23 
Odsoten
Pristopni član

Hvala, Matjaž. Tri nule bodo žal preveč, bom moral iskati kaj opazno cenejšega. A očitno vseeno raje ne najcenejšega ...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 apr 2016, 17:56 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah

Jaz sem diapozitive skeniral z makro objektivom , mlečnim steklom in bliskavico. Je prišlo ven čisto dobro.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 11 apr 2016, 07:47 
Odsoten
Marsal

Kraj: Ljubljana
Skeniranje filmov in fotografij za zahtevne
http://www.e-fotografija.si/skeniranje-filmov-in-fotografij-za-zahtevne,1044.html

Matjaž

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 11 apr 2016, 11:04 
Odsoten
Pristopni član

Hvala, Matjaž, za ta poglobljen članek!

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 13 apr 2016, 09:00 
Odsoten
Pristopni član

Pozdravljen, jaz uporabljam Canoscan 9000. Seveda ni to najbolj profesionalen scanner, vendar je za moje potrebe odličen. Resolucija scana 9600 dpi zadostuje tudi za skeniranje filmov in diapozitivov. Scanner sem kupil že kar precej nazaj in takrat je bil priložen software SILVER SCAN. Ta program je za skenitanje fotografij kvaliteten kot photoshop za obdelavo.

Lp Damjan

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 13 apr 2016, 09:41 
Odsoten
Pristopni član

Super, hvala Damjan! Zelo koristna informacija!

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 13 apr 2016, 10:29 
Odsoten
Pristopni član

UPS tiskarski škrat SILVERFAST je software.

http://www.silverfast.com/

Lp Damjan

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 22 apr 2016, 21:17 
Odsoten
Pristopni član

Damjan, a na 9600 skeniraš? Kako velike slike pa potem dobiš ven in koliko je razlike napram 2400dpi? Je vidna na prvi pogled ali moraš pogledati od blizu. Sam sem pred 2 mesecema kupil dosti ugodno Plusteka 8200i (povsem neavtomatiziran, vsak sken posebej, nosilčka za 5 diasov oz. 6 negativov) in sem poskeniral že pribl. 2500 diasov in negativov, zdaj me čakajo samo še role z negativi (rezanje, v žepke in v skener). Skeniram z 2400dpi, pa že tako za en sken porabim pribl. 5-6 minut (preview, postavitev motiva, skeniranje, končna obdelava v Elementsih). Če bi delal na 9600, bi jih do zdaj spravil skupaj največ 500. Aja, pa VueScan uporabljam, ker je enostaven (jaz pa nezahteven, delam za gledanje na tablici za mamo), s SilverFastom (pro verzijo) in diasi sem imel težave, čeprav sem ga skalibriral. Sem pa imel diase stare 50+ let, morda so bile tudi zato težave, zdaj jih imam z negativi bistveno manj. Pa hvala za odgovore, morda pa grem še enkrat kakšne ta boljše slike skenirat.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 09 maj 2016, 07:13 
Odsoten
Pristopni član

V bistvu se niti ne oziram, koliko dpi-jev je. Ponavadi nastavim output na 20x30 cm 300 dpi za vse razen za fotke ki jih nameravam povečati npr 30x40 cm. Pri vsakem scanu pa fotko še malce pokropam, če je to potrebno.
Kar pa se dijasov tiče le ti s časoma zbledijo in je potrebna dodatna korektura barv v photoshopu ali LR. Zanimive stvari lahko dobimo, če določen dijas skeniramo 3x ali več z različnimi osvetlitvami, potem pa hajd v HDR ... rezultati so lahko prav presenetljivi.

Lp Damjan

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 22 maj 2016, 23:29 
Odsoten
Pristopni član

Ja, Ti potem narediš print, jaz jih uporabim samo za pregled na računalniku oz. 10" tablici, zato ne rabim tolikšne ločljivosti. Cropat je itak potrebno vsako fotko, še posebej stare, ko se je delalo bolj tako-tako in dve nista enaki, tudi pri negativih (??). Kar me spravlja ob živce je nezmožnost korekcije prask na čb fotografijah. Ne vem, kaj je oče delal z njimi, ampak ene so že take, kot bi šel čez s snežnim plugom :(. Dvomim, da jih je tolikokrat dal delat? To glede HDR je pa pri Vuescanu rešeno z "multiple exposure", a ne?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 25 feb 2018, 19:13 
Odsoten
Pristopni član

pozdravljeni. nameravam kupiti optični čitalec (skener) za arhiviranje fotografij in filmov (vseh formatov). izbiram med Canon CanoScan 9000F Mark II in Epson Perfection V600 Photo. ima kdo izkušnje oz. lahko kaj svetuje. hvala in lep pozdrav

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 02 mar 2018, 10:39 
Odsoten
Vreden zaupanja

Kraj: Že kje/Morska decva
Oba sta ok, čeprav pri filmih ne pričakuj preveč, premajhna optična ločljivost.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 14 prispevkov ] 

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: