* *
Danes je 08 dec 2019, 16:13

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 52 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Volovja reber
OdgovorObjavljeno: 05 mar 2007, 16:46 
Odsoten
vstopil v forum

Hoj!

Po tezi tole ni ravno za na smeticse ampak, ker smo na foto forumu naj bo tu. Marsal, prosim za razumevanje.

Ze danes tezko naredis fotografijo v naravi, da ni na njej kaksnega daljnovoda. Obeta se se slabse - veternice!

Namesto, da bi se varcevalo z energijo, lovijo megavate na cudne nacine.
Unicena je Sava od Zidanega Mostu naprej, sedaj so na vrsti pokrajine na robu Krasa.

Ce vam ni vseeno se prdruzite nasprotnikom posegov v okolje

http://vetrnice.mladina.si/

lp cox

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 05 mar 2007, 17:00 
Odsoten
pro

Kraj: Malo tu, malo tam
Aha in cisto eno tako malce mimo vprasanje... hidroelektrarne bi zaprl (da pac Sava ne bo unicena), vetrnice bi prepovedal, JEK bi bilo tudi najbolje cimprej razgraditi, se pravi nam ostane hmm... TES!!! To! Se eno naredimo pa bo... samo da je cim dlje od mene, ker jaz sem pri zelenih. Ce pa po sosednji dolini smrdi pa ze ni vec moj problem :?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 05 mar 2007, 17:28 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah

po navedbah v zadnji mladini, naj bi te vetrnice, če bodo jih postavili,
dale bore malo elektrike, kar je eden izmed važnejših razlogov, zakaj jih nebi postavili, torej velik poseg pa mali efekt,
in če je to res, potem tudi jaz nisem za to da jih postavijo

laik press :dontknow:

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Volovja reber
OdgovorObjavljeno: 05 mar 2007, 18:26 
Odsoten
vstopil v forum

cox je napisal/-a:
Hoj!

Po tezi tole ni ravno za na smeticse ampak, ker smo na foto forumu naj bo tu. Marsal, prosim za razumevanje.

Ze danes tezko naredis fotografijo v naravi, da ni na njej kaksnega daljnovoda. Obeta se se slabse - veternice!

Namesto, da bi se varcevalo z energijo, lovijo megavate na cudne nacine.
Unicena je Sava od Zidanega Mostu naprej, sedaj so na vrsti pokrajine na robu Krasa.

Ce vam ni vseeno se prdruzite nasprotnikom posegov v okolje

http://vetrnice.mladina.si/

lp cox

Vzemimo takole: nekaj časa je bilo zelo moderno na široko razglabljati, kako vetrnice pobijajo ptice, ki se nič hudega sluteč zaletavajo vanje. Poskusi odgovoriti in podkrepiti s številkami:
1.) koliko ptic na leto pogine zaradi enega kilovata električne energije, pridobljene iz vetrne elektrarne;
2.) koliko ptic na leto pogine/se zastrupi zaradi enega kilovata električne energije, pridobljene iz termoelektrarne (ki, tega ne smemo pozabiti, proizvaja električno energijo iz nizkokakovostnega premoga z izkoristkom okrog 30 %);
3.) kaj zgleda lepše: to http://www.windpower.org/en/tour/env/index.htm ali to http://www.te-sostanj.si/default.asp?id=6 ?
4.) daj čistejšo/boljšo/lepšo alternativo.

Brez zamere, svet gre naprej in poraba energije je vse večja, čeprav bi se na nekaterih področjih dalo narediti marsikaj za njeno zmanjšanje. Skratka, ko si že načel debato glede varčevanja z energijo, bi bilo lepo, da poveš, kako si se sam tega lotil.

Mit: vsi obnovljivi viri energije imajo to slabost, da potrebuješ veliko površino za relativno majhno količino proizvedene energije. Žal. A pomisli tudi na premogovnike in kupe premoga okrog termoelektrarn ter produkt - onesnažen zrak - sicer se enkrat zapelji skozi Šoštanj, skupaj s fotografsko opremo. Jezera z vodo s pH 12 so zelo lepe barve.

LP

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 05 mar 2007, 18:33 
Odsoten
vstopil v forum

ogabe je napisal/-a:
Aha in cisto eno tako malce mimo vprasanje... hidroelektrarne bi zaprl (da pac Sava ne bo unicena), vetrnice bi prepovedal, JEK bi bilo tudi najbolje cimprej razgraditi, se pravi nam ostane hmm... TES!!! To! Se eno naredimo pa bo... samo da je cim dlje od mene, ker jaz sem pri zelenih. Ce pa po sosednji dolini smrdi pa ze ni vec moj problem :?

HE in JE so proti vetrnim elektrarnam stalen vir energije, na Volovji rebri (slučajno je tole cca. 20 minut s kolesom od mojega doma) pa ponavadi piha premalo ali pa preveč. In v tem primeru še vedno rabiš HE, JE ali pa TE, da nadomesti pomanjkanje, ko bodo vetrnice stale ...

So boljše alternative, predvsem varčevanje z energijo (subvencije za kolektorje, toplotne črpalke, obvezna uporaba okolju prijaznih načinov ogrevanja v javnih ustanovah, uporaba varčnih žarnih, ipd ...)

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 05 mar 2007, 18:55 
Odsoten
vstopil v forum

Hoj!

Res je posteno, da zacnem pri sebi. Zivim v "bunkerju", ki ga je vec od polovice pod zemljo. Izolacija 20 cm +. Okna, slabsa U=0,95 vecje <0,5.
Stroski ogrevanja 10 eur/mesec (18..19°C) Klime ne potebujem, ker je na "strehi" trava.
Vozim se z biciklom.

Energijo potrebujemo, vendar ne najzlahtnejse, elektricne, za susenje mokrih gat! Vsaka vrvica s perilom je mala veterna elektrarna. Koliko ljudi ne susi vec na "starinski "nacin?

Potrebujes avto z 50 kW ali mora biti 200?

Prevec je stvari, ki niso nujno potrebne, pa veliko trosijo. kWh na kWh in privarcujemo za manjso elektrarno.

Zavedam se, da noben nacin pridobivanja elektrike ne gre brez skode.
Najslabse je s termo elektrarnami na premog.

Kot je ze omenjeno, je treba gledati na izkoristek vira. V nasih krajih zal ni stalnih vetrov, ki bi opravicevali taksno investicijo. Ce bi bili, bi ljudje v preteklosti to ze izkoriscali. Kot mi je znano, so le solinarji poganjali crpalke na veter.

Za ptice se jaz ne bojim mi je pa zal za okolje, ki ga taksen poseg rzvrednoti (ceste, daljnovod, veternice)

Ljudje smo si zelo razlicni in vsak gleda stvari z drugacnimi ocmi. Sem pa preprican, da ne gremo v pravo smer.

lp cox

Zadnjič spremenil cox, dne 05 mar 2007, 19:03, skupaj popravljeno 1 krat.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 05 mar 2007, 19:02 
Odsoten
pro

Kraj: Malo tu, malo tam
Whitewater ne bo cisto drzalo ;) JE je res stalen vir (razen med remonti, ki so vcasih "malce" daljsi, ampak ok, vsako stvar je treba vzdrzevati). HE pa vsaj pri nas niso stalen vir. Mislim, ok lahko se motim pa mislim, da se ne, da so vse pri nas zgolj pretocne... to pomeni, da so hudicevo odvisne od trenutne kolicine vode. Predvsem po letosnji, s snegom "bogati", zimi bodo proti koncu poletja krepko nestalen vir.
Glede varcevanja se strinjam, ceprav domace zarnice niso ravno najvecji porabniki in najbolj primerni nacini za varcevanje. Tudi sam mislim, da tistih 20 ali 30 vetrnic ni pretirano potrebnih, ampak bolj kot to, mi gredo na jetra zeleni, ki so zeleni samo ko jim pase. Naj povedo kaj bi bilo potem boljse. Ugasanje luci na skretu? Super, samo malo malo bo. Se kaksen predlog?

PS: Samo za info... osebno sem bolj za se eno JE kot pa za vetrnice. Ampak v nasprotju z zelenimi, ki so proti vetrnicam zgolj zato, ker bodo pred njihovim nosom, je meni vseeno ce JE postavijo na polju pri Kranju... samo malo bolj zahodno naj jo pomaknejo, da bom se vedno imel prost izhod na polje, ko bom sel laufat :)

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 05 mar 2007, 19:10 
Odsoten

Slovenija ima vsaj 3 dobre lokacije za nove JE:
- ena nekje med Sezano in Trstom
- druga nekje okorg Sentilja
- tretja pa nekje v blizini piranskega zaliva

Pa se dobre medsosedske odnose lahko na tak nacin gradimo :lol:

LP

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 05 mar 2007, 19:12 
Odsoten

Kraj: Ignore mode: Kajtimar
Še ena kost za glodat. Nisem tako lačen danes, tako da dodam samo mičkino. Sem proti vetrnicam, ker bodo samo za šminko. Prav zelo koristne ne bodo. Sem pa za novo JE in to čim prej. Če nam CCCP zapre pipico za plin, USA pa podjarmi cel Arabski polotok in nafto pelej samo k njim domov, se bomo lahko greli vsaj na elektriko.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 05 mar 2007, 19:14 
med tem pa hrvati že lepo postavljajo vetrnice po otokih (no, vsaj za pag vem da so) brez kakršne koli hude volje..
http://www.adriawindpower.hr/
drgač se mi res fajn zdi tista rešitev, ko imajo vetrnice bolj na odprtem morju postavljenje, samo najbrž mora biti tuid kofiguracija teran prav itd, pa tam nikogar ne moti preveč, hehe.
efekt tah naših vetrnic bo pa res bl majhen, bo pa za kakšno vas ali manjše mesto najbrž dovolj. kaj pa vem..
jst sem za plin drgač, vsaj kar se tiče ogrevanja ipd, pa tudi na avtih ne bi škodilo, če bi se jih več odločalo za to. ok, sej lahko vsi bicikle gonimo ipd, samo vemo, da nismo idealni..

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 05 mar 2007, 19:31 
Odsoten
vstopil v forum

Citiram:
med tem pa hrvati že lepo postavljajo vetrnice po otokih (no, vsaj za pag vem da so) brez kakršne koli hude volje..

ne mešaj ti golobučnih hrvaških otokov z vsaj malo zelenega slovenskega krasa... In senjske burje s tržaško burjo.. :wink:

bolj kot mešetarjenje okoli radioaktivnih odplak in drugega bloka NEK naj raje razmislijo kako kaj z izobraževanjem tamladih pri varčevanju z energijo.. Z energijo je kot z evri. Evro na evro, MarkIII :lol:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 05 mar 2007, 19:31 
Odsoten

Resitev je v manjsih, decentraliziranih zadevah...

Recimo par m2 soncnih celic/kolektorjev na vsako hiso, pa se bo hitro poraba elektrike iz velikih elektrarn obcutno zmanjsala... Dokler se bo pa postavljalo neka velika, centralizirana polja, je pa vse skupaj lari fari...

LP

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 05 mar 2007, 19:43 
Odsoten
vstopil v forum

ogabe je napisal/-a:
HE pa vsaj pri nas niso stalen vir. Mislim, ok lahko se motim pa mislim, da se ne, da so vse pri nas zgolj pretocne...

Vse ne, večina pa, nekaj Soških je pod jezom ... Tukaj ti dam sicer prav, so pa tudi pretočne HE še vedno bolj stalen vir od vetrnih elektrarn.

Vetrne elektrarne se lahko postavijo ob avtocesti, kjer je pokrajina že "razvrednotena". Predelov ob avtocesti, ki bi bilo bolj primerni za VE, je precej. Volovja reber je bila izvzeta iz Nature 2000 samo zato, da bi lahko gradili ... :roll:

Žarnice so bile le ena stvar iz mojih predlogov ... Drugi, ki sem jih predlagal, so precej bolj učinkoviti.

Drugače pa je močno vprašljiva tudi ekološka učinkovitost VE. Da bi zaslužili za subvencije za vetrne elektrarne (ki se močno subvencionirajo), mora gospodarstvo nekaj proizvesti, za to pa spet porabi energijo. Točnih izračunov nimam, sem pa nekje prebral, da je lahko te energije več, kot jo VE proizvede.

Drugače pa je cox tudi lepo napisal, vsak naj začne pri sebi ... Jaz sem in bom, zato si pa tudi jemljem pravico, da kritiziram neumnosti, ki jih delajo drugi. Če pomislim na zasebne interese, ki jih imajo lastniki zemljišč na območju, pa mi gre sploh na bruh....

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 05 mar 2007, 19:47 
Odsoten
Marsal

Kraj: Ljubljana
whitewater je napisal/-a:
[Drugače pa je cox tudi lepo napisal, vsak naj začne pri sebi ... Jaz sem in bom, zato si pa tudi jemljem pravico, da kritiziram neumnosti, ki jih delajo drugi. Če pomislim na zasebne interese, ki jih imajo lastniki zemljišč na območju, pa mi gre sploh na bruh....

Zakaj pa bi moral šparat? Šparanje pomeni nazadovanje. Več trošiš, več proizvajaš, več maš.

Pa začnite šparat na tem, da digitalcev več ne kupujete. Firme bodo manj proizvajale, manj kurile energije, manj boste vi filali baterije, manj delali z računalniki itd. itd.

Dajte no, tehnika gre dalje. Rabimo več. Za to, pa so potrebne žrtve. Pa če je to nek del pokrajine pa nekaj ptičev...

Kaj čmo, svet gre dalje. In najbrž res k samouničenju. A bistvo je da imamo trenutno več.

Matjaž

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 05 mar 2007, 19:48 
Odsoten
Vreden zaupanja
Uporabniški avatar

Kraj: Republic of Passivia-Aggressivia
Par nukleark več, pa je. Saj bi rekel, da mi jo lahko pred vrata postavijo, ampak tu res nimamo prostora za kaj takega :lol:

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 52 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 22 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: