* *
Danes je 15 dec 2019, 17:51

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 40 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Fotografiranje državnih spomenikov
OdgovorObjavljeno: 07 dec 2009, 15:18 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet
Uporabniški avatar

Imam eno vprašanje oz. problem, na katerega sem trčil zadnjič.

Bil sem v Kostanjevici na Krki in v kostanjeviškem samostanu, kjer sem želel narediti samo nekaj ČB študij arkad, jutranja megla je bila ravno prava za to. Nič drugega. A so me ustavili najprej z vprašanjem, ali bom to prodajal. Pa sem rekel, da bom, če se bo dalo, ampak ne kot samostan, pač pa kot fine art fotke arkad.

Zadeva se je končala z razlago, da gre za državni spomenik in da to pa ne gre kar tako, da bi fotografiral brez dovoljenja ali bognedaj celo kaj objavil brez njihovega dovoljenja. In tako, da sem dobil njihove podatke z navodilom, da naj pošljem pisno prošnjo za fotografiranje z razlago, kaj bi rad delal in za kakšen namen. Nato pa bodo blagovoljili odločiti, ali se me bodo usmilili. Tega potem (doslej še) nisem storil.

Se mar nekaj podobnega obeta tudi za Blejski otok? Če veljajo ista pravila, bi moralo. Kakšne igrice se zdaj grejo, če želim fotografirati zunanjost državnega spomenika, katerega vzdrževanje financiram kot davkoplačevalec?

Je tukaj kakšen pravnik, da mi pojasni to zadevo? Hvala.

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Fotografiranje državnih spomenikov
OdgovorObjavljeno: 07 dec 2009, 15:40 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah

mogoče ti bo pa kar Lander odgovoril :?:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 dec 2009, 15:42 
Odsoten
Uporabniški avatar

Tudi nanj čakam.

Ok, ne rečem, da vljudno vprašaš, jaz bi pa tukaj naredil nekaj fotk. Ampak dogodek me je res presenetil, ker še nisem imel podobnih problemov. Full so delali halo iz tega, da bi fotografiral brez pisnega dovoljenja in nato brez pisnega dovoljenja še celo kaj objavil, v kakršnikoli obliki ali bognedaj za denar.

Sorry, sem se samo pobral ven....

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 dec 2009, 16:16 
Odsoten
Predsednik FK e-foto
Uporabniški avatar

Kraj: Kranj
Iz prakse: za Postojnsko jamo sicer ne vem, če je državni spomenik, a je fotkanje prepovedano. Mi (klub e-Fotografija) smo morali pridobiti dovoljenje (če se prav spomnim je bilo Ministrsvo za okolje), da smo lahko fotkali in še to povsem nekomercialno, še več - fotke niso smele biti javno objavljene (razen za potrebo razstave).

Jah, včasih nisi smel fotkat mostov in hidroelektrarn :roll: sedaj pa ne samostanov in jam :roll: :roll:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 dec 2009, 16:29 
Odsoten
Uporabniški avatar

Po tej isti logiki lahko zajebavajo čisto vsakogar, ki od zunaj fotografira Blejski otok ali Predjamski grad. Pa se to ne dogaja. Čemu ne?

Zanima me, na kakšni pravni podlagi temeljijo ta dvojna/dvoumna merila za državne spomenike, ker se mi zdi, da na nikakršni ali pa takšni, ki je protiustavna.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 dec 2009, 17:00 
Odsoten
Uporabniški avatar

Sem že našel. 44. člen. Tipično nerazdelano balkansko pravno skrpucalo, ki po avtomatizmu in največji možni interpretirani širini velja tudi za vse državne spomenike. Pazite se torej vsi tisti, ki predrzno brez pisnega dovoljenja lastnika (države) fotografirate in tržite fotografije Blejskega otoka, Predjamskega gradu etc.

Citiram:
44. člen

(prepoved uporabe podobe in imena spomenika brez soglasja lastnika)

Nihče ne sme uporabljati podobe in imena spomenika brez soglasja lastnika spomenika. Lastnik lahko s soglasjem določi tudi višino nadomestila za uporabo.

http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp? ... evilka=485

Zdaj se mora najti samo še en nadobudni državni uradnik, da gre pogledat fotke na stock agencije in prijave zaradi kršenja zakona bodo padale kot po tekočem traku. :lol: #-o

Zadnjič spremenil ninstints, dne 07 dec 2009, 17:35, skupaj popravljeno 2 krat.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 dec 2009, 17:18 
Odsoten
Uporabniški avatar

MarkoPolo je napisal/-a:
Iz prakse: za Postojnsko jamo sicer ne vem, če je državni spomenik, a je fotkanje prepovedano. Mi (klub e-Fotografija) smo morali pridobiti dovoljenje (če se prav spomnim je bilo Ministrsvo za okolje), da smo lahko fotkali in še to povsem nekomercialno, še več - fotke niso smele biti javno objavljene (razen za potrebo razstave).

Jah, včasih nisi smel fotkat mostov in hidroelektrarn :roll: sedaj pa ne samostanov in jam :roll: :roll:

Reductio ad absurdum. Meni se zdi, da je tudi Soča (vsaj njena korita zagotovo) razglašena za državni naravni spomenik. :mrgreen:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 dec 2009, 17:41 
Odsoten

ninstints je napisal/-a:
Sem že našel. 44. člen. Tipično nerazdelano balkansko pravno skrpucalo, ki po avtomatizmu in največji možni interpretirani širini velja tudi za vse državne spomenike. Pazite se torej vsi tisti, ki predrzno brez pisnega dovoljenja lastnika (države) fotografirate in tržite fotografije Blejskega otoka, Predjamskega gradu etc.

Citiram:
44. člen

(prepoved uporabe podobe in imena spomenika brez soglasja lastnika)

Nihče ne sme uporabljati podobe in imena spomenika brez soglasja lastnika spomenika. Lastnik lahko s soglasjem določi tudi višino nadomestila za uporabo.

http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp? ... evilka=485

Zdaj se mora najti samo še en nadobudni državni uradnik, da gre pogledat fotke na stock agencije in prijave zaradi kršenja zakona bodo padale kot po tekočem traku. :lol: #-o

Tale 44. člen je napisan v tipični maniri načela "kar je dovoljeno, ni prepovedano" namesto "kar ni prepovedano, je dovoljeno".
Potem se pa namesti znak za "prepovedano fotografiranje".
Najprej pa tožit Google :twisted:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 dec 2009, 17:43 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Mežica
Prav za prav je cela Slovenija s svojimi zakoni vred en ... spomenik. :cross:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 dec 2009, 17:48 
Odsoten
Uporabniški avatar

Tole je ideja za krasen članek. Mislim, da ga bom kar napisal za Delo. Takšnih birokratskih cukrčkov, ki se jih da priterati do bizarnih absurdov, ponavadi ne spuščam iz rok.

Narod se bo krohotal, ko bo prebral, da s fotografiranjem in objavo Blejskega otoka krši zakon. :lol:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 dec 2009, 17:51 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Mežica
ninstints je napisal/-a:

Narod se bo krohotal, ko bo prebral, da s fotografiranjem in objavo Blejskega otoka krši zakon. :lol:

Pa saj Blejski otok ni v lasti države. :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 dec 2009, 17:52 
Odsoten
Uporabniški avatar

Je, kolikor vem, ga niso vrnili RKC. Otok je že vedno državni, stavbe na njem pa so vrnili RKC.
http://www.rtvslo.si/slovenija/blejski- ... fiji/93499
http://www.rtvslo.si/kultura/drugo/spor ... ren/158554

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 dec 2009, 18:05 
Odsoten

Ja, ravno spomenik državnega pomena ali nekaj takega je bil pravni razlog, zakaj otoka niso vrnili v naravi...

LP

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 dec 2009, 18:10 
Odsoten

Citiram:
2. člen

(javna korist varstva dediščine)

(1) Varstvo dediščine je v javno korist. Javna korist varstva dediščine se določa v skladu s kulturnim, vzgojnim, razvojnim, simbolnim in identifikacijskim pomenom dediščine za državo, pokrajine in občine.

(2) Javna korist varstva dediščine obsega:

– identificiranje dediščine, njenih vrednot in vrednosti, njeno dokumentiranje, preučevanje in interpretiranje,

– ohranitev dediščine in preprečevanje škodljivih vplivov nanjo,

omogočanje dostopa do dediščine ali do informacij o njej vsakomur, še posebej mladim, starejšim in invalidom,

predstavljanje dediščine javnosti in razvijanje zavesti o njenih vrednotah,

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 dec 2009, 19:45 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Maribor
ninstints je napisal/-a:
Imam eno vprašanje oz. problem, na katerega sem trčil zadnjič.

Bil sem v Kostanjevici na Krki in v kostanjeviškem samostanu, kjer sem želel narediti samo nekaj ČB študij arkad, jutranja megla je bila ravno prava za to. Nič drugega. A so me ustavili najprej z vprašanjem, ali bom to prodajal. Pa sem rekel, da bom, če se bo dalo, ampak ne kot samostan, pač pa kot fine art fotke arkad.

Zadeva se je končala z razlago, da gre za državni spomenik in da to pa ne gre kar tako, da bi fotografiral brez dovoljenja ali bognedaj celo kaj objavil brez njihovega dovoljenja. In tako, da sem dobil njihove podatke z navodilom, da naj pošljem pisno prošnjo za fotografiranje z razlago, kaj bi rad delal in za kakšen namen. Nato pa bodo blagovoljili odločiti, ali se me bodo usmilili. Tega potem (doslej še) nisem storil.

Se mar nekaj podobnega obeta tudi za Blejski otok? Če veljajo ista pravila, bi moralo. Kakšne igrice se zdaj grejo, če želim fotografirati zunanjost državnega spomenika, katerega vzdrževanje financiram kot davkoplačevalec?

Je tukaj kakšen pravnik, da mi pojasni to zadevo? Hvala.

Najbolj preprosto bi bilo, da bi odgovoril, da slikas za lastno uporabo - za dušo.
Če nimaš ravno velikega aparat in pa belega objektiva gor našraufanega ti pnavadi dajo mir.

Če imaš beli objektiv si pa v riti. Non stop te nekaj nekdo gnjavi. Pa od tebe pričakuje da mu boš kar eno lopato denarja v žep zašauflal...

m.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 40 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 17 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: