* *
Danes je 08 apr 2020, 18:39

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 56 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 02 feb 2004, 08:23 
Odsoten
Padel v boju
Uporabniški avatar

Kraj: Kamnik
Alex,
na 1 in 3 se pes ni premikal.
Na prvi je prav po "generalsko" poziral... še malo je pihalo, zato so kvečjemu uhlji kaj frfotali. Časi (1/350) so bili tako kratki, da...

Poglej si še četrto ali peto fotko (1/750 sec.), kjer ima sprednjo šapo "zmrznjeno" v zraku...

Bom čez par ur na naš ftp dal par posnetkov od včeraj, iz Brnika.
S Sigmo 28-300.
Lp,
B.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 02 feb 2004, 08:51 
Odsoten
Padel v boju
Uporabniški avatar

Alex,

nisem nič spreminjal kompozicijo... AF & šut.

Lp,
B.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 02 feb 2004, 12:56 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet
Uporabniški avatar

Bine, a si kej podobnega opazil tudi z drugimi objektivi? Saj imaš še en, dva telezooma od Sigme, ane?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 02 feb 2004, 13:37 
Odsoten
Padel v boju
Uporabniški avatar

Težko bi rekel.
55-200 sem uporabljal v glavnem pri 200mm (v LJ ZOO), kar spremeni situacijo (recimo volk ali lev je čez celo vidno polje). Imam par fotk volka, kjer je recimo v ozadju ograja, pa je focus čisto OK.
Kar me spet bolj nagiba k temu, da je kriv objektiv in ne body.
Imam pa še par fotk konja (z 24-70), kjer je po mojem backfocus (zaradi objekta v ozadju)...

Včeraj sem na brniškem letališču streljal helikopter (z 28-300), kar spet ni primerljivo, ker ni bilo motečih objektov.
Posnel sem tudi kolega, ko je šel ven iz aviona, po stopnicah (pri 300mm), kjer bi pričakoval, da bo avionova "belina" shecala AF.
Pa ga ni.

Z 18-50 pa se še nisem pretirano ukvarjal.

Obstaja samo še možnost, da je krivda moja, ker nisem ugasnil aparata, ko sem menjal objektiv.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 02 feb 2004, 17:20 
Odsoten
Uporabniški avatar

To se pravi 100 % izrez je 1/2 originalne slike Slika
Malo čudno se mi zdi postavljena fokusna točka pri sliki 2 in 3, če ni 1/2 izreza slike Slika

lp, mk

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 02 feb 2004, 18:48 
Odsoten
Padel v boju
Uporabniški avatar

mk,

mislim, da Alexa nisi pravilno razumel.
Vsi trije primeri so izrezani.
Izreze pa je delal pri 100% in 50% povečavi.

Je tako, Alex?
Lp,
B.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 02 feb 2004, 19:16 
Odsoten
Uporabniški avatar

Slika

lp, mk

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 02 feb 2004, 21:21 
Odsoten
Marsal

Kraj: Ljubljana
Zdaj bo pa treba en sistematični test s 10D in objektivi naredi. :-({|=

1.
Najprej vam pokažem včerajšnje fotografije s EOS 1D Mark II. in 400mm f/2.8. Ostreno tam kjer sta točki zarisani (45 točk). Pazil sem da sem bil močno na meji med hišico in ozadjem. Tudi kontrast je precej močan. In je ostrina tam kjer mora biti. :wink:

Slika
Slika

2.
Tole je pa sumljivo. PAZI. 8-[
Prva fotka je narejena s 400mm f/2,8. ostrina vrhunska. O:)
Druga z 55 - 200mm sigma od bineta. Bo kar vredu! =P~
Tretja s 70 - 200mm L f/4 od Alexa. Ostrina, Blak. :-&
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Na izrezu fotke lahko vidite rezultate.
1. 400mm L f/2,8
2. barum 55-200mm sigma (malo mehak) alex tvoja tema kontrast vs ločljivost
3. EF 70-200mm L f/4

Vendar s poudarkom. Kamera 1D Mk II ni bila ugasnjena ko sva z Alexom menjala objektiva. In zanimivost. S sigmo je snemal Bine s svojo 10D. :-&

Nauk. Zmešnjava popolna. ](*,)
Bine fotka psa, vse neostro. Tu kjer je fotografiral tablo z isto kamero, ostro kot žiletka. Kaj je zdaj res. #-o
Ko testiraš moraš upoštevati vse faktorje. Zato sem v začetku teme napovedal, da se je treba dogovoriti za način in izvedbo preizkusa.

Povedal sem vam že, da sem v dolgoletni praksi preizkusov objektivov spoznal, da je lahko za mnoge še tako slabi objektiv za vas osebno najboljši. seveda če ga znate uporabiti za pravi način fotografiranja. \:D/

Torej. Test je treba narediti sistematično, začeti pa s pravilno menjavo objektiva. Na koncu pa bomo videli rezultate.
Pravi test nas še čaka. Nikoli ne verjamite testom v revijah. [-X
To je tako tako. Sam vedno poudarim, "v mojem načinu testiranja".

Za konec pa bi lahko zapisal.
BARUM boljši od 5X dražjega L. MI BOSTE VERJELI! :doubt:

Zadnjič spremenil matjaz, dne 02 feb 2004, 22:48, skupaj popravljeno 1 krat.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 02 feb 2004, 21:55 
Odsoten
Uporabniški avatar

Slika

Nekdo mi moralo uničuje do L objektiva Slika
Bom kar BARUM kupu, pa še nekaj cekinčkov bo ostal Slika

lp, mk

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 02 feb 2004, 22:46 
matjaz je napisal/-a:
Za konec pa bi lahko zapisal. BARUM boljši od 5X dražjega L. MI BOSTE VERJELI! :wink:

Hm,

bom malo pogledal svoje fotke, pa pokazal rezultat. Se mi pa zdi, da ni blo tako grozno, kot je pri tebi videti. :shock:
Povej, ali so to povsod enaki izrezi pri 100% povečavi, pa še povej velikost izreza, da bom vzel enako mero!

lp,
Alex

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 02 feb 2004, 22:50 
Odsoten
Marsal

Vzemi binetovo fotko, meni jo je poslal po mailu in svojo, oziroma ti jaz original s tvojim obj. pošljem po mailu, ker je bil posnet s 1D Mk II.

In to pri 1/1000 da ne bi rekel kdo da je premaknjeno.

Matjaž

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 02 feb 2004, 22:52 
Odsoten
Padel v boju

Kraj: :jarK
A ful odprta blenda? Pri vseh?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 02 feb 2004, 22:59 
Živ,

Najprej bom odgovoril na nekaj vprašanj, ki so se postavili po objavi Binetovih slik.

1.) glede izreza slik: kot je že Bine pravilno povedal, vsi trije primeri so izrezani, 1. slika ima povečavo 50%, naslednje pa povečavo 100%. Rdeči AF-okvir je tako postavljen, kot ga je videl Bine v iskalu oz. se je projicirala na motiv. Upoštevajte tudi dejstvo, da so vertikalni AF-senzorji ca. 2,25 daljši kot vertikalna dimenzija okvirčkov v iskalu (poglej sliko na 1. strani teme!).

/

matjaz je napisal/-a:
Jaz sem danes na podoben način kot prve Binetove slike z Mark II fotografirar. Vse OK. Zdaj bom probal še D60. Bom videl kaj bo ratal. Dobro bi pa bilo vsaj dve desetki in nekaj objektivov skupaj probat. Ma to, da bi kar sosednja točka fokusirala mi ne gre v glavo. Tehnologija je podobna kot v ostalih kamerah in tudi analognih. Matjaž

2.) Glede pripombe Matjaža sledeče: Ne moreš primerjati AF pri D10 z AF pri 1D/1Ds. Bom spodaj pokazal sliko, kako izgledajo AF-senzorji pri EOS profi-modelih, da ne omenim to, da pri profi varianti imajo senzorji večje območje zaznavanaja kontrasta.
AF od D10 se tudi razlikuje od D30/60, in sicer v tem, da je horizontalna komponenta AF-senzorja pri 10D za 20% daljša, tudi tip senzorjev je pri 10D drugačen (hitrejši, in - kot domnevajo nekateri - nekoliko manj natančen od D30/60 !).
Vir informacije:
Chuck Westfall, Director/Technical Information Dept., Camera Division/Canon U.S.A., Inc.

Seveda lahko tu tudi diskutiramo o razlikah v AF-senzorjih, sem mi pa zdi, da to sodi že v drugo temo.

/

Bine je napisal/-a:
Alex,
na 1 in 3 se pes ni premikal.
Na prvi je prav po "generalsko" poziral... še malo je pihalo, zato so kvečjemu uhlji kaj frfotali. Časi (1/350) so bili tako kratki, da...
Poglej si še četrto ali peto fotko (1/750 sec.), kjer ima sprednjo šapo "zmrznjeno" v zraku...
B.

3.) Bine, na prvi sliki se je pes zagotovo premikal, in sicer je premikal sprednji del trupa verjetno s glavo vred. Frfotajo uhlji in dlake. Praviš da je to učinek vetra, vendar vidiš na sprednem trupu psa tudi dlako usmerjeno v nasprotno smer giba (zaradi inercije), medtem ko pa dlaka na zadnjem delu psa lepo miruje. Veter bi seveda vse dlake premikal, pa tudi travo in listje.

/

4.) Možna razlaga Binetova AF-problema.

Dejstvo je: Binetov aparat dela enkrat neostre slike (prve dve), in enkrat dela ostre slike.
Prvo vprašanje je: Kdaj dela neostre slike?
a) Poglejmo si prvo sliko (ekvivalent 112 mm, f 5.6, 1/350s). Zdi se mi, da je skoraj nemogoče oceniti, ali je neostrina posledica neke okvare, ali gre za napačno ravnanje s opremo. Imamo številne faktorje, ki bi lahko vpivali na neostrino: gibanje sprednjega dela psa (stem možen premik prvotne AF-zone), Bine tudi pravi, da je še veter pihal. Potem vemo za lastnosti AF-senzorjev pri 10D, kaj praktično pomeni v vertikalno smer podvojeno velikosti območja, katerega pokriva AF-senzor (2xvečji okvir !). Pri tej sliki bi lahko senzor upošteval najbolj kontrastno območje, ki pa je v vertikalni smeri ravno pri prehodu kože psa (glava) na ozadje (listje, grmovje). Centralni AF-senzor je najbolj občutljiv v območju rdečega okvirčka, katerega vidimo v iskalu. Šele takrat, ko tukaj ne najde dovolj kontrastnih razlik (črna koža psa pa je skoraj brez rizbe/kontrasta), se uporablja zunanji del (tisti nevidni izven rdeč. okvirčka) za iskanje ostrine. Canon ne pove, kako nizek mora biti kontrast v centralnem območju, preden fokusni algoritem "prešalta" na zunanji del AF-senzorja. Vertikalni senzor zaznava le kontrastnih razlik, ki odstopajo od vertikalne usmeritve (torej vse razen vertikalnih), za horizontalni senzor pa velja obratno.

Preberite si sledeče:
Chuck Westfall je napisal/-a:

Vpršanje iz foruma: So, here is my followup question: Can you quantify how low the contrast has to be in the central portion of the sensor before the outer portion is considered? <<
Odgovor Chuck: No.
Vpršanje iz foruma: How high can the contrast in the outer portion of the sensor get before the focusing algorithym uses that portion to focus?<<
Odgovor Chuck: That's confidential information that Canon Inc. has not disclosed.
-------------------
Chuck Westfall
Director/Technical Information Dept.
Camera Division/Canon U.S.A., Inc.

Eno vprašanje glede kontrasta, ki se postavlja, je, kako reagira senzor, če se mora odločati pri enakih kontrastnih razlik, ki pa ležijo v drugi fokalni ravnini? Fotograf Adam Wade pravi sledeče:
Adam Wade je napisal/-a:
"It looks for the best average contrast within the range of the sensor. Since you have two high-contrast objects (the gravel and the tripod leg) at different distances from the lens, the camera sees *something* getting sharper as the one thing gets softer. It generally splits the difference; as has been my experience with countless EOS film cameras, the 1D, and the 1Ds, the 10D also ends up focusing halfway between the two objects when offered a choice of two high-contrast items within the purview of the sensor. My 10D does it, my boss' 1D and 1Ds do it, my EOS 1n and 630 do it. It's not a human brain, it's a small bit of electronics. It has no idea what your 'intention' is."

b) Poglejmo si drugo sliko: Tukaj podobna problematika kot pri prvi sliki, vendar s to razliko, da je opazno backfokus-področje IZVEN vertikalnega območja v iskalu nevidnega dela AF-senzorja. Verjetno je bila - ob dokaj slabem kontrastu kože psa - presežena zmožnost zentralnega AF-senzora zaznavati kontrastnih razlik, če zanemarimo ob tem verjeteno gibanje psa. Vprašanje je seveda tudi, kako hiter je AF v tem objektivu oz. ali je sposoben slediti spremembam kontrastnih razlik.

Zaključek:
1. Slike niso primerne za verodostojno oceno glede natančnosti Binetova AF. Za oceno natančnosti AF-a spada fotoaparat na stojalo, usmerjen pa mora biti na motiv s veliko kontrastno razliko (t.i. AF-tarča).

2. Pri slabem/nizkem kontrastu in črnih/temnih objektih lahko pričakujemo probleme. Zato je natančna osvetlitev pri težavnih brez-strukturnih low-contrast motivih pomembna (slikajte enkrat črni žamet). To še posebej velja za sliki 4 in 5 (jih nisem tukaj pokazal), pri katerih bi moral Bine korigirati osvetlitev vsaj za vrednost +1.5 do + 2.0 ali poskrbeti za umetno osvetlitev.

Tukaj pa še slikca AF-senzorjev pri 1D/1Ds:

Slika

To je vse, kaj mi pride na pamet, ko gledam Binetovih slik.
Ne vem, če moje razmišjanje Binetu zadostuje. Se bo pa morda še kdo izmed tukajšnjih profijev oglasil pa povedal kaj več ?

lp,
Alex

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 02 feb 2004, 23:01 
Odsoten
Marsal

Blende. Na pamet, med 3,5 in 5,6.

Pa ne zdaj gledat te fotke kot test objektivov. [-X
Želim POVEDATI, da je treba za preizkus upoštevati vse faktorje. Začelo se je s BACK FOCUS 10D. Bine je pokazal fotke, kjer opazimo nepravilno ostrenje. ZAKAJ tak rezultat? :-k Bomo odkrili.
Nato smo malo fotkali enak motiv in rezultati so tu. Bom pogledal še fotko ko smo slikali zvonik na rožniku. Alex pošlji sliko! :-$

In povsem možno je, da ČE NE MENJAŠ PRAVILNO OPTIKE NA KAMERI PRIDE DO SLABEGA REZULTATA. Olympus to na mastno zapiše za E1. To potrjuje (mogoče) slika barum in L. :-k

In v soboto sem rekel, BOMO preizkusili. In fotke od Bineta (pes, kamera) in zunaj (tabla) mi dajo vedeti, da bomo prišli do rezultata. Naslednjič se dobimo s kamerami in naredimo te preizkuse. Več glav več ve. \:D/

Alex in vedi PRO fotografi tu ne pomagajo kaj dosti. Več nam povedo tvoje razlage iz neta in nato naš skupni preizkus in iskanje razlage.

Ma če to naredimo s primeri, bo dober članek tudi za tujino. Pokažimo jim, da ne kažemo samo novosti, ampak, da nekaj vemo tudi o preizkusih. \:D/

Matjaž

Zadnjič spremenil matjaz, dne 02 feb 2004, 23:11, skupaj popravljeno 1 krat.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 02 feb 2004, 23:09 
Odsoten
Padel v boju
Uporabniški avatar

Kraj: Švarcenberg ali fojba.
Hmm, spet me je server 2x brcnil v rit ..... Slika

Matjaž,

če mi boš slike pošiljal, mi daj na naslov pri "siol.net". Arnesov e-naslov pa imam tako naštiman, da zavrača vse > 1 mega. Sicer pa sem tudi sam sam pozabil ogasniti aparat pri menjavi objektiva ... ](*,)

lp,
Alex

PS: boš ti kot profi kaj komentiral moje pisunstvo o težavah Binetovega AF?

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 56 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 14 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: