* *
Danes je 26 nov 2020, 07:25

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 11 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Trip: Tajska - Kambođa - Vietnam
OdgovorObjavljeno: 10 dec 2009, 16:05 
Odsoten
napreduje v forumu

Zdravo!

Januarja grem na omeneno potovanje, to je moje prvo tako potovanje na drugo celino. Trajalo bo 1 mesec.
Zanimajo me kakršnekoli izkušnje iz te regije, ter ker je to foto-forum tudi kakršnekoli izkušnje glede fotografije na takih potovanjih
Od opreme mislim seboj vzet aparat, 3 objektive, stativ in ostale frčkarije, ter eksterni disk za hranjenje fotk. Računalnika ne bom jemal, bom samo prenašal vsake toliko, upam da bom na poti srečal dosti računalnikov. Vse slikam v RAW, video ne snemam.
Torej, mnenja, izkušnje, izkušnje glede foto-opreme, problemi, ki ste jih imeli v podobnih okoliščinah, itd..

Vnaprej hvala za info!

8)

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Trip: Tajska - Kambođa - Vietnam
OdgovorObjavljeno: 10 dec 2009, 21:15 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah
Uporabniški avatar

Kraj: na relaciji med Dovjem, Ljubljano in Pekingom
je že kar nekaj let, da sem bil na podobni poti (Tajska+Laos+Kambodža+Tajska)...

ma, jest nisem imel nobenih problem s fotkanjem. Ljudje so sicer sramežljivi in ne znajo preveč angleško, ampak motivov je več kot dovolj. Internet cafejev je bilo ogromno povsod (Bangkok, Siam Reap, Phnom Penh). Prenosni disk je sicer zanimiva ideja, jest sem imel tudi prenosni disk, ampak "pravi" Image Tank, ki je deloval na baterije... Sicer pa, posnel sem za cirka 12Gb (Canon 20D) in disk je deloval odlično. Čeprav, na zadnjih potovanjih imam zraven za približno toliko CF kartic, tako da diska, ki je relativno občutljiv ne nosim več zraven. Pazi na električni priključek, na nekaterih mestih so bili samo "severno ameriški" priključki, drugje naši... vmesnik je dobra ideja.

Jest sem takrat potoval z 10-22, 28-135IS in 70-300IS. Večino fotk (80%) je bilo posnetih z 28-135IS. Obvezno imej zraven še kakšno rezervno baterijo, zaščitne UV filtre za objektive, UV filter. Dobro je vzeti še kako gobico/krpico za leče. Če ne boš vzel stativa, potem si nabavi kakšen močnejši mini stativ (pri sončnem vzhodu v Angkor Wat ti bo sicer stativ lahko kaj pomagal, vendar je toliko ljudi da ga imaš komaj kam za postavit), ki ti včasih lahko zelo prav pride.

Glede same poti pa... ne vem kako greš v Kambodžo in Tajsko, pa vendar. Tajsko vizo si naredi že v Sloveniji, lahko jo dobiš tudi na mejnih prehodih z Laosom in Malezijo, ter na letališčih in v pristaniščih. V Kambodži lahko Tajsko vizo dobiš le v Siem Reapu, na meji se je pa ne da. Na to bodi pozoren, ker kolegica je na poti okoli sveta obtičala v Poipetu in se je potem morala vrniti v Siam Reap in leteti... (vem zato, ker sem reševal "njeno" situacijo iz Slovenije na MZZ in tajski ambasadi). Če potuješ s Tajske, je prehod v Kambodžo malo neprijeten (menda nategujejo razni touti glede cen vize), pa "bus postaja" v Poipetu je čista informacijska štala, in če greš v Siam Reap zelo nategujejo in navijajo cene...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 10 dec 2009, 21:31 
Odsoten
Predsednik FK e-foto
Uporabniški avatar

Kraj: Kranj
Dežele na izi :wink: tako za potovat, kot za fotkat. Računalnikov bo vsepovsod dovolj, tako da ne bi smelo biti nobenih problemov za kakšno praznenje kartic/polnenje diska.
Ljudje se pustijo fotkat, Vietnamci so nasmejani, Tajci tudi dokler slutijo denar, Kmeri so malce bolj zadržani, pa tudi take boš srečaval, ob katerih ti bo nastajal cmok v grlu (ja, še vedno je ogromno vojnih invalidov in žrtev min). Za pokrajinske fotke vstajaj zgodaj :!: ker bo večina fotk narejenih po 10 bolj kot ne za delete.
Pripravi se na vlago - še posebej bodi pozoren na foto opremo, ko npr. zapustiš z AC močno ohlajeno sobo. Opremo daj v torbo in pusti čimbolj stran od klime.

Verjetno boš šel v Siem Reap - najemi motorista, ki bo vozil naokrog le tebe, ker boš le na ta način imal potreben čas za fotkanje. Začnita krepko pred sončnim vzhodom in si vzemita opoldanski premor, nadaljujta spet popoldan.

Imej $ in pazi, da bodo novejše serije in nepoškodovani, vsaj za začetek si preskrbi manjše bankovce (velja za plačevanje drobnih storitev v Kambodži in Vietnamu, na Tajskem brez problemov dvigaš denar na ATM).

Toliko na splošno, če je pa kaj konretnega pa kar povprašaj :wink:

Viš, če med pisanjem postov delaš še druge stvari, te pa Matty prehiti :wink: :D

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 10 dec 2009, 22:11 
Odsoten
Uporabniški avatar

ali obratno kot je ponavadi pri takih temah... :-P

glede denarja je moja izkušnja taka, da za gotovino dajejo tako na Tajskem, Kambodži kot v Laosu boljši tečaj za večje denominacije... Namreč, 50 USD v enem kosu, oz. 50 USD v treh bankovcih velikokrat za njih ni isto... Drugače so pa "novejši" bankovci, ki jih omenja Markopolo, tisti po letu 2000, sploh se pa izogibaj tistih, ki so bili tiskani pred 1999...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 10 dec 2009, 23:14 
Odsoten
napreduje v forumu

Hvala lepa za izčrpen info! Trip je še v pripravi, tko da se bo sigurno še našlo vprašanje!
Lp 8)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 11 dec 2009, 17:33 
Odsoten
napreduje v forumu
Uporabniški avatar

Kraj: Podgurje
Lahko samo eno offtopic vprašanje - zakaj je važna starost bankovcev?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 12 dec 2009, 14:14 
Odsoten
Predsednik FK e-foto
Uporabniški avatar

Svizec je napisal/-a:

Ker jih iz starih serij enostavno ne jemljejo. Prav tako ne jemljejo bankovcev, ki so kakorkoli poškodovani, obarvani, popisani, preveč umazani.... V Burmi ne moreš vnovčiti nobenih $ bankovcev s serijsko številko, ki se začne na CB......
In res je menjava bankovcev za 100 in 50$ boljša, kot za 20, 10.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 12 dec 2009, 22:24 
Odsoten
Uporabniški avatar

MarkoPolo je napisal/-a:
Svizec je napisal/-a:

Ker jih iz starih serij enostavno ne jemljejo. Prav tako ne jemljejo bankovcev, ki so kakorkoli poškodovani, obarvani, popisani, preveč umazani.... V Burmi ne moreš vnovčiti nobenih $ bankovcev s serijsko številko, ki se začne na CB......
In res je menjava bankovcev za 100 in 50$ boljša, kot za 20, 10.

Pravzaprav so resnejši "redesign" US dolarji doživeli šele leta 2004. Fora je predvsem v tem, ker je v nekaterih tretjih državah krožilo ogromno ponarejenih bankovcev, ki so bili tiskani pred letom 94 (dolar je bil vedno neka vzporedna valuta tako v južni ameriki, kot afriki in aziji). Potem so pa pač v nekaterih državah malo posplošili in naredili ta "interval zaupanja" še širši in apriori ne zaupajo US bankovcem tiskanim pred letom 99 oz. 2000...

Sicer pa... pri nas na srečo ni problemov :-) glavno, da bankovci niso ponarejeni, in načeloma lahko zamenjaš tudi pretrgane bankovce... Edino priporočilo ko potuješ je, da po možnosti ves "change", ki ga dobiš tam tudi zamenjaš... Npr. v Ekvadorju nisem več znal razlikovati na hitro med ponaredki in originali (predvsem za 1 dolar), in pač ko si dobil ponaredek, si ga pač pred izhodom iz Ekvadorja porabil... (in na Perujski meji so preprodajalci ZELO dobro vedeli kaj so originali in kaj ne).

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 14 dec 2009, 23:39 
Odsoten
napreduje v forumu

Ne vem, stojalo bi najraj svojga Manfrotto-ta vzel, sam je kr težek porajkl. Druga varianta, da bi si tle enga light nabavu, tretja pa kar dol...
Kaj mislte?
Sam ko se rabi stojalo, je dobr da je res kvalitetno, sploh s težkim objektivom..

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 dec 2009, 09:36 
Odsoten
Predsednik FK e-foto
Uporabniški avatar

http://www.e-fotografija.com/forum/viewtopic.php?f=9&t=24053

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 16 dec 2009, 13:06 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet

Izogibaj se deklic, ki hranijo golobe :wink: Ok, malo za šalo, malo za res ... slučajno sem naletel na zanimiv prizor sred Bangkoka, ko je neko dekle metalo koruzo, drobtine, zrno, karkol že golobom in so jo obletavali da je bilo veselje. In ko me je opazila, da navdušeno fotkam vse kar leze in gre, mi je pomahala. Itak, da sem stisnil par škljocev, nakar je pristopila k meni in mi v dlan nasula nekaj teh drobtinic, da jih tudi sam vržem tem ptičem. No, po dveh poskusih, je zahtevala denar za hrano, ker sem jo zmetal tem zverinicam. In to ne malo, pač pa kar precejšnjo vsoto (ko si tam dol, se ti 10€ kaj kmalu zdi zelo veliko, ker lahko za ta denar že obredeš pol mesta in se parkrat pošteno naješ zraven pa še kak šejk dobiš za povrhu). No, in ker se s tem nisem strinjal, so me naenkrat obstopili njeni sorodniki ... potem se je pričelo pregovarjanje #-o In od takrat golobov ne fotkam več 8)

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 11 prispevkov ] 

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: