* *
Danes je 16 dec 2019, 01:10

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 27 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Re: Pregled globinske ostrine?
OdgovorObjavljeno: 09 feb 2013, 14:16 
Odsoten
vstopil v forum

zranv12 je napisal/-a:
Mislim, da si vsak po svoje predstavlja, kaj pomeni tisti gumbek ob leči. Ne kaže dejansko izostrenega dela globine fotke, ampak pokaže, za koliko bo glede na višino fotke slika temnejša. Konkretno, na 50mm in f2,8 bo enako svetla (samo primer), kot jo vidimo, brez pritiska na gumbek, ko recimo nastavimo na f32, bo fotka resno temnejša. Ampak globinske ostrine, dokler ne izostrimo preko AF ali MF, pa ni šanse, da vidiš. Ni temu niti namenjeno. Obstajajo posebne lestvice, ki nam okvirno prikažejo globinsko ostrino pri določeni razdalji, z določeno nastavitvijo (f);

Nevem a sem jaz mal čorav tile stavki so kar nekej ne zastopim nič. Firbec je pa povedal vse kar rabiš vedet o DOF gumbu.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 09 feb 2013, 16:39 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
komar89 je napisal/-a:
zranv12 je napisal/-a:
Mislim, da si vsak po svoje predstavlja, kaj pomeni tisti gumbek ob leči. Ne kaže dejansko izostrenega dela globine fotke, ampak pokaže, za koliko bo glede na višino fotke slika temnejša. Konkretno, na 50mm in f2,8 bo enako svetla (samo primer), kot jo vidimo, brez pritiska na gumbek, ko recimo nastavimo na f32, bo fotka resno temnejša. Ampak globinske ostrine, dokler ne izostrimo preko AF ali MF, pa ni šanse, da vidiš. Ni temu niti namenjeno. Obstajajo posebne lestvice, ki nam okvirno prikažejo globinsko ostrino pri določeni razdalji, z določeno nastavitvijo (f);

Nevem a sem jaz mal čorav tile stavki so kar nekej ne zastopim nič. Firbec je pa povedal vse kar rabiš vedet o DOF gumbu.

Se pridružujem splošnemu začudenju :D

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 09 feb 2013, 17:27 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet

robert purkart je napisal/-a:
zranv12 je napisal/-a:

Kakšno vezo in od kdaj pa ima višina fotke pri globinski ostrini:?:

Ja če si bolj visoko, bolj globoko padeš, a ne? :lol: :lol:

Se nič ne čudim. A ni luštno, ko je fajn, ko "ludi" začne jebat "zbunjenega"?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 09 feb 2013, 22:14 
Odsoten
Pristopni član

urosm je napisal/-a:
robert purkart je napisal/-a:
zranv12 je napisal/-a:

Kakšno vezo in od kdaj pa ima višina fotke pri globinski ostrini:?:

Ja če si bolj visoko, bolj globoko padeš, a ne? :lol: :lol:

Se nič ne čudim. A ni luštno, ko je fajn, ko "ludi" začne jebat "zbunjenega"?

Ja šit, malo sem zaj...; ne višina fotke ampak višina f, število f, se pravi koliko je nastavljen f; DOF; zaslonka. Haha, še sam nisem razumel, kaj sem mislil :) Višji kot je f, manj svetlobe prihaja na senzor, več časa potrebuješ, lahko tudi višji ISO in to se s tistim gumbkom lepo manifestira, pokaže ti, za koliko je slika v realnem času v bistvu temnejša. Ni pa variante, da ti pokaže DOF. Če komu kaj pomaga, obstaja ful dobra stran (ali dve) na netu, ki vam pomagata pri kalkulaciji v smislu: pri 55mm, crop 1,6, na razdalji 1 m, je DOF 6 cm (4 za in 2 pred točko ostritve/merjenja). DOF calculator: http://www.dofmaster.com/dofjs.html
ali A flexible DOF calc.: http://www.cambridgeincolour.com/tutori ... ulator.htm
Upam, da ni reklama in da komu pomaga.

In sorry zbunjenemu :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 09 feb 2013, 22:30 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah
Uporabniški avatar

#-o No zdaj nam pa samo še zaupaj kakšno čudo od dslr-ja imaš da zna digitalni ISO upoštevati v analognem iskalu???

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 09 feb 2013, 22:52 
Odsoten
Pristopni član

Firbec je napisal/-a:
#-o No zdaj nam pa samo še zaupaj kakšno čudo od dslr-ja imaš da zna digitalni ISO upoštevati v analognem iskalu???

Ok, mogoče sem na neroden način, spet...Seveda se ISO ne pokaže. Sicer pa je to jasno. Jao meni. Nikjer ne piše, da zna karkoli, napisal sem, kaj se načeloma lahko spreminja na splošno, ne kaj vidiš v viewfinderju. ISO pač prilagodiš, glede na situacijo. Zakaj takšna vprašanja, se gremo kdo je pametnejši? Če kdo išče vsaki zajeb, potem se jaz lepo poslavljam, ker sem nagnjen k temu, da se kdaj pa kdaj tudi zmotim in zgleda ne pašem na ta forum mislecev in modrijanov. Glede funkcije pri EOS-ih, ki omogočajo merjenje DOF: EOS ponuja v CA modu neke vrste dodatno nastavljanje DOF-a, je pa odvisno od objektiva, koliko v praxi to pomeni. Pri 50mm prime-u se konkretno pozna. Kolikor sem do sedaj uspel preveriti, nimajo nobenih drugih pametnih nastavitev ne 450D, ne 60D ne 6D (v smislu, da aparat sam izmeri, zadrži, prikaže vrednost 1 in 2 in potem šut); po moje je to bolj v domeni 5D, 1D. Ampak tistih ne poznam iz praxe. Vsaj kar se DSLR-jev tiče.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 09 feb 2013, 23:12 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah
Uporabniški avatar

OK. Ampak ti kategorično trdiš da ni variante da pokaže DOF. Pokaže ga. Vzemi kak daljši objektiv f/2.8 in tabelo za test front/back fokusa pa povej kaj vidiš na f/2.8 in kaj na recimo f/5.6

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 09 feb 2013, 23:40 
Odsoten
vstopil v forum

Firbec je napisal/-a:
OK. Ampak ti kategorično trdiš da ni variante da pokaže DOF. Pokaže ga.

Seveda pokaže. Edino neke praktične omejitve so.
Pri zelo zaprti zaslonki in šibki svetlobi slika tolk potemni, da težko sploh vidiš, če je kaj ostro; pomaga npr. več luči.
Pri zelo "svetlih" objektivih pa menda prvih par korakov zapiranja zaslonke kaže isto in nikoli ne pokaže tako majhne globinske širine, kot jo dobiš na senzorju pri povsem odprti zaslonki, zato ker je zaslonka v iskalu bolj omejena.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 10 feb 2013, 00:17 
Odsoten
Pristopni član

ja, točno tako. Napisal sem: ni variante, da vidiš; to, da kaže, pa piše tudi v navodilih za uporabo. Ampak za čarovnijo rabiš svetlobo, f1,8 za primerjavo in dober vid. Saj se opazi tudi drugače, ampak jaz že vso zimo fotkam v megli...Meni osebno zato to ni preveč uporabno, kljub pentaprizmi. Bi mislil, da je kaj bolj svetlo.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 10 feb 2013, 07:49 
Odsoten
vstopil v forum

Drugi se malo zadržite, če ne veste o čem govorite/pišete. Napačen nasvet je slabši kot noben.[/quote]

Dobra, a se nebi strinjal, zakaj potem ovce masovno hodijo v cerkev
Lp

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 10 feb 2013, 09:13 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
10 Practical uses for the Depth of Field Preview Button

...jst sm bil pa vedno mnenja da je zadeva na digitalu uporabna samo še za modeling flash pri ostrenju v temi ](*,)

Živi i uči :D

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 10 feb 2013, 10:17 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet

S... je napisal/-a:
10 Practical uses for the Depth of Field Preview Button

...jst sm bil pa vedno mnenja da je zadeva na digitalu uporabna samo še za modeling flash pri ostrenju v temi ](*,)

Živi i uči :D

Zanimivo.
Ampak če pomislim, so bile vse opisane tehnike namenjene predvsem slikanju na film. Imel sem sem Canon EOS 50E, ki je to omogočal, a je skoraj nikoli nisem uporabljal. Seveda jih čisto enako lahko uporabiš tudi na digitalu, a je enostavnejše in zaneslivejše, če narediš posnetek in si ga ogledaš takoj. Vidiš ga normalno svetlega, DOF je tudi lažje prekontrolirati kot pri (pre)temni sliki v iskalu....

Tole piše na začetku omenjenega članka:
Editor's note - This article first appeared in the Sept. 2001 issue of Outdoor Photographer magazine.

Staro je že, a še vedno drži, a lažje je narediti posnetek in si ga takoj ogledati.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 27 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: