* *
Danes je 22 sep 2019, 00:21

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 120 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 07 jul 2006, 14:46 
Odsoten
napreduje v forumu
Uporabniški avatar

Kraj: Brezice
Robert1975 je napisal/-a:
byTom je napisal/-a:
brokoli je napisal/-a:
byTom na svoji domači strani imaš zapisano, da uporabljaš B+W 093 IR (87C) filter. Ta filter je popolnoma črn in ne prepušča nič vidne svetlobe, samo ir od 830 nm naprej. Hoya prepušča del vidne (rdeče) svetlobe od 720 nm naprej, zato lahko dobiš po obdelavi modro nebo.
glej: http://dpfwiw.com/images/filter_spectra.gif

hvala za odgovor. sedaj sem si tud nabavil Hoyo R72.

Kje si ga vzel in za koliko penezev? :D Lahko na PP :wink:

Robert

P.S.: Teva, katerega imaš pa ti?

Jest imam Hoya R72 55mm. Na bolho vpisi, pa bos dobil.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 07 jul 2006, 14:52 
Odsoten
napreduje v forumu
Uporabniški avatar

brokoli je napisal/-a:
na kotih imaš antivinjetiranje :lol:
katere objektive pa uporabljaš?
poglej, če spadajo mes 'dobre' ali 'slabe' za ir (za 'hot-spot'): (

Nimam canona, ampak Minolto 7D.
Probal sem pa minoltine objektive, ki sicer res niso bogvekaj, ampak vsaj pri enem bi lahko bilo ok, pa ni. A bi moral res imet kaksen boljsi objektiv?
18-70 f3.5-5.6
70-210 f4
50 f1.7
35-105 f3.5-4.5

Sicer pa res se nisem resnega testa naredil, ker ni casa. Tole sem se vmes vstavil, ko je tamala zaspala v avtu in na hitro poskljocal kar se je dalo.

Mogoce, ce bi dal gor eno veliko gumijasto zaslonko in na filter kar nalimal gor eno crno zametno pregrinjalce, da pokrijem dostop svetlobe tam kjer ni treba. Bi to pomagalo?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 07 jul 2006, 15:52 
Odsoten
Pristopni član
Uporabniški avatar

teva je napisal/-a:
Probal sem pa minoltine objektive, ki sicer res niso bogvekaj, ampak vsaj pri enem bi lahko bilo ok, pa ni. A bi moral res imet kaksen boljsi objektiv?
18-70 f3.5-5.6
70-210 f4
50 f1.7
35-105 f3.5-4.5

glede na te podatke: http://folk.uio.no/gisle/photo/ir.html#lenses, naj bi bila vredu 18-70 f3.5-5.6 in 70-210 f4.
za 50 f1.7 in 35-105 f3.5-4.5 pa malo poguglaj :dontknow:

teva je napisal/-a:
Mogoce, ce bi dal gor eno veliko gumijasto zaslonko in na filter kar nalimal gor eno crno zametno pregrinjalce, da pokrijem dostop svetlobe tam kjer ni treba. Bi to pomagalo?

našel sem še en podoben primer: http://www.vividoptic.com/Articles/r72.htm
pomoje je za vse to kriv ir-cut filter pred senzorjem. v skrajnem primeru predlagam predelavo.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 07 jul 2006, 16:25 
Odsoten
napreduje v forumu

teva je napisal/-a:
brokoli je napisal/-a:
na kotih imaš antivinjetiranje :lol:
katere objektive pa uporabljaš?
poglej, če spadajo mes 'dobre' ali 'slabe' za ir (za 'hot-spot'): (

18-70 f3.5-5.6
70-210 f4
50 f1.7
35-105 f3.5-4.5

Sicer pa res se nisem resnega testa naredil, ker ni casa. Tole sem se vmes vstavil, ko je tamala zaspala v avtu in na hitro poskljocal kar se je dalo.

Kako si pa upal isti filter na vseh objektivih sprobat? Kaj imaš adapter?

Robert

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 07 jul 2006, 23:19 
Odsoten
napreduje v forumu
Uporabniški avatar

brokoli: Hvala, sej sem ze parkrat bral, da je minolta 7d zelo slaba za ir, sam me je vseeno zanimalo, kaj se da naredit. Ocitno bo ir filter bolj za sem in tja, kot za kaj resnejsega naredit. Ceprav sem danes iz balkona posnel eno fotko na 30 sekund, kjer je flare dokaj malo viden. Je pa sonce ze skoraj zaslo. No, bom raje Panasonica fz5 pognal za ir, ce bo kaj bolje.

Robert: Vsi, razen 50mm, kjer sem uporabil obrocek, imajo 55 navoj, tko da ni blo problema

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 08 jul 2006, 12:20 
Odsoten
napreduje v forumu
Uporabniški avatar

Evo..sonca skorej vec ni blo, 30 sekund, f4.5 iso100....sam levelsi popravljeni, jpeg.

Slika

:(

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 08 jul 2006, 12:41 
Odsoten
Pristopni član
Uporabniški avatar

teva je napisal/-a:
Hvala, sej sem ze parkrat bral, da je minolta 7d zelo slaba za ir, sam me je vseeno zanimalo, kaj se da naredit. Ocitno bo ir filter bolj za sem in tja, kot za kaj resnejsega naredit.

probaj še različne variante F4/ F8/ F11 ... ne vem, mogoče bo kaj na tem.

ena varianta pa je, da slikaš z 18 mm in potem režeš sliko. lahko tudi delaš panoramo večih rezanih slik...
Slika

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 10 jul 2006, 08:08 
Odsoten
vstopil v forum

brokoli je napisal/-a:
Guda je napisal/-a:
Še eno dodatno vprašanje:
Ali je že kdo preizkusil IR fotografijo s Canonom 350D?
Kateri filter je uporabil?

ja. cokin 89b in hoya r72.

Kako se je pa obnesel Cokin?
Uporabljam cokinov sistem P, pa me zanima ali je toliko kvaliteten, da je za uporabiti, ali dobiš ven zmazke, če primerjam ceno Hoye 77mm in Cokina ...

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 10 jul 2006, 10:46 
Odsoten
Pristopni član
Uporabniški avatar

Guda je napisal/-a:
Uporabljam cokinov sistem P, pa me zanima ali je toliko kvaliteten, da je za uporabiti, ali dobiš ven zmazke, če primerjam ceno Hoye 77mm in Cokina ...

Ja, cokin je za uporabit, samo problem nastane zaradi presledka med filtrom in objektivom, kar sem prikazal že na 6. strani.
Tu pa tam sem pa dobil kako dobro fotko. :doubt:
Pri hoyi sem dobil boljše rezultate. 8)

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 10 jul 2006, 20:35 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet

A je s hoyo lažje dobiti bolj temno nebo kot s cokinom (ali je odvisno samo od obdelave)? Zanima me če morda prepušča kaj manj vidne svetlobe od cokina.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 10 jul 2006, 22:57 
Odsoten
Pristopni član
Uporabniški avatar

LJ je napisal/-a:
A je s hoyo lažje dobiti bolj temno nebo kot s cokinom (ali je odvisno samo od obdelave)? Zanima me če morda prepušča kaj manj vidne svetlobe od cokina.

to pomoje ni odvisno tolk od filtra/obdelave ampak od vremena. ir radiacija se odbije od nekega objekta (oblaki, listi dreves, trava, koža...) in to zazna senzor/film. če ni oblakov, ni ir efekta, bolj temno naj bi bilo nebo.

oba filtra pa naj bi prepuščala pribl. enako količino vidne svetlobe (od 720 nm).

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 10 jul 2006, 23:45 
Odsoten

Na fotki cerkve je IR efekt že tak, kot bi bil posnet s filtrom, ki prepušča šele višje valovne dolžine (npr. 87, 87C). :)

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 11 jul 2006, 07:01 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Gorenjska
Cokin deluje čisto OK, če ga (previdno!) zatlačiš v tisto režo, ki je še pred 'pravimi' režami za filtre. Mislim, da je to sicer reža za nosilec želatinastih filtrov. V tem primeru ni med filtrom in objektivom nobenega lufta in flera se v veliki meri rešiš.
Na Nikonu D100 sem pa sprobal tudi B&W 093 filter, ki je pravi IR, mislim da deluje od 820nm naprej. Časi ob sončnem vremenu in 200 ISO so okoli 4s pri zaslonki 11. Zadeva odlično deluje, dobiš pa čb fotke, pravi IR efekt. So pa ti filtri še dražji, 52mm stane okoli 15 jurjev pri nas, v tujini pa malenkost manj.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 11 jul 2006, 07:28 
Odsoten

Tista reža je tudi za filtre, ki se vrtijo (polarizatorji, star ...), sem že razmišljal o kakem drugem nosilcu, pa je vprašanje če so kaj boljši. Dela pa tudi, če okoli naviješ kakšno temno cunjo. Kje pa se pri nas dobi B&W filtre?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 11 jul 2006, 08:07 
Odsoten
vstopil v forum

brokoli je napisal/-a:
Guda je napisal/-a:

Ja, cokin je za uporabit, samo problem nastane zaradi presledka med filtrom in objektivom, kar sem prikazal že na 6. strani.
Tu pa tam sem pa dobil kako dobro fotko. :doubt:
Pri hoyi sem dobil boljše rezultate. 8)

Si tele dve sliki naredil s Canonom 350D?
Sprašujem, ker sem trenutno še vedno na klasiki, kjer sem se že trudi z IR, pa rezultati niso bili najboljši (tudi zaradi body-ja, ki ni prilagojen za IR), zdaj pa že nekaj časa razmišljam o digitalcu in mi je pomembno, da omogoča IR.
Jasno mi je, da svetloba od strani pri Cokin nosilcu vpliva na fotko, vendar bi rad preizkusil IR, še preden investiram veliko €€€ za Hoyo 77mm

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 120 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: