* *
Danes je 25 maj 2020, 18:20

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 35 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Re: JPG + RAW = 2 x JPG
OdgovorObjavljeno: 03 jan 2009, 08:37 
Odsoten
Pristopni član

Ne vem če je vse navedeno neumnost. Osebno sem imel z Canoni vedno probleme na mašinah kjer ni bilo insaliranega driverja za fotoaparat (sploh pa v službi ko je fotoaparat krožil od enega do drugega, pri prenosu slik so bili pa problemi) , za razliko od drugih znamk(Olympus, panasonic, Sony), kjer se je aparat dejansko obnašal kot USB disk.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 03 jan 2009, 11:41 
Odsoten
Pristopni član

paramecii je napisal/-a:
Zato ker kamera kar sama pretvori raw v jpeg in ga servira naprej z ostalimi jpegi, ko dobi zahtevo od Oken da pokaze fotke.. To se tice kamer ki uporabljajo za to namenjen vmesnik od Oken (scanners and cameras) - vecina boljsih/drazjih kamer, nekatere pa delujejo kot usb disk/kljuc oz. "card reader" (removable storage) in tam teh problemov ni (kompakti, cenejse variante)..
Zdaj imas 2 opciji - prilozen software ali card reader

točno to meni naredi. s pomočjo Canonovega software-a pa dela RAW v redu.

če sem prav razumel, se da v ControlPanel stvar naštelati...?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 03 jan 2009, 19:08 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet

Kraj: Speči za kompom
Jaz sicer nimam takega problema, povedal sem pač kje bi bila ena od možnosti za odpravo te napake (v računalništvu je tako ali tako več poti do istega učinka).

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 04 jan 2009, 12:30 
Odsoten
Pristopni član
Uporabniški avatar

Kraj: maribor
lial je napisal/-a:
Cel kup neumnosti ste natrosili.

Ker me je zanimalo. če je kar koli od tega res, sem priklopil ...

Se opravicujem, vendar so moje neumnosti zal resnica, edina neumnost je grobo posplosevanje nekaterih uporabnikov na podlagi 3 aparatov (ocitno se niste kakega 40D ali s3 priklopli)... sicer pa tvoj test dokazuje ravno to kar sem zapisal, da usb mass storage aparati nimajo problema z raw fajli =D= .

Dejansko obstajata 2 protokola med katerima se proizvajalci kamer lahko odlocijo (ali celo za oba!!!): (trenutno, nekatere resitve so na sreco opustili..)
USB Mass Storage
Picture Transfer Protocol

..prvi je vsem znan kot usb disk, je starejsi in najbolj razsirjen, ce se aparat drzi specifikacij ni potrebnih nobenih gonilnikov, aparat deluje kot 'citalec kartic' - servira celoten datotecni sistem OS, OS vidi kartico kot izmenljivi disk..

..drugi pa je precej specificni, OS in aparat se pogovarjata preko posebnega protokola, OS da zahtevo 'pokazi mi vse slike', kamera mu jih pokaze, ker pa OS(windows) ne vidi raw le jpg, mu kamera avtomagicno pretvori raw zapis v jpg in posreduje naprej, (zato 2 ista jpeg fajla), OS ne vidi dejanskega datotecnega sistema, strukture map, etc. na kartici, samo to in kako se mu odloci kamera predstaviti in podati slike.. spet gonilniki niso potrebni ce se proizvajalci drzijo reda. Za dodatne bomboncke je potrebno namestit posebne gonilnike/software (slikanje preko pc-ja, raw, dodatne nastavitve na kameri,...)

oz malo drugace - pri prvem OS dostopa direkt do kartice in jo vidi tako kot citalec kartic, pri drugem pa kamera pobere slike iz kartice OS vidi samo to kar mu kamera pokaze, raw pac ni podprt zato nekateri aparati opravijo pretvorbo v jpg ali pa kar preskocijo datoteko.

@Icnarf bojim se da v control panelu nebos kaj dosti resil, ce tvoj aparat ne podpira mass storage, si primoran uporabljat njihov software ali citalec kartic, zal. Drugace pa se to preklopi na aparatu :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 04 jan 2009, 12:50 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
OK, nimam pojma.
Kako pa pri vsej tej teoriji o 'pretvorbi' RAW-a v aparatu v jpeg, zaradi priklopa na OS, lahko razložiš, da mu SAMO RAW-e vseeno pokaže kakor RAW?

Če pa je res, da si je Canon privoščil tudi to 'šalo', potem nas bohobvari kanonov, ker bo naslednja stopnica - kaj?
Zahteva po svojem OS-u za Canon aparate ali kaj?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 04 jan 2009, 16:53 
Odsoten
Uporabniški avatar

Ja, zanimivo, jaz tudi do sedaj še nisem opazil tega "fenomena"; najbrž nas tukaj pač večina uporablja card readerje. Kratek test wizardov (XP SP2 in 40d, priključen direkt na USB) pokaže:
MS Scanner and Camera Wizard: JPG + RAW - pobere samo jpg; RAW - wizard sploh ne zna pobrati filov
Picassa: JPG + RAW - pobere samo jpg; RAW - prav tako ne zazna, da bi sploh bila kaka fotka na kartici.
Canon EOS Utility: v obeh primerih deluje BP.

Res je zanimivo, da se tako drugače obnaša s card readerjem in kamero. Pri Olympusu te razlike ni bilo. Lp

EDIT: V win explorerju pa se datoteke na kameri vidijo in kopirajo čisto normalno. "Problem", če je to res za koga problem, torej obstaja le pri uporabi nekaterih wizardow. Skratka, brez veze.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 27 maj 2009, 20:38 
Odsoten
Pristopni član

imam nov sony alpha 200, ko uporabljam jpg + raw in tole prek usb prikopim direkt na dis, se mi pojavita dve datoteki, JPG in pa ARW ? Pri jpg formatu mi prikaže sliko... Se pravi, da če želim, da mi bo format raw prikazalo na rač. moram inštalirati priložen cd z aparatom? :|

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 27 maj 2009, 20:59 
Odsoten
napreduje v forumu

ARW datoteka vsebuje surove podatke, kot jih zazna senzor v aparatu. Iz teh surovih podatkov zna aparat narediti (razviti) JPG sliko, ki jo potem gledaš, obdeluješ in printaš. Lahko pa ARW datoteko v JPG (ali kak drug grafični format) pretvoriš tudi sama na računalniku z ustreznim programom. Pri tej pretvorbi lahko spreminjaš malo morje nastavitev kot so osvetlitev, white balance, kontrast, ostrenje in tako dalje. V vsakem primeru veliko več in veliko bolj natančno kot v samem aparatu. Se pravi, da se splača slikati v RAW, če rabiš iz posnetka potegniti čim več. En program za pretvorbo iz RAW v JPG je prišel skupaj z aparatom na CD-ju, ampak je bolj slabe kvalitete. V bistvu je praktično isti kot tisti, ki je vgrajen v fotoaparat, samo da imaš več kontrole nad nastavitvami. Se pa da dobiti dosti boljše programe, samo malo poguglaj. Ključne besede: "raw converter"... :)

Mimogrede, jaz uporabljam program Bibble...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 27 maj 2009, 21:03 
Odsoten
Pristopni član

hvala, bom neki poiskala na netu. Ali je tale bibble ok zadeva? je free?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 27 maj 2009, 22:21 
Odsoten
Uporabniški avatar

Seveda. Saj ljudje, ki so to sprogramirali ne rabijo plače.

No tudi če je res free, me jezi, ker vsi pričakujejo, da mora biti ves SW zastonj.
Kaj pa še dobiš zastonj? A mehanika tudi vprašaš če je free?

KompleksBivšegaProgramerja Press

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 28 maj 2009, 00:14 
Odsoten
Uporabniški avatar

Picasa je free in to zna sama naredit potem samo se exportas v jpg
.. in Silkypix SE je free, ki tudi sam naredi ima pa zraven se cel kup nastavitev in opcij, ki ti nudijo uzitke pravega foto-razvijalskega studija

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 28 maj 2009, 13:25 
Odsoten
Uporabniški avatar

Firbec je napisal/-a:

No-ja-hudega-vam-glede-na-opremo-res-ni Press (Sori, nisem se mogel zadržati :mrgreen: ) Lp

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 28 maj 2009, 14:12 
Odsoten
Uporabniški avatar

Lukka je napisal/-a:
Firbec je napisal/-a:

No-ja-hudega-vam-glede-na-opremo-res-ni Press (Sori, nisem se mogel zadržati :mrgreen: ) Lp

Bivšega Od zastonjskega programiranja danes ne bi bilo opreme :mrgreen:

Čeprav je tudi v tem poslu tako kot drugje. Se moraš znat tržit.

Sori, nisem se mogel zadržati :mrgreen:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 28 maj 2009, 19:57 
Odsoten
Pristopni član

Firbec je napisal/-a:
Seveda. Saj ljudje, ki so to sprogramirali ne rabijo plače.

No tudi če je res free, me jezi, ker vsi pričakujejo, da mora biti ves SW zastonj.
Kaj pa še dobiš zastonj? A mehanika tudi vprašaš če je free?

Khm khm, tudi TI, če bi imel na izbiro plačati ali dobiti free, raje izbral drugo varianto!

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 29 maj 2009, 20:56 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

Priporočam zastonj namestitev Microsoft RAW Image Viewer (velikost le 5.8 MB) z microsoftovega download centra.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 35 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: