* *
Danes je 22 sep 2019, 01:14

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 6 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Terminologija / poiščimo pravilne izraze
OdgovorObjavljeno: 31 mar 2005, 15:55 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet

Mislim, da lahko ustrezna uporaba términov veliko prispeva k spoznavanju vsebine in sporazumevanju o njej.
Na primer izraz zoom se marsikdaj napačno uporablja v besedni zvezi: "Koliko zooma ima?" (nek objektiv ali fotoaparat).
Pa tistega, ki sprašuje, ne zanima, kolikšno je razmerje med najkrajšo in najdaljšo goriščno razdaljo, ampak kako ozek kot pokriva objektiv pri najdaljši goriščni razdalji.
Na tako vprašanje pa seveda lahko dobi zelo različne odgovore in nesporazum je tu. Verjetno bi bilo primernejše vprašanje: "Koliko približa?" (objektiv ali fotoaparat). In odgovor bi lahko podal razmerje med najdaljšo goriščno razdaljo in goriščno razdaljo, ki daje normalno perspektivo (diagonala približno 45°).

Saj imamo to:
http://www.e-fotografija.com/artman/publish/article_129.shtml

Ampak, mogoče je ta slovarček nekoliko skop, pa bi potreboval nekaj dopolnitev, popravkov in razširitev.

Temo sem odprl, ker se marsikje na forumu pojavljajo pripombe, ki so povezane s to problematiko, kolikor vem, pa se še nismo zares razpisali.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 31 mar 2005, 18:38 
Odsoten
Padel v boju
Uporabniški avatar

Kraj: Kamnik
Tipalo se tudi meni zdi povsem neposrečen & neprimeren izraz (je tudi Remi povedal kaj je tipalo).
Senzor je sicer tujka, ampak dobro udomačena.
Boljšega izraza se vsaj v tem trenutku ne spomnim.
(Glede na to, da skenerje imenujejo optični čitalec ali optični čitalnik, zdaj samo manjka, da bo iz senzorja nastal "slikovni zajemalnik" ali "slikovni čitalnik" :roll: )

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 31 mar 2005, 18:40 
Odsoten
astrofizik
Uporabniški avatar

Kraj: pri Kopru, med kakiji
jaz pravim tako... ce bi ze obstajal uveljavljen slovenski izraz oziroma bi se pojavil preden se tujka udomaci, pol ok, pol absolutno slovenscina.
ampak ce je tujka ze v splosni rabi, naj se uporablja se naprej.

nocemo dobit kaksne fotografske "zgoscenke"

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 31 mar 2005, 18:41 
Odsoten
Padel v boju
Uporabniški avatar

Kraj: Kamnik
sej tlačenka je še hujš :lol:

verjetno pa vsi poznate hrvaški novorek... v stilu "međunožno guralo", pa "zrakomlat" in "okolokućni domobran" :rofl2:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 02 nov 2006, 08:52 
Odsoten
urednik e-Fotografija.hr

Kraj: Zagreb
Je. Jezični čistunci izmišljaju svagdje izraze koji nemaju puno veze s uobičajenim i udomaćenim izrazima. Zato više volim koristiti izraz senzor od osjetnik (koji bi više odgovarao tipalu). A izrazi poput "međučipka način" (interlace mode), "čigrasto velepamtilo" (hard disk), "nastolno klizalo" (mouse) su totalni nonsens osim kao ironija.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 16 feb 2007, 17:47 
Odsoten
vstopil v forum

Remi je rekel:
"jaz pravim tako... ce bi ze obstajal uveljavljen slovenski izraz oziroma bi se pojavil preden se tujka udomaci, pol ok, pol absolutno slovenscina.
ampak ce je tujka ze v splosni rabi, naj se uporablja se naprej."

S tem se delno strinjam, vendar bi po mojem moral obstajati organ (ali delovna skupina), ki bi vse te zadeve prevajal. Nihče tega ne bo delal zastonj, potem bo pa še poslušal kakšen bebo je, ker je rekel, da je stvar zgoščenka.
O njem si bodo potem zmišljevali še razne neumnosti, ki jih navsezadnje ljudje ne bodo ločevali od realnega stanja (kot primer: okolokučni domobran - parodija na čistunstvo lektorjev in ne realnost).

Bine je rekel:
"sej tlačenka je še hujš"
Meni je pa bolj všeč (čeprav je jokerjeva), ker ima možnost nadgraditve v natlačenko. :)

Ne vem pa zakaj se večina tako brani slovenščine. Čudi me, ker je kot jezik, v katerem lahko svoje misli in namene najbolje upovedujemo in se v njem najlažje izražamo (če je naš materni), totalno zapostavljen in če se zavzemaš za njegovo večjo veljavo, takoj postaneš purist, čistun ipd.

Lep pozdrav

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 6 prispevkov ] 

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: