* *
Danes je 03 apr 2020, 03:35

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 56 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Test avtofokus Bine/10D
OdgovorObjavljeno: 31 jan 2004, 18:13 
Odsoten
Marsal

Kraj: Ljubljana
Bine zdaj pa razlož fotki in fokus.

Slika
Slika

Dobro bi pa bilo, da tole raziščemo bolj sistematično. Torej kako bi preizkusili, kam beži avtofokus?

Matjaž

Fokus je bil na single-point nastavljen.
blenda full odprta.
Slikal sem Alexov 10d na katerem je imel 17-40.
Levo od aparata je bila bela šalca za kavo.
Fokusiral sem na gumbe zadaj, levo od ekrančka.
najbolj jasen pa je sprednji del objektiva.
Fotke čez weekend ne morem spravit na naš server.
Jo bom pa poslal Matjažu po emailu čez minuto-dve...

Lp,
Bine

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 31 jan 2004, 19:43 
Odsoten
Padel v boju
Uporabniški avatar

Kraj: Kamnik
Na prvi fotki je fokus na gumbe levo od ekrančka. Pa so po mojem bolj razločne številke na koncu objektiva (pod Matjaževim prstom), kot pa recimo sami gumbi.

Na drugi fotki sem fokusiral na napis Canon, spodaj pod ekrančkom.
Pa se mi zdi da je bolj front-fokusirano, ker se jermen precej bolj razločno vidi.

Sam ne vem, če tole lahko vidite tudi ostali, ker je Matjaž zmanjšal fajl, bi morali videti original na 100%.

Vem tudi, da je fokusno območje v bistvu 1/3 pred točko fokusiranja in 2/3 po točki fokusiranja, vendar pri 2.8 in na razdalji slabega metra neka huda globinska ostrina le ni za pričakovat'.

Kar pa se tiče sistematičnega preizkušanja. Jaz sem seveda takoj za.
Tu je treba potem primerjati isti objektiv na različnih body-jih, itd...
Sem pa jaz bolj za real-life test, kot pa recimo "tarčo na steno"... konec koncev v realnem življenju ne fotkamo tarč, a ne?

Bom pa v ponedeljek dal na naš server še fotke mojga psa... pa boste videli backfokus (vsaj jaz ga vidim :-().... čeprav, kot sem že rekel, ko sem doma knjige fotografiral, tega ni bilo zaznati. (Zato tud' pravim: je*eš tarče :oops: ).

Lp,
B.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 31 jan 2004, 20:00 
Odsoten
Padel v boju
Uporabniški avatar

Kraj: Švarcenberg ali fojba.
(Huh, sem že objavil na drugem koncu (5.00 zjutraj). Da bo tema enotna bom dal še sem)

Ko sem tole AF-problematiko danes razlagal, pa so me kar čudno pogledal. Slika

Morda bo bolj jasno, če pokažem sliko razporeditve in velikosti AF senzorjev pri 10D. Imamo 5 vertikalnih in 3 horizontalnih senzorjev. Osrednji senzor je sestavljen iz vertikalnega IN horizontalnega senzorja v križni raporeditvi. V iskalu pa se nam prikažejo pravokotniki, ki ne ustrezajo dejanski dimenziji AF-senzorjev. Poglejte na sliko spodaj, pa boste razumeli.

Slika

Senzorji so torej dejansko večji, kot jih vidimo v iskalu. Senzor pa vedno fokusira na maksimalni kontrast, v primeru naslednje slike na oko žabe:
Slika

Slika
Če premaknemo AF-polje v iskalu rahlo na desno, tako, da bo AF-polje še vedno na žabi, pa lahko AF že fokusira na cvetlični lonček:
Slika

Slika

Je pa pri Binetu lahko seveda tudi problem kamere in/ali objektiva.

Sicer pa bodite POZORNI na to, kaj bom zdajle povedal: Slika

Ko menjate objektive na DSRL morate ugasniti aparat. To še posebej velja za neoriginalne objektive. Če ne, se aparatu sfuzla pa bo uporabljal zelo čudne nastavitve, tudi take, da pride do neostrih slik. Potem pomaga le še reset + baterijo ven. Potlej pa bo spet špilalo kot se šika. Sem že sam imel ta problem. Poleg tega pa aktivni senzor (=prižgan aparat) zaradi lastnega naboja posesa ves prah ob menjavi objektivov ... Slika

Upam, da sem Vam s opisom kaj pomagal.

lp,
Alex

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 31 jan 2004, 20:14 
Odsoten
Padel v boju
Uporabniški avatar

Bine,

poglej si razporeditev senzorjev (križnega v sredini) pa mislim, da bo to lahko razjasnilo tvoj problem. Slikice so sicer res majhne, vendar se mi zdi, da je senzor pri prvi sliki v levem delu fokusiral zadaj na belo čašo, ki pa je nekje v višini Matjaževega prsta.

Druga slika pa isto: čisto možno, da je spodnji del vertikalnega pasu križnega fokusa usekal na kontrastni prehod črna kamera - bela vrečka za sladkor.

Katero blendo pa si imel nastavljeno?

lp,
Alex

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 31 jan 2004, 20:40 
Odsoten
Padel v boju
Uporabniški avatar

mango je napisal/-a:
Jst newem če mi je to všeč. Razumel bi, če bi bila fokusna polja UTEŽENA na sredino, torej da gre iskat v okolico samo takrat, ko v osnovnem polju ne najde - in ne tako, da samo vzame najbolj kontrasten del, kot se mi zdi, da je sedaj... Mal bi verjetno zgubil na hitrosti, ampak halo, ful ti pa pomaga OOF fotka :?

Mango, ne razumem, kaj ti ni všeč? Morda to, da se AF polje v iskalu (rdeči pravokotnik) ne prikaže v pravilni dimenziji (zelena pravokotnika)?

Kako si pa oba AF-senzorja (horizontalni/vertikalni) poiščeta oz. odločita za tisto za njih merodajno, najbolj kontrastno točko, ne vem - verjetno na osnovi analize nekega povprečnega vzorca kontrastnih razlik (horizontalnih in vertikalnih struktur). Se mi zdi, da bi bilo najbolje imeti zvedasti AF-senzor (poleg ostalih dveh še poševnega v sredini) + malce večjo narisano rdečo AF-polje v iskalu. Ali pa večje število manjšij centralnih AF-polj, kot pri 1D/1Ds.

lp,
Alex

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 31 jan 2004, 20:51 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet
Uporabniški avatar

Sej nisem prepričan, da mi sploh vemo, kako zares išče "točke", mi pač pravimo, da vzame najbolj kontrastno. In to mi ni všeč :) On bi moral vedno vzeti natanko sredinsko (ker to pač mi želimo) - in šele če mu ne bi uspelo, naj išče širše, torej ven iz območja, kjer se navpični in vodoravni senzor prekrivata. To je moje povsem laično razmišljanje.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 31 jan 2004, 21:11 
Odsoten
Padel v boju
Uporabniški avatar

Meni se tole zdi tudi hecno. Sploh pa zato, ker pri Canonu niso uporabnika upozorili na to, da je AF-polje v 2 dimenzijah bistveno večji, kot se nam prikaže v iskalu.

Nekje sem imel tudi prikaz AF-polj od 1D/1D2 - če jih najdem in objavim pa bo takoj jasno, zakaj pri PROFI-kamerah nobeden ne jamra, da mu AF mimo vsaka.

Glede delovanja AF-a pa bo treba poiskati kakšen članek, da bom lahko kaj več povedal. Kolikor vem, primerja AF v 10D dejansko kontrast struktur (horizontalnih in vertikalnih pri centralnem).

lp,
Alex

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 31 jan 2004, 22:21 
Odsoten
napreduje v forumu

Bine je na dobri poti da postane slovenski Vladimir Rolov.
"Uporabljam le kamere, ki jim ne dela AF!" :D

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 31 jan 2004, 22:29 
Odsoten
Padel v boju
Uporabniški avatar

Hja, sicer ne vem, kdo je to Vladimir Rolov.
Ampak v mojih časih ni bilo AF.
Vse smo na roke delal ;-).

Verjetno se še ne znajdem dovolj. Praksa pač. Po 20 letih zarjaviš :-(.
Na 7-točkovno ostrenje se sploh nisem navadil. Sem prestavil na centralno. Pa bo zgleda res kar na MF treba dat :-k

Lp,
B.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 31 jan 2004, 22:33 
Odsoten
Padel v boju
Uporabniški avatar

Alex,
šele zdajle sem ti poslal fotke.
Ena (odvečna) pika, pa taki problemi ;-)... in sem dobil zavrnjen mail (ker sem imel siol.net. je smatral, da poskušam relaying izkoristit... no, tudi o tem smo dons debatiral in očitno dobro dela :-D).

Lahko noč.
B.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 31 jan 2004, 22:58 
Odsoten
zigaintihar.com
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
Citiram:

Bine, poglej 9. številko e-Fotografije na strani 12 desno zgoraj in takoj ti bo bilo jasno kdo je Vladimir Rolov :lol:

9. št. e-Fotografije v pdf obliki

žiga

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 31 jan 2004, 23:42 
Odsoten
Padel v boju
Uporabniški avatar

Bine je napisal/-a:
Lp,
B.

Bine,

Vladimir Rolov je eden mojih najljubših amaterskih fotografov, slika predvsem take motive, zaradi katerih sem se spet spravil nazaj na fotkanje (streetlife, ljudi). Je v Frankfurtu živeči Rus, ki je veliko slikal s pokvarjenimi aparati pa öudnimi objektivi ... zato ga je Samo omenil.

Poglej tole njegovo fotko pa fokus, kot da imel D10 :D
Slika

Se splača pogledati njegove slike pri fotocommunity, pa bo jasno, kaj so zame dobre fotke (pa jebeš AF ali šum) :-# .

Link Rolov: http://www.fotocommunity.de/pc/pc/mypic ... NfLmtzn1ym (zgoraj na strani so številke 1,2,3,4,5 ... pa klikni gor, da boš se premikal naprej/weiter).

lp,
Alex

PS: Bom zdajle pogledal če je kaj prišlo na siol-mail. Če ne, pa mi rukni kar na ftp://freeweb.siol.net. Ti bom poslal geslo.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 01 feb 2004, 00:04 
Odsoten
Padel v boju
Uporabniški avatar

Bine je napisal/-a:
Alex,
šele zdajle sem ti poslal fotke....... in sem dobil zavrnjen mail (ker sem imel siol.net. je smatral, da poskušam relaying izkoristit... no, tudi o tem smo dons debatiral in očitno dobro dela :-D).

Lahko noč.
B.

Slikice sem prejel (5), pa jih bom jutri zjutraj pogledal in dal na forum (izrez, 900x600), pa še exif zraven.

Lahko noč,
Alex

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 01 feb 2004, 08:36 
Odsoten
Padel v boju
Uporabniški avatar

Ja, Alex.
Zdaj se spomnim tega Rusa.
Fotka, ki si jo ti dal na ta forum, je seveda gut, zehr gut.
Ali je nastala zavestno, ali slučajno ali zaradi pokvarjenega AF pa ne vem.

Fotka je fotka. Če hočem jasno in čisto (pasjo) glavo, potem pač pričakujem, da mi jo bo ne-ravno-glih-poceni-aparat tudi naredu. A ne?

Lp,
B.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 01 feb 2004, 14:10 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet
Uporabniški avatar

Bine,
ali imaš že kakšno fotko od kužata Slika, ko sta sprobavala fokusne točke Slika

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 56 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: