* *
Danes je 08 apr 2020, 19:53

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 13 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Osvetlitev v studiju
OdgovorObjavljeno: 16 mar 2004, 10:32 
Odsoten
Pristopni član

Bi mi lahko kdo svetoval pri nakupu dodatne osvetlitve ( ne bliskavice). Želel bi slikati oblačila in prodajne artikle našega podjetja. Osnova oprema ( kamera in platna...) je nekje v zlatem povprečju, mi pa nagaja osvetlitev. Trgovin z fotografsko opremo je malo morje, mi pa ne zna nihče povedati, kje naj kupim kakšno dodatno osvetlitev in kje se vrtijo cene le te.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 16 mar 2004, 10:57 
Odsoten
Marsal

Kraj: Ljubljana
tavija.si
ima PRO opremo. Sam si pomagam kar z diavizorji, še ceneje je s neonskimi lučmi, ter belim pleksijem da razprši svetlobo.

Custum WB pa je treba obvezno uporabiti. Pa pri navadnih neonkah ne uporabljaj kratkih časov. Utripanje daje drugačne rezultate svetlobe.

Matjaž

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 16 mar 2004, 11:53 
Odsoten
Borec za FILM
Uporabniški avatar

Kraj: Deutchland
Citiram:
Trgovin z fotografsko opremo je malo morje

Ja jih je vsi nekaj prodajajo razlozit pa znajo bore malo,no ja pa da bi vsaj meli za pokazat ker razumet ni tezko pac sam probas ce ne druga.Jaz nimam te srece tud za navadno odzadje mi vec kot pa da je to papir ali platno ne znajo razlozit.Vejo pa na pamet cene to pa ja.Zato pa jas zunaj operiram za odzadje ti posljejo tud muster pa ne enga deset ce treba da ves kaj je.Tavrije jaz ne poznam ne vem kaj tam majo upam pa da niso isti ko ostali.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 16 mar 2004, 11:56 
Odsoten
Marsal

Tavija

Cene na znajo na pamet jih majo v pdf-u. So bolj računalniško usmerjeni. :wink:
In povdarek na PRO osvetlitvi za digital.

Matjaž

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 mar 2004, 10:01 
Odsoten
vstopil v forum

Matjaž

Kaj pomenijo daljši časi? 1/30, 1/15 ali kaj drugega? In za kakšno vrsto fotografiranja je primerna - verjetno za portretiranje ni, je pa najbrž dobro za statične objekte. Sicer pa, kakšna je pa barvna temperatura neonke?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 mar 2004, 10:31 
Odsoten
Marsal

Neonke navadne maš več vrst. Tople in hladne barve. Če se prav spomnim imajo prve cca. 4000K druge 6500K.

Navadne neonke precej utripajo. Ne vem koliko Hz majo. Samo če fotografiraš s krajšimi časi kot 1/100 se zna zgoditi, da bo v seriji vsak posnetek druge barve. Še sploh je to opazno, če si naštimaš custum WB.

Ta prave luči za digi pa imajo 5000K. In nasploh jih bolj priporočajo za digi kot fleše.

Matjaž

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 mar 2004, 11:20 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

Neonke (pravilno rečeno fluorescentke) utripajo s frekvenco 100 Hz (10 milisekund), kar pomeni, da za uspešno fotografiranje uporabi 5x daljši čas. Fluorescentne žernice tudi nimajo popolnega spektra, zato je vprašljiva verodostojnost barv. Sicer obstojajo cevi z različnimi toplotami, vendar jih je za previlno osvetlitev potrebno uporabiti več. Mislim, da ima Osram kot proizvajalec nekje pri Zeleni jami predstavništvo in bi bilo za vprašati tudi pri njih.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 mar 2004, 11:55 
Odsoten
napreduje v forumu

Kraj: LJUBLJANA / MURKA
Glej jest bi ti takole povedal.

1)Lahko kupiš pro opremo pa plačaš mastne pare; pod to se razume studijsko bliskavico oz. 2 do 3 z modelirno lučjo in softboxe. (luči elinchrome, softboxi photoflex...)

2)Lahko dobiš isti efekt z navadnimi fleši in namesto softboxov uporabiš
"bouncerje za na fleš" http://www.lumiquest.com/

3) To je pa najcenej.... pomagaš si z navadnimi lučmi kot so ti že ostali povedali. Jaz sem probaval se malo igrat z navadno reflektorsko lučjo 150W tisto ki se imenuje softlight od philipsa. Uporabiš belo podlago in naštimaš belino oz. še bolje uporabiš RAW+C1.
Jest sem tole na hitro spackal za probo in sem bil kar zadovljen, še bolj bi pa bil če bi že takrat vedel za RAW in C1. Potem bi bila slika še mnogo boljša.

Slika

Slika

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 mar 2004, 13:12 
Odsoten
Borec za FILM
Uporabniški avatar

Namesto tistih nastavkov za fles lahko uporabis tud paust papir tam lahko celo koregiras mehkobo svetlobe z dodajanjem in odvzemanjem paust papirja ce ti je bolj vsec lahko mas tud po 10 njih skupaj al pa enga.Al pa tisto platno za suskavec za pelerino seveda belo sprednja bela stran softboxa je ravno iz tega narjena.Meli so pa to en cajt v obiju al baumaxu kot enostavno pelerino no ja bele ze dolgo nisem vido rumena pa je pa tud deluje.To so moje kaubojske varjante.Tud na luceh mam jas vse to mam pa video studijske IANIRO 100 in 250w skoda da nimam kake fotke skenirane bi lahko pokazal kaj ven pride :wink:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 mar 2004, 13:22 
Odsoten
Padel v boju

Kraj: :jarK
Slowenien je napisal/-a:
rumena pa je pa tud deluje

Torej, pred luč daš rumeno pelerino? Al kaj?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 mar 2004, 13:33 
Odsoten
Borec za FILM
Uporabniški avatar

Ja al pa pred studijski fles to je ravno taki material ne vem kak bi zdaj povedal.Iz tega je narjen sprednji del softboxa tak je vsaj meni sivilja moja rekla da to ni neka znanost :wink:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 mar 2004, 15:29 
Odsoten
Padel v boju

Kraj: Grosuplje
Miloš pa je dovolj 50w reflektorska luč za kaj bolj konkretnega.Tole kar si slikal zgleda dokaj dobro.Zdi se mi da bi potreboval močnejšo luč. :roll:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 18 mar 2004, 16:40 
Odsoten
Pristopni član

Kraj: JZ SI
Tole s fluorescentnimi cevmi sem pa jaz enkrat dobro naštudiral, sicer ne za fotografske potrebe, samo za osvetlitev delavnice. Zdaj pa razmišljam, da bi jih uporabil še za izdelavo studijske luči.

Cevi morajo imeti trimestno barvno kodo (sicer so dobre samo za osvetlitev skladišč). Če se koda začne na 8, je že dobra kakovost spektra, če pa na 9, pa še boljša. Zadnji dve cifri sta potem barvna temperatura deljeno s 100.

Cevi ne samo utripajo, še hujše. V vsakem utripu imajo še čas, da spremenijo barvo. Če gledaš v cev in si z roko hitro mahaš pred očmi, opaziš modre in rumene sence. Ni čudno, če so fotke pri 1/100s potem pisane. Lahko seveda kupiš še elektronsko predstikalno napravo zraven in je problem rešen... ampak na zelo drag način.

V tisto trgovino (bila je nekje med Kolinsko in železnico, ne vem, če je še) pa je kar za it pogledat. Je dobra izbira, relativno nizke cene, imajo delujoče vzorce različnih cevi, pa pomagat tudi znajo. Kupoval sem cevi 827 in 840 (dolge 120cm) po 600 SIT, ko so bile v drugih tehničnih trgovinah skoraj dvakrat dražje.

http://www.es-svetila.com
http://www.osram.com/pdf/service_corner/white_light.pdf

Sem kopiral iz tega pdf-ja:

For museums and art galleries,
dental laboratories, graphic
workshops, photographic
laboratories, and industrial
testing and colour matching
facilities, light colour 950
offers optimum colour
characteristics but with a
lower luminous flux than light