* *
Danes je 09 dec 2019, 16:45

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 9 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Olympus E-3 / v pregled pred objavo
OdgovorObjavljeno: 18 mar 2008, 21:20 
Odsoten
Marsal

Kraj: Ljubljana
Ker ste mi že velikokrat pomagali najti kakšno mojo neumnost dam tudi E-3 v pregled preden povsem zaključim, po zadnjem branju in pregledu fotk.

http://www.e-fotografija.si/templates/?a=1485&z=19

Matjaž

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 18 mar 2008, 21:38 
Odsoten
Vreden zaupanja
Uporabniški avatar

Kraj: Republic of Passivia-Aggressivia
Sicer sem ti že ene stokrat povedal, tako da dvomim, da bo stoprvič zaleglo, ampak zdaj vsaj pri menijih to upoštevaš ... :lol:

Besed se ne piše z VELIKIMI črkami, če nisi pisec oglasov in kot tak že po definiciji polpismen, razen če gre za kratice.

(Torej HOBI, ADVANCED, PRO itd. odpadejo, pa advanced je sploh brez veze raba angleškega izraza v slovenskem tekstu.)

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 18 mar 2008, 22:15 
Odsoten
urednik e-Fotografija.hr

Kraj: Zagreb
Samo jednu grešku sam našel. Bljeskalica nije radijski vođena.
Citat s Olympusove stranice:
"Ove bljeskalice idealni su pratitelj Olympus E-3 fotoaparata koji posjeduje novo-razvijeni RD sustav prijenosa koji optički prenosi podatke. "

Iako na nekoliko mjesta piše RC što bi mogli prevesti kao "Radio Controlled", vjerojatno je kratica od "Remote Control". Sustav je (funkcionalno) prekopiran od Minolte. U ovoj rečenici gore je kratica RD, Remote Drive ???

Na sajmu je Tomica isprobal, radi potpuno isto kao i kod Minolte/Sonyja. Master upravljanje je moguće samo s ugrađenom bljeskalicom.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 18 mar 2008, 22:25 
Odsoten
urednik e-Fotografija.hr

Kraj: Zagreb
juze je napisal/-a:
Sicer sem ti že ene stokrat povedal, tako da dvomim, da bo stoprvič zaleglo, ampak zdaj vsaj pri menijih to upoštevaš ... :lol:

Besed se ne piše z VELIKIMI črkami, če nisi pisec oglasov in kot tak že po definiciji polpismen, razen če gre za kratice.

(Torej HOBI, ADVANCED, PRO itd. odpadejo, pa advanced je sploh brez veze raba angleškega izraza v slovenskem tekstu.)

Je. Ja to na hrvatskom popravim.... pa napišem, hobi, napredni i profi (ili profesionalno ili ...). Ali nisam mjerodavan da popravljam slovenski...

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 19 mar 2008, 02:00 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

Kraj: Seyðisfjörður, Islandija
Opis pod peto fotografijo E-3:
“Odlični materiali kot sama izdelava kamere naj dajo dodatno zaupanje v njo. Levo spodaj od bajoneta je gumb za predogled globinske ostrine. Zgoraj, belo, pa senzor za WB.”
Saj ni nic narobe z “naj”, ampak mislim, da je bilo misljeno “nam”.

Druga stran na zacetku:
“Po vklopu je kamera hitro pripravljena na posnetek. Zaradi funkcije čiščenja tipala, ki se vklopi takoj po vklopu čakamo dve sekunde da kamera pričenja delovati.”
Tu bi morda bolj pristajalo “aktivira takoj po vklopu”.

“Zato vam na dogodkih kjer fotografirate več ali nikoli ne veste kdaj se bo kaj zanimivega za fotografiranje dogodilo priporočam, da po vklopu kamere le to pustite prižgano in nastavite čas samodejnega izklopa na vam želenega.”
Mislim, da je pravilno “željenega”.

Opis pod prvo fotografijo na drugi strani:
“Kamera je po pritisku gumbov hitro odzivna. Pomembno za hitro delo je, spoznati se z njimi.
Morda bolj enostavno, npr. “Za hitro delo se je pomembno spoznati z njimi.”

Opis pod tretjo fotografijo na drugi strani:
“Ob nakupu kamere E-3 je naprednemu fotografu prva želja novi ta objektiv.”
Malce nerodno izrazeno.

Se vedno druga stran:
“Ker se da preko gumbov po boljšem poznavanju kamere odlično izkoriščati vse glavne funkcije dajem tudi v tem pogledu kameri visoko oceno.”
Mislim, da bi med “funkcije” in “dajem” morala biti vejica.

Malo nizje na drugi strani:
“S pomočjo gumbov in izbora nastavitev preko zaslona nam je le malokrat treba zaiti v meni. Kot pa nam je že znano, hobi fotograf potrebuje čim manj funkcij saj se z njimi šele spoznava ali pa mu povsem zadostujejo tiste najbolj enostavne. Le tako lahko s količino in širokim izborom nastavitev zadovolji fotografe katerim je namenjena.”
Vejice?

In ob prvem prevzemu kamere Olympus E-3 me je prav iskalo najbolj zanimalo. In lahko rečem, da je Olympus inženirjem uspel pravi preskok.”
Malce nerodno izgleda, ce si sledita dva stavka ter se oba zacneta s “In”. Morda bi drugi stavek lahko bil: “Lahko rečem, da je Olympus inženirjem tokrat uspel pravi preskok.”

“Le kako narediti dober posnetek iz žabje perspektive v nekaj sekundah, ki jih imaš na voljo. Do sedaj na slepo.”
Tu bi bolj pristajal vprasaj in ne pika.

Tretja stran:
“Če delujemo v funkciji LiveView pritisnemo prožilec in kamera bo izostrila ter prožila.”
Vejica?

“Po ogledu vseh funkcij lahko rečem, da je Olympus E-3 bogat z njimi. In napredni fotograf, jih bo znal izkoristiti za svoje lažje delo in dober zajem motiva. Zato tej funkciji dodajam visoko skupno oceno, ki v kombinaciji z že predstavljenimi kaže, da je kamera zelo primerna prav za naprednega fotografa.”
Tu pa je vejica nepotrebna.

“Čeprav obračanje obroča ne vpliva direktno na premik leč, ampak za to poskrbi elektronika, je sedaj občutek tak, da tega niti ne občutiš in nimam več pripomb.”
“neposredno” namesto “direktno” bi morda zvenelo manj znanstveno, a za moje pojme bolj pravilno.

Cetrta stran:
“Všečnost je tudi odvisna kako imamo v kameri nastavljene parametre za samo obdelavo slike v procesu obdelave ali kako sami tonsko popravimo sliko.”
Vejica ali vstavek “od tega, “ med oznacenima besedama.

“Če pa delujete v surovem RAW formatu kjer slika še ni obdelana v kameri pa še več.”
Vejice?

“Slike v praksi, kjer jih samo ob nadaljnem pogledu tudi doživljamo pa nekaj povsem drugega.”
Vejica?

Peta stran:
“Če grem po vrsti. Zakaj prvič odlična. Zato ker z izklopljeno funkcijo NR (Noise Reduction) v domeni šuma kaj lahko dosežemo neko primernost z zrnom filma.”
Namesto pike vprasaj, med “zato” in “ker” pa vejica.

“Drugič pa zato, ker sam tudi pri uporabi 3200ISO n z izklopljenim NR, šuma (pik) sploh ne vidim.”
Manjka ”i”.

“Slika na papirju neverjetno dobro barvna zaživi.”
“Barvno” namesto “barvna”.

“Je to cena, teža, velikost, zaslon, prah... pa je povsem odvisno od tega kaj vam pri vašem načinu fotografiranja najbolje služi.”
Vejica?

“ISO 3200. Bodimo še tako kritični slika ob podatkih pove, da kamera ima nekaj več.”
Med oznacenima besedama bi za moje pojme ustrezalo podpicje.

“ISO 3200 izrez 1:1 iz zgornje fotografije. detalji so še vedno lepo zapisani. V povečavi pa je opazen rahel premik kamere ob proženju.”
“Detajli” in ne “detalji”?

“IS je pomagal, da posnetek ni stresen kljub premikanju in guganju ladje na kateri sem stal.”
Vejica?

“Posnetek fotografij izdelanih v formatu 30x45cm iz datotek zajetih pri 1600 ali 3200ISO.”
“Posnetek fotografij izdelanih v formatu 30x45cm.”
Vejice?

Sesta stran:
“Ta fotografija je še dodatno obdelana. Krivec za tako obdelavo je pa kar E-3. Bliskavica ni imela nastavljene korekture v minus, tako, da je fotko močno preosvetlila. In, da sem fotografijo kot efekt lahko uporabil, sem jo posvetlil še za dobro EV stopnjo.”
Brez vejice?

“Več zaporednih posnetkov in iz serije izberemo najboljšega.”
“najboljšo” namesto “najboljšega”.

Sedma stran:
“Niti nimam nobene pristranskosti saj vedno delujem s kamero drugega proizvajalca.”
Vejica?

“Vendar le na način, da se ne držim ene opremo kot klop lahko vzdržujem neko čimbolj nevtralno mnenje o kamerah samih in njihovi vrednosti za posamezne fotografe.”
“opreme” in ne “opremo”.

“Če pogledam vse do sedaj pregledane in opisane elemente je za to oceno pomembno samo še vedeti komu je kamera namenjena in kakšna je njena cena v primerjavi s konkurenčnimi kamerami.”
Manjkajo locila?

“Če zraven dodam še da dosedanji uporabniki Olympus E kamer dobijo brezplačno še dodatno držalo in da ima »kit« objektiv odličen razpon goriščnic 24 – 120mm (ekv.35mm) ter začetno zaslonko v širokem kotu celo f/2,8, moram E-3 dati še nekaj večjo vrednost.”
Vejica?

“Saj komlet E-3, grip in objektiv stane cca. 2390€.”
“komplet” in ne “komlet”.

“Ko je bilo na novinarski konferenci v Tokyo na kateri sem sodeloval ob predstavitvi kamere D300 in D3 postavljeno vprašanje zakaj D3 nima tega sistema, je bilo iz strani Nikon predstavnikov lepo povedano, da njihov sistem še ni tako dodelan, da bi ga dodali v profesionalno kamero D3 in da tako ali tako res dobro deluje sistem od samo enega proizvajalca.”
Vejica, "Tokyo", izredno dolg stavek?
“Ne menim niti to tabela ne pokaže, da je kamera v vseh elementih najboljša.”
Locilo ali drugacna struktura stavka?

“V ostalih uporabniških elementih pa Olympus E-3 nudi ravno pravo mero kakovosti, kot hitrosti in uporabnih funkcij”
“kot tudi” ali “kakor tudi”; morda pa sem popolnoma zgresil bistvo stavka in bi bilo pravilneje "kot npr.".

“Film profesionalne kamere so bile vedno močno okrnjene, vendar so nudili v prvi vrsti nastavitve za dobro in precizno delo ter robustnost.”
“nudile” in ne “nudili”.

Zadnja stran:
“Če ste prebrali celoten zapis ste spoznali na podlagi česa zaključujem svoje mnenje o kameri.”
Locila?

“Ker pa sem že v poziciji preizkuševalca opreme in tistega, ki širši publiki podaja svoje mnenje je prav, da vam na splošen in s širokim pogledom na opremo le to tudi predstavim.”
Med oznacenima besedama manjka “nacin”?

“Moje mnenje v tem zapisu je lahko samo pomoč k razumevanju kaj Olympus E-3 nudi in kolikšna je po mojem mnenju njena vrednost.”
“S pomočjo »radar« tabele in opisa zakaj imam tako mnenje pa bom lažje ocenil ter podal lastnosti in uporabniško vrednost kamere.”
Locila?

“V prihodnje bom pomen tabele, možnost primerjave z drugimi kot moje mnenje o pomembnosti lastnosti in ocen podrobneje razložil.”
“kot tudi” ali “kakor tudi”.

Zelo mozno je, da sem kot “negramatik” napacno izpostavil opombe glede vejic oz. locil.
Morda bi jih lahko “forumski slavist” Juze malo pogledal in me/nas popravil.:)

Sicer pa avtorju vse pohvale za izredno informativen test, zelo zanimivo branje!

P.S: Glede na obseg testa ni cudno, da je trajalo tako dolgo.:wink:
Lp
N

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 19 mar 2008, 08:26 
Odsoten
Marsal

Kraj: Ljubljana
U madona, tok za popravlat. Hvala za popravke.

Jožko, veš, da gre pri meni počas. Vsako leto je kaj novega. :wink:

Željko moram prav na Oly vprašat kako je s tem. Tam v Turčiji so stalno govorili radijska poveza, za pošiljanje podatkov.

nixos, tole si pa totalno vse prebral. Hvala in popravim ob času.

Matjaž

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 19 mar 2008, 10:55 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

Ni za kaj, mi je bilo v uzitek.

Aha, se eno malenkost na zadnji strani sem nasel:

"Je kamera s toliko naprednih lastnostmi, da mi bo lahko služila kot dobra opora pri sledečih preizkusih."
"naprednimi" namesto "naprednih". :wink:

lp
N

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 22 mar 2008, 23:51 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet

Kraj: Speči za kompom
:shocked: nixos, saj si skoraj cel članek popravil. Jaz nebi našel toliko za popravit, pa če bi mi v nos skakale napake. :lol:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 23 mar 2008, 00:31 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

Sama vsebina clanka mi je bila tako zanimiva, da si nisem mogel kaj.
Pa tudi po naravi sem bolj "picajzlast", razen na podrocju umivanja posode in pospravljanja.:lol:

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 9 prispevkov ] 

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: