* *
Danes je 15 okt 2019, 00:42

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 10 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: kompenzacija osvetlitve pri filmu
OdgovorObjavljeno: 06 sep 2006, 14:09 
Odsoten
Pristopni član

pozdravljeni!

imam SLR aparat minolta. najprej nekaj besed o njem: centralno merjenje svetlobe, aperture value ali full manual način slikanja. aparat je sposoben hitrosti zaklopa od 1 sekunde do 1/1000 sekunde, kar je več ali manj je verjetno potrebno z bulb.

ali obstajajo kakšni splošni nasveti za kompenzacijo osvetlitve pri bolj zahtevnih slikah - recimo nočne slike mesta iz daljave ali pa bolj street fotke, tudi bolj zvečer ob malo svetlobe? ali je to samo odvisno od vsakega posameznika, da poslika recimo 2 filma samo v takih okoliščinah, si zapomne/zapiše nastavitve in potem iz tega izhaja?

LP

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 09 sep 2006, 15:30 
Odsoten
Pristopni član

noben ne ve ali sem preveč zakompliciral zadevo?

LP

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 09 sep 2006, 15:47 
Odsoten
Vreden zaupanja
Uporabniški avatar

Kraj: Republic of Passivia-Aggressivia
Hm. Jaz o tem aparatu pojma nimam, ampak kompenzacije bi se pa učil tako, da fotkaš z digitalcem, ki mu pravilno nastaviš osvetlitev, potem pa že nekako ugotoviš, koliko moraš filmsko kamero kompenzirati, da dobiš pravo osvetlitev. Čas zaklopa in ISO sta namreč bolj tako-tako natančna.
Najprej bi uporabil preprosto sceno (recimo enakomerno osvetljen zid ali kaj takega), da približno ugotoviš, v kakšnem razmerju sta digitalec in filmska kamera, ker ti verjetno njuno merjenje ne bo pokazalo istega, potem pa malo eksperimentiraš.
No, upam, da ti bo kaj pomagalo.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 09 sep 2006, 19:14 
Odsoten
Pristopni član

ja, tudi o taki taktiki sem že razmišljal...
v bistvu me ne muči toliko "razmerje" čas in zaslonka ampak bolj za koliko stopenj podosvetlit. če sem prav seznanjen s tem aparatom, lahko kompenziram samo za cele stopnje tako da prilagajam zaslonke in čas.

nekak ne vem kake parametre bo aparat hotel za pravilno osvetlitev (in kako bo to vplivalo na osvetljenost celotnega posnetka), če pomerim recimo mesto ponoči (od daleč), kjer pade v tisti krog v sredini (split prizma) veliko teme in nekaj uličnih luči.

očitno bo treba en večer eksperimentirat.

hvala vseeno!

LP

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 10 sep 2006, 07:58 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet

Kompenziraš lahko tudi tako, da na primer nastaviš "napačno" občutljivost vloženega filma. Tukaj imaš mogoče celo 1/3 stopnje? Poglej. Če se boš zanašal na svetlomer v aparatu in boš ponoči slikal recimo par luči iz daljave, se zna zgoditi, da bo slika preosvetljena, ker bo način merjenja svetlobe, ki ti ga omogoča aparat, od tistih luči enostavno dobil premalo in bo podaljšal čas osvetlitve in črna ne bo več črna. V tem primeru skrajšaj osvetlitev.
Na splošno se zelo svetli motivi na film preosvetljijo, da bo bela res bela, temni pa podosvetlijo, da črna ne bo siva. Vendar ne smeš pozabiti, da take eksperimente lažje delaš na negativ, saj DIA film ne odpušča napak.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 10 sep 2006, 11:59 
Odsoten
Pristopni član

ja pri občutljivosti filma grem lahko po 1/3. sej osnove so mi nekako jasne, v normalnih razmerah sem to pod/nadosvetljevanje že uporabljal.
zanimalo me je če obstaja kak bolj splošno uporaben nasvet, za koliko zaslonk/stopenj podosvetliti, da bo črna črna in da se bo videlo vseeno nekaj luči in mogoče osvetljena ulica... ... ker to ni digitalc ko vidiš slike takoj ampak šele ko postreljaš cel film in v zameno za $$ dobiš slike

LP

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 10 sep 2006, 13:29 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet

S takimi temnimi slikami je težava ta, da "laboratoriji za povprečne uporabnike" slike naredijo "za povrečne uporabnike", po svojem okusu - povprečno. Največkrat sami popravljajo po njihovem mnenju zgrešene posnetke in tako črna ni več črna, ampak siva.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 10 sep 2006, 14:45 
Odsoten
Pristopni član

v foto studiu se že da zmenit, da ti ne popravljajo svetlosti in kontrasta. ampak vseeno rabim pravilno osvetljen film, da lahko naredim dobro sliko...

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 24 jun 2007, 11:50 
Odsoten
Pristopni član

no pa dajmo še malo o temu.

danes bo proslava ob dnevu državnosti, mogoče bom vzel s seboj aparat in naredil kako sliko.

aparat ima samo centralno uravnoteženo merjenje svetobe, 70% na centru. recimo da pomerim proti odru, za koliko stopenj bi moral podosvetliti, da bo slika nekako normalno uspela (kar je pretemno naj bo črno, oder naj bo priližno ok osvetljen, ..)? če bom pustil na avtomatiki, bo sigurno čas predolg, da bo ulovil tisto idealno osvetlitev.

LP

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 24 jun 2007, 21:25 
Odsoten
vstopil v forum

Kraj: Ljubljana
Nekateri negativ filmi, npr. Superia 200 imajo toleranco 5 zaslonk, -2 do +3 se mi zdi že kar težko toliko zgrešiti osvetljitev, da pride izven tega obsega.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 10 prispevkov ] 

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: