* *
Danes je 26 sep 2020, 02:06

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 56 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 03 feb 2004, 09:32 
Odsoten
Padel v boju
Uporabniški avatar

Kraj: Kamnik
Uf.
Hvala obema (Matjaž, Alex) za čas in razlage.

Par komentarjev:
1. Alex: kokršpanjelov rep ni nikoli pri miru. To ga vrti 100/uro in brez prestanka. Seveda ne trdim, da je bil 100% pri miru, ampak na prvi fotki je stal. Na drugi je šnofal po tleh in na tretji je spet stal.

Seveda je moj test povsem neverodostojen (nesistematično, brez stativa, itd..), vendar je življenjski. Zato me testi "tarče" ne zanimajo, ker se hočem privaditi opremi za slikanje sveta, ne tarč.
Vsekakor pa sem 101x ZA, da se dobimo in sprobamo 1000 stvari :-D.
Upam, da bo kmalu kaj bolj prijazno vreme... potem pa naredi nekdo scenarij in "potsetnik", pa bomo delali... beležili .... objavili...
Lahko gremo recimo v stari del Kamnika... motivov koker češ... pa na mali grad, stari grad, itd... (častim pizzo ;-)).

2. Matjaž. Zakaj ti je pa Barumova slika napisa Katrce boljša kot L?
Mene pri Barumu (pri povečavi) motijo tiste -hm- lise okrog napisa, kot bi bila tabla recimo malo stopljena, al' kako bi rekel.
OK, Alexova fotka je bolj zblurana (iz roke), vendar je tudi iz drugega zornega kota slikal (primerjaj ozadja).
Škoda, da nisi še EXIF objavil. Vem, da smo rekli, da delamo pri čisto odprti blendi, vendar moj Barum pri 200mm ne gre pod 5.6. (kar vsaj teoretično pomeni, da je bil čas ekspozicije pri meni daljši kot pri Alexu na F4).

Vsekakor pa bi bilo zanimivo sprobati še 70-200 IS in ga primerjati z neIS. (Matjaž :!: Kdaj bo? ;-))
Lp,
B.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 03 feb 2004, 10:28 
Odsoten
Padel v boju
Uporabniški avatar

Kraj: Švarcenberg ali fojba.
Bine je napisal/-a:
Uf.
Par komentarjev:
1. Alex: kokršpanjelov rep ni nikoli pri miru. To ga vrti 100/uro in brez prestanka. Seveda ne trdim, da je bil 100% pri miru, ampak na prvi fotki je stal.

Seveda je moj test povsem neverodostojen (nesistematično, brez stativa, itd..), vendar je življenjski. Zato me testi "tarče" ne zanimajo, ker se hočem privaditi opremi za slikanje sveta, ne tarč.
B.

Bine,

čisto na hitro:
1. Saj tudi sam ne delam neživljenskih AF-testov na "kontrastne tarče". Vendar smo tukaj želeli ugotoviti, zakaj tak backfokus? Moj zaključek pač je, da zaradi številnih spremenljivk resne oceni ot tem, ali gre za okvaro ali "user error", praktično ne moremo dati. Slike za to preprosto niso dovolj primerne.

Smo pa ugotovili kar nekaj stvari, na katere je treba biti pozoren:
a) "Zanimiva" oblika AF-senzorjev pri 10D, ki malce zavaja fotografa in v določenih situacijah lahko zato dela težav. Bodite torej pri fokusiranju pozorni na velike kontrastne razlike brezstrukturnih motivov tik ob robu rdečega AF-polja. To velja predvsem za 10D.
b) Težave pri motivih z nizkim kontrastom. Težave pomeni tukaj, da bodo rezultati nekonsistentni, enkrat dobro, drugič neostro.
c) Lahko so tudi težave pri razl. motivih z enakim kontrastom, ki pa se nahajajo v razl. poljih ostrine. AF bo takrat izbral neko povprečno vrednost, ostrina pa bo v neki vmesni ravnini, in ne tam, kamor smo namerili aparat.
d) Zaradi specifičnega načina delovanja AF-senzorjev (detekcija faznega zamika kontrastnih razlik) je pri AF-sistemih srednjega razreda (so bolj počasni in zaradi manjšega števila senzorjev manj natančni, sem spada tudi D10 !! ) lahko glede ostrine slike odločilno, da pri problematičnih motivih poskrbimo
prvič: za optimalno osvetlitev motiva,
drugič: da tudi MED SAMIM fokusiranjem čim bolj mirno držimo aparat. S tem AF-u precej olajšamo fokusiranje oz. je verjetnost ostrih slik večja.

Pa še to pripombo: Pogosto lahko beremo (tudi v kakšnem učbeniku), da je DOF porazdeljen pred in za motivom v razmerju 1/3 : 2/3. To enostavno ne drži oz. je preveč pavšalno. Razmerje namreč variira (pri istem objektivu), je lahko <2, lahko seže od 1:1 pa vse do 10:1 ali več, odvisno od razdalje od motiva.

lp,
Alex

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 03 feb 2004, 10:54 
Odsoten
Padel v boju
Uporabniški avatar

Kraj: Kamnik
Alex,

tu ni kaj dodati =D> .
Je treba delat in fotkat... to je to ;-).
Ali pa preprosto obrisati prah iz AV-1 in 50/1.8 :lol: .

Bomo pa to še bolj resno testirali... oprema je, volja in pripravljenost pa tudi... piva pa tudi ne bo zmanjkalo \:D/

Lp,
B.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 03 feb 2004, 14:12 
Odsoten
Marsal

Kraj: Ljubljana
Evo test z D60 in EF 50mm makro, zaslonka 2,8.

Tole je motiv, točke za ostrenje so tam kjer so bele pike. V ozadje pa sem zelo blizu postavil svetlejše stvari, če bi slučajno točka malo zavila!

Slika

Nekaj ugotovitev.
1.
V temnejših delih kamera nepravilno izostri. Preden nastavi ostrino se kar matra. Gor, dol, gor, dol, no potem le zadane. Ampak ostrina ni povsem OK. Kar nekajkrat mi je nepravilno izostrilo, ko sem ostril na levi strani kjer je črna podlaga in bel text.

2.
Zato sem tam kjer so točke nalepil belo piko. Je bolje. Vendar mislim, da tale back focus ne nastane zaradi tega, ker bi šlo ostrenje v bližnji kontrast, ampak preprosto zaradi tega, ker kamera ne oceni pravilno ostrine. In še nekaj, digitalni zapis ima svoje programske muhe. Čeprav ni ostrine, pa v kakšnem kontrastnem delu mislimo da je. To nam lepo ustvarja programček unsharp mask.

Na fotkah je ostrina kar OK. Tam kjer mora biti. Vendar pa sem nato pri zaslonki 16 dobil mnogo, mnogo boljšo ostrino v celotnem delu kot pa pri f/2,8 v fokusu. No kakšnega končnega zaključka ne bom delal. Sem pa kar nekajkrat posnel ta motiv in po večini dobil vedno enake rezultate.
AF je krepko zmotljiv in v slabi svetlobi oziroma na temnejšem delu slike greši. Bomo pa z večimi mnenji na končnem skupnem preizkusu laže prišli do bistva. Poizkušajte še vi, kaj se dogaja z vašim fokusom.

Slika
slika pri zaslonki 16. vse OK. ostrina mnogo boljša kot pri vseh ostalih. In ne mislim globinska. Ostrina kot ostrina in kontrast.
Slika
ostrina je v centru, klub temu da je motiv v tem delu zelo temen in da je okoli precej svetlejših delov.
Slika
tu je imela kamera kar precej težav z ostrenjem. nekajkrat mi je izostrila nepravilno in je bilo ostro spredaj ali zadaj.
Slika
ostrina vredu. samo digitalni zapis D60 nitkezelo slabo zariše. slabost digitalnega zapisa naproti filmu.

Pa to nikakor ne vzemite kot test objektiva, kamere ali digitalnega zapisa. Konec koncev sem slikal pri iSO 800. Zanimalo me je samo, če tudi D60 išče ostrino izzven točke. Je ne! Tudi 1D mark II je ne. Še 10D bo moral ovedati svoje. Možnosti sta dve. Ali deluje enako in nepravilno izostri v svetlobno slabšem delu motiva ali pa senzor poišče bolj kontrasten in svetlobno močnejši del v njeni bližini. Sam se sedaj bolj nagibam k prvi možnosti. Bomo pa še opravili preizkus.

Matjaž

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 03 feb 2004, 17:29 
Odsoten
Marsal

Dodal sem fotke.

Matjaž

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 04 feb 2004, 00:19 
Odsoten
napreduje v forumu

http://www.canondslr.com/articles/

Tukej je nekej o 10D in AF, ampak nisem nič bral...

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 04 feb 2004, 00:29 
Odsoten
Padel v boju
Uporabniški avatar

Kraj: Švarcenberg ali fojba.
Hey Samo_B,

tale "Measurbator's Dream" je prav slaven (za insiderje)!
Se mimogrede splača prebrati tudi druge članke na situ.
Pa boste naleteli na ultimativni AF-test. :roll:

lp,
Alex

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 04 feb 2004, 09:29 
Odsoten
Marsal

Hvala Samo_B za link. Poučno.
Me prav zanima, koliko naše oko v poprečju greši, ko delujemo ročno. Oziroma koliko greši tudi nastavitev v objektivih.

Oziroma, do sedaj je mene AF ostrenje v kamerah EOS 650, 100, 50e, 3, D60 v popolnosti zadovoljilo. V veliki večini primerov sem bil kriv sam za neostrino, ne tehnika.

Matjaž

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 05 feb 2004, 17:29 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet
Uporabniški avatar

Matjaž, a si zanalašč imel zaslonko tolk zaprto? A si poskusil tudi pri ful odprti zaslonki (pa če pozabimo malo večjo splošno neostrino zaradi objektiva)??

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 05 feb 2004, 17:35 
Odsoten
Marsal

Vse tri so pri blendi 2,8. Samo zgornja za primerjavo je blenda 16.

Matjaž

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 05 feb 2004, 17:56 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet
Uporabniški avatar

Aha... Pol bi blo pa mogoče zanimivo še sprobat, če AF assist od bliskavice kaj pomaga, da bi hitrejš in bolj zanesljivo sfokusiral...

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 56 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: