* *
Danes je 06 apr 2020, 02:51

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 14 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Vaše mnenje me zanima
OdgovorObjavljeno: 11 apr 2014, 11:21 
Odsoten
vstopil v forum

Da vidim kako gledate na določeno fotografsko potezo. Če bom fotografiral fotografijo ali drugo avtorsko delo (lahko tudi neznanega umetnika ali delo v javni lasti) in jo uporabil za izdelavo svojega idejnega projekta, sem umetnik, plagiator, inštalater ali kaj drugega? Je to za vas dopustno ali ne? In če bom pri tem uporabil še vrsto filtrov (lahko tudi kupljenih) in vse skupaj zmontiral v digitalni temnici, sem s tem dodal na vrednosti? Res me zanima mnenje skupnosti o tovrstnem poigravanju.

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Vaše mnenje me zanima
OdgovorObjavljeno: 11 apr 2014, 12:55 
Odsoten
vstopil v forum

Vem kam ciljaš, ker se z istim vprašanjem ubadam tudi jaz. Takole bom rekel, sama zadeva me sploh ne impresionira končni izdelek pa če je lep ga pa vseeno z veseljem pogledam.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 11 apr 2014, 15:03 
Odsoten
Marsal

Kraj: Ljubljana
skastah je napisal/-a:
Da vidim kako gledate na določeno fotografsko potezo. Če bom fotografiral fotografijo ali drugo avtorsko delo (lahko tudi neznanega umetnika ali delo v javni lasti) in jo uporabil za izdelavo svojega idejnega projekta, sem umetnik, plagiator, inštalater ali kaj drugega? Je to za vas dopustno ali ne? In če bom pri tem uporabil še vrsto filtrov (lahko tudi kupljenih) in vse skupaj zmontiral v digitalni temnici, sem s tem dodal na vrednosti? Res me zanima mnenje skupnosti o tovrstnem poigravanju.

Po pravilih, če si od koga kaj vzel, bi ga moral vprašat za dovoljenje. Enako za slikanje zaščitenih stavb, avtov, skulptur, da o ljudeh ne govorimo. :)

Matjaž

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 11 apr 2014, 16:37 
Odsoten
vstopil v forum

Ko boš dobil obvestilo od odvetnika, boš točno vedel kje si ga usral.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 11 apr 2014, 20:09 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet

Saj tujega avta tudi ne smeš vzet, pa če boš še nevemkak tuning na njem pol delal. Ali pač?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 11 apr 2014, 20:48 
Odsoten
vstopil v forum

Meni je v zvezi z avtorskimi pravicami vse jasno. Zato sem našteval tudi legalne poti. Fotografije in vse ostalo v javni lasti in kupljene filtre. Sprašujem vas samo kako na stvar gledate z moralnega vidika. Bom bolj natančen. Če uporabim pet fotografij, ki so jim avtorske pravice potekle. Torej pet fotografij v javni lasti in iz njih naredim svojo lepljenko (layerji in ostale tehnike digitalne temnice). Sem umetnik jaz? Ali se smem podpisat pod tako delo? Mato, ti si se pa po politično korektno ognil odgovoru ;) Jaz marsikaj rad pogledam ;)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 12 apr 2014, 16:34 
Odsoten
vstopil v forum

urosm je napisal/-a:
Saj tujega avta tudi ne smeš vzet, pa če boš še nevemkak tuning na njem pol delal. Ali pač?

Se strinjam, da je treba vprasat, a tole zgornje pa ni enaka stvar, eno je nekaj vzet, drugo pa nekaj skopirat. Ce ze delas analogijo, potem je tako, kot da bi dizajniral nov avto na osnovi nekega modela in mu po svoje predelal dizajn.
Lp

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 13 apr 2014, 11:02 
Odsoten
Pristopni član

Moje mnenje je, da se lahko podpišeš kot umetnik. Seveda ni prav, da bi zakrival izvor fotografij, ki si jih uporabil v svojem kolažu. V fotografiji v večini primerov zajemaš motive, ki niso tvoja last. Argument, da ni moralno spreminjati nečesa, kar je ustvaril drug umetnik (po poteku avtorskih pravic), ne zdrži. Bolj je pomembna semiotika - torej kako so motivi predstavljeni in kaj sporočajo. Če z naborom fotografij v postprodukciji ustvariš novo fotografijo, ki ima drugačno sporočilo kot so ga imele izvorne fotografije, je nova fotografija tvoje umetniško delo, pod katerega se tudi podpišeš.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 18 apr 2014, 00:39 
Odsoten
Pristopni član

Pri tem trčimo na vprašanje, kdo pa je umetnik ali umetniško delo? Kaj ju opredeljuje in definira? Definicije so poznane in bolj kot je le-ta točna, bolj je obširna. Pa bom malo poenostavil in bom izraz umetnik tukaj raje nadomestil z ustvarjalec.
Mislim, da je med plagiatorjem in izvirnim ustvarjalcem potencialno umetniških del, če prvi predstavlja "črno", drugi pa "belo", še nešteto sivinskih odtenkov. In v zvezno spreminjajočih pojmih postavljati mejo ... OK - pravno formalno je nekje na silo začrtana in je bolj odraz neke trenutne tendence določenega kroga ljudi, ki si je pridobila družbeno moč odločanja na tem področju; se pa tudi formalno s časom spreminja. Običajno pa se ta meja ne pokriva z mejo, ki jo kot svojo občuti vsak pri sebi. Tukaj pa obstaja že nešteto mej, ki se verjetno pokoravajo neki Gaussovi krivulji povprečnosti. Se mi pa zdi, da je variacija te krivulje zelo velika. To pomeni, da je krivulja zelo razpotegnjena, kar predstavlja zelo velike odklone od povprečne vrednosti. Posledično zelo veliko kreganja o tem, kje je "še spodobna" meja. Ali poenostavljeno - vsak razmišlja po svoje (v nekih tolerančnih mejah med belo in črno).
Po drugi strani pa mislim, da če gre pri tem vprašanju za ustvarjalca-amaterja, je ta meja lahko mnogo bolj ohlapna, kot si jo lahko razlaga ustvarjalec-profesionalec.
Sicer pa imajo skorajda vsi umetniki tudi svoje posnemovalce: predvsem v amaterskih vrstah, včasih pa celo med profesionalci. Saj nekaj res novega in izvirnega, kar ni naredil še noben na tem svetu, je res težko narediti in se tudi redko posreči (ali ima sreča res kaj pri tem, je že drugo vprašanje). Je pa pri tem potrebno ločiti tudi med izrazno fotografijo, kjer plagiati praktično nimajo nobene vrednosti (vsaj meni se tako zdi), in recimo krajinsko fotografijo, portretno, živali ...
Vem, nisi to mislil. Praviš, če nekaj že obstoječega povzameš in bolj ali manj posrečeno in izvirno to nadgrajuješ, kaj si pol? Po mojem mnenju nekje vmes. Kje točno med "črno" in "belo", je odvisno koliko se razlikuje od že predhodno ustvarjenega, kdo ocenjuje, ... Po mojem mišljenju pa je v tem primeru "bela" lahko samo asimptota - nikoli povsem dosežena vrednost.
Ampak ali smo mi ustvarjalci-amaterji? Jaz prav gotovo. In kot tak se s tem vprašanjem (več) ne obremenjujem do takšne mere, da bi me motilo pri mojem fotografskem ukvarjanju in da bi si pri vsaki malo bolj izrazni fotografiji belil glavo, če je že kdo na svetu kdaj pred mano naredil kaj podobnega. Skoraj ne morem verjeti, da temu ne bi bilo tako.
Zato mislim, da se naj vsak med nami drži svoje vesti in filozofije, ki mu narekuje sebi lastno še sprejemljivo mejo; da bi jo pa lahko tukaj (ali kjerkoli drugje) poenotili, pa je iluzorno pričakovati. Z malo strpnosti in razumevanja vsaj večine, pa bo tudi ta naš virtualni svet svetlejši.

LP Ivo

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 18 apr 2014, 09:49 
Odsoten
vstopil v forum

Ivo, dobro branje si mi pripravil. Moram priznat, da se v odsekih s tabo povsem strinjam, na drugih mestih nekoliko manj, v točki ali dveh pa stojiva vsak na svojem bregu. Pa nič ne de. Na moje vprašanje si lepo odgovoril. Hvala za mnenje.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 18 apr 2014, 09:52 
Odsoten
napreduje v forumu
Uporabniški avatar

Všeč tale debata. Na misel mi pride Albert Einstein. Genij menda ni navajal. In pop art. Zdi se, da je v mnogih primerih tisti, ki odloča zainteresirana javnost ter posledično zgodovina.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 18 apr 2014, 13:53 
Odsoten
vstopil v forum

Umetnost je samo nekaj kar smo si ljudje dobesedno izmislili, obstaja le v naših glavah in njena meja je takšna kot sami določimo. Zato še posebno v umetnosti velja da prodajamo govna za bubrege.
lp

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 19 apr 2014, 14:52 
Odsoten
Pristopni član

Uporaba fotografskega medija za izdelavo umetniškega dela še ne pomeni, da mora biti izvorna fotografija tvoja stvaritev. Naj za primer navedem delo oblikovalca, ki ustvari plakat na katerem uporabi fotografijo, katero posname njegov prijatelj fotograf. Avtor plakata (kot umetniškega dela) je oblikovalec, avtor fotografije na plakatu pa fotograf. Recimo temu delno lastništvo. :)

Umetnost pa je seveda družbeni konstrukt. Vsaj jaz zagovarjam to stališče. Ima pa nekatere prvine (estetika, semiotika), po katerih se oziramo, ko etabliramo kak izdelek kot umetniški.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 20 apr 2014, 21:04 
Odsoten
Pristopni član

Skastah, zelo dobro je, da se ne strinjaš, kajti strinjanje hrani samo nečimrnost. Za preseganje in širjenje je potrebno ravno to - nestrinjanje. Človek postavi na tnalo svoje mišljenje in pričakuje od avditorija neusmiljeno udrihanje po njem. Na koncu preizkušnje pobere s tnala kar je (zanj) nezlomljivo in/ali preoblikovano in sestavi nekoliko spremenjeno podobo, jo ob priliki ponovno predstavi in izpostavi ... - never ending story. Je pa res, da je avditorij tukaj po večini malce preveč plašen za ta namen.

LP Ivo

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 14 prispevkov ] 

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: