* *
Danes je 03 apr 2020, 03:24

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 15 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Digitalna tehnika in ribe...
OdgovorObjavljeno: 10 mar 2004, 11:32 
Lepo pozdravljeni!
Lansko leto sem si kupil svoj prvi pravi SLR;analogno Sigmo SA-7 in 28-200 asferični zoom ter užival krasno poletje v gorah in ob vodi. Še posebej sem se specializiral na fotografiranje naših rib v bistrih vodah in rezultati so bili zelo spodbujajoči.
Potem pa je prišla jesen in bolj ko sem brskal po netu, bolj mi je bilo jasno, da moram narediti prestop v digitalno (pa magari zaradi stalnih stroškov nakupa in razvijanja filma).
Kupil sem si Kodaka DX6490, ki vsaj v teoriji ponuja vse kar sem si želel in ga med drugim preizkusil tudi na ribah-zelo razočaran!
Film mi je dajal precej boljše rezultate oz. je precej bolje prodiral skozi vodo. Kodak ima tendenco da močno poudari vsako refleksijo sonca ali sence na vodi + močno preosvetljuje pa še riba mora biti res blizu da ispade kolikor toliko jasna. Za zadovoljiv posnetek moram tudi do 15x pritisniti na sprožilec.
Kakšni predlogi? Je vsega kriva digitalna tehnika kot taka ali pa je problem v samem ustroju tega kompakta?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 10 mar 2004, 11:35 
Odsoten
Padel v boju

Kraj: :jarK
Kupi si dober polarizacijski filter.

Na vrh

Naslov prispevka: Hvala za predlog
OdgovorObjavljeno: 10 mar 2004, 11:41 
ampak objektiv na Kodaku (ki je po mojem mnenju enak kot na C-750 in Z-1) nima navoja.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 10 mar 2004, 11:56 
Odsoten
Padel v boju

Če se ne motim, je možno dokupiti nekaj, kar se natakne na objektiv (podobno predleči, a brez leče), in potem se filtri navijejo na to reč.

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Digitalna tehnika in ribe...
OdgovorObjavljeno: 10 mar 2004, 11:58 
Odsoten
pro

Kraj: Malo tu, malo tam
JŽ je napisal/-a:
Potem pa je prišla jesen in bolj ko sem brskal po netu, bolj mi je bilo jasno, da moram narediti prestop v digitalno (pa magari zaradi stalnih stroškov nakupa in razvijanja filma).

Brez zamere za tole, pa tudi ce nima veze s tvojim vprasanjem. Matjaz midva pa se bova o tem tako ali tako na pivu pogovorila :P
Stroski za film in razvijanje filma so bili prej kaksni? Ja se strinjam, ce slikas veliko postane hudicevo drago. Pri meni priblizno enkrat na mesec 1 pack (20kom) Velvie (pa slikam malo na Velvio), tisti packi (tudi 20kom pack) Press 400 in 800 so pa kar na tedenski bazi (ja ja vem da bi bil 1d cenejsi kot pa filmi v letu ali dveh, samo filme placujem po 15.000sit naenkrat, tam bi pa moral vreci 1mio sit naenkrat :(). Ce pa slikas po 20 filmov na leto (kar je za veliko vecino ljudi ze ogromno), se ti bo pa digitalc izplacal enkrat v roku 10 let (ce ne kasneje).
Ravno par mesecev nazaj sem malo racunal (potem pa kaksen mesec kasneje v Practical Photography bral en clanek o isti stvari) in naracunal, da stvar niti ni pretirano poceni. Kupis 1D za npr. $4000. Potem ti pade par CF kartic (pa ne tistih po par 1000sit in 128MB), pa image tank ali laptop, pa se in se. In na koncu ti postane 1D skoraj manjsi strosek kot ostalo. Je pa tudi res, da je vse skupaj enkraten strosek.
Ce koga zanima tocen izracun primerjava med film vs. digital od tipa, ki je to naredil bolj na dolgo in siroko z dodatno obrazlozitvijo, pa naj pove pa bom poskusil kaksen povzetek napisati.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 10 mar 2004, 12:17 
Odsoten
Padel v boju

Napaka! Velika! 8)

Če imaš film, slikaš 20 filmov letno.
Če imaš digitalce, slikaš 20 filmov dnevno - ko pač slikaš.
Precej bolj 'profi' pristop. Lahko narediš izbor!

Podobne 'matematike' sem videl tudi za izpise.
Češ cena, blablabla ...

Primer - če te stane 1ml barve 330 SIT, printaš malo ali nič.
Če te na istem tiskalniku stane taisti ml 74SIT, printaš veliko več!
In te pride slika ceneje, kot v studiu!

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 10 mar 2004, 13:04 
Odsoten
pro

In potem pocasi pride do tistega kar je bilo ze nekajkrat napisano (pa se ne spomnim ali tukaj ali kje drugje). Ko imas digitalca pritisnes pa nima veze ali je ok ali ne. Ce ne bo bom pa pobrisal.
Sicer se s tem strinjam, samo pocasi se navadis tega in na koncu nimas vec niti ene dobre slike. Kompozicija, osvetlitev itd. je enaka ne glede na medij. In ko se navadis, da se ne pomatras vec za dobro kompozicijo (ker ce ne bo dobra bom pac pobrisal) ne dobis vec dobre ven, pa ce poslikas 50 slik. Slaba kompozicija ali osvetlitev je pa slaba pa ce to gledas na diasu, na printu ali pa na ekranu.
Je pa res da vecina slika vec ko ima digitalca. Osebno pa zares ne poslikam nic vec z 1d kot s 3. Cena filma je pac nekaj kar vzames v zakup, saj je drazje ne imeti slike kot pa tistih par rol filma. :)

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 10 mar 2004, 13:14 
Odsoten
Padel v boju

Delno se strinjam - a samo delno, ker je precej stvari, ki zahtevajo več slik in potem izbor - npr. vse akcije (živali, otroci, šport, ...). Tudi ljudje na splošno - slikaj gručo ljudi, pa da so vsi v redu. :-)

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 10 mar 2004, 13:19 
Odsoten
pro

Vito je napisal/-a:
npr. vse akcije (živali, otroci, šport, ...)

Tell me about it :) Osebno slikam vecinoma sport (pa malo bolj resno kot samo za zabavo) in se povsem strinjam s teboj (to je tisti Fuji Press 400 in 20kom pack/teden iz prejsnega posta). Najhuje je vsaj pri meni na biatlonu. Tam gre tudi 6,7 filmov na tekmo... pa dve tekmi na dan... :) Ampak to je edini nacin da dobis kaj takega. Z eno sliko nimas niti najmanjsih moznosti. Sploh ce ti ni ime Srecko :D

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 10 mar 2004, 14:15 
Draga Vito in Ogabe!
Dejta prosim odpret novo temo pa se zmenta med sabo, tole moje vprašanje pa prepustita ljudem, ki jih to zanima.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 10 mar 2004, 15:38 
Odsoten
Borec za FILM
Uporabniški avatar

Kraj: Deutchland
Citiram:
da dobis kaj takega

Kurty ma to v eni minuti skupaj metek pa malo dima :oops:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 10 mar 2004, 15:45 
Odsoten
pro

Pa ravno ti od vseh takle odgovor :P Ja saj se strinjam da se da v PS hitro to narediti, samo tole je scan iz negativa pa nic PS-ja razen malenkost cropa :)

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 10 mar 2004, 16:50 
Odsoten
Borec za FILM
Uporabniški avatar

Saj je samo hec ker je meni tud nekdo napisal da ta kurty dela take in podobne primere v minuti samo jas nisem se nic oprijemljivega in mojim fotkam podobnega vido.Samo par linkov od nekega tipa pa se ta je mogo dve fotki posnet da je dobo polj recimo tisti barvni CIR :?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 10 mar 2004, 17:40 
Odsoten
pro

Ja saj te nisem prevec resno vzel :) Osebno Kurtya ne poznam in po pravici povedano niti nisem videl prav veliko njegovih stvaritev. Je pa kot sem napisal prej... v PS se da veliko stvari narediti, ce obvladas. In verjamem da Kurty obvlada. Samo fotografija zame je se vedno fotografija s fotoaparatom (analogni ali digitalni), PS pa je za popravo kaksnih malenkosti (glej tisto temo o Majstrih :)). Ce pa se gres digitalno umetnost pa vse cestitke ce PS obvladas toliko, da lahko te stvari tam delas. In to je misljeno z moje strani povsem resno.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 10 mar 2004, 17:49 
Odsoten
Borec za FILM
Uporabniški avatar

Saj zato pa jas rocno barvam fotografije ker mi bol lezi tisto v PS je prevec komplicirano :wink:

ps:za kake ribe se je slo za postrvi al morske hehehe

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 15 prispevkov ] 

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: