* *
Danes je 24 maj 2019, 23:42

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 18 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Fotografiranje zjutraj - kako dobiti svetlo sliko v celoti?
OdgovorObjavljeno: 29 apr 2016, 10:22 
Odsoten
Pristopni član

Pozdravljeni vsi skupaj,

danes zjutraj (okrog pol sedmih), ko še ni bila sonca, sem naredil par fotk.
Prvič v življenju sem tako zgodaj slikal, vajen sem bolj slikanja v slabših svetlobnih pogojih in soncu.

prva slika je bila narejena z manual načinom - ISO 100, F9 in hitrost 1/60, cloudy color temperature

pri drugi sliki sem uporabil AV način ter tako lahko uporabil še EXC (+ 2/3) in dodal mal več iso - 200, je pa pri AV sam določa hitrost - je bila 1/200 - mal preveč glede na to da ni bilo premikajočih predmetov. Najbrž je ravno zaradi časa osvetlitve druga slika prišla pretemna.

Programov za urejanje še ne uporabljam prav dosti, razen Fotor, zagotovo pa bi bili potrebni popravki.
V tem primeru je nebo bolje izpadlo kot bloki - ki so mal pretemni oz zelenje je mal pretemno :S.

Kako bi lahko dosegel boljšo fotografijo pred popravljanjem - da bi bilo oboje enako svetlo? Ali je enostavno treba vzeti v zakup pa potem popraviti v programu kot npr. Lightroom, Adobe ali Photoshop?

Hvala lepa za nasvete in predloge vnaprej!

Slika

Slika

Zadnjič spremenil swingy, dne 29 apr 2016, 14:55, skupaj popravljeno 1 krat.

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Fotografiranje zjutraj - kako dobiti svetlo sliko v celoti?
OdgovorObjavljeno: 29 apr 2016, 10:36 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah

HDR, ali v aparatu ali v fotošopu.

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Fotografiranje zjutraj - kako dobiti svetlo sliko v celoti?
OdgovorObjavljeno: 29 apr 2016, 10:40 
Odsoten
Pristopni član

Hvala.
Kaj priporočate več ISO ali daljši čas osvetlitve?

a zjutraj, ko ni sonca sploh pride v poštev polarizacijski filter ali le takrat, ko je sonce?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 29 apr 2016, 12:02 
Odsoten

Dve fotografiji, eno za nebo in eno za hiše, potem pa združiš. Ni pa treba imet visok iso, ker je še rezerve v času.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 30 apr 2016, 20:56 
Odsoten
Pristopni član

hvala za info!
a polarizacijski filter Hoya kaj pomaga?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 01 maj 2016, 09:42 
Odsoten

Če ga znaš uporabit in če nimaš preširokega objektiva, potem pomaga. Pri zelo širokem objektivu pride ven malo čudno, ker je efekt polarizacije neenakomeren.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 02 maj 2016, 11:35 
Odsoten
Pristopni član

Znam ja, objektiv s filtrom je normalen 18-55mm :) tista klasika :)..

Ali za čim bolj ostro sliko predlagate višjo zaslonko? Pravijo, da je najboljša med f8 do f11. Samo višja zaslonka pomeni tudi temnejše ospredje :S.
Nekateri pa prisegajo na F16, samo potem se mora tudi ostale stvari zmanjšati/povečati, da ne pride pretemna.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 02 maj 2016, 12:03 
Odsoten

Matjaž je pred leti napisal eno dobro knjigo o osnovah fotografiranja. Priporočam, da jo prebereš in osvojiš osnove, potem pa naprej z vprašanji ;)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 02 maj 2016, 13:00 
Odsoten
Pristopni član

ok hvala bom ;) dve knjigi sem že prebral :-).

Še to bi vprašal glede HDR... Vem, kako se naredi - ker jaz nimam stojala naredim prek self timer tri slike (normalno, pretemno , presvetlo) ...pa me zanima EV .. naštimam na -2 pa +2 ali kako drugače? Ker -1 in +1 se mi zdita premalo.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 02 maj 2016, 20:09 
Odsoten
vstopil v forum

Mislim, da je vse kar rabis razvijanje v RAW in ne JPG.

Spodaj sem se igral v Lightroomu in efekti so preterani.

http://www.picpaste.com/drulovlandscape ... ueFz96.jpg
[url]
http://www.picpaste.com/drulovlandscape ... ueFz96.jpg[/url]

EOS 500D ima 12 bitni RAW, kar pomeni da imas na vsako stran 2 EV informacij s katerimi se lahko igras v posprocesingu. Najbolj enostaven se mi zdi lightroom. Naceloma popravis WB in dodas prelivni filter za nebo (v takih pogojih kjer imas dve razlicni vrste svetlobe lahko celo v prelivnem filtru spremenis WB). V tvoji sliki sem se odprl Shadows (ker so hise podosvetljene).

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 02 maj 2016, 20:32 
Odsoten
Pristopni član

hvala lepa za trud!

Naj pa poudarim, da sem sliki objavil brez kakršnihkoli popravkov.

Precej ugodno nebo je bilo, zato je lepo izpadlo, ampak je na račun prevelike hitrosti, ki jo je določi avtomatski način, prišli do pretemnih blokov :S.

Mi je pa všeč, kako ste se lotili fotke in je lepo preuredili. Kako ste oblake popravili?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 03 maj 2016, 08:06 
Odsoten
vstopil v forum

swingy je napisal/-a:
Mi je pa všeč, kako ste se lotili fotke in je lepo preuredili. Kako ste oblake popravili?

Popravek fotografije je sel v smer pretiravanja (kot to bo vsak fotograf povedal).

Analiziraj sliko ko jo vidis, poglej histogram oz zanesi se na svoj obcutek.
Analiza: Nebo je presvetlo, Tla so pretemna. Odtenka svetlobe sta razlicna zgoraj in spodaj. Hisa na levem robu je precej temna in medla.

Resitev:
1) slikaj RAW
2) downoladaj in nalozi Lightroom
3) opri sliko v Lightroomu

Potem pa rabis se 10-15 sekund:

4) (Nekaj moras narediti z nebom): potegni z misko prelivni filter z gornjega roba fotografije do vrha streh, povecaj v tem filtru osvetlitev za 1-2 EV in dodaj malo kontrasta ter premakni WhiteBalance malenkost proti modri barvi
5) (Nekaj moras narediti s hisami): Shadows sem premaknil za malenkost na levo (to pomeni da sem posvetlil samo temne tone, anmpak ne povsem crnih)

poljubno:
6) Zelena barva je bila prevec medla, zato sem za nekaj % povecal njeno nasicenost
7) Slika mi je bila premalo globinska (nesorazmerna s povdarjenim nebom), zato sem se od spodaj potegnil prelivni filter do malo cez zelenico in potemnil 0.25 EV

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 03 maj 2016, 14:53 
Odsoten
Pristopni član

hvala lepa za nasvet! Seveda ga bom upošteval.
Na Lightroom se moram še malo navaditi, ker sem ga šele pred kratkim začel uporabljati. Vaja dela mojstra :).

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 03 maj 2016, 18:30 
Odsoten
Pristopni član

Jaz sem veliko nasvetov za Lightroom dobil iz teh linkov:

https://www.youtube.com/user/photosincolor/videos
https://www.youtube.com/user/AnthonyMorganti/videos
https://www.youtube.com/user/AdobeLightroom/videos
https://www.youtube.com/user/terrywhitetechblog/videos

Upam, da ti bo kaj v pomoč.

Lp

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 03 maj 2016, 18:42 
Odsoten
Pristopni član

zagotovo mi bo. Hvala vsem za trud! Hvaležen sem vam!

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 18 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: