* *
Danes je 08 jul 2020, 08:23

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 53 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 11 mar 2007, 00:01 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah

Kraj: Ignore mode: Kajtimar
Saj ne moreš kontrolirat, ker toplarna zaračuna dostavljeno "toploto" do bloka, števcev pa ni. Če imaš zaprt radiator plačaš enako, kot tisti, ki ga ima odprtega do fula in še odprta okna, ker mu je prevroče. Se ne splača šparat, ker špraš-ne špraša plačaš enako :eyepoping: Sam ima etažno ogrevanje na plin, tako da plačam po števcu. Letošnjo zimo bore malo. :lol:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 11 mar 2007, 07:42 
Odsoten

Tudi za ogrevanje posameznih stanovanj preko toplarne se da svoje stevce imet. O tem sem bral kako leto nazaj, ko so se hvalili, kako privarcevat 30% pri ogrevanju... ;)

LP

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 11 mar 2007, 10:38 
Odsoten

Kraj: Ignore mode: Kajtimar
Ma to je tako, kot če bi vsak lastnik avtomobila plačeval bencin po kubikaži. Voziš ali ne, plačač toliko in toliko. Kaj če ti potem števec?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 11 mar 2007, 11:58 
kakšna kubikaža, števec ti pač računa porabljeno vodo za ogrevanje, tako kot maš pr vodi ipd, vsaj jst tako razumem to.
sicer ne poznem tega tolk, amapk očitno imajo ponekod možnost tudi za to, to mi je gugel vrgel (prvi zadetek)
http://www.gv-center.si/sporocilo_o_spremembi.htm
nekaj takšnega se morm v novem stanovanju omislit, ker zmeraj do zdej, ko sem po tek stanovanjih bil, je blo tako, da sem skoraj celo leto zaprte radiatorje imel (višje etaže), kr folk tolk s te ogrevanjem pretirava, plačeval pa nemsto njih ipd. da ne bi o tem, kako si je model potegnil kabel iz hodnika, kjer je imel v garsonjeri priključeno 3x več, kar bi smel itd..
tukaj je še malo bolj razloženo o teh števcih
http://gcs.gi-zrmk.si/vpr5.htm
http://www.gi-zrmk.si/oddelki/energija/vogelna.htm
hm, očitno res ni tolk simpl, zarat vseh dejavnikov itd. no, vsaj začetek je..

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 11 mar 2007, 13:17 
Odsoten

izo300d je napisal/-a:
zalb je napisal/-a:
mater, sej je tričetrt slovenije nacionalni park, pa natura 2000 in ne vem kaj še vse, da je ne moreš nič v teh območjih nardit (tudi za ekologijo, če smo že pr tem), po drugi strani pa se marsikje tu blagor naš tako slabo in pa nepravilnio vzdržuje, da sploh vrjet ne moreš.
glavno je, da imamo janezi papirje..

s tem se ne strinjam, teh zaščitenih predelov v sloveniji je veliko premalo,
intenzivno kmetijstvo, idustrializacija, onesnažena pitna voda
pač terjajo svojo davek...........kako se to to našim zanamcem
razložilo, zakaj je tako veliko uničenega ne vem......

kar se pa zadeva veternic na volovji rebri,
pa sem odločno proti, tudi zaradi argumentov, ki so navedeni v zadnjih dvem mladinah, kot tudi zapiska enega izmed predhodnikov v tem treadu, ki govori o razvetljenih tuših, meracotorjih in drugih nepotrebnih
pritiklinah našega materialistično naravnanega bivanja,
če bi šparali pri teh zadevah, potem ne bi rabli nove elektrike, še ostalo bi jo....
mit

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 11 mar 2007, 13:35 
mit, problem je, ker je vse na papriju, praksa pa je malo drugačna. seveda je fajn, da se zaščiti območje, ki so ogrožena ali pa tam, kjer je res nedotaknjena narav ipd, vendar potem treba za to tudi pravilno skrbet, prvatako pa tudi ljudi, ki po takšnih predelih živijo (kolk vem, imajo na bohinju dost problemov s tem ipd). zaščitenega ni malo ali pa je v pripravi
http://www.natura2000.gov.si/obmocja/karta_psci.pdf
in pa jasno dvignit zavest tudi na kao ne-ogroženih območjih, tu bi se morali še trikrat bolj zavzemat, ne samo da se neke cone na zemljevidu rišejo. ja, kmetijstvo je orenk problem, sploh na kraških predelih, kjer itak vse steka kam, hehe. sej najbrž poznaš v bk, recimo cesto v stari trg ipd, kjer je veliko divljig odlahališč, kljub vsem tablam ipd in to recimo tik nad črpalki v dobličah. je pač bolj enksotavno tisto prkolico strest v grapo, kot pa se odpelat par km na deponijo. pa ni recimo v lj nič drugače, oz. trikrat slabše. samo malo se je treba ob savi z biciklom zapeljat, jao..
ok, zdej sem pa res ot. čeprav se vse vrača na tist hrib z vetrnicami..

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Volovja reber
OdgovorObjavljeno: 06 dec 2019, 09:21 
Odsoten
Pristopni član

Pri toplotni črpalki je začetna investicija nekoliko višja, tam od cca. 9000€ naprej, se ti pa vse to sčasoma povrne zaradi občutno manjših letnih stroškov za ogrevanje: https://www.mojmojster.net/cene/toplotne_crpalke

Na vrh

Naslov prispevka: Re:
OdgovorObjavljeno: 30 dec 2019, 13:21 
Odsoten
Pristopni član

whitewater je napisal/-a:
Še tole, pa se umikam ...
thefly202005 je napisal/-a:
Iz tvojih postov sem domneval, da to pričakuješ ti. In ja, elektrarno na nafto je smotrno postaviti predvsem iz ekološkega stališča, pa tudi iz strateškega, saj vemo, da ima Slovenija skrite zaloge :lol:

Aha, ista nafta (kurilno olje) pa je za ogrevanje primerna :roll: , čeprav se je porabi več in gre za slabši izkoristek?
Tudi tega ne pozabi, da toplotne črpalke sicer res za pogon rabijo samo delež energije, potrebne za ogrevanje, vendar:
1. toplotni vir, ki ga izkoriščajo za delovanje, je lahko kočljiva zadeva (npr. neprimerno izkoriščanje podtalnice ali pa površinske vode -> vpliv na življenje v vodi)
2. včasih se TČ uporabljajo tudi za hlajenje poleti (pa še vse klime so TČ), ljudje pa smo razvajeni in si to, če imamo možnost, prižgemo, s tem pa okolico sredi največje vročine še bolj segrevamo (če je vir površinska voda, pomisli na ribe, alge, količino raztopljenega kisika v vodi, temperaturo vode -> tudi to je narava, ne samo Natura 2000).
3. če je vir toplote zrak, lahko pozabiš na 1/3 vložene energije (poglej kaj piše na prospektu pri opombah)

Voda, voda, voda, ... Velike javne porabnike, pri katerih se lahko največ prihrani, in se lahko predpiše način ogrevanja (vrtci, šole, ...), se ponavadi priklaplja na vrtine. In pri velikih porabnikih so največji prihranki.
No, morda sem s 50 leti res malo pretiraval z namenom ponazoritve problema. A tvojih 10 let je malo kratkih. Moj hitri izračun za kvalitetno sanacijo stavbe s 100 m2 bivalne površine kaže drugačno sliko, bolj 25 let brez subvencij. Upošteval sem sanacijo izolacije, nov omet, nova okna, rušilna dela v stari kotlovnici, postavitev in priklop nove toplotne črpalke brez zemeljskega kolektorja, kaj šele vrtine, izvedbo prezračevalnega sistema z rekuperacijo s 70 % izkoristkom vračanja toplote in uporabil trenutne cene kurilnega olja in električne energije. Kaj bi bilo, če bi hotel položiti še talno ogrevanje? Gotovo sem še kje kaj pozabil, a zaenkrat bo to dovolj. Strošek take sanacije gotovo znaša 30.000 EUR, letna poraba v stari stavbi pa je nekje 2.100 l kurilnega olja ali 1.150 EUR/leto. Ni računice. Če delaš na novo, je malo drugače, a še vedno se zelo malo ljudi odloča za kaj takega.

Ampak tole stavbo hkrati tudi prenavljaš, ne samo izboljšuješ toplotne karakteristike. Najprej izbriši rekuperator ven, ker se trenutno res ne splača. Potem odštej stroške, če bi samo prenavljal stavbo in ne bi izboljšal toplotnih karakteristik: nov omet, nova okna s slabšimi lastnostmi, ipd. Ti bi imel prenovljeno stavbo, vse stroške pa skril v "ogrevanje".
P.S.: g. Intihar, se opravičujem, ker je ta forum namenjen nečemu drugemu, pa čeprav smo na smetišču.

Se opravičujem tudi jaz :D . Over and out.

V kolikor kdo potrebuje izvajalca, bi priporoččil sledeči portal: https://www.mojmojster.net/cene/talno_gretje Super platforma, kjer najdete praktično vse, od okvirnih cen do primernih izvajalcev za vaš projekt. Over and out. :D

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 53 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 28 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: