* *
Danes je 15 okt 2019, 00:27

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 56 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Grobnik, motorji, 200 in +km/h
OdgovorObjavljeno: 25 mar 2006, 20:05 
Odsoten
vstopil v forum

Danes sem bil na grobniku in aparat z mano(KDM5 18-200 sigma), in se spravil slikat tekme. Hotel sem slikati motorje ki grejo mimo mene z potegom aparata da bi bilo ozadje zabrisano motor pa oster. Naredil ca 200 slik in rezultat, buuhhh. Razen par slik ki so vsaj ostre, mi ni ratalo nič, pa tudi tiste ostre niso bile zamegljene zadaj.
Edino mesto kjer semlahko slikal da ni bilo mreže pred mano je bilo na ravnini po štartu takoj ob pisti, kjer so bile hitrosti 200 + km/h. Takoj po prvem krogu sem ugotovil da aparat tudi pod razno ne more tega zostriti, tako sem zostril asfalt, kjer sem utopično upal da bom snel motorista,g začel loviti pred mano in vleči aparat dokler ni bil nekje točno nasproti mene sem usekal rafal posnetkov, seveda ob temu premikal aparat. Očitno sem imel prekratke čase. Na kakšne čase se da ob takih prilikah in če je predolg ali ni ostala slika stresna?
mat

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 25 mar 2006, 20:35 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet
Uporabniški avatar

Kraj: LJLJZQZX
Teorija bi šla takole nekako... čas nekje med 1/30 in 1/60
(pri zelo sončnem vremenu bo to že kar kriza... bo treba
dati blendo na f32 :wink: :lol: )
Potem narediš manualni fokus na tisto mesto kjer hočeš narediti
posnetek...

Potem pa... spremljaš "objekt"... začneš rafalirati malo
prej poskušaš čimmanj premikati aparat gor dol (samo
horizontalno gibanje PRESS)

In to je to...

LP Darko

P.S. Seveda pa rezultati v praksi niso vedno v skladu s teorijo :oops: :wink: :lol:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 25 mar 2006, 21:32 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah
Uporabniški avatar

Kraj: na relaciji med Dovjem, Ljubljano in Pekingom
cas je odvisen od hitrosti in seveda tudi koliko blizu stojis... glede na to, da so motorji hitri bi verjetno zadostovoval cas 1/60 ali se krajse, ce bi kolckej toliko blizu stal... in ce fotkas s teleobjektivom pri 200mm bo pri 1/60 zelo vprasljiva ostrina... aja, vidim da imas minolto... mogoce ima funkcijo AS paning... npr. pri Canonu imajo novejsi objektivi moznost imeti vkljucen IS za namen paninga...

Glede focusa... nastimaj na "servo" nacin - ne vem kako se to imenuje pri minolti... bo lazje... pa en sportni fotograf na temu forumu mi je prakticno pokazal, da je bolje pri paningu bolje narediti en sam posnetek in se osredotociti na tistega kot pa 5 rafalov... no, pri kolesarjih je meni to delovalo, sem pa tudi zelo blizu stal (in fotkal s fishem heh)

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 25 mar 2006, 21:54 
Odsoten

Rafal je gotovo brez veze, razen če imaš brzostrelo :lol: , kar pa ta KM kolikor vem ni. :wink:
Če naredim en izračun:
Na rallyju sem s 50mm delal lepe paninge iz notranjosti ostrega ovinka s 1/15s pri hitrostih okrog 40km/h. Ker je motor približno 2xkrajši od avtomobila, rabiš krajši čas: 1/15s:2=1/30s
Hitrost je približno 5x večja, torej 1/30s:5=1/150s
Se pravi nekje od 1/125 do 1/250 bi moralo bit ta pravo. To pa je tudi čas, s katerim se pri 200mm še da kaj naredit, če AS nima funkcije za paning (seveda ge je treba v tem primeru izklopit).

S kakšnimi časi pa si ti delal?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 25 mar 2006, 23:52 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah

Da te malo potolažim- z aparatom ni nič narobe!
Malo prakse in bo drugič bolje!
Spodaj je slika corvette, ki je drvela mimo s podobno hitrostjo, posneta pa z kompaktom fuji s7000!
Sigma 18-200 je v primerjavi z omenjenim fujijem raketa!
Slika

Fokus ročno izbran na predvideno točko "srečanja" in potem samo paning in škljoc ob pravem trenutku ;)

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 26 mar 2006, 00:56 
Odsoten
napreduje v forumu

Res je, le malce več prakse morda. Spodnja je bila posneta pri 1/125, f/16 in 117mm, avto pa je letel mimo sigurno več kot 150km/h.
LPB
Slika

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 26 mar 2006, 09:52 
Odsoten
pro
Uporabniški avatar

Kraj: Obala
višja kot je hitrost, krajši čas uporabi. rafal je pogojno uporaben (no če imaš 8 fps, pol nekako gre) raje počakaj na pravi trenutek in sprožiš. Na grobniku sem fotkal neštetokrat in to mesto kjer si ti bil se mi zdi ni glih najbolje za fotkat. za panning (za avte) je zlo ok izhod iz Reškega ovinka ko imaš objekt na ravnini vzporedno z tabo, naprimer. Za motorje pa so ok enakomerni ovinki, ko je motor 'na tleh' in je hitrost nižja. Ampak brez akreditacije tam ne bo nič.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 26 mar 2006, 17:18 
Odsoten
vstopil v forum

Hvala za veliko nasvetov, bom kar tukaj vsem odgovoril:

Sem sprobaval iz okna sicer brez objekta ki ga bi lovil.. .. sem samo vlekel aparat v desno in 125tinka in več, mi ne naredi zabrisane slike, če mi pa že sem pa tako hitro premikal aparat da je bilo slikanje precej nekontrolirano. 60tinka se dobro obnese, samo danes ni bilo sonca. Kakor sem gledal z AS ali brez je isto.

AS paninga Minolta mislim da nima ali pa ne najdem vklopa le tega.

Moj najdaljši čas je bil 400, ki sedaj vidim tudi pod razno ni bil dosti dolg.

Stal sem ca 7 metrov od objekta in razen v širokem kotu ga drugače nisem mogel(znal) uloviti.

Z rafalom sem imel občutek da bom imel več možnosti zajeti posnetek kot si ga želim.

Ja tudi fokus bom drugič dal v manual je veliko lažje kot moj način , ki se ni ravno obnesel.

Bil sem ob boksih pri vstopu in izstopu na stezo, če bi hotel do ovinkov bi rabil škarje za ograjo, ali pa da mi Primož posodi akreditacijo. :wink:

Vsem hvala za nasvete jih bom čim prej preizkusil.

mat

Slika

Ena od mojih nesupešnih slik. :?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 26 mar 2006, 19:30 
Odsoten

No, saj ni ravno taka katastrofa kot si opisoval. :wink:
Je pa res, da je malo prekratek čas, pa tudi tista železna konstrukcija ni ravno najboljše ozadje.
Res pomembno je, kam se postaviš.

Več sreče (in vsega kar sodi zraven) naslednjič!

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 27 mar 2006, 15:39 
Odsoten
vstopil v forum

Sem šel danes malo trenirati na avtocesto, da pa ne bi naredil kakšne nesreče sem bil bolj skrit in na bolj zoprnem mestu. Bi me lahko kdo hitro zamenjal za radar..... :wink:

Slika
45mm 1/60 f13

Slika
45mm 1/60 f10

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 28 mar 2006, 06:51 
Odsoten

No, sej bo, še malo in boš lahko dal kakšno v galerijo. :D
Ampak spet se vidi, da je pri takih fotkah res pomembno, kam se postaviš (in kakšno ozadje ter perspektivo s tem dobiš).
Ro-bijeva corvette je ravno v tem precej nadpovprečna. Nizek horizont in ozadje v horizontalnih pasovih brez vseh vertikal, tako da je potem res vse mehko, pa če prav vidim je bilo še na mokrem asfaltu, tako da je za avtom oblak kapljic. Pa rahlo od spredaj, da ni čisti profil. :super:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 28 mar 2006, 07:13 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

1mat je napisal/-a:
AS paninga Minolta mislim da nima ali pa ne najdem vklopa le tega.

Ima. Aparat pri vključenem AS in horizontalnem panningu kompenzira samo nezaželene vertikalne premike. Velja tudi obratno. Preberi navodila.

LP
Rado

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 28 mar 2006, 08:27 
Odsoten
napreduje v forumu
Uporabniški avatar

Kraj: Maribor - okolica
Lani spomladi na Grobniku...

Slika

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 28 mar 2006, 15:28 
Odsoten
vstopil v forum

Matej je napisal/-a:
No, sej bo, še malo in boš lahko dal kakšno v galerijo. :D
Ampak spet se vidi, da je pri takih fotkah res pomembno, kam se postaviš (in kakšno ozadje ter perspektivo s tem dobiš).
:

Ja sem opazil da je važno kaj je zadaj, samo problem rata če ne moreš izbirati.
mat

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 28 mar 2006, 15:44 
Odsoten
vstopil v forum

Rado_M je napisal/-a:

Ima. Aparat pri vključenem AS in horizontalnem panningu kompenzira samo nezaželene vertikalne premike. Velja tudi obratno. Preberi navodila.

LP
Rado

Si prepričan? Sem preiskal fotoaparatove nastavitve in pa tudi navodila slovenska, angleška in nič ne najdem.
mat

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 56 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: