* *
Danes je 17 dec 2017, 18:51

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 17 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Foto poseg v zasebnost...
OdgovorObjavljeno: 14 nov 2011, 08:32 
Odsoten
Predsednik FK e-foto
Uporabniški avatar

Kraj: Kranj
Posredujem in ker sem prepričan, da se bo kdo s tega foruma udeležil srečanja imam veliko prošnjo - da nekdo dogodek posname ali vsaj napiše povzetke.

Med Scilo in Karibdo v slovenskem medijskem prostoru

Kdaj lahko s fotografijo posežemo v človekovo z ustavo zagotovljeno nedotakljivost telesne in duševne celovitosti, njegovo zasebnost ter v njegove osebnostne pravice? Ali ob tem lahko kršimo tudi ustavne pravice fotografa do svobodnega izražanja in ustvarjanja?

V zadnjem času se je v slovenskem medijskem prostoru vnela aktivna debata o teh vprašanjih in še o marsičem… Na Društvu popotnih fotografov in fotoreporterjev smo sklenili presekati ta gordijski vozel medsebojnih obtoževanj in ugotavljanj, kdo ima prav in kdo ne. Na tematsko okroglo mizo smo povabili glavne akterje te debate: informacijsko pooblaščenko Natašo Pirc Musar, Boštjana Burgerja, fotografa, ki je imel (in še ima!) zagate z objavljanjem svojih fotografij na spletu, ter še nekaj fotografov in pravnikov, ki se na to tematiko spoznajo, ali pa so že bili vključeni v podobne primere.

Povabljeni so vsi člani DPFF-ja, študenti VIST-a, edinega visokošolskega študija fotografije pri nas v Sloveniji, študenti FDV-ja in seveda vsi, ki jih ta tematika zanima.

Srečanje bo v četrtek 24.11.2011 ob 17-ih v veliki predavalnici (Predavalnica 1) VIST - Visoke šole za storitve, Tržaška 40, 2. nadstropje (vhod s Šestove ulice nasproti rdeče stavbe Odvetniške družbe Avbreht&Zajc mimo vratarnice Ilirije d.d. ). Pred stavbo je javno parkirišče. Povezoval bo doc. Arne Hodalič, predavatelj za reportažno fotografijo na VIST-u in gostujoči predavatelj za modul »Fotografija« na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani.

Upamo, da se vsi zavedate, da se prav zdaj piše prihodnost za več zvrsti fotografije na Slovenskem, zato smo prepričani, da se vidimo na srečanju!

Lepe pozdrave

Upravni odbor DPFF

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Foto poseg v zasebnost...
OdgovorObjavljeno: 14 nov 2011, 19:42 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah

Če ne bo drugega junaka z boljšo opremo bom jaz na mojega kompakta posnel.

LP

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 20 nov 2011, 16:38 
Odsoten
Marsal

Kraj: Ljubljana
Ena neumestna! Popotni fotografi pa ja fotkate izven slovenije? :roll:

Matjaž

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 20 nov 2011, 19:03 
Odsoten
Predsednik FK e-foto
Uporabniški avatar

Mah, jaz sem že parkrat (na različnih koncih) zapisal, da mene, kot fotografa tele stvari sploh ne zadevajo, bolj me zanima kako fotkati po žnj tretjih državah. Vendar mi gre na živce (milo rečeno), da se mi, kot državljanu SLO postavlja nerazumne (vsaj po moji oceni) omejitve.
Drugače pa hvalabogu, da se je vsaj nekje premaknilo. Stotnije fotografov, ki si v SLO služijo kruh so se poskrile po kotih in se privoščljivo nasmihaju, očitno nezavedujoč, da se podobno lahko jutri zgodi njim.
Če se le na hitro spomnim prvih postov na DPFF mailingu - naj ne delamo slona iz muhe, da ni nič strašnega, da narobe razumemo.... Alan, Dax, Kačičnik in moja malenkost pa smo že od samega začetka opozarjali, da zna zadeva zaiti, hmm, v čudne vode.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 20 nov 2011, 19:23 
Odsoten
pro

Kraj: Malo tu, malo tam
In jaz se vedno trdim da narobe razumes in da iz muhe delas slona, medtem ko se nekomu sladko smeji, ko ostali brez vseh podatkov bijejo "bitke" zanj. Vsaj glede na tiste tvoje prve reakcije tukaj in po FB, ce si od takrat spremenil svoje mnenje, se pa opravicujem.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 20 nov 2011, 22:42 
Odsoten
Predsednik FK e-foto
Uporabniški avatar

Primož, še vedno sem mnenja, da se IP napačno loteva zadeve.
https://www.ip-rs.si/novice/detajl/kje- ... 5975fb5b57
Res je mogoče, da vse skupaj narobe razumem (se bom potrudil in šel poslušat razpravo - da me razsvetlijo) in res ne poznam umazanih podrobnosti, a .... glej prvi stavek.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 22 nov 2011, 23:13 
Odsoten
napreduje v forumu

ogabe je napisal/-a:
In jaz se vedno trdim da narobe razumes in da iz muhe delas slona, medtem ko se nekomu sladko smeji, ko ostali brez vseh podatkov bijejo "bitke" zanj. Vsaj glede na tiste tvoje prve reakcije tukaj in po FB, ce si od takrat spremenil svoje mnenje, se pa opravicujem.

Tudi jaz tako razmišljam - nekomu se sladko smeji...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 23 nov 2011, 17:33 
Odsoten

Citiram:
Wikipedia pravi, da je t.i. ulična fotografija vrsta dokumentarne fotografije, katere bistvo je posameznik(a/e) prikazati v neki posebni situaciji na javnem kraju, kot so ulice, parki, plaže, nakupovalni centri, zborovanja ipd.. Ali kot je z drugimi besedami opredeljeno v mnenju Pooblaščenca, pri t.i. ulični fotografiji gre za fotografije posameznika v posebnih okoliščinah, situacijah, interakcijah z živo in neživo naravo oziroma z drugimi posamezniki. Bistvo je torej posameznik1 - upodobitev posameznika kot sestavnega dela družbe. Pri tem ni toliko pomembno, kje natančno se upodobljeni posameznik nahaja. V fokusu je posameznikov družbeni položaj2 in posledice, ki iz tega izvirajo3

To je prva napaka v logiki razmišljanja: pri ulični fotografiji gre za dokumentiranje utripa javnega prostora urbanosti - ulice. Ponavadi gre res za fotografiranje ljudi, nikakor pa ni nujno.
Slika
Tale je recimo čistokrvna ulična, pa na njej ni nobenega človeka - njena poanta ni v arhitekturi, temveč v tem, da gre za tržnico (še eden izmed klasičnih javnih prostorov), kjer ni nikogar. Zapuščena, ljudje se skrivajo. Prisotna odsotnost.

Citiram:
Če je bila prej t.i. ulična fotografija predstavljena z definicijo in navedbami del najvidnejših predstavnikov uličnih fotografij, je treba sedaj še osvetlili, kaj je s prostorsko fotografijo. Kot že iz samega pojma izhaja, gre za fotografijo prostora. Ta nastane tako, da se s pomočjo specializirane fotografske opreme po vseh oseh naredi toliko fotografij, da sestavljene skupaj tvorijo neprekinjeno fotografijo okolice, ki obdaja fotografsko kamero, v obliki krogle.6 Bistvo prostorske fotografije (pri tem pa ne gre za upodobitev nekega dogodka) je torej slikovna upodobitev okolice, ki obdaja fotografsko kamero. Lokacija, kjer je bila prostorska fotografija posneta, je torej imanentni del prostorske fotografije. Tudi zaradi posebne tehnike, s katero prostorska fotografija nastaja, zajet je torej prostor po vseh oseh, posamezniki niso ne morejo biti osrednji motiv, na končnem izdelku so lahko celo moteč element.

Tule gre pa za osnovno pomanjkanje razumevanja razlike med tehniko in zvrstjo. Prostorska fotografija je tehnika, vsebina je pa lahko ... no, praktično karkoli. Prostorska fotografija je lahko arhitekturna, lahko je ulična, lahko je reportažna, ...
Poanta je, da fotograf sam ve, v katero zvrst spada njegova fotografija. Če želi povsem tehnično arhitekturno fotografijo, potem bo že poskrbel, da na njej ne bo ljudi. Če pa so na fotografijo vključeni ljudje, potem pa verjetno niso brez razloga in gre za ulično, reportažno, ... fotografijo.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 23 nov 2011, 20:01 
Odsoten
vstopil v forum

Čisto na hitro si bom sposodil temo :mrgreen:
Ka se loh objavlja fotko, če je fotkana na kraju kjer pred vhodom piše "fotografiranje prepovedano" :mrgreen:?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 23 nov 2011, 23:11 
Odsoten
Predsednik FK e-foto
Uporabniški avatar

NoWii je napisal/-a:
Čisto na hitro si bom sposodil temo :mrgreen:
Ka se loh objavlja fotko, če je fotkana na kraju kjer pred vhodom piše "fotografiranje prepovedano" :mrgreen:?

Slika

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 23 nov 2011, 23:28 
Odsoten
napreduje v forumu

Kraj: Kransterdam
to tud mene zanima :D npr. da greš v en muzej kjer ne smeš fotkat, ampak ker je to 'nemogoče' -ne fotkati- seveda na skrivaj vse fotkaš... lahko te fotke objaviš na spletu? (recimo blog, fb...) te lahko kakorkoli ta muzej potem kaznuje, če ugotovi da si objavil njihove prostore?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 24 nov 2011, 08:35 
Odsoten
Predsednik FK e-foto
Uporabniški avatar

Verjetno je tako, kot pri DL glasbe. Milijoni dolvlečejo musko, potem se pa ena družba s stotnijo odvetnikov spravi na nekega reveža (po možnosti najstnika).
Domnevam pa, da bo pri nas za pregon zadosti že posedovanje (vsaka podobnost z zakonom v proceduri je povsem namerna).

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 24 nov 2011, 08:43 
Odsoten
Pristopni član

Kazenski pregon ni možen, saj ne obstaja kaznivo dejanje "kdor fotografira tam, kjer je z znakom ali napisom prepovedano, se kaznuje ..."

Možna je edino civilna tožba, kjer lahko muzej/galerija/whatever zahteva odstranitev in odškodnino. Ampak višino povzročene škode mora dokazati, kar pa bo bolj težko, če je bila fotka objavljena nekomercialno.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 24 nov 2011, 10:44 
Odsoten

To spada pod tisto 'neupravičeno snemanje' v kazenskem zakoniku po mojem.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 24 nov 2011, 11:29 
Odsoten
Pristopni član

Citiram:
(1) Kdor neupravičeno slikovno snema ali naredi slikovni posnetek drugega ali njegovih prostorov brez njegovega soglasja in pri tem občutno poseže v njegovo zasebnost ali kdor tako snemanje neposredno prenaša tretji osebi ali ji tak posnetek prikazuje ali kako drugače omogoči, da se z njim neposredno seznani, se kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do enega leta.

Ne vem no, v zasebnost Mona Lize po mojem mnenju ni možno poseči ... Tudi se mi ne zdi možno poseči v zasebnost nekega muzeja, ustanove, itd. Zasebnost je vendarle osebnostna pravica, vezana na človeka. Lahko bi te kvečjemu ovadil varnostnik / kustos / vodič, če bi se znašel na objavljeni fotki. Pa še tam bi bilo IMO zelo vprašljivo, ker KZ zahteva občuten poseg v zasebnost.

Za kaznivo dejanje bi po moje šlo le v primeru kakšnega tajnega objekta (vojska, obveščevalne službe, itd.), a v tem primeru bi imel opravka z izdajo uradne tajnosti, če bi objavil fotografije česa, kar je označeno kot takšno.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 17 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: