* *
Danes je 21 sep 2019, 06:07

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 11 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Dolgoročno shranjevanje podatkov na zunanjem disku
OdgovorObjavljeno: 13 jan 2014, 14:21 
Odsoten
Pristopni član

Zanima me, kako je s trajnostjo podatkov na zunanjem disku pri dolgoročnem shranjevanju, če npr. disk več let pustiš stati v omari? Kakšni so priporočeni ukrepi shranjevanja diska, da je najmanjša verjetnost za njegovo odpoved/izgubo podatkov?

Nekaj konkretnih vprašanj, ki me begajo:
- je bolje disk postaviti pokončno ali ležeče, obstaja v katerem položaju nevarnost deformacije diska zaradi lastne teže in dolgotrajnega mirovanja?
- je priporočljivo disk vsake toliko časa zagnati (npr. na vsakih nekaj mesecev), pač zaradi "ohranjanja sposobnosti gibanja"?
- kaj se s časom dogaja z magnetnim zapisom na disku, ki stoji, je po daljšem časovnem obdobju (nekaj let) še vedno enak?

Samoumevno se mi zdi, da uporabljam več diskov s kopijo iste vsebine, da pazim na parametre okolja (vlaga, svetloba, temperatura, prah, tresljaji...).

Vnaprej vsem hvala za izkušnje in odgovore.

LP; Pero

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Dolgoročno shranjevanje podatkov na zunanjem disku
OdgovorObjavljeno: 13 jan 2014, 21:37 
Odsoten
Pristopni član

Če imaš prenosno diskovje, ga lahko postaviš kakor želiš,tako ali tako bojo diski delali.
To ali disk dalj časa stoji, ne vpliva na sposobnost vrtenja. Diskovne plošče in bralne glave so zaprte v vakuumu in niso odvisne od zunanjih dejavnikov,krmilno čipovje v disku pa jasno ne mara vlage, prahu ipd..
Magnetni zapis na disku je seveda občutljiv na močno el. magnetno sevanje,vendar v normalnih pogojih ne bo težav.
V domačem okolju običajno tudi ni kakih kritičnih virov tovrstnega sevanja, razen če ne živiš pod kakšnim 400 KV daljonovodom :D
Diski z SSd tehnologijo tovrstnih težav sicer nimajo, trajnost podatkov je (seveda po zagotovilih proizvajalcev) večja, vendar so zaenkrat še predragi za skladiščenje podatkov (1GB--1eur).
Če imaš več diskov in uporabljaš kak "mirror" software, se seveda izogneš izgubam ob sesutja diska.
LP

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 04 feb 2014, 21:01 
Odsoten
Pristopni član

Franklin je napisal/-a:
Če imaš prenosno diskovje, ga lahko postaviš kakor želiš,tako ali tako bojo diski delali.
To ali disk dalj časa stoji, ne vpliva na sposobnost vrtenja. Diskovne plošče in bralne glave so zaprte v vakuumu in niso odvisne od zunanjih dejavnikov,krmilno čipovje v disku pa jasno ne mara vlage, prahu ipd..
Magnetni zapis na disku je seveda občutljiv na močno el. magnetno sevanje,vendar v normalnih pogojih ne bo težav.
V domačem okolju običajno tudi ni kakih kritičnih virov tovrstnega sevanja, razen če ne živiš pod kakšnim 400 KV daljonovodom :D
Diski z SSd tehnologijo tovrstnih težav sicer nimajo, trajnost podatkov je (seveda po zagotovilih proizvajalcev) večja, vendar so zaenkrat še predragi za skladiščenje podatkov (1GB--1eur).
Če imaš več diskov in uporabljaš kak "mirror" software, se seveda izogneš izgubam ob sesutja diska.
LP

Pravkar se mi je zgodilo na 2TB - WD disku, da ga comp ne zaznava več -tudi na drugi napravi ne!!.
Starost 1 leto -diši po "dohtarju"...precej fotk in spominov...
Takle mamo.... Lp Vinko

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 09 feb 2014, 15:30 
Odsoten
Marsal

Kraj: Ljubljana
Hja žal, brez dveh, treh kopij ne gre.

Matjaž

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 10 feb 2014, 10:56 
Odsoten
vstopil v forum

Tole uporabljam in je izredno elegantna resitev, 6TB v nacinu zrcaljenja mi da samo 3TB. ce se eden od diskov pokvari samo odpres pokrov in vstavis drugega, vsi podatki ostanejo. Lahko seveda dostopas na daljavo...
http://www.amazon.de/Book-NAS-System-Fe ... wd+nas+6tb

Gre pac za enega najcenejsih NAS, brez brnenja ventilatorjev, kar je ponavadi najbolj odbijajoce pri nas in relativno poceni.
Lp

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 11 feb 2014, 08:28 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

Citiram:
Pravkar se mi je zgodilo na 2TB - WD disku, da ga comp ne zaznava več -tudi na drugi napravi ne!!.
Takle mamo.... Lp Vinko

Glede na napisano verjamem, da je šla k vragu elektronika, ki je med diskom in PCjem (napajalnik ali pa SATA na USB pretvornik). Predno "se vržeš" v večje investicije odstrani disk iz ohišja in ga preizkusi v drugem ohišju.
V vsakem primeru pa velja: pomembni podatki naj bodo na vsaj 2 (še bolje treh) diskih!

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 11 feb 2014, 13:33 
Odsoten
napreduje v forumu

primus58 je napisal/-a:
Citiram:
Takle mamo.... Lp Vinko

Glede na napisano verjamem, da je šla k vragu elektronika, ki je med diskom in PCjem (napajalnik ali pa SATA na USB pretvornik). Predno "se vržeš" v večje investicije odstrani disk iz ohišja in ga preizkusi v drugem ohišju. .....

Če že vzameš disk iz WD ohišja (pazi na plastične zatiče, pomaga Youtube), ga lahko priklopiš tudi direktno na matično ploščo s SATA kablom.

Sam sem rešil podatke tudi tako, da sem na samem disku zamenjal elektroniko z identično, sposojeno z drugega (enakega) diska.

Še najbolj zahteven primer je bil pa takrat, ko je 'zaribal' ležaj na osi. Zgubiti ni bilo kaj, disk se je v celoti razdrl, ležaj se je 'razmigal' in malce naoljil, zadevo se je ponovno sestavilo .... in delovalo je. Po kopiranju podatkov je romal v koš za smeti.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 14 feb 2014, 09:31 
Odsoten
Pristopni član

Hvala vsem za izkušnje.
Torej se ni ničesar za bati. V kratkem namreč odpotujem malo po svetu, za nedoločen čas (verjetno nekaj let), in bi rad, da moji podatki, slike in filmi ostanejo lepo ohranjeni na dveh zunanjih diskih, ki bosta ves ta čas skrbno shranjena počivala v omarah.

LP; Pero

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 19 feb 2014, 19:47 
Odsoten
napreduje v forumu

PeroMB je napisal/-a:
Hvala vsem za izkušnje.
Torej se ni ničesar za bati. V kratkem namreč odpotujem malo po svetu, za nedoločen čas (verjetno nekaj let), in bi rad, da moji podatki, slike in filmi ostanejo lepo ohranjeni na dveh zunanjih diskih, ki bosta ves ta čas skrbno shranjena počivala v omarah.

LP; Pero

Dodal bi samo to, da za popolno zaščito diska shraniš na ločenih lokacijah, tako da se pokrije možnost tatvine, požara, poplave, itn. Denimo en disk doma, en pa v službi :)

W.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 21 feb 2014, 07:26 
Odsoten
Pristopni član

Ja, tudi to možnost bom izkoristil, en bo v LJ, drugi v MB :D

Hvala in lep dan!

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 22 feb 2014, 18:46 
Odsoten
Pristopni član

Simpl je napisal/-a:
primus58 je napisal/-a:
Citiram:
Takle mamo.... Lp Vinko

Glede na napisano verjamem, da je šla k vragu elektronika, ki je med diskom in PCjem (napajalnik ali pa SATA na USB pretvornik). Predno "se vržeš" v večje investicije odstrani disk iz ohišja in ga preizkusi v drugem ohišju. .....

Če že vzameš disk iz WD ohišja (pazi na plastične zatiče, pomaga Youtube), ga lahko priklopiš tudi direktno na matično ploščo s SATA kablom.

Sam sem rešil podatke tudi tako, da sem na samem disku zamenjal elektroniko z identično, sposojeno z drugega (enakega) diska.

Še najbolj zahteven primer je bil pa takrat, ko je 'zaribal' ležaj na osi. Zgubiti ni bilo kaj, disk se je v celoti razdrl, ležaj se je 'razmigal' in malce naoljil, zadevo se je ponovno sestavilo .... in delovalo je. Po kopiranju podatkov je romal v koš za smeti.

Če pa enostavno crkne napajalnik je pa tudi velika sreča!!!(kar ne pomisliš takoj-vse e svetilo normalno
Odleglo je ...hvala Lp Vinko

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 11 prispevkov ] 

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: